Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

marcingebus 29 Jul 2017 18:52 2928 9
SterControl
 • #1
  marcingebus
  Level 10  
  Dopisek:
  Szukałem tabliczki znamionowej i jej nie znalazłem. Dlatego opublikowałem posta bez podawania modelu. Zrobiłem teraz zdjęcia aby pokazać, ża tabliczki znamionowej nie ma. I własnie wtedy ją dostrzegłem:
  Type SD13N1S
  E-Nr: SF25M854EU/13

  ----------Pierwotny tekst:------------
  1. W dniu wczorajszym, awaria zmywarki: świeci się kranik, że nie pobiera wody. W środku pełna wody, jak by nie pompowała. Wybrałem wodę kubkiem i ścierką, był patyczek, jakiś spinacz. Nie zauważyłem, ale przyjąłem wersję, że mógł być zablokowany wirnik. Poskładałem i uruchomiłem.

  2. Testowanie na najkrótszym programie opisanym jako 45C - przechodzi program, zero błędów. Zmywarka na koniec zimna. Otwierałem co jakiś czas drzwi, aby zobaczyć czy kręcą się "karuzele" i za każdym razem w tej samej pozycji. Woda leci, ale za każdym razem zimna.

  3. Zdjąłem boki i widzę, że wewnątrz zmywarki pełno śmieci zaciągniętych tam przez myszy., wszystko wilgotne. Rozebrałem więc boki, demontaż dolnego przedniego panelu, odkręciłem pompę od środka i zdemontowałem cały spód, aby go wyczyścić.
  - niektóre kable nie mają izolacji, ale żaden nie jest przerwany.
  - w zbiorniku na sól (nie potrafiłem go od środka odkręcić, więc pozostał zamontowany) w zbiorniku tym woda jest brązowa, co widać na zdjęciach.

  Czy ta woda ma być taka brązowa, czy pompa zaciąga wodę ze spodu i odchody gryzoni to zabarwiły?

  Na razie się biorę za czyszczenie wszystkiego i sprawdzanie grzałki, naprawę izolacji itd...

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  lord232!
  Level 27  
  W zbiorniku na sól woda powinna być czysta.
 • #3
  marcingebus
  Level 10  
  1. Rozebrałem pompę tą dużą, były w wirniku: ziarenko pieprzu w jednej szczelinie pomiędzy łopatkami, w drugiej szczelinie kawałek liścia laurowego a w trzeciej szczelinie jakiś papierek. (ucieszyłem się, że spadek ciśnienia i to będzie problem grzania)
  2. Zajrzałem do grzałki i stwierdziłem, że wyłącznik ciśnieniowy jest sprawny (grzałka wyciągnięta i przez gumkę od środka można naciskać). Sama grzałka ma około 25Ω.
  3. Zaizolowałem paręnaście miejsc gdzie była nadgryziona izolacja (w dwu nie było wcale).

  Uruchomiłem na krótkim programie i po kilku minutach pompowania wody, bo wszystko było puste patrzę na przedni panel, a tam świeci kranik (pierwsza dioda od lewej). Otwieram drzwi i stoi pełno wody. Więc mając otwarte boki, podnoszę patyczek połączony z pływakiem, że niby zalane dno wodą. Chwila pompowania widzę, że idzie już jak by inaczej, otwieram drzwi i wody nie ma.

  Zmywarka nie podejmuje programu tylko leci cały czas z tą wodą, pompuje w kółko. Przed demontażem i montażem podejmowała próbę mycia, ale na zimno i jak by się karuzele nie kręciły. Sama pompka (ta, której wirnik widać od środka po zdjęciu sitka i jednej osłony, bez rozkręcania zmywarki), zatem działa.

  Co oznacza ta dioda i co mam robić?
 • SterControl
 • #5
  marcingebus
  Level 10  
  lord232! wrote:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3137332.html#15300834


  Czytałem wczoraj ten post.
  Kolega mi doradził aby odszukać miejsca w którym powinien być pływak, który zamyka dopływ wody gdy zmywarka ma już dosyć.

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

  To będzie pewno nr.4 ze zdjęcia.

  Czy nr. 3 to przepływomierz?
  Jak sprawdzić jego funkcjonowanie. Mam jakiś marny oscyloskop, mogę się podpiąć, czy on działa jakoś On-Off czy impulsowo, czy jakoś inaczej?


