Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

robertz68 28 Jul 2017 12:48 36381 31
Optex
 • Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Cześć,

  Konstruując różne urządzenia bardzo często jesteśmy ustawiani pod ścianą gdy dochodzi do obudowania naszego dzieła w estetyczną obudowę. Do wykonania takich, poza umiejętnościami i cierpliwością potrzebne są także narzędzia i urządzenia.
  W artykule tym chciałem podzielić się z Wami moją konstrukcją plotera laserowego cnc który może się przydać w domowym warsztacie. Nie jest to nic odkrywczego, urządzeń takich jest cała masa, czy to opisu konstrukcji czy kitów do samodzielnej budowy a nawet gotowych konstrukcji. Państwo Środka pod tym względem nie zawodzi.

  Od początku, rama wykonana jest z profilu aluminiowego 20x20 mm, którego kupiłem 2 m (lepiej byłoby gdybym kupił 2,5 m ale o tym później).
  Pociąłem profil na dwa kawałki po 50 cm i dwa po 46 cm. W ten sposób po skręceniu otrzymałem kwadrat o bokach zewnętrznych 50x50 cm.
  Do skręcenia użyłem narożników do skręcania drukarek 3d. Uwaga one tylko wyglądają na metalowe, to zwykły plastik ale jego wytrzymałość jest wystarczająca do tego projektu. Wszystkie elementy skręcone są wkrętami m4 i m5 i nakrętkami teowymi do profili aluminiowych. Daje to dużą wytrzymałość i łatwość w regulacji geometrii (gdybym wiercił otwory to każda niedokładność byłaby trudna do korygowania).
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5WProsty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Do projektu kupiłem 2 metry wałka liniowego o średnicy 10 mm. Pociąłem go na 4 kawałki o długości 50 cm. Do ramy przymocowałem wałki za pomocą wsporników końcowych wałka liniowego oczywiście o średnicy 10 mm. Wsporniki przykręcone są do ramy wkrętami i nakrętkami teowymi (jak poprzednio).
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W
  Na wałki założyłem po dwa łożyska liniowe w obudowie zamkniętej w celu eliminacji "kołysania" się lasera przy zmianie kierunku.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Silniki osi Y (są dwa) zamocowałem do boków ramy za pomocą odpowiednio wyciętych kawałków z pleksi (ogólnie prawie wszystkie części wycięte są z pleksi na frezarce cnc ale dla cierpliwych i dokładnych da się wykonać te elementy ręcznie, najlepiej z aluminium). Osie napędzane są za pomocą paska zębatego (można kupić zestaw: kilka metrów paska, kółka zębate i rolki końcowe). Dla odpowiedniego naprężenia paska użyłem specjalnych sprężynek - można oczywiście je bez problemu kupić (podobne do tych ze spinaczy do wieszania prania).
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Oś X wymagała trochę więcej pracy, przede wszystkim boczne podpory z pleksi były dużo większe bo musiały być przykręcone do dwóch obudów łożysk, potrzebne było miejsce na uchwyt silnika no i wałki. Oczywiście tak jak się spodziewałem konstrukcja nie była stabilna i musiałem ją wzmocnić. Do tego użyłem pręta gwintowanego (znowu użyłem elementu którym łatwo skorygować ewentualne rozbieżności w wymiarach). Okazało się jednak że konstrukcja jest na tyle dokładnie spasowana że spokojnie zamiast pręta gwintowanego mógłbym użyć kawałka profilu (właśnie o tym pisałem na początku że przydałby się kupić trochę więcej profili - niestety było trochę za późno a pręt spisuje się dobrze).
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Pomiędzy dwie podpory osi X wsunąłem dwa wałki liniowe (nawet ich nie obcinałem). Jako że ich gniazdo w pleksi miało zaledwie 4 mm grubości wyciąłem małe wzmocnienia. Wszystko zalałem klejem. Na górny wałek wsunąłem jedno łożysko, na dolny dwa, w ten sposób zabezpieczyłem się przed kołysaniem lasera przy ruchach lewo-prawo. Łożyska przykręcone są do pyłki pleksi która stanowi suport dla osi Z do której także przykręcony jest uchwyt paska napędowego.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Oś Z to zbyt mocno nazwany kawałek pleksi w którym po pierwsze są szczeliny aby można było go przesuwać góra-dół (jest to bardzo uciążliwe), po drugie otwory do przykręcenia lasera. I to wszystko.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Może dziwić dość nisko zawieszony laser nad stołem. W konstrukcji tej nie ma to znaczenia bo po prostu nie ma stołu pod laserem. Jest to konstrukcja ramowa którą można unieść, położyć na czymkolwiek, zawiesić. Tak więc uważam że nawet regulacja wysokości którą zrobiłem była niepotrzebna a tylko zajęła mi czas (no i jest niewygodna do regulacji).

