Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Poziomu dźwięku agregatu sklepowego i buczenie w domu (skala A/C)

mme1 03 Aug 2017 01:37 1692 7
Optex
 • #1
  mme1
  Level 8  
  Witam,
  Jakieś 30 metrów od mojego bloku jest drugi, gdzie na dole siedzi obudowany agregat chłodzący sklepu (taki niebieski jakby statkowy, z nitami do pogłogi). Konstrukcja rodem z USSR. Mój blok jest 11-piętrowy a tamtem cztero.

  Mam wrażenie, że za głośno chodzi, bo w pokoju przy zamkniętych oknach słyszę stałe buczenie. Najbardziej zblożoną częstotliwością jest 71 Hz. Nie wiem czy to choroba u mnie czy właśnie ten agregat, ale czuję się ostatnio otępiały, a kłopoty z koncentracją i niemożność zaśnięcia towarzyszy mi cały czas. Depresję wykluczam, a podejrzewam, że ten agregat ma tak negatywny wpływ (może przez jakieś fale odbite, nakładanie się ich i przez to taki efekt buczenia.

  Tak więc, zmierzyłem poziom dźwięku. Wiem, że normy to 30 dB w pomieszczeniu mieszkalnym, a 35 w godzinach nocnych na zewnątrz.
  Zmierzyłem poziomy miernikiem Benetec GM-1356, który ma skalę od 30-130 dB, ale ma dwie skale (A i C), i nie wiem jakiej skali dotyczą te normy w moim przypadku, bo normy mówią o A, a pzypuszczam, że C jest dla maszyn, tylko czy normy też to uwzględniają ?
  U mnie w pokoju pomiary wyglądają następująco:
  - zamknęte okno: A=30 dB, C=32 dB
  - otwarte okno: A=33 dB, C=42 dB
  - za oknem, skierowany wprost na agregat ~30 metrów dalej: A=44 dB, C=56 dB
  - otwarte okno, mierzone 4m w głąb pokoju: A=33 , C=42 dB

  Pierwsze pytanko - czy te pomiary są w normie ?
  Według tabeli na stronie http://www.ntlmk.com/norma-wewn.htm, kolumna 5 i 6 mówią o hałasie również i urządzeń poza budynkiem, więc norma byłaby 25 (chodzi mi tylko o porę nocną), a ja mam 30 i 33.

  I drugie pytanko - czy tak wysoki poziom dźwięku na zewnątrz (C=56 dB) nie wpływa przypadkiem na moją percepcję, czyli słyszenie tego 71 Hz buczenia ?
 • Optex
 • #2
  tadkli9743
  Level 24  
  Witaj.

  Po pierwsze do pomiaru poziomu dźwięku w pomieszczeniach należy użyć miernik klasy 0 lub 1, którego zakres pomiarowy zaczyna się od co najmniej 20 dB - Twój miernik ma zakres od 30 dB więc najmniejszym wskazaniem miernika będzie 30dB.

  Po drugie do oceny hałasu panującego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w porze nocnej należy wytypować zgodnie z Polską normą PN-87/B-02151/02 - "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach." najniekorzystniejsze pół godziny.

  Po trzecie miernik nastawiony musi być na charakterystykę częstotliwościową A i dynamikę Slow i dokonujemy pomiaru równoważnego poziomu dźwięku L A eq.

  Po czwarte zgodnie z Polską normą PN-87/B-02156 Akustyka budowlana. Metody pomiaru poziomu dźwięku A w budynkach należy usytuować miernik na wysokości 1,2 m od podłogi, 1 m od ściany i 1,5 m od okna.

  Po piąte należy dokonać pomiaru hałasu panującego w mieszkaniu a następnie w tym samym punkcie dokonać pomiaru tła akustycznego.

  W obliczaniach poziomu dźwięku w badanym pomieszczeniu należy uwzględnić czas pracy agregatu w czasie najniekorzystniejszej pół godziny oceny oraz uwzględnić poprawkę ze względu na tło akustyczne zgodnie z Polską normą PN-87/B-02156 Akustyka budowlana. Metody pomiaru poziomu dźwięku A w budynkach.
  Po dokonaniu tych obliczeń uzyskasz ocenę hałasu w swoim mieszkaniu.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #3
  mme1
  Level 8  
  tadkli9743 wrote:
  Po dokonaniu tych obliczeń uzyskasz ocenę hałasu w swoim mieszkaniu.