  Jeszcze mam pytanie o rurki 1 i 2.
  Gdy załączy się pływak 4 (lub podniosę do góry patyczek 5), to mikrowyłącznik powyżej załącza pompę wypompowującą wodę. Pojawia się ona na rurce 2, leci do góry i wraca rurką 1 na dół, która to rurka jest podłączona do kanalizacji. Na samej górze jest jakaś taka komora wypełniona czymś czarnym, być może ze sprężynką/zaworem u samej góry, ale tego sure nie jestem. Zakładam, że to jakieś zabezpieczenie gdyby kanalizacja była zatkana, taki przelew do wnętrza, gdzie powinien się podnieść pływak, który powinen być na samym dnie (a którego nie mam, bo myszy zjadły styropian).

  Czy kolejność podłączenia rurek 1 i 2 ma znaczenie?
  -----------------------------------------------------------------------------
  I jeszcze temat na przyszłość: Jak zdemontować zbiornik na sól.
  Od strony naczyń jest zakrętka przez którą się wsypuje sól:
  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

  Jak ją odkręcę, to jest nakrętka którą potrafię odkręcić o 5 stopni i koniec. Jest jakaś blokada, nie pozwalająca odkręcić dalej:

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

  Od strony naczyć nie znalazłem żadnego miejsce gdzie mógłbym włożyć śrubokręt, jakąś zapadkę podnieść, aby to odkręcić dalej itp.... Ktoś może wie z której strony można wsadzić coś, co by pozwoliło to odkręcić? A może jest to jednorazowe i trzeba na siłę odkręcić, coś się odłamia, a później nowa nakrętka?

  Dodano po 57 [minuty]:

  A może przepływomierz, to nr.6?

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje
 • Helpful post
  #6
  lord232!
  Level 27  
  Przepływomierz do twojej zmywarki wygląda tak: Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje

  Zmywarka z uszkodzonym przepływomierzem pobiera i wylewa wodę na przemian zgłaszając błąd poboru wody, kontynuując bez końca naprzemienne pobieranie i wypompowywanie. Zwykle uszkadza się nie kontaktron ale łożyskowanie jego turbiny, na kótki czas pomaga odwrócenie przepływomierza - sposób był już na forum opisywany.
 • #7
  marcingebus
  Level 10  
  Do styków przepływomierza podłączyłem miernik na beepera (piszczy na zwarcie). Pod strumieniem z kranu piszczy z częstotliwością od 1 do 4Hz dużo więcej raczej nie. Czy to oznacza że jest sprawny? Kabelki aż do sterownika tez sprawne (miernik piszczał w rytm dmuchania-zmywarka za daleko od zlewu wiec tutaj test powietrzem). Jakieś inne propozycje?

  Na rysunku jest jeszcze element 6. Wygląda jak cewka jakiegoś zaworu. Może ta cewka powinna zamykać dopływ wody? Czy dopływ wody zamyka zawór "aqua stop" który jest na końcu wężyka zasilającego zmywarkę w wodę z wodociągu? Od strony wodociągu oczywiście. Rozebrałem jeszcze sterownik. Drugi i trzeci styk to właśnie od przepływomierza. Jak pisałem w pierwszym poście kable miały braki w niektórych miejscach izolacji. Może się zrobiły zwarcia i tylko przepaliły te oporniki. Poradził bym sobie z ich wymianą, ale jak dobrać rezystancję? Miernik pokazuje na jednym około 5 MΩ, a na drugim 7MΩ. Doradźcie coś? Jeszcze zbliżenie.
  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje20170731_2...1513-1.jpg Download (768.8 kB)Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje
 • #8
  lord232!
  Level 27  
  Jakie jest oznaczenie płytki modułu sterownika? Daj fotkę całej płytki sterownika.
 • #9
  marcingebus
  Level 10  
  To jest naklejka z obudowy modułu.

  Zmywarka Siemens SF25M854EU/13 - inwazja gryzoni, brązowa woda, nie grzeje
 • #10
  marcingebus
  Level 10  
  Ostatecznie zmywarki nie naprawiłem. Zostałem przy hipotezie, że na dwóch elementach spalonych na sterowniku, mogło się nie skończyć, sterownik tego samego typu, może mieć inny program (inaczej sterowane obiegi wody). Naprawa/wymiana zatem sterownika może się nie zakonczyć sukcesem.
  U znajomego znalazła się używka sprawna. Zmywarka idzie na strych, może się kiedyś przyda na części. A może sprzedam na OLX. Zamykam temat.