Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Braun Advance Power - nie wyłącza się szczoteczka do zębów

01 Sie 2017 21:56 1167 12
  • Poziom 23  
    Witam,
    mam szczoteczkę jak w tytule z dodatkowym napisem timer. Długo jej nie używałem i kiedy ją zacząłem ładować okazało się, że nie daje się ona wyłączać. Po naładowaniu baterii ciągle pracuje. Po przyciśnięciu wyłącznika jakby obroty minimalnie spadły, ale cały czas pracuje. Otworzyłem ją i zauważyłem, że włączanie realizuje się chyba przez taki mały scalaczek (8 wyprowadzeń), który podczas pracy szczoteczki grzeje się. Na tym scalaku jest napis: S271 7E.
    Czy on jest winowajcą ? Jeżeli tak, to gdzie mogę go szukać lub jakiegoś zamiennika?
    Proszę o informację.
    Pozdrawiam
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 23  
    Tak. Szczoteczka wewnątrz była sucha. I nie pokoi mnie ten grzejący się element.
    Dzięki za zainteresowanie tematem.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 23  
    Już podaję fotki. Ten mały element, który się grzeje jest w lewym górnym rogu.
    Pozdrawiam
    Braun Advance Power - nie wyłącza się szczoteczka do zębówBraun Advance Power - nie wyłącza się szczoteczka do zębówBraun Advance Power - nie wyłącza się szczoteczka do zębów
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    No ciężko powiedzieć, jakiś układ scalony który chińczyk podpisał tak żeby tylko on wiedział co to jest... :) Jeżeli kiedyś działała to od samego leżenia w szafie tam się żadne cuda nie zdarzą. Można by zobaczyć czy luty trzymają i czy jakieś zwarcie się nie zrobiło. Żadnego schematu nie udało mi się znaleźć.

• Specjalista AGD
    A czy to jest w ogóle układ scalony ?
    Wprawdzie tak wygląda, jednak z tego co widzę dostaje na jedną połowę bezpośrednie napięcie, które z drugiej strony wypuszcza centralnie na silnik i jedną nóżkę ma sterowaną..

Czyżby to był triak w obudowie scalaka ?
  • Poziom 23  
    Ten drugi , też 8 PIN ma napisy: 6683019 / 725400 /Y787R. A ten najmniejszy zaraz przy tym grzejącym si e 3 PIN : chyba 6C lub C9. (zależy jak się patrzy).

Mam jeszcze jedną istotną informację. Okazało się, że mój brat bez mojej wiedzy też próbował "zreperować" tą szczoteczkę. Odłączył oryginalny aku i na próbę podłączył zewnętrzną baterię tyle, że odwrotnie . Co prawda na b. krótko ale może to był powód uszkodzenia tego scalaczka.
  • Poziom 21  
    Hehe... w takim razie proponuję to zanieść do brata, niech dokończy co zaczął. Ogólnie rzecz się tak przedstawia: jakieś dziwne egzotyczne oznaczenia, schematu brak, nie wiadomo o co chodzi. Myślę że zanim to się naprawi to można jakąś elektronikę od zera zaprojektować i zbudować.
  • Poziom 40  
    nioop napisał:
    Czyżby to był triak

Przy napięciu stałym?

Jest to tranzystor mosfet; typu, trzeba zrobić lepsze zdjęcie PCB, z obu stron aby widać jak są przewody podłączone.
  • Poziom 23  
    No więc tak. Przede wszystkim muszę przeprosić za zawracanie głowy i zabranie czasu. Szczoteczka już działa bez zarzutu.
    Jaka była przyczyna ? Otóż pisałem o bracie , który "grzebał" przy niej. Zmienił polaryzację itd. Szukałem uszkodzenia (korzystając również z pomocy Kolegów na tym Forum). Okazało się ostatecznie, że brat zakładając nowy akumulatorek pogubił się zupełnie i znowu zmienił polaryzację. Coś mnie tknęło i zmieniłem polaryzację i wszystko działa.
    Świadczy to o tym, szczoteczka ta to bardzo dobry sprzęt. Pomimo tylu błędów popełnianych przy niej ciągle działa. Nie poddała się.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Ps.(na płytce nie ma żadnych oznaczeń odnośnie polaryzacji)
  • Poziom 23  
    Chciałbym jeszcze dodać dobrą radę dla ewentualnych następnych kolegów, którzy będą wymieniać akumulator w szczoteczkach BRAUN.
    Po wlutowaniu nowego akumulatorka szczoteczka nie odezwie się !
    Po wlutowaniu należy na kilka sekund włożyć ją do ładowarki i wtedy nie ma problemów z uruchomieniem. Nawet jeżeli wlutujemy w pełni naładowany akumulatorek. Jeżeli tego nie robicie, to po próbie włączenia szczoteczki można odnieść wrażenie, że wymiana została źle zrobiona.
    Dotyczy to chyba większości szczoteczek BRAUN. Wymieniałem akumulatorki w szczoteczce żony i córki i po każdej wymianie trzeba było na chwilę włożyć szczoteczki do ładowarki.
    Pozdrawiam