Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączanie ogrzewacza wody do istniejącej instalacji.

29 Jul 2017 19:27 1041 7
Wago
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • Wago
 • #2
  wzielonymgaju18
  Level 18  
  Do ogrzewacza przepływowego 18 kW należy zastosować przewód przekroju 6mm^2

  Aby zabezpieczyć się przed zadziałaniem bezpieczników w przypadku dużego poboru prądu stosuje się przekaźniki priorytetowe (w przypadku przekroczenia mocy granicznej wyłącza się terma)

  Można samodzielnie wystąpić o przydział mocy, ale przewód WLZ ( odcinek między przyłączem a licznikiem) musi być adekwatny do mocy umownej.
 • Wago
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #4
  wzielonymgaju18
  Level 18  
  4mm2 wystarczy do 13,2 kW, należy tylko zmienić bezpiecznik na B25A.
  Do komfortowego użytkowania wszystkich odbiorników wodnych pasowałby ogrzewacz co najmniej 18kW (lepiej 21). Ten 12kW czy o podobnej mocy będzie dobry gdy woda będzie brana w jednym miejscu jednocześnie.

  Jeżeli będzie pracowała kuchnia elektryczna i jakieś urządzenie typu czajnik, odkurzacz, to może się zdarzyć, że gdy nie będzie przekaźnika priorytetowego to zadziała bezpiecznik główny a gdy będzie przekaźnik, to terma się nie włączy.

  Można wykorzystać przewód 5x4 mm do zasilania urządzenia jednofazowego np. bojlera. Bezpiecznik może zostać ten sam. I to chyba jest najlepsze wyjście. Bojler ok 120 l i grzałka 3kW, dość szybko nagrzeją wodę.

  Dla redukcji kosztów można zastosować zegar wyłączający zasilanie grzałki w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu.
 • #5
  stanislaw1954
  Level 43  
  wzielonymgaju18 wrote:
  Bojler ok 120 l i grzałka 3kW, dość szybko nagrzeją wodę.
  A ile jest osób w domu?
  wzielonymgaju18 wrote:
  Dla redukcji kosztów można zastosować zegar wyłączający zasilanie grzałki w nocy lub gdy nikogo nie ma w domu.
  Co to za redukcja ? W nocy jest tańszy prąd- oczywiście przy nocnej taryfie- więc raczej na odwrót ! A jak nie ma nikogo w domu, to nie znaczy, że jak ktoś przyjdzie, to nie będzie potrzebował ciepłej wody.
 • #6
  kortyleski
  Level 43  
  Priorytetowy to zły pomysł. Jakoś nie wyobrażam sobie sytuacji gdy smażę sobie jajecznice a żona z wrzaskiem spod prysznica wylatuje bo zimną wodą dostała
 • Helpful post
  #7
  BUCKS
  Level 39  
  sylvi91 wrote:
  Jakie podgrzewacze polecacie? Zastanawiałem się nad serią Siemens - począwszy od DH18400M, którego moc to 18.0 kW.

  W Twoim przypadku przepływowy podgrzewacz elektryczny odpada, bo wiąże się to ze zmianą mocy umownej, co generuje dość znaczne koszty i z tego co piszesz wiązałoby się z małym remontem instalacji elektrycznej na który się nie godzisz.

  Bez remontu i bez zmiany mocy umownej to pozostaje tylko bojler elektryczny ale to już oznacza "bombę" o określonych wymiarach.
  Jeśli ma to być łazienka to większego niż 80l i tak pewnie nie wciśniesz. Taka ilość starczy dla 2-3 osób biorących szybki prysznic jedna za drugą, choć jak lubisz lać wodę to może być problem ale zawsze można zastosować perlatory o odpowiednim przepływie , aby uzyskać optymalne zużycie wody np. w umywalce do umycia rąk, czy zębów nie jest potrzebny przepływ rzędu 10l/min, bo wystarczą spokojnie 4l/min albo nawet 2l/min. Tylko wtedy warto użyć filtr siatkowy na wodę, aby chronić perlator przed zanieczyszczeniami, a jak widzę w praktyce to mało kto stosuje filtry siatkowe w domowej instalacji wody użytkowej.
 • #8
  User removed account
  Level 1