Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu w bloku z lat 80

31 Lip 2017 11:10 1224 4
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Proszę o pomoc w podpięciu czujnika ruchu. Chciałbym u mnie na pietrze zamontować czujnik ruchu tak, aby po np wyjściu z domu światło automatycznie zapalało się przy zachowaniu możliwości zapalania światła tradycyjnym włącznikiem.

Warunki techniczne:

wyłącznik czasowy - gdzieś zamontowany
    W włączniku na pietrze jest faza i drugi przewód aktywujący światło
    W oprawie oświetleniowej jest przewód który dostaje fazę po naciśnięciu włącznika na klatce oraz 0.

Dziękuje za pomoc.
  • OptexOptex
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    A ma kolega zgodę spółdzielni na grzebanie przy instalacji?
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Mam pozwolenie z dzialu technicznego. Złożyłem wniosek o wymianę oświetlenia na LED z czujnikami ruchu - oczywiście wymiana najwcześniej za 2 lata. W związku z tym powiedzieli mi że mogę sobie dołożyć zewnętrzny czujnik ruchu. Żarówka LED 18W założona.
  • Poziom 39  
    Driver_kk napisał:
    aby po np wyjściu z domu

Jeszcze nie widziałem domu w bloku.

W lampie musi byś stała faza i dodatkowo jakiś przekaźnik bo inaczej czujnik ruchu będzie załączał nie tylko tą lampę którą auto chce ale całą klatkę. Czyli z obwodu oświetlenia klatki trzeba do lampy doprowadzić nowy przewód 4x1,5mm2
  • Poziom 10  
    Nie napisałem wcześniej że problem rozwiązany. Oświetlenie na całej klatce zapala się po otwarciu drzwi w mieszkaniu :). Podłączenie jest banalne a problem był spowodowany wadliwym czujnikiem ruchu który powodował zwarcie.
    Podpiąłem następująco:
    1. Od gniazdka puściłem przewód dający fazę po naciśnięciu włącznika schodowego (sprawdzić próbówką żeby nie podpiąć do przewodu idącego do lampy bo nic to nie da)
    2. 0 puszczone od lampy do czujnika ( po naciśnięciu włącznika klatkowego sprawdzić czy nie ma na przewodzie fazy)