  Do konstrukcji urządzenia użyłem bardzo słabych silniczków krokowych (0,42A) które kupiłem kiedyś do konstrukcji plotera do wycinania w pcb (dalej się tworzy). Silnik osi X ma uchwyt wydrukowany na drukarce 3d.
  Całość podłączona jest do chińskiego modułu EleksMaker. Jest to gotowa elektronika do prostych ploterów (jest tego kilka rodzajów). Na pokładzie poza stepstick-ami jest płytka arduino z interpreterem g-code. Można sterować ploterem w zasadzie każdym programem który wypluwa g-code. Ja używam bardzo prostego Benbox-a.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Urządzenie to zbudowałem w zasadzie dla sprawdzenia jak sprawdza się laser półprzewodnikowy. Kupiłem model o mocy 2,5W i myślę że nawet nie ma po co kupować dużo droższy o mocy np. 5 czy 6 W. To nie ma sensu. Zbyt duża różnica w cenie a moc i tak na nic więcej nie pozwoli.
  Dlatego następną konstrukcją będzie laser CO2 o mocy 50W. Niestety musi to być trochę inna konstrukcja ale wszystko da się zrobić.

  W czasie wypalania powstaje dużo dymu który może być szkodliwy (w zależności od obrabianego materiału). Odciąg jest niezbędny. Chroni on też optykę lasera przed zadymieniem. Planuję zrobić to bardziej profesjonalnie, na razie postawiłem po prostu mocny wentylatorek i otwieram okno.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  UWAGA!
  Nawet tak słaby laser jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia a szczególnie dla wzroku. Należy zawsze bardzo uważać a przede wszystkim używać okularów ochronnych - OBOWIĄZKOWO!

  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  A teraz kilka filmików jak to działa:

  Wypalanie grafiki na kartce kartonu

  tak to wygląda:
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  Wycinanie w papierze (ok 120 g/m2)


  No i bonus:


  a to efekt końcowy:
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W

  No i na koniec może jakieś koszty. Oczywiście najdroższy był laser 70 $, płytka sterująca 36 $, pasek napędowy, rolki, sprężynki, narożniki ok 14$, okulary 4$ ale tutaj cena się nie liczy, gdyby były droższe na pewno bym kupił.
  Reszta w Polsce:
  silniki po 3x59 zł (nowe do innego projektu), profil aluminiowy 60 zł, wałki, wsporniki i łożyska 157 zł (z dostawą).

  Poza tym drobne przedmioty jak wkręty, kabelki, nakrętki, osłonka, myślę że jakieś 20 zł.

  Tak więc parę złotych wyszło.

  Aha, i na sam koniec, chowajcie gotowe urządzenie przed żonami/dziewczynami, gdy zauważą jakie można robić ozdoby itp. to macie przechlapane - wiem co mówię :).

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  robertz68
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: komputery
  robertz68 wrote 40 posts with rating 131, helped 0 times. Live in city Zielona Góra. Been with us since 2008 year.
 • Optex
 • #2
  Slawek K.
  Level 35  
  Bardzo fajna i czysta konstrukcja ;)
  Mam dwa pytania, jedno o link do diody i modułu sterującego, a drugie - jakiego softu używasz do generowania g-code ?

