Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę podłączyć DC do grzałki AC? Czy uszkodzę panel na słońcu?

camfly1 06 Sie 2017 15:46 11235 35
 • #31
  gaz4
  Poziom 32  
  camfly1 napisał:

  Dlaczego warto kontrolować moc wydzielaną przez grzałkę? (Nie byłoby to trudne)


  Jak wyżej napisałem prawdziwe Umpp zmienia sie wraz z warunkami w jakich pracuje PV, zwłaszcza jej temperaturą. Jeżeli chcemy osiagnąć max to na bieżaco należy śledzić punkt mocy maksymalnej co wymaga zastosowania jakiegoś algorytmu z MPPT. Przy stałej rezystancji grzałki de facto wystarczy śledzić napięcie skuteczne jakie na niej występuje - gdy osiągnie max tzn, że PV pracuje w Umpp. Proste w teorii ale trudne w praktyce bo zwykły pomiar to za mało.

  http://ep.com.pl/artykuly/10079-Swiadomosc_po...ow_Czy_swiadomie_mierzymy_to_co_mierzymy.html

  Żeby ustalić moc na grzałce musimy zmierzyć True RMS. Ponieważ regulator będzie zmieniał częstotliwość oraz szerokość impulsów przebieg napięcia na grzałce może być bardzo odkształcony i zwykły pomiar napięcia zda się psu na budę. Dlatego na początek radze pozostać przy pewnych widełkach napiecia na PV co da wystarczajaco wysoką sprawność, a jak wszystko bedzie dopracowane można pokusić się o prawdziwe MPPT.
 • BotlandBotland
 • #32
  camfly1
  Poziom 4  
  OK. Tranzystory dotarły. Buduję dalej.

  Link jak nimi sterować jest powyżej.

  Tutaj jest jak zrobić kontroler pwm z poziomu arduino:

  https://www.youtube.com/watch?v=r-qbZzIbt54

  Idąc za radą gaz4 aby zmniejszyć wydajność baterii (co przybliżyłoby nas do symulowania PV jako źródła) dodaję dwa rezystory szeregowo na wejściu.

  Dodano po 30 [minuty]:  Dodano po 52 [sekundy]:

  Czy mogę podłączyć DC do grzałki AC? Czy uszkodzę panel na słońcu?

  Dodano po 1 [minuty]:

  I mój jak na tą chwilę banalny programik

  Czy mogę podłączyć DC do grzałki AC? Czy uszkodzę panel na słońcu?

  Dodano po 10 [minuty]:

  Jako obciążenie na tą chwilę zamiast grzałki dałem żarówkę 12V/2W.
  Zaczyna się robić niezła siatka więc już czas najwyższy na jakiś schemat.

  Tranzystor 100V/45A działa wyśmienicie ale co ciekawe pin Bramka (gate) musi być również uziemiony. Inaczej, kiedy wejdzie w stan wzbudzenia - a nic nie rozładuje jego potencjału - tranzystor będzie puszczał prąd do woli. Ja użyłem rezystora łączącego bramkę z masą.

  Zrobię schemat to zamieszczę.

  Programik oczywiście jeszcze nie zawiera modułu PWM ale to tylko kwestia czasu :).

  Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

  Piękny wykład jak używać termometru z arduino:

  http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/...o-ii-7-termometry-analogowe-i-cyfrowe-id18414

  Ja podłączam DS18B20.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Termometr działa:
  Czy mogę podłączyć DC do grzałki AC? Czy uszkodzę panel na słońcu?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Hmm. Dobrze byłoby dodać moduł bluetooth żeby wszystkim sterować z telefonu.
 • BotlandBotland
 • #33
  gaz4
  Poziom 32  
  Pewnie nie zauważyłeś ale ten prosty programik już reguluje moc, nie trzeba dodawać żadnego modułu PWM :) Ale na początek nalezy troche zmienić elektronikę. Z tego co wnioskuję ze zdjęcia "pajęczynki" masz układ: baterie - kondensator - rezystory. To nie bedzie symulowało PV, potrzeba tak: baterie - rezystory - kondensator. Pozostaje jeszcze taki dobór rezystorów by po włączeniu tranzystora napięcie spadało do <11V w punkcie pomiarowym i będziesz mógł zobaczyć pierwsze efekty regulacji mocy.

