Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa potencjometrów

02 Sie 2005 15:53 15472 4
  • Poziom 22  
    Witam.często się zdarza,że w starym sprzęcie trzeszczą potencjometry a nowych nie można kupić lib dobrać.Pomaga metoda smarowania ścieżki węglowej smarem silikonowym,przezroczystym i mozna to zrobić bez rozbierania przy pomocy dużej strzykawki z nasuniętą rurką igielitową a brzeg stożka strzykawki trzeba naciąć poziomo nożem,aby rurka nie spadła.Wprowadzamy ryrkę do wnętrza potencjometra i podajemy smar na ściężkę jednocześnie poruszając suwakiem,aby rozprowadzić smar.Spotkałem się z opinią,że to nie ma prawa działać,bo smar izoluje suwak od płytki węglowej.Jest to nieprawda,bosuwak usuwa smar w miejscu kontaktu a potem smar jest rozprowadzany na nowo.Smar wiąże pył węglowy,który jest przyczyną trzasków.Proszę sprawdzić-to działa!pozdrawiam-Zygmunt.
  • Poziom 28  
    Ja mam jeszce inną metodę - kontakt PR (wyczyści ścieżkę na cacy), a później ołówek HB. Warstwa jest na tyle cienka, że nie zmienia zanadto parametrów potencjometru, ale usuwa trzaski. Czasem też manipuluję przy suwaku - żeby przesówał się po innej średnicy - w miejscu, gdzie jest sprawna ścieżka.
    pzdr
  • Specjalista EDA
    Ja czyszcze benzyną estrakcyjną. Czytałem w starym radioamatorze o tej metodzie. pisali, że wytarta ścieżka , a raczej pył z niej tworzy utleniona powłokę na ścieżce. Biorę strzykawe i po prostu zalewam potencjometr. Benzyna nie przewodzi, więc o zwarcia sie nie boje. Troche to brutalny sposób, ale pomaga.
  • Poziom 22  
    Witam.To nie byo otwarcie tematu,tylko porada w konkretnym temacie.Uważam sprawę za zakończoną i pozdrawiam-Zygmunt.
  • Poziom 16  
    Wszelkiego rodzaju smarowanie i "czyszczenie" poprzez psiknięcie do wnętrza potencjometru "Kontaktem" to półśrodki. Wg mnie jedyną metodą dającą bardziej trwałe efekty jest mechaniczne czyszczenie. Rozebrać potencjometr i wyczyścić ścieżki i blaszki na suwakach.
    Poniżej zdjęcie elementów tego samego potencjometru, rozebranego kilka dni po potraktowaniu kontaktem, który niewiele pomógł. Po lewej ścieżki przed a po prawej po czyszczeniu. Nasmarkanie do środka smarem zamiast czyszczenia tylko pogorszyło by sytuację.