Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modecom Carbon MC530 - Czy starczy w danym zestawie i dziwne zachowanie po OC.

djmitas 03 Sie 2017 06:38 1197 22
  • #1 03 Sie 2017 06:38
    djmitas
    Poziom 23  

Jak w temacie. Stawiam na zasilacz lecz pewny nie jestem nie mam "jeszcze" miernika do sprawdzenia napięć. Otóż po OC procesora Xeon E5450 @ 3.6GHZ 1.3V przy ruszaniu myszką słychać piszczenie w słuchawkach. Jakby piszczał cewki ale słychać to w słuchawkach jak i z wnętrza PC. Prawdopodobnie to z zasilacza. I co dziwne słychać to bez obciążenia (przeglądarka czy też na samy pulpicie) Po obciążeniu Prime95 problem znika. Mam się denerwować czy ten zasilacz "już tak ma"?

I sprawa druga. Chce zakupić Kartę Graficzną Radeon R9 270X. w portalu aukynym nie daleko mnie jest 1 sztuka 270 bez "X" za 350 do negocjacji myślę że 300zł bym utargował no i 270X od Asusa za 400zł i myślę że też bym utargował z 380zł. Ale czy zasilacz podoła? Cały zestaw to:

Procesor: Xeon E5450 @ 3.6GHZ 1.3V
    Płyta Główna: Asus P5K/EPU
    Ram: 2x2GB + 2x1 GB
    Karta graficzna: Chwilowo Geforce 8600gts 256mb bodajże od Gigabyte
    Dysk: 500GB Seagate Sata 2
    Obudowa Zalman Z3 PLUS z 4 wentylatorami
    Zasilacz: Modecom Carbon MC 530

Z tego co wyczytałem 270X Pobiera max 150W Plus procesor po OC w podobnych granicach więc teoretycznie mam jakieś 100W zapasu lecz to z for nie koniecznie wiarygodnych, wolę usłyszeć opinie znawców. Żebym się nie zdziwił jak obciążę zestaw jakimś benchmarkiem i "zakopcę" sobie mieszkanie :). Miałem w tym zestawie już R9 280X z lepszym zasilaczem ale nie dość że karta prądożerna to miewałem bottlenecki w grach więc patrząc na wydajność 270X to cena/jakość najlepszy wybór no i procesor powinien podołać idealnie. Wiem że to to samo co 7850/7870 ale te sztuki są mocno wykatowane przez użytkowników przez OC no i często nie wiadomo na jakich zasilaczach chodziły a w tamtych czasach chińskie badziewie ładowali do składaków masowo. Dziękuje za wszelakie rady i Pozdrawiam

0 22
  • #2 03 Sie 2017 07:12
    czareqpl
    Poziom 29  

Moim zdaniem piszczenie nie jest kwestią zasilacza lecz płyty głównej.
    Możliwe, że jakiś kondensator elektrolityczny na płycie jest do wymiany.
    Takie piszczenia są często związane ze słaby layoutem płyty głównej a dokładnie rozprowadzenia potencjału masy w warstwach wewnętrznych.

Zlokalizuj sekcję zasilania USB na płycie. Może tam jest coś podejrzanego.

0
  • #3 03 Sie 2017 08:00
    safbot1st
    Poziom 43  

djmitas napisał:
    Mam się denerwować czy ten zasilacz "już tak ma"?

Tak działa to PSU z tą płytą. Taka konstrukcja płyty, że audio zbiera zakłócenia z CPU(?).
    djmitas napisał:
    Chce zakupić Kartę Graficzną Radeon R9 270X. w portalu aukynym nie daleko mnie jest 1 sztuka 270 bez "X" za 350 do negocjacji myślę że 300zł bym utargował no i 270X od Asusa za 400zł i myślę że też bym utargował z 380zł. Ale czy zasilacz podoła?

Jeśli sprawny - podoła. Dlatego potrzebny miernik.
    djmitas napisał:
    nie dość że karta prądożerna to miewałem bottlenecki w grach

Z winy CPU 3.6GHz. Miałem 7870 + G3450 3.4GHz i przeważnie CPU nie wyrabiało się.
    djmitas napisał:
    Zasilacz: Modecom Carbon MC 530

Nie jest to zasilacz wybitny do OC.

