Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość radia, a jego moc, wielkość 1 DIN vs 2 DIN itp.

wojtek7774 02 Sie 2017 14:10 939 16
  • #1 02 Sie 2017 14:10
    wojtek7774
    Poziom 15  

Witajcie.
    Chcę wymienić radio fabryczne w starym aucie Hyundai.
    Mam kilka prostych pytań - będę wdzięczny za odpowiedź.

1. Radia 2 DIN niektóre są ciut droższe (np. koszt około 1000 zł), od tych bardzo dobrych 1 DIN (np. około 800 zł).
    Nie zależy mi na video itp. Bardziej na odtwarzaczu CD + USB + bluetooth (do rozmów oraz komu. z tel. do przesył. muzyki). Bardziej mam pytanie o jakość:
    czy radio 2 DIN jest jakościowo lepsze od 1 DIN? Chodzi mi o jakość dźwięku w odsłuchu.
    2. Czy radio o mocy 4x55W, będzie gorzej grało od 4x100W? Dalej chodzi mi o jakość, nie o głośność.

0 16
  • #2 02 Sie 2017 14:31
    D214d3k
    Poziom 38  

Nie ma różnicy i w 1 DIN i w 2 DIN są świetne i bardzo słabe urządzenia.

wojtek7774 napisał:
    2. Czy radio o mocy 4x55W, będzie gorzej grało od 4x100W? Dalej chodzi mi o jakość, nie o głośność.

Radio 4x100W będzie grało lepiej w tym zakresie w którym 4x 45 by było przesterowane czyli poza zakresem "normalnego użytkowania".
    Jeśli nastawiamy się na dobrą jakość to 4x 45 a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w lepsze głośniki (o lepszej jakości i skuteczności). Każdy dB więcej skuteczności to tak jak kilka W więcej ze wzmacniacza.

0
  • #3 02 Sie 2017 14:55
    wojtek7774
    Poziom 15  

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Czyli wniosek taki, że zakupię radio 1 DIN. Jest dużo znanych producentów, ale czy moglibyście coś poradzić producenta "z wyższej półki"?
    Jeśli chodzi o kwotę, to tak jak pisałem, może być około 1000 zł. Zresztą nie wiem czy są radia droższe na 1 DIN. Zależy mi na jakości. A potem głośniki się wybierze.

0
  • #4 02 Sie 2017 15:24
    D214d3k
    Poziom 38  

Z wyższej to Nakamichi a z normalnej .. jestem starej daty więc dla mnie to Pioneer, Blaupunkt, Alpine.

0
  • #5 02 Sie 2017 21:46
    wojtek7774
    Poziom 15  

Co do znanych producentów myślałem o Sony - nie wiem czy to dobry wybór.
    Co do Nakamichi - nigdy o tej marce nie słyszałem, ale trochę poczytałem. W Polsce nie zauważyłem możliwości zakupu. Ktoś tam narzekał na model (ponoć wyjątek, ale nie wiem czy to prawda) Nakamichi CD300. W każdym razie przekonałeś mnie, że są radia droższe niż 1000 zł na 1 DIN. Model Nakamichi CD 700 kosztuje... 2400 $.

Ale wracając do faktów, znalazłem (z zagranicy można sprowadzić) Nakamichi NA350iBTR. W sumie ma wszystko co chciałem, a jego prostota (brak tzw. zbędnych bajerów) jeszcze bardziej do mnie przemawia. Jeśli faktycznie idzie za tym jakość o wiele lepsza niż znani rynkowi producenci, to chętnie się pokuszę.
    Ale zna ktoś ten model Nakamichi NA350iBTR?
    Kosztuje około 138 $. Razem z wysyłką do Polski wychodzi jakieś 600 zł - to taniej, niż ten Sony o którym mówiłem. Ale pewnie jeszcze cło wlepią,

0
  • #6 02 Sie 2017 21:58
    D214d3k
    Poziom 38  

Oj nie polecam. Ktoś wykupił markę i klepie przeciętną chińszczyznę.
    Sony może być.

0
  • #7 03 Sie 2017 11:49
    wojtek7774
    Poziom 15  

Faktycznie wcześniej Nakamichi było prowadzone przez kogoś innego.
    Można by się pokusić o szukanie starych radiów, ale to może być słaby pomysł, bo nie wiadomo czy jakość będzie dobra, po tak znacznym czasie.
    Uświadomiłem sobie także, że sprowadzanie jakiegokolwiek radia z USA to też nietrafiony pomysł. Przypomniałem sobie, że tam częstotliwość jest ustawiona co 0,2 MHz - czyli dużo polskich stacji "wypada". Ponoć czasem da się przestawić (czy przeprogramować) w tryb europejski, ale wolę nie ryzykować.

