Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zafira silnik X16XE1 - Czy sterownik LPG Bingo S4 bruździ?

31 Lip 2017 23:02 1017 2
 • Poziom 15  
  Witam.

  Od zakupu tego auta, od początku źle pracował na benzynie (po zapaleniu szarpał i nie dało się ruszyć - brak mocy), dlatego szybko przełączałem go na gaz, aby jako tako jechać. W ostatnich dniach wypiąłem fizycznie sterownik LPG, a we wtyczce do sterownika LPG zrobiłem mostki dla sondy lambda i dla wtrysku. Od tego momentu auto na benzynie chodzi super. Kontrolka silnika, która do tej pory świeciła się cały czas, zgasła na zawsze. Zmierzyłem sygnał z sondy i był mniej więcej od 0,2 do 4,8 V (sonda 5 V). Po ponownym podpięciu sterownika LPG i pracy na PB, sygnał sondy miał stałą wartość 4,8 V. Po wyciągnięciu bezpiecznika od sterownika LPG, napięcie spadło do 2,2 V i tak się utrzymywało. Silnik szarpał przy włączonym bezpieczniku, jak i bez. Rozebrałem sterownik LPG i prześledziłem ścieżki i drogę sygnału z sondy. Wiadomo jest tam przekaźnik, który w stanie spoczynku łączy przewód sygnałowy z sondy, aby przewód ten był całością przed montowaniem instalacji. A gdy sterownik LPG przełączy się na gaz, to ten przekaźnik przełącza się i do komputera silnika leci symulowany sygnał sondy. Niestety do wejścia sygnałowego z sondy w sterowniku gazu, oprócz styków przekaźnika są doprowadzone oporniki i kondensator do masy.
  I teraz mam pytanie. Czy sterownik LPG i jego elektronika tak obciąża sygnał z sondy, że on nie jest prawidłowy, a tym samym praca na PB jest niemożliwa?
  Czy sterownik LPG nie uległ uszkodzeniu? Czy wydajność prądowa sondy jest zbyt mała, aby poradzić sobie z obciążeniem jednego kondensatora 100 nF do masy i dwóch oporników (24k i 9k) do procesora, który przy wyłączonym bezpieczniku powinien udawać, tak jak by go nie było?

  Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 42  
  Ten sterownik z tego co się orientuje umożliwia dobranie czasów emulacji sondy. U Ciebie jest to źle zrobione.
 • Poziom 9  
  musisz ustawić emulację stan H i stan L. Nie pamiętam dokłądnie ale wartości chyba mogą być 750.