Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł sterowania prasy rolniczej - zwierający cały czas przycisk w module

pavel007 01 Sie 2017 20:16 735 11
  • #1 01 Sie 2017 20:16
    pavel007
    Poziom 14  

Witam,

Mam problem związany z prasą, otóż od pewnego momentu panel sterowania prasy zachowywał się jakby sam naciskał się klawisz owjania sznurkiem - skutowało to przełączaniem trybu owijania beli z siatki na szunrek co w konsekwencji powodowało error bo prasa nie ma zamontowanego modułu. Jako że bylo to bardzo uciążliwe rozebrałem dziś moduł i wygląda to tak.

Foto 1. Zdjęcie podglądowe modułu - problematyczny przycisk znajduje się w lewym dolnym rogu (ikona beli owinietej sznurkiem)
    Foto 2. Tu widzimy taśmę klawiszy, uszkodzony klawisz zwiera piny oznaczone A i D (zmienia się rezystancja obu pinów po naciśnięciu)
    Foto 3. Postanowiłem zmierzyć przejście (ikona diody połprzewodnikowej na multimetrze) i na niewciśniętym klawiszu ukazał sie moim oczom taki widok, wciśnięcie zmienia wartość na koło 80 a może nawet niżej, nie pamiętam już dokładnie.

Moduł sterowania prasy rolniczej - zwierający cały czas przycisk w moduleModuł sterowania prasy rolniczej - zwierający cały czas przycisk w moduleModuł sterowania prasy rolniczej - zwierający cały czas przycisk w module

Teraz pytanie:

Przycisk jest hermetycznym przyciskiem chwilowym budowy guzikowej (chyba tak się to nazywa - taka okrągła blaszka jak czasem np. w pilotach), czy to możliwe że uszkodził się bez dostępu wody itp.? Tym bardziej że wyjątkowo rzadko był używany, z racji barku funkcji za którą odpowiada, skok działa normalnie, przy naciskaniu nie czuć żadnych nieprawidłowości, a może to taśma ? Sprawdzając przejścia między pinami a i d a resztą nie pokazuje nic, więc wydaje mi się że oba piny odpowiadają tylko za to zwracie. Jak byście podszedli do tematu i co byscie radzili? Może sprawdzić coś dodatkowo? A co sądzicie o wartościach na multimetrze - ten pomiar 1308 w stanie spoczynku klawisza świadczy o dużym zwarciu?

0 11
  • Pomocny post
    #2 01 Sie 2017 23:10
    ArtXs
    Poziom 20  

W jakich warunkach był przechowywany ten moduł? Mogło dojść do kondensacji lub zawilgocenia. Na początek spróbuj wysuszyć i zmierz jeszcze raz, tylko tym razem użyj omomierza.

Ten typ klawiatury nazywa się membranową. Możliwe że mógłbyś zakupić samą nalepkę od dystrybutora.

0
  • #3 01 Sie 2017 23:22
    pavel007
    Poziom 14  

Prasa stoi w garażu, jednak ciężko powiedzieć czy wilgoć mogłaby cos tu namieszać bo moduł jest dosyć szczelny a i śladów rdzy itp. Nie zauważyłem. Dokładnie - to przycisk membranowy i tu jest problem właśnie bo nie ma opcji żeby załatwić cos takiego od producenta który w takiej sytuacji najchętniej sprzedalby nowy panel, co do przycisków widzę tego sporo na aliexpres - kosztuje grosze, ale jest jedno ale - ten przycisk w module podłączony jest tasma przewodzacą, i nijak nie mam pomysłu jak to wymienić. Mysle jeszcze nad wprowadzeniem z modułu 2 przewodów przycisku i dolutowanie go poza modułem, choc rozważam jeszcze odłączenie problematycznego przycisku. Właściwie nie mam pomysłu na jakieś optymalne rozwiązanie, chciałbym żeby to bylo estetycznie naprawione, ale możliwości mam nieco ograniczone.

Edit : co do tego pomiaru - mierzyłem tez te 2 piny omomierzem w zakresie 200 ohm, i o dziwo na nie wcisnietym przycisku omomierz nie wskazywał zwarcia, ale po przestawieniu na 2k ohm juz cos sie pojawiało, o co tu chodzi? Może cos to wnosi do tematu?

0
  • #4 01 Sie 2017 23:38
    kwok
    Poziom 39  

Musisz odszukać połączenia pozostałych klawiszy. Jeśli pin A lub D nie ma połączenia z innym niź problematyczny klawisz możesz bez problemu przeciąć ścieżkę. Klawisz przestanie działać.

0
  • #5 01 Sie 2017 23:42
    ArtXs
    Poziom 20  

Nie możesz odłączyć jednego przycisku. Jest tam 9 przycisków więc będziesz miał 3 wiersze i 3 kolumny czyli 6 wyprowadzeń (każdy wiersz i kolumna to osobne wyprowadzenie, jak zaznaczyłeś A do F). Wciśnięcie przycisku zwiera przecinające się wiersz i kolumnę.

Czy wiesz do czego są styki G i H ?

Jeżeli musisz używać sprzęt to doraźnie możesz zakleić jeden z pinów taśmą izolacyjną, lecz stracisz możliwość używania 3 przycisków w wierszu lub kolumnie.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Sie 2017 23:48
    kwok
    Poziom 39  

pavel007 napisał:
    mierzyłem tez te 2 piny omomierzem w zakresie 200 ohm, i o dziwo na nie wcisnietym przycisku omomierz nie wskazywał zwarcia, ale po przestawieniu na 2k ohm juz cos sie pojawiało, o co tu chodzi? Może cos to wnosi do tematu?

