Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 1W z regulacją głośności za pomocą przycisków

zasoby 02 Sie 2005 15:48 10858 14
  • TDA8551 to niewielki wzmacniacz 1W/8Ω o zasilaniu niskonapięciowym od 2,7V do 5,5V. Najciekawszym rozwiązaniem w tej kostce jest głośność regulowana za pomocą dwóch przycisków. Za pomocą jednego ściszamy, drugi służy do podgłaszania. Wbudowano 64 kroków w zakresie od -60dB do +20dB. Wyprowadzenie 2 w kostce pozwala na ustalenie za pomocą napięcia zewnętrznego trybu pracy kostki. Mamy normalną pracę, wyciszenie oraz czuwanie.TDA8551 jest w opakowaniu DIP8 istnieje także wersja SMT z symbolem TDA8551T. Cena kilka zł

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 346, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

A ja mam takie pytanko czy ten układzik może pracowac jako przedwzmacniacz? :)

Pozdrawiam
    krzycho123
    Poziom 31  
    na ww układzie jest jeden z projektów EP , jeśli ktoś jest zainteresowany chętnie wyśle na priva ponieważ udostępnianie materiałów AVT publicznie jest nielegalne.Pozdro

Dodam jeszcze że kostka kosztuje 8zł a sam układ jest godny polecenia osobom które dopiero zaczynają zabawe z elektroniką. Mało pracy i widoczny efekt od razu :)
    sarnask8
    Poziom 16  
    Może pracować jako przedwzmacniacz tylko ,żebyś miał stereo musiałbyś użyć 2 kostek i używać na 1 przyciskach.
    snake83
    Poziom 24  
    Więc nie ma żadnych przeciwskazań,żeby wyjście tego małego wzmacniacza podpiąć do wejścia jakiegoś potężniejszego wzmacniacza?Nie wpłynie to w żaden sposób na jakość dźwięku?
    sarnask8
    Poziom 16  
    No nie tak do konca z tego co podaje producent ten tda przy 1 W daje znieksztalcenia 10% więc nie będzie tak pięknie grało
    macio8888
    Poziom 22  
    Ja tez byłbym zainteresowany zrobieniem z tego jakiegoś przedwzmacniacza(głównie chodzi mi o to steroanie przyciskami bez stosowania jakis bardziej rozbudowanych układów) więc może ktoś zaproponuje jakaś przeróbke czy coś, bo przy 10% zniekształcen to to bedzie lipa jak niewiem.
    sarnask8
    Poziom 16  
    No w sumie poprostu jakbys nie dawal za duzo mocy to by bylo ok. moze podanie mniejszego napiecia cos da bo przy 0.5 W znieksztalcenia są wpożadku chyba 0,1 % nie pamietam juz.
    Zenek
    Poziom 30  
    Panowie, wydaje mi się, że wzmacniacze mocy wymagające od stopnia poprzedzającego, czyli przedwzmacniacza jednego, czy nawet te pół wata wydajności, należą do rzadkości, po prostu nie są w tym miejscu toru audio wymagane takie prądy.................

W nocie katalogowej pisze, co będzie po włączeniu zasilania z głośnością....
    kcbr
    Poziom 13  
    Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie łączenia dwóch kostek w stereo, a mianowicie, czy po włączeniu zasilania obydwie wystartują na jednakowym poziomie głośności?
    I czy ten poziom to minimum, maximum, czy też może jeszcze jakiś inny.
    opto17
    Poziom 13  
    czy macie pomysł ak ten układ zastosować w słuchawkowym wzmacniaczu stereo
    ciubers
    Poziom 15  
    Witam
    Mam pytanko jaki sygnal wejsciowy powinien byc podany, zeby kostka byla poprawnie wysterowana? Mam tuner technicsa st-600 (bez wzmacniacza) i chcialem wlozyc wlasnie taki maly wzmacniacz do srodka dorobic od spodu obudowy glosnik i zastosowac ten tuner jako podwieszane do mebli radio kuchenne. Uklad mi sie podoba bo wiekszej mocy nie potrzebuje no i ma sterowanie cyfrowe to bym wykorzystal do podglaszania dwa przyciski od programowania stacji radiowych. Drugie pytanko jaki zastosowac optymalny glosnik jesli wzmacniacz bedzie mial max 1.4 wata
    Alchemik2600
    Poziom 21  
    Trzeba by zmierzyć zniekształcenia przy napięciu wyjściowym 0,775mV a nie patrzeć na moc. Jeśli przy tym napięciu wyjściowym zniekształcenia były by małe to można wykorzystać jako przedwzmacniacz, ale też trzeba zajrzeć do noty katalogowej i sprawdzić jakie ma pasmo przenoszenia i czy charakterystyka jest płaska, bo inaczej lipa.