Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówek

02 Sie 2017 13:28 558 1
  • Poziom 4  
    Dzień dobry.

Mam telewizor Toshiba 32AV500P. Co prawda to trochę wiekowy sprzęt, ale chciałbym spróbować go naprawić.

Po otwarciu obudowy był spalony bezpiecznik i wybrzuszony kondensator 120uF/450V. Wymieniłem go na 150uF/450V i wlutowałem zamiast bezpiecznika żarówkę 75W. Niestety to nie pomogło. Co prawda podświetlenie mruga na chwilę, jest wtedy cały ekran niebieski, ale to max 0,5 sekundy. Żarówka cały czas świeci. Przemierzyłem chyba wszystkie diody, został tylko MOSFET, ale jego raczej muszę wylutować do sprawdzenia?
    Załączam zdjęcia uszkodzonego zasilacza. Oprócz niego, do zasilania reszty elektroniki jest osobna przetwornica, której też zdjęcia zamieściłem. Na zdjęciach widać, że nie ma diody Schottkiego, bo myślałem, że uszkodzona (w obie strony miernik pokazywał 6Ω, ale po odlutowaniu jest sprawna, bez niej nadal jest 6 - 7Ω).

Bardzo prosiłbym o jakieś nakierowanie co powinienem sprawdzić.

Toshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówekToshiba 32av500p - zwarcie w przetwornicy zasilania świetlówek

Pomierzyłem tego MOSFET'a K4107:
    po podaniu na bramkę i źródło napięcia około 5V z zasilacza, pomiędzy drenem i źródłem jest przejście (na mierniku 0Ω). Po odłączeniu zasilania jest przerwa, jedynie jak podłączę + do źródła a - do drenu, to pokazuje około 550Ω.

Wygląda na to, że jest on sprawny?
  • Poziom 39  
    Mosfet ma symbol 2SK... gwoli ścisłości ;) I wskazuje że jest sprawny.
    Niepokojące te 6Ω , pomierz czy nic tam nie jest zwarte .
    Poszukaj schematu modułów