  Wyczerpująca odpowiedź, dziękuję ci.
  Abstrahując od klasy miernika który akurat miałem pod ręką (kosztował bodajże 300zł a nie tysiące), pomiar wykonałem oczywiście wg wytycznych - zachowanie odległości.

  Jednak pozwól proszę, że zadam ci jeszcze jedno pytanie, bo widzę, że orientujesz się w tym temacie o wiele bardziej niż ja.
  Chodzi mi o to, czy tak wysoki poziom dźwięku tego agregatu ( A=44, C56dB) z odległości 30 metrów i lecącego wprost na wysoką ścianę budynku 11-piętrowego i moje okna (3-pietro), może powodować właśnie takie doznania dźwiękowe jak u mnie - bucznenie w uszach/głowie ? Agregat działa całą dobę, ale czy fale nie mogą się przypadkiem odbijać, nakładać na siebie i słyszę przez to właśnie buczenie w mieszkaniu ? Zmierzone przeze mnie częstotliwości to ~70Hz, ale mogą być też i infradźwięki, których niestety z domowym budżetem nie sprawdzę.
  Aha, takich objawów nie mam poza mieszkaniem, więc to kwestia tego właśnie jednego miejsca (mieszkanie, strona budynku z tym agregatem).
  Na prośbę, mogę wstawić link do nagrania odgłosu, albo wykonać lepsze nagranie (audacity, dekretowy mono).

  Dlaczego pytam o to ?
  Ponieważ chciałbym sprawę gdzieś zgłosić, ale mając już jakiś "background" w tym temacie. Inspektorat Nadzoru budowlanego oraz WIOŚ, bo z właścicielem nie da się rozmawiać (panie...bo koszty..., bo do piwnicy bloku albo na dach trzebaby wyciągnąć wentylatory...sam pan widzi...ogromne koszty).
 • #4
  tadkli9743
  Level 24  
  Witaj.

  Odczucie doznań akustycznych jest cechą indywidualną każdego człowieka i trudno określić czy ten poziom hałasu jaki panuje w Twoim mieszkaniu jest dużą uciążliwością czy nie.
  Podam Ci przykładowe poziomy hałasu i musisz sam odpowiedzieć na zadane mi pytanie

  "Wartości podane poniżej należy traktować jako orientacyjne i przybliżone. Ponadto, w przestrzeni otwartej, natężenie dźwięku ze źródła punktowego spada z kwadratem odległości, dlatego podane wartości dotyczą poziomu natężenia w standardowej (niewielkiej) odległości od źródła dźwięku, czyli charakterystycznej dla jego odbioru:

  10 dB – szelest liści przy łagodnym wietrze
  20 dB – szept
  30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu
  40 dB – szmery w domu
  50 dB – szum w biurach
  60 dB – odkurzacz
  70 dB – wnętrze głośnej restauracji, darcie papieru, wnętrze samochodu
  80 dB – głośna muzyka w pomieszczeniach, trąbienie
  90 dB – ruch uliczny
  100 dB – motocykl bez tłumika
  110 dB – piła łańcuchowa
  120 dB – wirnik helikoptera w odległości 5 metrów
  140 dB – start myśliwca
  160 dB – eksplozja petardy
  190 dB – start statku kosmicznego
  220 dB – eksplozja bomby atomowej
  300–350 dB (huk był słyszalny z odległości 3200 kilometrów) – wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji – prawdopodobnie najgłośniejszy w historii wyemitowany dźwięk na Ziemi" (źródło Wikipedia)

  Pozdrawiam
 • #5
  mme1
  Level 8  
  Mam trzy warianty
  - albo infradźwięki krórych nie dam rady zlokalizować
  - fala stojąca
  - dźwięk naprawdę mocny z tego masywnego wentyla

  ...który najbardziej przypomina on ten tutaj:
  https://www.youtube.com/watch?v=vuZ4uP279oc
  Ten agregat u mnie wygląda podobnie - w sensie nity i ilość stali. Prawdopodobnie to to urządzenie wywołuje buczenie u mnie w domu jak na załączonym filmiku. Ten bas jest u mnie ten sam - aż powoduje rozstrój/kołatanie serca i uczucie wibracji w nogach.
  Zakładając czas ekspozycji ponad dwa lata, to już mam całkowicie rozj.....organizm.

