Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Samsung SyncMaster 741MP wyłącza się.

Brykiecik 02 Sie 2017 22:33 309 8
  • #1 02 Sie 2017 22:33
    Brykiecik
    Poziom 11  

Witam, jestem posiadaczem (niestety) monitora samsung jak w temacie. Problem polega na tym że gdy ustawię zalecaną rozdzielczość to monitor gaśnie i włącza się i gaśnie i tak w kółko, a często już po prostu się nie potrafi z powrotem włączyć to wtedy muszę wejść do pulpitu i zmienić rozdzielczość na niższą, wtedy się nie wyłącza ale bardzo jest wszystko niewyraźnie i po czasie oczy bolą.

Założyłem więc że to wina zasilacza w monitorze. Poczytałem w sieci że to wina kondensatorów. Więc wymieniłem wszystkie (choć oryginalne były idealne i sprawne) i niestety sytuacja nie uległa zmianie.

Więc proszę o podpowiedzi co mógłbym jeszcze zrobić aby to Koreańskie ustrojstwo zadziałało. Dodaję fotki zasilacza.
    Pozdrawiam.

0 8
  • #4 07 Sie 2017 15:37
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

Brykiecik napisał:
    Więc proszę o podpowiedzi co mógłbym jeszcze zrobić aby to Koreańskie ustrojstwo zadziałało.

Pomierzyć napięcia to, może się uda ustalić gdzie jest problem.

0
  • #5 07 Sie 2017 16:06
    Brykiecik
    Poziom 11  

O dziwo gaśnięcie uspokoiło się już prawie całkowicie (2 zgaśnięcia na dzień) i okazało że częściowy problem znajdował się nie po stronie zasilacza a po stronie płytki wejść/wyjść. Przegrzewał się tam główny układ scalony którego nie dało się dotknąć (jakieś 75-80*C) więc dałem na niego radiator, a radiator jest dociskany przez metalową konstrukcję monitora więc dodatkowo też robi ona jako radiator. Gdy nabierze już to wszystko temperatury (już nie tak wysokiej jak wcześniej) to ekran zaczyna lekko drgać/skakać. Auto Adjusting pomaga ale tylko chwilowo. Przedtem też tak było tylko jeszcze się dodatkowo wyłączał z przegrzewania.

Moje pytanie brzmi co sprawia że ten układ scalony tak cholernie się nagrzewa (cieplejszy niż chipset w moim komputerze) ?

0
  • #6 07 Sie 2017 18:17
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

Brykiecik napisał:
    Moje pytanie brzmi co sprawia że ten układ scalony tak cholernie się nagrzewa (cieplejszy niż chipset w moim komputerze) ?

Należy sprawdzić, zmierzyć, czy ma prawidłowe zasilanie.

0
  • #8 07 Sie 2017 21:07
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

Brykiecik napisał:
    No a jak to zrobić skoro ten układ ma ze 100 nóżek ?

Poszukaj dokumentacji service manual, lub stabilizatory na płycie i pomierz napięcia na nich.
    Daj zdjęcie tej płyty z tym grzejącym układem.

0
  • #9 07 Sie 2017 22:13
    Brykiecik
    Poziom 11  

Doszedłem do wniosku że skoro już praktycznie naprawiłem ten problem (dzisiaj w ciągu całego dnia - a jest włączony praktycznie cały czas i mignął tylko 2 razy) to na chwilę obecną sobie daruję. Zacznę działać dopiero gdy znów będzie masakra z tym gaśnięciem.

Monitor tak gasnął przez ponad 2 lata więc bardzo się cieszę że już jest taki postęp z naprawy. A na tej płytce gdzie znajduje się ten scalak jest masakrycznie dużo bardzo małych elementów więc i tak coś czuję że z ewentualnego lutowania wyniósłbym więcej szkody niż pożytku. Tak duża ilość tych elementów jest zapewne dlatego, że monitor posiada:
    Wejście audio, Wejście SCART (Euro), wejście VGA, Cinch, wyjście słuchawkowe, wyjście na antenę telewizyjną no i sam wbudowany telewizor (już nieużyteczny).

Na razie tak to zostawiam jak jest.

0