0
  • #4 03 Sie 2017 13:46
    djmitas
    Poziom 23  

Dzięki za odpowiedzi. Skocze w tygodniu do sklepu jakiegoś po miernik. Ale najpierw muszę zakupić kartę. Gdzieś na jakimś forum dziś doczytałem że problem może leżeć w uziemieniu lub jakimś zwarciu np. kontakt płyty głównej z obudową (Co u mnie jest raczej mało prawdopodobne). Jak będzie zasilacz do wymiany to koszty nie są duże. Widziałem Chiefy za nawet 60zł z komputerów biurowych po 450W/500W.

czareqpl napisał:
    Zlokalizuj sekcję zasilania USB na płycie. Może tam jest coś podejrzanego.
    Poszukam tylko znajdę jakąś rozpiskę tej płyty gdzie co się znajduje pewnie na stronie Asusa znajdę.
    safbot1st napisał:
    Z winy CPU 3.6GHz. Miałem 7870 + G3450 3.4GHz i przeważnie CPU nie wyrabiało się.
    Radeon + 2 Rdzenie to słabe połączenie. No i ja miewałem Bottlenecki na R9 280x czyli 7970 więc 270x = 7870 da radę gdyż na 280X były one nie duże ale procek chodził na 4GHZ @ 1.4V ale z tym zasilaczem nie będę go męczył no i 3.6GHZ 1.3V a 4GHZ 1.4V gdzie po przekroczeniu magicznej granicy na tych Xeonach 1.36V napięcia procesor dostaje +10stopni na każdym rdzeniu nie ma sensu katować płyty zasilacza i procka.

EDIT
    Jeszcze Jedno szybkie pytanie. Ceny R9 270x a Gtx 760 są niemal identyczne. A jak z wydajnością ? Testy są ale z przed 3 lat i wtedy górą był NV a po czasie wiadomo że AMD wychodziło prowadzenie. No i wiadomo o narzucie obciążenia przez sterownik od czerwonych na procesor. A więc R9 270X czy GTX 760? A może coś innego ? :) Pozdrawiam

Scaliłem. RADU23

0
  • #5 04 Sie 2017 17:08
    Kasek21
    Poziom 43  

djmitas napisał:
    A więc R9 270X czy GTX 760?

Wydajniejsza jest GTX760.

0
  • #6 07 Sie 2017 20:08
    Piotr160292
    Poziom 37  

djmitas napisał:
    Jeszcze Jedno szybkie pytanie. Ceny R9 270x a Gtx 760 są niemal identyczne. A jak z wydajnością ? Testy sąale z przed 3 lat i wtedy górą był NV a po czasie wiadomo że AMD wychodziło prowadzenie. No i wiadomo o narzucie obciążenia przez sterownik od czerwonych na procesor. A więc R9 270X czy GTX 760? A może coś innego ? :) Pozdrawiam
    szczerze? Najrozsądniej zrobisz jak sprzedasz tego pc, dołożysz i złożysz nowego. Do takich trupów ponad 8 łat dla mnie bez obrazy nikogo to debilizm dokładać tyle kasy... Moje zdanie jest takie, że jak nie masz co z tymi pieniędzmi zrobić, wyrzuć je po prostu - na dokładnie to samo wyjdzie...

0
  • #7 10 Sie 2017 13:31
    djmitas
    Poziom 23  

400zł to nie majątek. Poza tym to tymczasowy zakup żeby sobie komfortowo pograć a potem się przesiadam na 1151. I takie szybkie pytanie. Znalazłem w mojej okolicy właśnie mega okazję. ASUS GTX 770 2gb za 400zł. Zasilacz mi nie wybuchnie podczas gry? Tak wiem że bottlenecki będą itd... Ale zawsze za jakiś czas sprzedam ją za więcej. Ale nie chce się przez nią pozbyć sprzętu całego hehe.

Sprawdziłem miernikiem napięcia na linii 12V i są ok pod obciążeniem na Prime 95 12.15V, bez obciążenia 12.20 V

0
  • #8 10 Sie 2017 13:36
    Kasek21
    Poziom 43  

djmitas napisał:
    Zasilacz mi nie wybuchnie podczas gry?

Nie ale ta karta potrzebuje 2xPEG 6pin - masz wolne molexy aby zastosować przejściówkę?

0
  • #9 10 Sie 2017 13:39
    djmitas
    Poziom 23  

Tak. Mam przejściówki oraz wolne molexy. Ja i tak mam wszystko na SATA więc molexów od wyboru do koloru. A ile ten GTX 770 pobiera mocy? Nigdzie tego nie mogę znaleźć wszędzie tylko ile pobiera cały zestaw a nie sama karta...

0
  • #10 10 Sie 2017 14:00
    Kasek21
    Poziom 43  

Twój zestaw z ta kartą to jakieś 200-250W.

