Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła.

tino2003 01 Sie 2017 21:27 1818 19
  • #1 01 Sie 2017 21:27
    tino2003
    Admin grupy GSM

Znajomy kupił zestaw na allegro i poprosił aby mu to podłączyć a więc z centrali na siłowniki zgodnie ze schematem od "motor" centrali do "motor" siłowników. Zworki w centrali były jak na foto.
    Po zaprogramowaniu pilota wciskając przycisk, jeden siłownik zamyka bramę przez 20s bo taki czas jest ustawiony a drugi nie reaguje w ogóle, po drugim wciśnięciu przycisku skrzydło ponownie się otwiera a powinno się zamykać. to drugie jak już pisałem nie reaguje w ogóle (napięcie z centrali wychodzi aż do kostki na siłowniku a pomimo tego nie ma reakcji.
    Na co dzień nie zajmuję się montażem bram, ale chcę chłopu pomóc i tu nie bardzo wiem jak gdyż, albo źle to podłączyłem, albo też dostał wadliwy zestaw z allegro.
    Naprowadzi ktoś ?

Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła.Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła.

0 19
  • #2 01 Sie 2017 23:02
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Pewnie nasi spece od bram podsuną Ci więcej i sensowniejszych pomysłów, ale przynajmniej tak na początek:

1. Czy jesteś pewien że używasz właściwego przycisku na pilocie i właściwie te piloty wprogramowałeś?
    Procedura wpisania pilota wygląda następująco:
    Nacisnąć jednokrotnie przycisk „LEARN” w centrali, dioda „LEARN LED” zaświeci.
    Następnie nacisnąć i przytrzymać wybrany przycisk w pilocie, dioda „LEARN” mignie.
    Wybrany przycisk steruje dwoma skrzydłami jednocześnie.
    Nacisnąć dwukrotnie przycisk „LEARN” w centrali, dioda „LEARN LED” zaświeci .
    Następnie nacisnąć i przytrzymać drugi wybrany przycisk w pilocie, dioda „LEARN LED” mignie.
    Drugi wybrany przycisk steruje jednym skrzydłem (podłączonym do wejścia Motor 1).

2. zamiana siłowników miejscami.
    3. Brama pracuje bez fotek, więc musi być zwarte wejście photocell do masy. Inaczej nie powinna się zamykać.
    4. spróbuj wystartować napęd z ręki za pomocą styków" przycisk 1" lub "przycisk2". Nie wiem, nie miałem do czynienia z tym wynalazkiem więc nie powiem czy oba skrzydła startuje się n przyciskiem 2 czy np jednocześnie trzeba " nacisnąć przycisk 1 i przycisk 2. Śmiem tylko podejrzewać, że przycisk 1 startuje 1 skrzydło, a więc wykorzystywany jest do pracy centrali w układzie z jednym skrzydłem/ napędem bramy przesuwnej.
    5. Przekaż znajomemu, że do takich celów używa się kabli ziemnych i że praca systemu bez fotek to nie zawsze dobry pomysł ;)
    pozdrawiam

0
  • #3 02 Sie 2017 08:49
    tino2003
    Admin grupy GSM

suworow napisał:
    1. Czy jesteś pewien że używasz właściwego przycisku na pilocie i właściwie te piloty wprogramowałeś?

Sam programowałem dwa piloty, odbywa się to tak jak napisałeś, ale pytanie czy ten sam przycisk bramę otwiera i zamyka? Z opisu wygląda, że tak powinno być a on za każdym razem działa tylko w jednym kierunku.

suworow napisał:

Tego dzisiaj spróbuje aby wykluczyć uszkodzenie jednego z siłowników.

Na siłowniku który się nie odzywa po załączeniu przekaźnika pojawia się ok 34V a mimo to zero reakcji.

0
  • #4 02 Sie 2017 09:19
    suworow

tino2003 napisał:
    Sam programowałem dwa piloty, odbywa się to tak jak napisałeś, ale pytanie czy ten sam przycisk bramę otwiera i zamyka? Z opisu wygląda, że tak powinno być a on za każdym razem działa tylko w jednym kierunku.
    Nie znam tego " sprzętu" ale w większości bram tak właśnie jest. Tak czy inaczej zacznij od zamknięcia linii fotokomórek- o czym już pisałem. O ile dobrze widzę zworka pomiędzy 8 a 9 stykiem.
    tino2003 napisał:
    Na siłowniku który się nie odzywa po załączeniu przekaźnika pojawia się ok 34V a mimo to zero reakcji.

Racja.

tino2003 napisał:
    suworow napisał:

Tego dzisiaj spróbuje aby wykluczyć uszkodzenie jednego z siłowników.