  Algorytm działania wyglada tak: kondensator powoli ładuje się przez rezystory i w pewnym momencie napięcie na symulowanym PV przekroczy 11V. Wtedy włącza sie tranzystor i żaróweczka rozładowuje kondensator. Jeżeli rezystory ograniczają prąd płynący z baterii na tyle mocno, że napiecie spadnie poniżej 11V tranzystor zostanie wyłączony, napięcie zacznie rosnąć i cykl się powtarza.
 • #34
  camfly1
  Poziom 4  
  Eeejże szanowny kolego.
  Z całym szacunkiem doskonale wiem co robię. Przecież nie przez przypadek doprowadziłem do aktualnego stanu. Rezystory pomiędzy zasilaniem a kondensatorem były ale miałem tylko półwatowe i musiałem je zdjąć. Dlatego na fotce ich nie ma. W dalszej części postaram się podłączyć prawdziwy panel.


  Żeby zbudować prawdziwie efektywne pwm zmuszony jestem pogłębić swoją wiedzę na temat maksymalnego punktu mocy PV. Będę wdzięczny za linki.

  Rozważam też użycie PWM arduino celem zasilania jednej grzałki wody z jednoczesnym użyciem PV i elektrowni wiatrowej. Rozumiem że będę zmuszony "podbijać" napięcie jednego i drugiego źródła aż do uzyskania tego samego napięcia?
 • #35
  gaz4
  Poziom 32  
  A można zapytać czym będzie się różniło "prawdziwe PWM" od algorytmu załączającego obciążenie gdy napięcie wzrośnie powyżej Umpp i odłaczające gdy spadnie poniżej Umpp? PWM to modulacja szerokości impulsu i ten prosty algorytm w połaczeniu z kondensatorem już go realizuje. Jeżeli prąd z PV będzie mały kondensator będzie się długo ładował i szybko rozładowywał - małe wypełnienie. Gdy moc będzie duża PV szybko naładuje kondensator i w chwili załączenia obciążenia bedzie go skutecznie doładowywał - duże wypełnienie. Ale można dodać skomplikowany algorytm ustalajacy modulację co do %, ustalić stałą częstotliwość przełaczania itp bajery, układ będzie miał dokładnie taka samą wydajność więc nic się nie straci.

  Efektywne ustalenie Umpp wymaga sprawdzania uzyskanej mocy. Ja jestem elektronicznym dinozaurem i gdy robiłem w serwisie elektroniczne mierniki ogladałem w programie "Sonda" emitowanym w TV. Wtedy ze skomplikowanymi pomiarami radzono sobie na różne sposoby, a pomiar TrueRMS był ważny np. przy ustalaniu napięcia żarzenia kineskopu. Jedną z metod był pomiar jasności świecenia żarówki wykonany przy użyciu fotorezystora. Tu można zastosować podobną, Umpp zostanie uzyskane wtedy gdy żarówka połączona rownolegle z grzałką świeci najmocniej, a pomiar rezystancji fotorezystora czy napięcia na fotokomórce to prosta sprawa. Największą wadą tej metody będzie bezwładność żarnika więc korekcje Umpp należałoby wykonywać w sporych (kilkusekundowych) odstępach.
 • #36
  camfly1
  Poziom 4  
  Dziękuję za odpowiedzi.

  Temat uznaję za wyczerpany ponieważ znalazłem inwertery tie grid które rozwiązują problem podpięcia do sieci bez użycia akumulatorów.

  Pomimo tego układ funkcjonuje i ma się dobrze.

  Ważniejsze dla mnie od uzyskania prawdziwego mppt (na elektrodzie to już było) staje się wykonanie regulatora hybrydowego łączącego PV i turbiny wiatrowej na bazie arduino.

  Rozpocznę więc nowy temat gdyż nazwa aktualnego jest myląca.