Więc chyba zostaje tylko zakup radia marki Sony.
    Właśnie rozważałem od początku pomiędzy MEX-N6002BD a MEX-XB100BT.
    Z czego różnica mniej więcej pomiędzy nimi jest taka, że MEX-N6002BD jest słabszej mocy (4x55 W) ale ma DAB+ oraz jakieś dodatki typu Digital Sound Enhancement Engine (DSEE), a także ClearAudio+.
    A MEX-XB100BT tego nie ma, za to ma większą moc (4x100 W) - dlatego właśnie zadałem to pytanie na samym początku o moc.
    Więc chyba dobym wyborem będzie zakup MEX-N6002BD (4x55 W... itd.)?

0
  • #8 03 Sie 2017 13:31
    D214d3k
    Poziom 38  

Na DAB nie patrz bo szans na rozwój w Polsce nie ma. Jest jakieś szczątkowe pokrycie dla Polskiego Radia. Chyba że jeździsz po Europie.
    A głośniki jakie?

0
  • #9 03 Sie 2017 16:06
    wojtek7774
    Poziom 15  

Ja sam kiedyś miałem w aucie Blaupunkty 2 szt. (to chyba był model BGX 693 MKII 3 drożne 6x9'') z tyłu i bardzo mi się podobała ich jakość (ale to w innym samochodzie w którym musiałem docinać dziury).
    Aktualnie mam auto, gdzie z przodu, nie w drzwiach, a w desce rozdzielczej pod przednią szybą mieszczą się 2 szt. x 105 mm, oraz z tyłu 2 szt. po 165 mm. I nie wiem, czy jakbym wyciął otwory na większe dziury to = lepsze, bo większe głośniki?? Czy to raczej od producenta zależy...

Bo... mało jest sklepów gdzie można odsłuchać jakieś głośniki samochodowe na miejscu. Byłem w jakimś markecie to powiem szczerze, że spodobał mi się JBL (nie pamiętam wielkości, ale zestaw dwudrożny odseparowany).
    Z kolei jak dzwoniłem do sklepów, to jedni radzą producenta Focal, inni coś w markach: Morel, Audio System (jeszcze nie wiem czy dobrze usłyszałem: "Inilgold" oraz "Gladal" - coś w ten deseń z nazw, ale nie jestem pewien...).

Powiem szczerze, że tak to wygląda, że nie wiem na co się aktualnie zdecydować. Najlepiej jakbym mógł to usłyszeć - to bym wiedział.
    Najpierw chciałbym kupić głośniki do tyłu, potem do przodu. Jeśli bas będzie wystarczający to subwoofer raczej wtedy odpada.
    Nie chcę rąbanki, bo słucham muzyki filmowej zazwyczaj, a nie jakiegoś techno czy coś. Choć wiadomo, tam też (w muz. filmowej) np. kontrabas potrafi zagrać bardzo nisko. Zależy mi na jakości jak pisałem, nie na głośności, czy basie, który zabije tony średnie i wysokie (jak to młodzi często mają takie... bum, bum). Przy okazji - głuchym też nie chcę zostać :)

0
  • #10 03 Sie 2017 16:30
    adam_1991r
    Poziom 22  

Sprawdź sobie Alpine cde-178bt, ute-92bt lub temu podobne. Grają fajnie i mają mnóstwo opcji. Jaki dokładny model to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie ile chcesz na nie wydać. Ute-92bt kosztuje 599zł ale nie ma cd i słaby wyświetlacz. Cde-178bt już jest lepszy ale też droższy. Grają podobnie ogólnie.

0
  • #11 03 Sie 2017 19:57
    D214d3k
    Poziom 38  

W sklepach zadajesz pytanie "co jest dobre" a oni odpowiadają na pytanie "na czym mamy największą marżę", "co nam zawala magazyn" albo "co musimy wypchnąć by domknąć plan sprzedaży" :).
    Alpine to jednak są "szaraczki" a wątpię żeby dźwiękiem nadrabiały brak wyglądu w porównaniu do Sony.
    Jeśli jest przestrzeń zaprojektowana na głośnik o danej wielkości to wątpię żeby rzeźbienie przyniosło jakieś pozytywne efekty. Szybciej wygłuszanie. Patrz na efektywność bo dobra da więcej mocy bez rozkręcania.