  Pozdr
 • #3
  krzysztofh
  Level 29  
  Konstrukcja łada, choć bardzo wahliwa. Do lasera może jest OK, ale piszesz że w domowych warunkach wykonanie obudów jest problematyczne. I tu się z tobą zgadzam, bo cenię sobie estetycznie wykonane do końca projekty. Same zmontowane płytki pcb to nie wszystko.
  Tylko że tym laserem chyba nie potniesz materiałów, z których mógłbyś zmontować obudowę wzmacniacza, zasilacza czy innego urządzenia elektronicznego DIY.
 • #4
  Slawek K.
  Level 35  
  W przypadku lasera "wahliwość" konstrukcji nie ma znaczenia, ważna jest tylko sztywność w osi XY aby konstrukcja się nie ukosowała. Nie jest to ploter do frezowania i nie doczytałem się aby autor planował wycinać na nim cokolwiek innego niż papier czy folię.

  Pozdr
 • #5
  robertz68
  Level 12  
  Dzięki,

  Laser: https://www.banggood.com/445nm-2_5W-2500mW-Bl...r-Cutter-Engraver-p-993521.html?rmmds=myorder
  Sterownik: https://www.banggood.com/3-Axis-Stepper-Motor...Y-Laser-Engraver-p-1015947.html?rmmds=myorder

  jeśli chodzi o sterownik to wystarczy taki z 2 stepstick-ami bo dwa silniki z osi Y podłączone są pod jeden stepstick.

  Oprogramowanie to benbox, strasznie proste. Do pobrania np:
  http://forum.eleksmaker.com/topic/25/benbox-instruction Niestety trzeba się rejestrować
  lub
  z dropbox-a sklepu Banggood https://www.dropbox.com/s/c2kyczespvi6rfj/Benbox%20Laser%20Engraver%20Software.zip?dl=0
 • Optex
 • #7
  robertz68
  Level 12  
  rs6000 wrote:
  W przypadku lasera "wahliwość" konstrukcji nie ma znaczenia, ważna jest tylko sztywność w osi XY aby konstrukcja się nie ukosowała. Nie jest to ploter do frezowania i nie doczytałem się aby autor planował wycinać na nim cokolwiek innego niż papier czy folię.

  Pozdr


  Pisząc o wahliwości miałem na myśli to aby cały moduł lasera nie kiwał się na łożyskach bo niestety te tanie łożyska aż takie dokładne nie są a gdy je skręcę aby były bezluzowe to duży opór zaczynają stawiać. Stosując więcej łożysk eliminuję mocno właśnie te przechyły.

  Co do wycinania, ten laser to zabawka i raczej nic poważnego nim nie można zrobić, poza jednym - można opisywać np. panele przednie (chociaż aż tak ładnie to nie wygląda).

  To obudów mam frezarkę cnc którą jakiś czas temu zrobiłem.

  Jednak jak napisałem myślę już na 50 watowym laserem którym coś już będzie można zrobić, przede wszystkim z pleksi.
 • #8
  actron
  Level 12  
  Fajnie i estetycznie to wygląda.
  Czekam na recenzje lasera 50 W ;)
  Ja u siebie połączyłem profile jak meble (nie pamiętam jak to się nazywa). Wymaga to wyfrezowania otworu w jednym z profili ale jest sztywne.
  Prosty ploter laserowy CNC o mocy 2,5W
 • #9
  kajtaskajtas
  Level 13  
  Fajna maszynka, wygląda schludnie, nie ma plątaniny kabli i tony kleju na gorąco, więc jest dobrze ;)
  Te elementy z pleksi jednak zrobiłbym z innego materiału, pleksi jest kruche i już teraz widać u Ciebie, że przy otworach zaczyna pękać. Może ze sklejki?