Może w sumie wystarczy jak pomierzysz i porównasz rezystancję obu siłowników.... Może nie ma przejścia. 34V to wydaje się trochę dużo wobec 24 nominalnych....
    pozdrawiam i życzę powodzenia

0
  • #6 02 Sie 2017 13:54
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Przetestuj układ krańcówek w siłowniku - to mikroswitche z szeregowymi diodami - może polaryzacja na zamykanie nie ma przejścia

I w ogóle ta centrala jest przystosowana do krańcówek, które są podpięte do niej a nie odcinających zasilanie siłownika. Tak że najlepszym rozwiązaniem byłoby podpięcie istniejących krańcówek dodatkowymi kablami do centrali bo jak zostawisz jak jest to będą cyrki (typu konieczność podwójnego naciskania pilota, rozsynchronizowanie skrzydeł itp. Jest cały temat o protezowaniu niedoróbek tego zestawu).

A zasilanie tych chińczyków napięciem ponad 30V to norma i sposób na rozruszanie tych ślimaków. I podobno to wytrzymują...

0
  • #8 02 Sie 2017 19:40
    lamerb
    Poziom 18  

Skoro do kostki przyłączeniowej siłownika dochodzi napięcie to albo jest walnięty silnik (podłącz na krótko celem sprawdzenia) albo problem leży w mikrowłącznikach krańcowych.

0
  • #9 11 Sie 2017 14:22
    tino2003
    Admin grupy GSM

lamerb napisał:
    Skoro do kostki przyłączeniowej siłownika dochodzi napięcie to albo jest walnięty silnik

Okazało się, że nowy siłownik był uszkodzony, dzisiaj dostałem już sprawny lecz to nie koniec problemów. :D

Czas otwierania ustawiony na 45s i w tym czasie jedno skrzydło zamyka się całkowicie a drugie dojeżdża do połowy (krańcówka została ominięta więc ona nie odłącza). Wniosek taki, że jeden z silników jest wolniejszy lub też inny powód który nie przychodzi mi do głowy.

Miękki start dałem na minimum czyli 1s.

Ogólnie zwiększyłem czas na 57s i w tym czasie ten wolniejszy siłownik dojedzie do końca a na drugim ograniczyłem krańcówką, ale to chyba tak nie powinno być.

0
  • #10 12 Sie 2017 10:29
    kotbury

Najpierw sprawdź ustawienia siły siłowników - może na trefnym jest tak niska że on zwalnia.
    Jeśli nie to - zamień siłowniki - tzn podłączenia ich do centrali - miejscami - jeśli wolna praca "przejdzie" na drugi siłownik - masz walniętą centralę (ma ona tranzystorową kontrolę mocy i prędkości siłowników - może coś w tym układzie) a jeśli nie - tzn wolny dalej będzie wolny - znowu coś z siłownikiem - popatrz na początku na napięcie nominalne - te Jacki były produkowane na kilka różnych napięć zasilania i może ci się trafił inny niż pierwszy.

0
  • #11 12 Sie 2017 10:43
    tino2003
    Admin grupy GSM

Siła była ustawiona taka sama, zamieniłem miejscami i okazało się, że teraz ten drugi otwiera wolniej. Podłączyłem więc oba siłowniki pod jedno wyjście w centrali i jakoś zaczęło to działać.
    Można ustawiać też jakoś przeciążeniowy czy to własnie parametr siły nim jest, pytam bo bez względu na ustawienia ciągle jest tak samo.

Nigdy nikomu nie poleciłbym tego typu siłowników. Znajomy który to kupił już wie jaki błąd zrobił. :D

0
  • #12 12 Sie 2017 12:00
    kotbury

Faktycznie wczytując się dokładnie w instrukcję rzeczona "siła" to przeciążeniówka a osobnego ustawienia prędkości nie ma. Wychodzi na to że uszkodzone wyjście cały czas działa na zwolnieniu. Samemu może i można naprawić (no chyba że procek siedzi) ale spróbuj najpierwn skorzystać z gwarancji.
    Ogólnie sprzedawanie tej centrali w komplecie z tymi PowerJackami to nieporozumienie ( pomijając wątpliwą jakość takowych). Ona jest dostosowana na sztywno do pracy z siłownikami wyposażonymi w osobne , nie odcinające prądu wyłączniki krańcowe, każde inne zastosowanie to proteza. Siłowniki można przerobić ale nie po to kupuje się gotowy zestaw żeby brać się od razu za niego z lutownicą....

0
  • #13 16 Sie 2017 15:46
    tino2003
    Admin grupy GSM

Cały zestaw pójdzie do zwrotu gdyż to jedna wielka katastrofa, kupujący będzie rozmawiał ze sprzedawcą aby je zwrócić oraz dopłacić i wziąć FAAC 414.
    W zawiązku z tym mam pytanie gdyż w zestawie FAAC są fotokomórki, czy one są niezbędne aby zestaw działał czy można ich nie podłączać. Nie ma kabli wypuszczonych do fotokomórek i nie bardzo jest jak te kable poprowadzić.