  Czy uważasz że któreś z naszych służb typu PINB czy WIOŚ byłyby w stanie rozwiązać mój problem ?
  Pytam dlatego, że buczenie jest ledwo wyczuwalne, przyjdziesz z głośnej ulicy do całkowicie cichego pokoju i nic nie usłyszych, ale w nocy w całkowitej ciszy...nie daje to spokoju - trzeba toto maskować innym dźwiękiem z głośników komputera, np 100Hz.
 • Helpful post
  #6
  tadkli9743
  Level 24  
  Witaj

  Infradźwięki to hałas poniżej 16 Hz i przy poziomie 40 dB jest nie słyszalny przez nasze uszy.
  Fala stojąca powstaje w instrumentach dętych lub w piszczałkach organowych.

  Jeżeli chodzi Ci o zgłoszenie Twojego problemu do służb to tylko jako skarga do WIOŚ-u gdyż ten agregat emituj hałas do środowiska a ta instytucja zajmuje się pomiarami hałasu przenikającego do środowiska.

  Pozdrawiam
 • #7
  mme1
  Level 8  
  tadkli9743 wrote:
  Witaj
  Jeżeli chodzi Ci o zgłoszenie Twojego problemu do służb to tylko jako skarga do WIOŚ-u gdyż ten agregat emituj hałas do środowiska a ta instytucja zajmuje się pomiarami hałasu przenikającego do środowiska.


  Dziękuję, wybiorę się tam, bo ten agregat działa 24 godziny na dobę i jak siedzę metr od okna), to słyszę ciągłe buczenie we wszystkich pokojach po tej stronie domu. Albo 50, albo 100Hz (bardziej). To jest pierwszy agregat który tak mi doskwiera. Co ciekawe wszystkie były wiszące, a ten akurat stoi w przybudówce do bloku naprzeciwko obok klatki schodowej. Możliwe też, że dźwięk odbija się od budynków i na moim piętrze się kumuluje, a do tego jeszcze możliwe że dochodza drgania ziemi które ja odczowam w domu (drżą stopy, nierówny puls/ciśnienie?), więc zapytam też w powiatowym inspektoracie budowlanym czy nie mogliby przypadkiem podjechać i zobaczyć tego cuda.
  Pozdrawiam
 • #8
  TraktorManiak
  Level 11  
  Witajcie,
  Nie chciałem tworzyć nowego tematu, u mnie podobny klimat nie idzie spać w nocy bo słychać buczenie, strasznie to działa na człowieka. u mnie prostym miernikiem wygląda to tak jak na załaczonych obrazach screenach, wiecie może co to może byc? mam sasiada blisko ale nie wiem czy ma klimatyzacje, nastepny ma firme dośc dużą ale oddalona z 100metrów za domami tak widze że jest klimatyzator zawieszony i kiedy podejdzie się w nocy kiedy to straszliwe buczenie on wydaje dzwięk szumu... Ten dzwięk to niski dzwięk jakby ledwo wyczuwalny ale strasznie buczy że drażni nie mozna zasnąc.
  Prosze o podpowiedz czy to mógłby być ten wentylator? i po co tej firmie w nocy chodząca klimatyzacja hmmm?
  - Poziomu dźwięku agregatu sklepowego i buczenie w domu (skala A/C)
  - Poziomu dźwięku agregatu sklepowego i buczenie w domu (skala A/C) - Poziomu dźwięku agregatu sklepowego i buczenie w domu (skala A/C) - Poziomu dźwięku agregatu sklepowego i buczenie w domu (skala A/C)