Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielnica instalacji fotowoltaicznej

Jan_Werbinski 02 Aug 2017 08:29 4917 11
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Poprawiam rozdzielnicę fotowoltaiczną. Instalacja 10kW. Planowałem wstawić różnicówkę trójfazową, ale teraz się zastanawiam czy to ma sens? Przecież w razie porażenia na obwodach odbiorników zadziała różnicówka instalacji domowej odłączając ZE i tym samym inwerter przestanie działać. Z kolei w anglojęzycznych podręcznikach instalatorów PV zalecają ją montować. Jak to jest?
    Nie chcę żeby była kolejnym punktem potencjalnej awarii i np. wyłączyła całą fotowoltaikę podczas długiego wakacyjnego wyjazdu.

Teraz planuję tak:
    Falowniki jednofazowe -> B16 jako bezpiecznik i wyłącznik -> przełącznik -> ORNO do pomiarów -> kabel 5x4mm2 -> punkt wpięcia.
    Przełączniki 1/0/2 do wygodnego, bez przekładania kabelków przełączania falowników na inną fazę.
    chrobry25
    Level 14  
    Mam podobnie, też nie dawałem różnicówki. Nawet fronius w instrukcji nie wymaga takowej.
    prose
    Level 35  
    Niema sensu wstawiania drugiej różnicówki przy instalacji Pv jak jet w rozdzielni ZE.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    No to będzie więcej miejsca w rozdzielnicy.
    Chcę łatwo przełączać falowniki na dowolną fazę. Jaki przełącznik zastosować?
    Np. Chińczycy mają taki "Rotary switch knob 3 position 1-0-2 YMZ12-32/4" tu w wersji trójfazowej, którą rozpatruję pod kątem przełącznika agregat-0-sieć.
    Szukam czegoś gotowego na szynę DIN.
    chrobry25
    Level 14  
    prose wrote:
    Niema sensu wstawiania drugiej różnicówki przy instalacji Pv jak jet w rozdzielni ZE.

Ja na obwodzie falownika nie mam ani jednej różnicówki.
    Lisciasty
    Level 20  
    Ja to chyba przesadziłem nieco, ale to pierwsza instalacja robiona samemu więc miałem pietra.
    Taki oto schemat wysmarowałem przy zgłoszeniu instalacji:

http://lisciasty.firehost.pl/schemat_inst.pdf

Pewnie połowy złomu nie musiałem montować, no ale już jest ;)
    prose
    Level 35  
    Lisciasty wrote:
    Pewnie połowy złomu nie musiałem montować, no ale już jest
    Masz na co patrzeć :D ,troszkę przesadziłeś.
    chrobry25
    Level 14  
    A oni pewnie nawet na to nie spojrzą - nikt tego nie doceni :)
    Lisciasty
    Level 20  
    O dziwo ci co przyszli zmieniać licznik mieli to na papierze wydrukowane, więc ktoś na to jednak patrzył :]
    Pytanie, czy ten kto akceptował wniosek zerknął. Robiłem online przez stronę Enei, poszło zaskakująco bezproblemowo.
    chrobry25
    Level 14  
    U mnie mieli to w głębokim poważaniu, a też się starałem. Jedyne o co zapytali to : panie, a to się opłaca ?
    Videofilmy
    Level 6  
    Witam będę robił coś takiego u siebie cos około 3.2kw
    Możesz mi naszkicowac taki schemat dla takiej mocy lub podać linka do tej strony z której korzystałeś
    Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Zastanawiam się czy trochę nie dołożyć paneli bo znowu staniemy i nie zrobić na growatt 3.6