Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

giveio.sys - "Zablokowano ładow. sterownika" gdy wymuszanie podpisanyc

28 Lip 2017 12:23 621 9
  • Poziom 14  
    Witam,
    Dostaję komunikat przy instalacji drivera giveio dla USB-Asp że ładowanie sterownika zostało zablokowane. Windows 10. Potem okno że driver musi być podpisany.

Wyłączyłem "wymuszanie podpisanych sterowników" i uruchamiam instalator (avrdude-gui.exe) jako administrator. Bez zmian.

Ale nie wiem czy skutecznie wyłączyłem "wymuszanie" :
    menu start
    ustawienia
    aktualizacja i zabezpieczenia
    odzyskiwanie
    uruchamianie zaawansowane - uruchom teraz
    dalej opcje uruchamiania i wyłączyć "wymuszanie..."

pojawia się konieczność naciśnięcia F7 lub 7. Próbowałem oba i system natychmiast sie restartuje, bez żadnego potwierdzenia typu:"Wyłączono wymuszanie..." albo "Nastąpi restart" tylko od razu symbol Win 10 na ekranie i restart.

1. Czy tak samo u Was wygląda ten restart?
    2. czy mogę zainstalować ten sterownik inaczej (kiedyś mi działał ale przestał)?
  • Poziom 14  
    @md37 dziękuję za link, ale ja własnie tak postąpiłem jak tam doradzają.
    Czyli jednorazowo wyłączyłem opcję "wymuszania sterowników podpisanych cyfrowo".
    Wygląda na to że zrobiłem to nieskutecznie.

Proszę uprzejmie Kolegów o sprawdzenie czy Wasz Windows 10 zachowuje sie tak samo jak mój.
    Oto ścieżka poleceń:

menu start
    ustawienia
    aktualizacja i zabezpieczenia
    odzyskiwanie
    uruchamianie zaawansowane - uruchom teraz
    Rozwiąż problemy
    Opcje zaawansowane
    Ustawienia uruchamiania
    Uruchom ponownie
    klawisz F7 lub 7 jako wybór: Wyłaczenie wymuszania sterowników podpisanych.

U mnie po naciśnięciu F7 (lub 7 - bez różnicy) natychmiast, bez potwierdzenia i komunikatu startuje Windows. Czy u Was też nie ma żadneg potwierdzenia?

Potem okazuje się że opcja NIE JEST wyłączona.

Proszę uczynną osobe aby wydrukowała scieżke polecen na kartkę, bo restart komputera uniemozliwi odczyt z ekranu.
    Cała sprawa zajmuje 1 minutę.
    Będę wdzięczny.
    --
    Aha opcja jest jednorazowa, to znaczy że po kolejmym restarcie komputera ustawienie wraca do fabrycznego.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Robiłem dokładnie to samo co opisujesz 3 dni temu - laptop Asus R541, Windows 10, sterownik do VSP Tibbo DS1101 był niepodpisany cyfrowo. Zadziałało bez pudła za pierwszym razem.
    Kolejność jest prawidłowa, u mnie też nie było żadnego potwierdzenia typu "wyłączono...".
    Może spróbuj napisać coś na jakimś typowo PC-etowym forum....
  • Poziom 14  
    @arturt134 dziękuję że poświeciłeś czas i sprawdziłeś to.
    Czyli mój windows nie wyłącza tej opcji, skoro potem blokuje driver z powodu braku podpisu.
    Hmm... nie wiem gdzie szukać pomocy a zależy mi na tym sterowniku.
  • Poziom 29  
    Ściągnij sobie mKAVRCalculator i podłącz programator USBASP. Po uruchomieniu programu programator sam go wykryje i zaproponuje instalację sterowników.
    Nie trzeba nic zmieniać w ustawieniach Windowsa 10. Wszystko zajmuje 5 sekund.
  • Poziom 14  
    @krzysztofh dzięki za radę. Nie zdążyłem skorzystać, ponieważ przeczytałem gdzieś że giveio.sys potrzebny jest tylko gdy w avrdude używa się lpt. Zmieniłem to na com1 (ustawienie to nigdy nie miało wpływu na poprawną pracę programatora włączonego do USB, w linii poleceń pliku wsadowego można je wręcz pominąć) i problem ustąpił.

Właściwie nie jest to rozwiązanie tylko obejście, ale obejście najczęściej jest rozwiązaniem :)

Dodano po 1 [minuty]:

A to że mój windows nie pozwala na instalację niepodpisanego sterownika to inna rzecz.
  • Poziom 26  
    Już wiem jak wyłączyć to permanentnie. Zamieszczam, może się przyda:
    Cytat:

I Wyłączenie security boot'a:

1. Ustawienia -> Zmień zaawansowane opcje uruchamiania (wpisać w wyszukiwarce) -> Uruchamianie zaawansowane/Uruchom teraz -> Rozwiąż problemy -> Opcje zaawansowane -> Ustawienia oprogramowania układowego UEFI -> Uruchom ponownie
    2. Dolne menu Advanced Mode -> Zakładka security -> Secure boot (ostatnia opcja) -> Secure Boot Control = Disabled -> Save & Exit -> Save Changes and Exit -> OK

II Wyłączenie trybu instalacji wyłącznie podpisanych sterowników:

1. Uruchomić konsolę tekstową (wiersz poleceń) jako administrator.
    2. Wpisać i zatwierdzić komendę:
    bcdedit -set loadoptions DISABLE_INTEGRITY_CHECKS
    Gotowe
  • Poziom 14  
    @arturt134 ciekawe możliwości daje ten BCDEDIT.
    UEFI mam na off, więc
    wywołałem
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

dostałem
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

potem restart (przecież to są opcje rozruchu)
    ... i... bez zmian, "ładowanie sterownika zostało zablokowane"

Przed restartem mignął mi komunikat o błędzie, tak krótko że nie do odczytania.
    Pewnie opcja rozruchu nie została zapisana...

Dobra robota z tym BCD.
    A ja może zapytam w Microsofcie co z tym zrobić.
  • Poziom 26  
    Zapytaj, zapytaj. Sam jestem ciekaw jakie jest wyjaśnienie.