Aaa chodzi o to że blaszka się przesuwa na kleju i dotyka ścieżek na folii (warstwa pierwsza od obudowy) lepiej lub gorzej. Możliwa teź wilgoć, rezystancja będzie zależna od temperatury najczęściej.

Dodano po 5 [minuty]:

ArtXs napisał:
    Nie możesz odłączyć jednego przycisku. Jest tam 9 przycisków więc będziesz miał 3 wiersze i 3 kolumny czyli 6 wyprowadzeń (każdy wiersz i kolumna to osobne wyprowadzenie). Wciśnięcie przycisku zwiera przecinające się wiersz i kolumnę.

Matryca 3x3 to razem 6 pinów a tu jest 8 więc może być nie w pełni wykorzystana 6x2, 5x3, 4x4 czyli jest szansa.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Sie 2017 23:55
    ArtXs
    Poziom 20  

kwok napisał:
    Matryca 3x3 to razem 6 pinów a tu jest 8 więc może być nie w pełni wykorzystana 6x2, 5x3, 4x4 czyli jest szansa.

Tak ale jak widać G i H są na osobnej warstwie więc to może być podświetlenie lub zdublowany przycisk ze względów bezpieczeństwa.

0
  • #8 02 Sie 2017 00:05
    pavel007
    Poziom 14  

ArtXs napisał:
    Nie możesz odłączyć jednego przycisku. Jest tam 9 przycisków więc będziesz miał 3 wiersze i 3 kolumny czyli 6 wyprowadzeń (każdy wiersz i kolumna to osobne wyprowadzenie, jak zaznaczyłeś A do F). Wciśnięcie przycisku zwiera przecinające się wiersz i kolumnę.

Czy wiesz do czego są styki G i H ?

Jeżeli musisz używać sprzęt to doraźnie możesz zakleić jeden z pinów taśmą izolacyjną, lecz stracisz możliwość używania 3 przycisków w wierszu lub kolumnie.

Czyli nie będzie to takie proste... Ehh...
    Na ta chwile myślę nad zakupem z chińczyka takich pinów z jednej strony męskich, z drugiej żeńskich - takie jak do arduino, i jak uda się dopasować to wloze w gniazdo klawiatury na płycie modułu, utne w przejściowe powiedzmy pin A i podłącze wtyk klawiatury, tak by bez cięcia sprawdzić co się będzie dziać, bo mimo wszystko chce naprawić moduł stosując jak najmniej inwazyjne metody, niestety części zamienne są do niego niedostępne, a jak już to w chorych cenach.
    Co do tej drugiej taśmy, to jest jak pisał Art - obstawiam że to taśma podświetlenia klawiszy, więc może być jak pisze z tym odłączeniem jednego pinu (że przestanie działać rząd).
    Tak swoja droga co byś Art X zrobił?

0
  • Pomocny post
    #9 02 Sie 2017 00:57
    kwok
    Poziom 39  

Jeśli są podświetlane to faktycznie d..... Ja w mierniku wilgotności powierciłem obok przycisków dziureczki, wstawiłem przyciski i działa, tyle że miejsca było dużo i miernik nie stoi pod wiatą a estetyka to rzecz gustu....

0
  • Pomocny post
    #10 02 Sie 2017 01:32
    ArtXs
    Poziom 20  

Na początek spróbuj podsuszyć panel. Wokół przycisku jest kieszonka z powietrzem. Zostaw sam przedni panel na płasko na cały dzień w jakimś ciepłym miejscu ale nie na słońcu, maksymalnie do 30 °C. Następnie sprawdź omomierzem czy to odniosło jakikolwiek skutek. Może tu być potrzebny dłuższy czas więc jeżeli nie używasz maszyny, zostaw pilota w domu i sprawdź za jakiś czas.

Warto też zacząć od rozpisania jakie przyciski odpowiadają konkretnym pinom w złączu. Jeżeli nie musisz korzystać np. z dolnych przycisków to rozważ zaklejenie wspomnianego wyżej styku złącza na PCB taśmą.
    To są moim zdaniem bezinwazyjne opcje.

Pozostałe zależą od Twoich możliwości, np. możesz zrobić nową zewnętrzną klawiaturę w oddzielnej obudowie, oryginalną poprostu zostawisz niepodłączoną.
    Jeśli będziesz chciał zastosować gotowe klawiatury membranowe to proponuję zakupić dwie. Z pierwszej wykorzystać wtyczkę do zbudowania przejściówki aby dopasować układ połączeń. Nie próbuj lutować ścieżek na folii tylko blaszki w złączach.

0
  • #11 02 Sie 2017 08:50
    pavel007
    Poziom 14  

Dzięki Panowie za pomoc, póki co spróbuje wysuszyć - a nóż zadziała. Jak nie to będę pewnie zmuszony wyprowadzić zewnętrzną klawiaturkę, problemu większego być nie powinno, ale to pewnie grubo za miesiąc będę robić bo tyle czasu będą szły elementy z chin, niemniej dzięki za pomoc. Wasze wypowiedzi wiele rozjaśniły w temacie. Pozdrawiam.

0
  • #12 04 Sie 2017 09:33
    pavel007
    Poziom 14  

Jednak z przyczyną Art X trafił w 10, rozbierając pilot po raz kolejny wpadłem na pomysł który podsunął mi ten użytkownik a który odrzucałem wcześniej ze względu - jak teraz się okazuje - na pozorną szczelność modułu, otóż po przesuszeniu klawiaturki zwarcie ustąpiło - wczoraj udało się przepracować z modułem parę h i ani razu nie wyskoczył błąd szoczynnie wcisnietego klawisza. Tak więc to był słuszny trop. Dziękuje za pomoc, wbijam punkty i zamykam.

0