0
  • #11 10 Sie 2017 14:18
    djmitas
    Poziom 23  

To widzę nie ma czym się martwić. Dzięki za odpowiedzi.

EDIT:

A jednak jest się czym martwić. Komputer po odpaleniu OCCT czy graniu w gry się resetuje. Badałem napięcia na 12V są ok. Komp się resetuje tylko podczas obciążenia całego kompa. Podczas obciążenia samej karty nic się nie dzieje. Podczas samego proca też nic. Da się jakoś miernikiem sprawdzić ile pobiera np procesor sam pod obciążeniem a potem ile karta?

EDIT2:

Zmieniłem trochę ustawienia w OCCT (nie zauważyłem limitu klatek) i komp się resetuje po 1 sekundzie od testu samego GPU. Przejściówkę 8pin molex zrobiłem sam według schematu z Google. Znaczy wpiąłem przejściówkę molex 6pin i 2 brakujące uzupełniłem masą (Czarne przewody) wtyk na pozostałe 2 piny zrobiłem z starego zasilacza (Wyciąłem z kostki 24pin). Może robię coś źle? I karta dostaje za mało mocy? Sam już nie wiem.

0
  • #12 11 Sie 2017 12:14
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Temat odblokowany na prośbę autora.

0
  • #14 12 Sie 2017 10:47
    djmitas
    Poziom 23  

Jestem po pomiarach. Pomierzone podczas obciążenia w OCCT z limitem klatek 60fps. Bez obciążenia 12.25V, podczas obciążenia 12.15-12.13V. Poczytałem trochę. I wychodzi na to że 1 linia zasila procesor druga całą resztę a ja mam na linii po 200W a znalazłem w necie że tyle ta karta jest w stanie w pełnym obciążeniu "zjeść" więc raczej tu jest problem. Ale druga sprawa że bardzo często te 2 linie to ściema i jest wszystko mostkowane. Ale jakby było zmostkowane to zasilacz powinien wydolić bo wtedy max zestaw by ciągnął 300W a na liniach w sumie mam niecałe 400 więc powinien dać radę.

0
  • #15 12 Sie 2017 11:45
    Kasek21
    Poziom 43  

djmitas napisał:
    znalazłem w necie że tyle ta karta jest w stanie w pełnym obciążeniu "zjeść"

Nie. 200-250W to pobierze cały ZESTAW!

djmitas napisał:
    I wychodzi na to że 1 linia zasila procesor druga całą resztę

Wątpię, że w tym PSU są osobne linie!

To co jest napisane na tabliczce znamionowej w tej klasie zasilaczy nie mówi o niczym!

0
  • #16 12 Sie 2017 12:06
    djmitas
    Poziom 23  

Ja się nie kłucę ile pobierze dokładnych danych nigdzie nie ma. To zasilacz powinien wydolić bez problemu. To dlaczego tak się dzieje? Dziwne... Napięcia są ok... Może źle wykonałem 8 pinową przejściówkę? Niby dioda na karcie świeci się na zielono lecz kto wie... Wykonałem taką: Modecom Carbon MC530 - Czy starczy w danym zestawie i dziwne zachowanie po OC.

P.S.

Nie wiem co jest grane Panowie... Mi się pomysły powoli kończą... Skoro zasilacz trzyma napięcia. Od kolesia co brałem kartę robił test w Funmarku 30 minutowy też było ok... Więc to raczej zasilacz... Ale dziwne bo powinien dać radę bez problemu, trzyma ładnie napięcia a nie uciąga karty... Nie rozumiem tego... Może uda mi się pożyczyć od znajomego "Korsarza" 750tke to się sprawa wyjaśni na razie nie rozumiem zachowania komputera...

0
  • #18 12 Sie 2017 20:38
    djmitas
    Poziom 23  

Dziś po nocy nie sprawdzę. Ale ja sprawdzałem jakiś czas temu to były ok. A przy resecie kompa się zachowuje jakbym wcisnął guzik reset i jest takie pyknięcie jakby się zabezpieczenie załączało że zasilacz nie daje rady. Z rana przy świetle dziennym obejrzę kondensatory.

Właśnie rozebralem i wyczyścilem z bardzo duzej ilości kurzu zasilacz. Nie zauwazylem ze gdzieś z obudowy zgubiłem filtr przeciwkurzowy na zasilacz. Nie widze nic niepokojącego. Zamieszczam kilka zdjęć.Modecom Carbon MC530 - Czy starczy w danym zestawie i dziwne zachowanie po OC. Modecom Carbon MC530 - Czy starczy w danym zestawie i dziwne zachowanie po OC. Modecom Carbon MC530 - Czy starczy w danym zestawie i dziwne zachowanie po OC.