  Jeśli chodzi o okulary - bardzo dobrze, że kupiłeś chociaż takie, ale martwi mnie w ich opisie to:
  "Blue Laser Visible Light Transmission: <50%"
  ...trochę lipa. Skoro piszesz, że
  robertz68 wrote:
  tutaj cena się nie liczy, gdyby były droższe na pewno bym kupił.

  i jeśli planujesz więcej czasu przy tej czy kolejnej maszynie spędzać to warto by było zainwestować w coś lepszego, przebadanego, z certyfikatem, a nie same zielone szybki.
  Przykład: https://www.thorlabs.com/newgrouppage9.cfm?objectgroup_id=762
  Tak, są drogie, ale zobacz na wykresach, jak dobrze wycinają UV i IR - przepuszczają 0,0001% lub nawet 1-2 rzędy wielkości mniej. Podejrzewam, że można znaleźć tańsze, a nadal dosyć dobre u innych producentów. Podlinkowałem akurat te, bo miałem okazję z nich korzystać ostatnio.

  Powodzenia w dalszej rozbudowie i pochwal się koniecznie rezultatami przy 50W :)
  Pozdrawiam!
 • #10
  Freddy
  Level 43  
  Nie podoba mi się zastosowanie pleksi jako elementu mechanicznego - Pleksi jest dość kruche.
  Znacznie lepiej sprawdziłby się w tym miejscu np. rezotex, lub blacha aluminiowa.
 • #11
  Senol 1984
  Level 9  
  Witam!
  Czy tylko tak widać na filmiku z wycinaniem w papierze czy w czasie poruszania się wzdłuż osi Y ploter strasznie się trzęsie? Na zdjęciu z wypalonym Mario widać, że na krawędziach jest mocno pofalowany. Konstrukcja ogólnie bardzo ładna. Mam podobny ploter tylko bardziej "pancerny", z profili aluminiowych i sklejki z laserem 1000mW i przy dużych prędkościach też widać lekkie fale związane z drganiem maszyny.
  Pozdrawiam
 • #12
  robertz68
  Level 12  
  Co do pleksi, mam ploter cnc od około miesiąca i dopiero zaczynam go opanowywać. Materiałoznawstwo nie jest łatwą dziedziną sztuki dla informatyka :). Poza tym, poza płytami pleksi nie miałem żadnych innych materiałów w domu a mieszkam niestety na lekkiej prowincji.
  Przy większym ploterze laserowym na pewno użyję mocniejszego materiału. Acha, te popękania powstały gdy nie do frezowałem otworów do końca (pleksi marketowe okazuje się że ma straszne nierówności) i po prostu dowiercałem otwory wiertareczką "z ręki".
  Co do wytrzymałości, ta maszynka jest naprawdę delikatna ale siły w niej panujące są bardzo małe. Cała oś Z jest bardzo lekka a prędkości też są nieduże i raczej nie widać żeby urządzenie się nadmiernie trzęsło.
  Jeśli chodzi o obrazek i poszarpane krawędzie to bardziej szukałbym tych poszarpań w pliku graficznym, był o niskiej rozdzielczości i dodatkowo został przerobiony na wykrycie krawędzi przez aplikacje benbox. Zrobię zresztą eksperymenty na prawdziwym g-code na dniach i sprawdzę możliwości urządzenia.

  Co do okularów, na pewno zainwestuję w lepsze, wzrok jest dla mnie bardzo ważny.

  No i trzęsienie się filmu, już tłumaczę :). Cały ploterek stoi na bardzo delikatnym stoliczku który zaczął się trząść jak szalony, nawet zacząłem go przytrzymywać pod koniec filmu bo zauważyłem co się dzieje. Ogólnie za dużych wibracji urządzenie nie wytwarza.

  A jeszcze co do kabelków. Zostałem za nie pochwalony ale myślę że trochę "na wyrost". Są trochę za długie ale jak pisałem silniki kupiłem do innego projektu i najpewniej jeszcze tam kiedyś pójdą a tutaj zamontuje inne. Dlatego nie chciałem odcinać od nich kabelków zbyt krótko a potem sztukować. Na razie je zwinąłem i niech tak wiszą. To nie jest frezarka która brudzi wszystko dookoła. Tutaj jedynym negatywnym efektem jest dym ale łatwo go usunąć.