0
  • #14 16 Sie 2017 17:18
    suworow

Możesz fotek nie podłączać- choć to nie najlepszy pomysł, a na centrali linię zamknąć znaną Ci już zworką ;)
    Tak bardzo się nie spiesz z tym zamówieniem. Napędowi na 230V do pracy i owszem starczą 3 żyły, ale ochronny też by się przydał ;)
    pozdrawiam

ps, już nawet się nie czepiam że "okablowanie" białe

0
  • #15 18 Sie 2017 14:52
    tino2003
    Admin grupy GSM

Ta zworka na ominięcie fotokomórek w centrali z kompletu faac 414 455D między jakimi pinami ma być?
    Proste programowanie na czas wystarczy?
    Na zamknięciu bramy jest solidny ogranicznik, ale na otwarciu nie ma nic - może tak być?
    Przypisanie pilota to tak jak piszą, wcisnąć na 1 s przycisk w centrali a następnie na kilka sekund na pilocie po czym diody w centrali przestają migać i rzekomo ma być. Tak?
    Na coś zwrócić uwagę czy instrukcja wystarczy?

0
  • #16 18 Sie 2017 15:29
    kotbury

1. Zworka między 12,13 i 19, oprócz tego między 11 i 14
    2. Nie. Jeśli nie masz enkoderów i krańcówek to wyjdą cuda. Użyj programowania pełnego.
    3. Może ale miej świadomość że jeśli użyjeez czasówek na otwarciu bez odbojów to są one tak nieprecyzyjne, że raz brama zatrzyma się dobrze, a kiedy indziej pojedzie dalej i jak masz coś cennego (jakiś klombik storczyków za skrzydłem na przykład) to możesz przestać mieć. Jest akceptowalne, cobyś tak dobrał wymiary montażowe siłownika że maksymalny wsuw siłowników będzie odpowiadał akurat skrajnym otwatrym położeniom skrzydeł. Nie jest to zbyt zdrowe dla siłownika (dobijanie do skrajnych położeń tłoka ale nic mu się nie powinno stać).
    4. Przypisanie pilotów robi się używając przycisków odbiornika. Na centrali nic nie wciskasz. A co i jak wcisnąć, zależy od typu odbiornika który masz wetknięty w płytę. I w tym przypadku wystarczy instrukcja odbiornika.

0
  • #18 21 Sie 2017 19:51
    tino2003
    Admin grupy GSM

kotbury napisał:
    1. Zworka między 12,13 i 19, oprócz tego między 11 i 14

Zworki zrobione jak napisałeś, brama jest zamknięta i wtedy wchodzę w opcję nauki czasu, wciskam przycisk zaczyna pulsować lcd i brama się otwiera, gdy dojdzie do odbojników to powinno się zaprogramować, że uzyskano żądane otwarcie i tu problem bo nie wiem co mam wtedy wcisnąć gdyż silniki cały czas buczą.

Nie bardzo wiem też jak zaprogramować piloty gdyż nie ma instrukcji po polsku. Możliwe, że jakoś jeden pilot udało się zaprogramować bo gdy wciskam na nim przycisk 1 to dioda na odbiorniku mignie i słychać działanie przekaźnika.

Kilka fotek jak to teraz wygląda:

Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła. Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła. Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła. Elektrobim z centralą HB-5, nie otwiera jednego skrzydła.

0
  • #19 21 Sie 2017 22:20
    kotbury

Cytat:
    dy dojdzie do odbojników to powinno się zaprogramować, że uzyskano żądane otwarcie i tu problem bo nie wiem co mam wtedy wcisnąć gdyż silniki cały czas buczą.

Nic się nie zaprogramuje (samo by się ustawiło - i to nie do końca - gdybyś miał enkodery) - po pierwsze użyj programowania kompletnego (pełnego) a nie prostego , po drugie najlepiej gdybyś najpierw dopisał poprawnie piloty - punkty zwolnienia i stopu ustawia się najwygodniej własnie przyciskiem pilota (patrz instrukcja). Po ukończeniu procedury ustawiania czasów przeleć menu przez funkcję In (koniec ustawień) aż z powrotem pokaże się wyświetlanie stanu bramy - inaczej napęd nie zapamięta ustawień.
    A radyjko - wg twojej instrukcji - nacisnąć i przytrzymać przycisk pilota , następnie nacisnąć i przytrzymać na 1 sekundę przycisk kanału 1 na radiu.
    Co prawda zaczynają się schody a instrukcja niepełna - bo w tym systemie pierwszy zakodowany pilot jest pilotem "master" - i pełna procedura dopisywania wygląda tak : http://www.pilotydobram.pl/files/243/faac-xt2-xt4-868slhlr-instrukcja-programowania.pdf i możesz albo kolejne piloty tak samo dopisać do odbiornika jako piloty master albo kolejne (także wg w/w opisu dalej) klonuje się od mastera - i wtedy te sklonowane są pilotami slave - których nie da się dalej sklonować.
    PS - sądząc po klikaniu przekaźnika - pilota dopisałeś do kanału 2 odbiornika (kanał 1 - wyprowadzony na szpilki - jest na tranzystorze i nie klika), który po pierwsze nie jest wyprowadzony na szpilki a tylko na śrubki a po drugie - po podpięciu kablami do złącza centralki przeważnie służy do uruchamiania funkcji furtki. Mruga pewnie dioda przy SW2.

0