Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja diodami LED przerwy w obwodzie

30 Lip 2017 23:41 699 4
 • Poziom 2  
  Cześć wszystkim,
  Mam problem z zaprojektowaniem układu, który będzie zapalał diodę LED, kiedy dostanie sygnał, że został przerwany obwód. Układ ten ma być tylko sygnalizatorem, że coś jest nie tak - przykładowo ktoś przeciął przewód - występuje przerwa w obwodzie - dioda LED cały czas się świeci do momentu usunięcia przerwy.
  Nie wiem od czego zacząć. Prosiłbym o sugestie jak najprościej wykonać taki układ, ale o pokazanie przykładowego schematu. Chce wykonać projekt z kilkoma diodami odpowiadającymi osobno za kontrolowanie przerwy w różnych obwodach.
  Dziękuję z góry za chęć pomocy. Pozdrawiam!

 • Poziom 28  
  Na początek napisz proszę co to za obwody - czy zasilające, czy sygnałowe, jakie napięcia, prądy, odległości, czy masz możliwość położenia dodatkowego okablowania między punktami krańcowymi tych obwodów itp.
 • Poziom 2  
  Obwody bezpieczeństwa. Otwarcie okna albo drzwi będzie robić przerwę w obwodzie i dioda się zapali. Napięcie 24V albo 48V. Każda dioda będzie sygnalizować otwarcie innego okna/drzwi.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Najprościej tak: LED, szeregowo z nim opornik do ograniczenia prądu, równolegle do LED-a testowany obwód. Powiedzmy, że zasilanie jest 24V, to opornik może być ze 2k.

  Wadą tego jest pobieranie prądu 12mA, kiedy nie ma alarmu. Można ten prąd znacznie zmniejszyć dodając tranzystor, powiedzmy NPN - np. LED między emiter i -zasilania, opornik 2k między kolektor i +zasilania, opornik ze 200k między bazę i +zasilania, testowany obwód między bazę i -zasilania.

  W obu wersjach wadą będzie to, że jak -zasilania jest dostępny (np. połączony z ziemią), to można połączyć przewód od bazy z -zasilania (z ziemią), potem zrobić przerwę (otworzyć okno) i alarmu nie będzie - lepszy byłby układ, który by sprawdzał przepływ prądu przez oba końce testowanego obwodu, a najlepiej, czy oba są równe. Ale to już jest bardziej skomplikowane.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  WS_Bartek napisał:
  arcie okna albo drzwi będzie robić przerwę w obwodzie i dioda się zapali.

  Po prostu o wiele prościej będzie zastosować styki normalnie rozwarte. Otwarcie okna lub drzwi zewrze styk i zaświeci tą przysłowiową diodę.
  Można to zrealizować w prosty sposób także za pomocą kontaktronu przełącznego (o trzech stykach/końcówkach)