  Pozdrawiam i dzięki za konstruktywną krytykę.
 • #14
  Freddy
  Level 43  
  robertz68 wrote:
  ... a mieszkam niestety na lekkiej prowincji.
  robertz68 wrote:
  Miasto: Zielona Góra
  To jest prowincja? :)
  robertz68 wrote:
  Cała oś Z jest bardzo lekka a prędkości też są nieduże
  Tak, ale moduł lasera trochę waża i każde ruszenie, czy też zahamowanie powoduje naprężenia.
  Tak patrzyłem na podsumowanie kosztów, bez lasera i wychodzi trochę taniej niż zestaw DIY na Ali.
  Nie ganię Cię za własne wykonanie, zamiast zakup, ale wygląda podobnie.
  Czy wzorowałeś się na którejś konkretnej maszynce z Ali?
  Marek_Ertew wrote:
  Laser można zastąpić lustrem i soczewką
  To się opłaca przy dużo większych mocach i to jest kolimator, a nie soczewka :)
 • #15
  robertz68
  Level 12  
  Rzeczywiście, w wersji 50 watowej będę stosował system luster (zresztą inaczej przy laserze CO2 się nie da), tutaj nie widzę za bardzo potrzeby bo jak pisałem urządzenie jest dość lekkie i wolne. To model mocno hobbistyczny.

  Za nieduże pieniądze można kupić kompletny laser 50 watowy w Chinach (około 500 USD plus przesyłka). U nas, za już sprowadzone te same urządzenie trzeba zapłacić około 3 tys. złotych. Niby drożej ale prawie na 100% przesyłka z Chin zostanie oclona i opodatkowana.

  Nawet bym się zdecydował na chiński wynalazek ale powierzchnia robocza jest dla mnie całkiem nie do przyjęcia (to około 20 x 30 cm). Chcę więcej, coś w okolicach 100 x 100 cm. Niestety wiążę się to z naprawdę dużymi dokładnościami bo długość jaką promień musi przebyć od lasera poprzez dwa lustra, kolimator i do materiału może być dość duża a niedokładność spowoduje mocną utratę ogniskowania. Aż się boję czy system napędowy na paskach zębatych się sprawdzi a każdy inny niestety mocno podroży sprawę.

  Co do wzorowania, nie, nie wzorowałem się na konstrukcjach z aliexpresu ale może minimalnie naśladowałem ploter Inventables X-Carve. Jednak zastosowałem wałki a nie profile i łożyska bo wydaje mi się że łatwiej w warunkach amatorskich osiągnąć odpowiednie dokładności (chociaż przy dużych rozmiarach cena jednak wzrasta).
 • #17
  Freddy
  Level 43  
  Jawi_P wrote:
  Poradziłby sobie z jasnym tworzywem sztucznym jakimś?
  Jasnym, raczej nie, ale z ciemnym pewnie tak.
 • #19
  Arek_v1
  Level 14  
  Z plexi poradzi sobie nawet 250mW laser z DVD (mam na myśli grawerowanie a nie cięcie) :p
 • #21
  Arek_v1
  Level 14  
  Planujesz mu dodać zdalne sterowanie na nrf24l01?
 • #22
  IMEX
  Level 20  
  Cześć

  Zobacz jeszcze jak będzie paliło jak podasz na materiał , wiązką światła gaz CO2 lub Argon jak ma to miejsce w firmowych konstrukcjach. Koszt jakieś 30zł a efekt powinien byc widoczny niemal odrazu.
 • #23
  aso824
  Level 13  
  Jakie okulary wybierać do zabaw z laserami z nagrywarek i takim jaki pokazałeś?
 • #24
  robertz68
  Level 12  
  aso824 wrote:
  Jakie okulary wybierać do zabaw z laserami z nagrywarek i takim jaki pokazałeś?


  okulary dobierasz do długości fali promienia lasera. Czym lepsze (większe tłumienie w paśmie roboczym) tym lepiej dla ciebie. Nie oszczędzaj. Na szczęście moc lasera z nagrywarek jest bardzo niska ale i tak należy się zabezpieczyć.

  Dodano po 43 [sekundy]:

  IMEX wrote:
  Cześć

  Zobacz jeszcze jak będzie paliło jak podasz na materiał , wiązką światła gaz CO2 lub Argon jak ma to miejsce w firmowych konstrukcjach. Koszt jakieś 30zł a efekt powinien byc widoczny niemal odrazu.


  możesz coś więcej napisać na ten temat?

