Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy 200 V 160 W - Jak podłączyć jednofazowy silnik

28 Lip 2017 22:24 1569 11
  • Poziom 9  

Witam, mam problem ponieważ nie mogę znaleźć żadnej specyfikacji tego silnika.
    Co więcej zastanawiam się jak podłączyć taki silnik, ewentualnie stworzyć jakiś układ umożliwiający zmianą kierunku wirowania silnika.(lewo , prawo). Do silnika doprowadzone są trzy przewody i niestety nigdzie nie zlokalizowałem żadnej puszki. Przewody wychodzą bezpośrednio ze stojana silnika.
  • Poziom 28  
    Dziwne, nap. 200V, możesz zrobić zdjęcie całego silnika? Mierzyłeś rezystancję pomiędzy wyprowadzonymi przewodami?
  • Poziom 9  
    Dokonałem pomiarów ale niestety nie zapisałem ich. Silnik napędza przekładnie, która obraca koło zębata w lewo bądź w prawo.
    Natomiast jedyne co mogę powiedzieć więcej to poprzedni sterowanie było trochę skomplikowane ponieważ z dwóch miejsc można było sterować kierunkiem obrotów tego silnika. Ja mam w planach przerobić tak ten układ aby można było sterować tylko z jednego punktu.

• Spec od Falowników
    Spróbuj poszukać jakiegoś kondensatora w tym obwodzie.
  • Poziom 36  
    To jest silnik dc. Ile przewodów idzie do silnika i jakie mają rezystancje ?
  • Spec od Falowników
    Racja, z magnesami stałymi na stojanie. Nie pomyślałem o dc, bo przewodów "za mało".
  • Poziom 9  
    Do silnika dochodzą 3 przewody, muszę pomierzyć rezystancję natomiast jeśli to silnik na DC to jak go podłączyć ?
  • Spec od Falowników
    Masz tam żółto-zielony? Wiesz, gdzie ten kolor podłączyć? Jeśli tak, zostają dwa: to plus i minus. Jak masz lewe obroty, to zamień plus z minusem.
  • Poziom 9  
    Sa 3 przewody ale wszystkie trzy czarne.
  • Spec od Falowników
    To bez sensu. Chyba, że ktoś uciął czwarty.
  • Poziom 9  
    Generalnie to skomplikowane sterowanie poprzednio było bo jakieś płytki z tyrystorami.
    Ale mam zamiar właśnie to przerobić osobno podać zasilanie na ten silnik wraz ze sterowaniem nie skomplikowanym bo silnik ma obracać się tylko w lewo i w prawo.
  • Poziom 27  
    Witam.
    Trzeba sprawdzić czy ma magnesy trwałe czy cewki na stojanie. Bo może mieć uzwojenie na stojanie i odczep do zmiany prędkości. Trzeba pomierzyć i możemy rozmawiać. Może być też na magnesach i mieć dodatkową szczotkę zmieniającą komutacje do zmiany prędkości obrotów, na przykład do przodu idzie na normalnych obrotach i ma normalną moc a do cofania zamienia się polaryzacje i napięcie na dodatkową szczotkę i silnik/maszyna wraca z większą prędkością ale z okrojoną mocą bo przy cofaniu nie ma obciążenia.