0
  • #19 14 Sie 2017 02:07
    djmitas
    Poziom 23  

Kasek21 napisał:
    Nie. 200-250W to pobierze cały ZESTAW!
    Znalazłem oto taki filmik. Z GTX 570 i podkręconym E5450 do 3.4GHZ zestaw pobierał 350W. 27:10 https://www.youtube.com/watch?v=V6d4TI8x_88#t=351.123083

No i tu kolejne potwierdzenie. Z tym że w grze wiadomo raczej tyle nie pobierze (Ale w OCCT już jest to możliwe lub funmarku) i to by się zgadzało bo jak karta chodzi poniżej 90% użycia to nie ma resetów i zasilacz nie "dycha" gorącym powietrzem.

Średnio w grach tyle:

Upewnię się jutro gdyż znajomy mi podrzuci Corsair TX 750 i się wyjaśni wszystko.

0
  • #20 14 Sie 2017 11:24
    Piotr160292
    Poziom 37  

SĄ całe te kondensatory, ale ja bym wylutował te dwa od strony 230V i spr. pojemność, a nawet jeszcze lepiej E.S.R. Bardzo często lubią sobie stracić te kondensatory 80-100uF i wtedy dzieją się cuda z zasilaczem... Ja np. miałem taką sytuację, że naprawiałem zasilacz Megabajta, który się nie włączał z powodu niskiego napięcia standby i po wymianie wszystkich elektrolitów mających wpływ na to napięcie problem dalej występował. W końcu z braków pomysłów, stwierdziłem, że nie kosztuje mnie to nic, więc sprawdzę jeszcze kondensatory na wejściu zasilacza i bingo - okazało się, że mają 110iuF ubytku i po wymianie napięcie standby wróciło i zasilacz ruszył... Ponadto zgon tych kondensatorów jest bardzo niebezpieczny dla przetwornicy, ponieważ jak te kondensatory zrobią się puste, albo dostaną przebicia to wtedy na 100% można być pewnym, że tranzystory mocy MOSFET/bipolarne, które sterują pracą transformatorów tworzących napięcia wyjściowe na bank dostaną udaru prądowego i je rozpierdzieli... Dlatego trzeba bardzo na to uważać, ponieważ w ATX-ach potrafią być montowane, jak ja to mówię, egzotyczne tranzystory, które albo są po 50 zł. sztuka, albo w ogóle niedostępne, albo dostępne, ale tylko u "my firendów" i trzeba się męczyć z szukaniem zamienników, co niekiedy generuje niepotrzebnie dodatkowe koszty jeżeli są zamontowane np. 4 sztuki i pomimo uszkodzenia np. dwóch z powodu wstanienia zamiennika trzeba wymianiać wszystkie cztery... Tak właśnie miałem z zasilaczem Tagana, gdzie padł mi w parze komplementarnej jeden tranzystor w SOT23 i okazało się, że nigdzie nie idzie takiego kupić i musiałem się męczyć z znalezieniem nowej, zamiennej pary i wymienić oba...

0
  • #21 14 Sie 2017 14:17
    djmitas
    Poziom 23  

Nie znam sie na takich oznaczeniach kolego elektryk ze mnie żaden. Byś mógł zaznaczyć o jakie chodzi? Ze zdjęć bądź powoedz gdzie mam zrobić lepsze zdjęcia? Wtedy poszukam w necie ceny tego co dobrze by było wymienić etc. I zwykłym tanim miernikiem to sprawdzę?

0
  • #22 14 Sie 2017 17:05
    310artur
    Poziom 43  

Dwa wielkie to dwa największe blisko wejścia zasilania z gniazdka. Chyba to są te 2 na 3 zdjęciu ale taki skrawek że nie jestem pewien czy to "to" miejsce w zasilaczu :) Co do pomiaru raczej się nie uda. ESR na pewno nie pomierzysz a pojemność raczej będzie większa niż zakres pomiarowy miernika.

0
  • #23 14 Sie 2017 22:16
    Piotr160292
    Poziom 37  

djmitas napisał:
    Nie znam sie na takich oznaczeniach kolego elektryk ze mnie żaden

Elektryk nie ma nic do powiedzenia w tym wypadku. Tutaj jest potrzebna wiedza z zakresu elektroniki. Jeżeli nie znasz się na tym to daj sobie spokój. Z przetwornicami impulsowymi żartów nie ma i możnazostać porażonym i nawet umrzeć jak się pojęcia nie ma co się robi...

0