0
  • #12 03 Sie 2017 21:41
    domino987
    Poziom 19  

No to żeś pojechał: "Alpine to jednak są "szaraczki" a wątpię żeby dźwiękiem nadrabiały brak wyglądu w porównaniu do Sony"
    Słyszałeś kiedyś radio Alpine?
    Słyszałeś coś z najnowszych modeli? które mają pełną zwrotnicę 3way, korekcje czasową w 6 kanałach, wciągają Flaci itd już nie wspominam o aplikacji na fona na której ustawiasz sobie korektor itp.
    Sony w car audio skończyło się dawno temu. Zostały się złote serie XM i wyższe M ale to 15-20 latki jeszcze made in Japan.

0
  • #13 03 Sie 2017 21:54
    D214d3k
    Poziom 38  

Moje osłuchanie Alpine jest z czasów kiedy miały 6 wielkich seledynowych przycisków. Wtedy jeszcze nie wyróżniały się aż tak. Widzę że wiele straciłem i obiecuję nadrobić. Ale szare wizualnie są. Z drugiej strony radio nie jest do patrzenia.

0
  • #14 03 Sie 2017 21:57
    domino987
    Poziom 19  

Ale jeżeli jesteś osłuchany w radiach z przed 20 lat to nie polecaj koledze Sony bo ta firma w car audio sie dawno skończyła. A Alpine miał lekkie wpadki po drodze ale cały czas trzyma poziom a nowe modele powracają z dobrym graniem plus wszelkie nowinki.

0
  • #15 07 Sie 2017 14:25
    wojtek7774
    Poziom 15  

D214d3k napisał:
    W sklepach zadajesz pytanie "co jest dobre" a oni odpowiadają na pytanie "na czym mamy największą marżę", "co nam zawala magazyn" albo "co musimy wypchnąć by domknąć plan sprzedaży" :).

To jest fakt. Też zależy od sklepu czy sprzętu, który chcemy zakupić. Ale trzeba jednak być ostrożnym na sugestie sprzedawcy, który nie zawsze widzi nasze potrzeby, a może widzieć raczej bardziej swój własny interes.
    Ale to też zależy jak mówiłem i od doradcy danego i od sklepu, bo zdarzają się też i uczciwi ludzie.

D214d3k napisał:
    Jeśli jest przestrzeń zaprojektowana na głośnik o danej wielkości to wątpię żeby rzeźbienie przyniosło jakieś pozytywne efekty. Szybciej wygłuszanie. Patrz na efektywność bo dobra da więcej mocy bez rozkręcania.

Mówiąc efektywność, masz na myśli głośność? Czyli ilość dB? Tylko głośność, to raczej nie jakość przecież?

domino987 napisał:
    Ale jeżeli jesteś osłuchany w radiach z przed 20 lat to nie polecaj koledze Sony bo ta firma w car audio sie dawno skończyła. A Alpine miał lekkie wpadki po drodze ale cały czas trzyma poziom a nowe modele powracają z dobrym graniem plus wszelkie nowinki.

Spokojnie Panowie, bo D214d3k też stara się przecież pomóc :) A i jestem Mu bardzo wdzięczny, że i tak jako jedyny na samym początku korespondował ze mną.
    Czyli twierdzicie (razem z adam_1991r), że najlepszymi radiami wśród producentów wyróżnia się aktualnie Alpine?
    Najlepiej, gdybym mógł przesłuchać i Sony i Alpine - wtedy bym wiedział.

Co do głośników i tego co napisałem o nich we wcześniejszym poście, możecie coś polecić?

0
  • #16 07 Sie 2017 14:44
    D214d3k
    Poziom 38  

wojtek7774 napisał:
    Tylko głośność, to raczej nie jakość przecież?

Ale możliwość głośniejszego odsłuchu przy mniejszym wzmacniaczu (na początku były plany na 100W).

0
  • #17 08 Sie 2017 10:45
    wojtek7774
    Poziom 15  

Rozumiem. W takim razie będę szukał nie za słabych głośników, bo radio pewnie będzie miało jakieś 50 W.

A jeśli chodzi o producenta głośników, są jakieś pomysły...?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo