Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBW01 LA-9982p - Spalona płyta główna

02 Sie 2017 13:27 1950 21
  • Poziom 5  
    Witam, zanim opiszę problem to proszę o wyrozumiałość jestem początkująca w tej dziedzinie:)

Dostałam laptopa od znajomej, która zalała go herbatą. Laptop cały rozkręciłam, wyczyściłam dokładnie. Po złożeniu laptopa, niestety nie odpalił i słychać delikatne bzyczenie. Sprawdzałam napięcie przy ładowaniu i widać, że jest. Natomiast w jednym miejscu (nie wiem jak nazywa się ta część) widzę, że jest spalona. Wstawiam zdjęcia płyty głównej oraz na jednym zaznaczyłam to miejsce. Płyta główna to VBW01 LA-9982p Rev: 3.0 (A02). Jeżeli ktoś wie jak się do tej płyty zabrać, co wymienić. Czy wymiana tej części by pomogła? I czy w ogóle jest możliwość dostania takiej części?

VBW01 LA-9982p - Spalona płyta głównaVBW01 LA-9982p - Spalona płyta główna
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    asusbla napisał:
    Czy wymiana tej części by pomogła?

Nie.
    Dławik nie jest uszkodzony.
    Piszczy prawdopodobnie w wyniku przeciążenia przetwornicy.
    Aby to zweryfikować trzeba wykonać pomiary, diagnostykę.
    asusbla napisał:
    I czy w ogóle jest możliwość dostania takiej części?

Tak ale nie tu jest problem.
  • Poziom 5  
    boro1234567 napisał:

Nie.
    Dławik nie jest uszkodzony.
    Piszczy prawdopodobnie w wyniku przeciążenia przetwornicy.

Nie ma tam piszczenia tylko bzyczy jak komar :)

boro1234567 napisał:
    Aby to zweryfikować trzeba wykonać pomiary, diagnostykę.

Właśnie pobrałam schemat i zaczęłam wykonywać pomiary i wyszło, że w tych okolicach,w których zaznaczyłam kwadratem jest gdzieś zwarcie.
    Pytanie moje brzmi czy jest możliwość odnalezienia części, która robi zwarcie bez odlutowywania? Czy jednak, aby się dowiedzieć
    to muszę odlutowywać części, aby odnaleźć konkretną gałąź, w której jest zwarcie, a potem konkretnie odnaleźć uszkodzoną część?

asusbla napisał:
    I czy w ogóle jest możliwość dostania takiej części?

boro1234567 napisał:
    Tak ale nie tu jest problem.

A mogę dostać link? Lub pod jaką nazwą szukać takiej części? Już bym wiedziała na przyszłość jak nazywa się ta część.
  • Spec od monitorów
    Wylutuj PL102 (zazwyczaj +B,) i zobacz po ,której stronie tej cewki masz zwarcie.

Potem potrzebna próba z zasilaczem , ograniczanie prądowe.
    Kilka danych masz na Link

Tak z opisu koleżanko , ponieważ to Dell zalecałbym serwis
    - lub kogoś z tego forum , ogłaszaja się
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    asusbla napisał:

Pytanie moje brzmi czy jest możliwość odnalezienia części, która robi zwarcie bez odlutowywania?

Próba zwarciowa wszystko wyjaśni.
    asusbla napisał:
    A mogę dostać link? Lub pod jaką nazwą szukać takiej części?

Na schemacie masz opisane co to za element.
    Dławik 1µH_PCMB053T-1R0MS_7A_20%
  • Poziom 5  
    lisek napisał:
    Tak z opisu koleżanko , ponieważ to Dell zalecałbym serwis
    - lub kogoś z tego forum , ogłaszaja się

Jakbym miała dać to do serwisu to bym tu tego nie pisała :) chce sama się nauczyć, a jeżeli coś zepsuje to trudno, ale inaczej się nie nauczę.

boro1234567 napisał:
    asusbla napisał:

Pytanie moje brzmi czy jest możliwość odnalezienia części, która robi zwarcie bez odlutowywania?

Próba zwarciowa wszystko wyjaśni.

Właśnie organizuje sobie sprzęt do tego, więc w najbliższym czasie to zrobię. Jeżeli pojawi się jakiś problem to tu go opiszę :)
  • Spec od monitorów
    Kosztowna nauka , płyta kosztuje od 150 do 249.$.
    No , ale to Twój laptop.

Napisz o efektach.
  • Poziom 31  
    asusbla napisał:
    Właśnie organizuje sobie sprzęt do tego, więc w najbliższym czasie to zrobię.

Życzę powodzenia, jeśli faktycznie jesteś płcią piękną pisz, niestety możliwe uszkodzenie lutowanego CPU, wtedy naprawa nieopłacalna, podaj rezystancję względem masy z cewek
  • Poziom 5  
    Znalazłam część, która powodowała zwarcie - kondensator. Przez metodę zwarciową nic nie wyszło, nic się nie nagrzewało. Więc musiałam odlutować części, aby znaleźć odpowiednią gałąź.
    Zaznaczyłam w załącznikach części odlutowane na płycie głównej. A na schemacie są zaznaczone części, które potrzebuję.

Na schemacie są zaznaczone kondensatory, które potrzebuję, przynajmniej z tych trzech dwa te największe. Tylko po wpisaniu tych danych nie wyskakuje mi to. Jak możecie doradźcie jak się je szuka, albo jakieś zamienniki :) no i jeszcze tranzystor potrzebuję, bo niestety nóżki urwałam :P cyna była bardzo mocna:D
    VBW01 LA-9982p - Spalona płyta główna VBW01 LA-9982p - Spalona płyta główna
  • Spec od monitorów
    PQ101 datasheet Link
    Cytat:
    singel , N-channel MOSFET 30V, 16A, 18.8mΩ

Zamienniki wg. Link
    lub na
    forum Link
    C113 0.1uF/25V
    C114 2200pF/25V lub 2.2nF/25V
    C115 10uF/25V
  • Poziom 27  
    Zrób zdjęcie całej przetwornicy, wygląda na skorodowaną.
    Jeśli mosfet jest uszkodzony(niekoniecznie) to dla pewności wymień parę.
  • Poziom 5  
    Kondensator był spalony. Czekam na części. Jak przyjdą, wlutuje i zobaczę co wyjdzie.
  • Poziom 27  
    Jeżeli tylko kondensator był uszkodzony, to możesz uruchomić płytę bez niego.
  • Poziom 5  
    Wymieniłam uszkodzone części, zwarcie pojawiło się w innym miejscu. Elementami robiącymi zwarcie były to UI4 i UI5. Według schematu widzę, że odpowiadają za USB. Zostały wylutowane. W tym momencie na całej płycie nie ma zwarcia, ładowanie jest ok. Mimo wszystko i tak po podłączeniu ładowarki i próby uruchomienia nic się nie dzieje. Dioda ładowania się świeci i jest cały czas to cichuteńkie bzyczenie. Pytanie czy te części co wylutowałam to bez nich się nie odpali? Dodaję obrazek z zaznaczonymi elementami, które zostały usunięte.

• Poziom 27  
    Płyta powinna wstać bez nich.
    asusbla napisał:
    W tym momencie na całej płycie nie ma zwarcia

Miernikiem czy zwarciówką? Czasem miernik pokaże że nie ma zwarcia, a po podaniu paru wolt ono się pojawia. Podstawiłbym podstawowe napięcia z zasilacza i sprawdził jaki jest pobór, czy nic się nie grzeje. Jeśli wszystko będzie ok trzeba przyjrzeć się przetwornicy. Zdjęcie jest słabe, ale wygląda na skorodowaną.
  • Poziom 43  
    Przetwornica będzie uszkodzona musisz sprawdzić.
  • Poziom 5  
    nanab napisał:

Miernikiem czy zwarciówką?

Było sprawdzane miernikiem i zwarciówką.

Podczas sprawdzania zwarciówką nic się nie grzało, napięcie nie spada.
  • Poziom 43  
    asusbla napisał:
    Dioda ładowania się świeci i jest cały czas to cichuteńkie bzyczenie

Skąd to buczenie?
  • Poziom 5  
    Podpięłam jeszcze raz zasilanie, aby dokładnie zobaczyć czy jakiś element się nie grzeje. Grzał się element nie wiem od czego to jest, może za wejście jack albo usb. Na zdjęciu widoczne jest miejsce wylutowania. Po ponownym podjęciu zasilania, było cichsze buczenie i wiatrak się uruchomił. Paliły się 2 diody, 3 ledwo co. Chwile wiatrak pochodził, przestał i znów buczenie głośne. Patrzę, że nagrzewa się element PQ103, wylutowałam go (czyt. wyrwałam go w połowie) bo się gnida nie chciała odczepić :D, no ale po ponownym podłączeniu zasilania cisza, nic nie buczy nic nie świeci, bo pewnie bez tego elementu nie pójdzie płyta. Więc stoję w miejscu, póki tej części nie będę miała. A jeżeli ktoś chce sprawdzić, która to jest ta część PQ103, to tutaj macie link do schematu
    http://laptopblue.vn/download/1492/dell-inspiron-15r5537-la9982p-rev30-laptop-schematic.html

• Poziom 43  
    Bez kodeka płyta powinna działać lecz nie będzie dźwięku.
  • Poziom 27  
    pq103 był uszkodzony? Sprawdź co jest nie tak z 5Valw, możliwe ze uszkodzony pq104, pu100, albo jakieś obciążenie na tej linii. Kodek audio jeśli nie jest zwarty możliwe że jeszcze działa, tak samo jak scalaczki od zasilania USB.
  • Poziom 5  
    Na razie muszę ogarnąć część PQ103, bez niej stoję w miejscu.

Nie cytuj w całości postów poprzedzających.
    RADU23