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jawi_P wrote:
  No to pytanie do autora. Czy próbowałeś coś nim ciąć?


  to jest słaby laser. Bez problemu daje sobie radę z papierem i cienkim drewnem. Można też ciąć panele od obudów abs tak do 2 mm grubości. Większa grubość wymaga zbyt wolnego przesuwania wiązki a to powoduje mocne podtopienia.
  Dobrze daje sobie radę także z wszelkiego rodzaju piankami, styropianem i gąbkami.

  Inna sprawa to grawerowanie, tutaj jest nieźle, moc wystarcza na trochę zabawy ale może to chwilę potrwać.
 • #25
  Galareta
  Level 23  
  A utrwalanie fotorezystu UV na PCB? Tzn naświetlanie płytek?
 • #27
  robertz68
  Level 12  
  Galareta wrote:
  A utrwalanie fotorezystu UV na PCB? Tzn naświetlanie płytek?

  O naświetlaniu raczej można zapomnieć ponieważ te 2,5 wata jest zdecydowanie za mocne. To tego wystarczy zdecydowanie mniejsza moc, myślę że spokojnie 500 mW byłoby idealne. Oczywiście można bardzo zwiększyć szybkość głowicy z laserem i uzyska się być może odpowiednią do naświetlenia (nie prześwietlenia) ilość światła ale tak duża szybkość może powodować pewne problemy z pozycjonowaniem lasera nad płytką. Bezwładność jednak jakaś może być odczuwalna i ścieżki okażą się niezbyt precyzyjne.
  Poza tym ten etap robienia płytek czyli naświetlanie nie jest jakiś szczególnie skomplikowany, dla mnie prywatnie dużo gorsze jest nałożenie folii światłoczułej na laminat bez bąbli.

  No i najważniejsze, wszelkie lakiery, folie czy gotowe płytki mają być naświetlane światłem o określonej długości fali, najczęściej od około 360 do 410 nm. Mój laser generuje światło o długości fali 445 nm czyli teoretycznie jeszcze dałoby radę ale jak pisałem moc za duża.

  rs6000 wrote:
  Czy wysokosc glowicy nad materialem jest tu kluczowa ?

  Pozdr


  W laserze można (a nawet trzeba) ustawić ogniskową przed wypalaniem. Robi się to kręcąc soczewką. Zakres regulacji jest dość duży ale oczywiście nie nieograniczony. Z mojego doświadczenia wynika że wysokość około 5-6 cm nad obrabianym materiałem jest optymalna.
 • #28
  Galareta
  Level 23  
  Hmm, a nie masz możliwości regulacji w sterowniku mocy lasera lub pracy impulsowej? Sam kiedyś próbowałem 50mW laserem 405nm robić kreski i szło to całkiem sprawnie, kreski na skupionym laserze były strasznie wąskie, zawsze można uzyskać duże prędkości poprzez latanie laserem w poprzek i niejako "skanowanie" pokolei płytki, nie po ścieżkach . Laminaty można kupić gotowe.
 • #29
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Robertz68 skąd brałeś profile?
  Cena która podałeś jest bardzo sympatyczna, mam małą frezarkę od dalekowschodnich braci i chciałbym lekko zwiększyć jej pole robocze.
  Druga sprawa to elementy z plexi, masz do nich jakieś rysunki? zmieniam w mojej frezarce laser na mocniejszy i zostanie mi laser 500mW do zabawy, oczywiście jak ktoś zauważył plexi jest kruche, ale zobaczyłem fajne tworzywo o dużej wytrzymałości i zrobiłbym dla lasera nowe "miejsce zamieszkania" :).
  Pozdrawiam
 • #30
  Sinister
  Level 11  
  A ja mam inne pytanie. Lubię jak materiał ma głębsze żłobienia wykonane przez maszynę. Czuć rowki wykonane przez ploter? Sprawdzałeś jak głęboko może wgryźć się w materiał laser?