Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ERN 29801 - Dziwne odgłosy dźwiękowe jakby buczenie/wiercenie

Thommat 03 Sie 2017 07:59 1179 2
  • #1 03 Sie 2017 07:59
    Thommat
    Poziom 1  

Witam,
    jestem posiadaczem lodówki Electrolux ERN 29801 od ponad pięciu lat i do niedawna nie miałem z nią żadnych problemów... aż wróciłem z urlopu w lipcu i moja lodówka obudziła mnie w nocy wydając dziwne dźwięki przypominające wiercenie/buczenie - ciężko to opisać, udało mi się nagrać kawałek na dyktafonie - załączam. Dźwięk jest generowany jedynie podczas pracy lodówki, nie ma żadnej reguły kiedy się go spodziewać, ale najczęściej słychać go w nocy - pewnie dlatego, że w nocy jest cicho i się w domu jest. Jest to tak głośny dźwięk, że budzi domowników :(

Oprócz tego lodówka pracuje bez zarzutu, tylko ten dźwięk... Rozmroziłem lodówkę - nie pomogło. Wezwałem lokalny serwis AGD wysyłając wcześniej na maila ten plik, stwierdzili że nie mają pojęcia co to może być i ciężko im będzie ocenić jeśli lodówka przy nich będzie normalnie pracować polecili wezwać autoryzowany serwis electroluxa. Tak też zrobiłem. Przyjechał serwisant, pracował nad lodówką prawie godzinę - włączał, wyłączał, temperaturę zmieniał, tryby włączał - milczała jak zaklęta.

Wykluczył jakikolwiek problem z agregatem i wyjął elektronikę i stwierdził, że tam jest wilgoć i ten dźwięk to zwarcie. Wyczyścił do sucha, wysuszył, podkleił miejsca w których stwierdził, że woda się mogła wydobywać i zdiagnozował, że to nieszczelna izolacja po tych pięciu latach użytkowania i lodówka jest do wywalenia. Że to co on zrobił to prowizorka i może wytrzymać dłuższy czas, ale jeśli to taka przyczyna to wróci temat. Serwisant wyszedł i nie minęła godzina - lodówka zaczęła buczeć.

Był u mnie znajomy elektronik i słyszał ten odgłos "na żywo" powiedział, że jego zdaniem to jest uwalony przekaźnik, lub jakiś problem z napięciem.
    I tu pytanie oraz gorąca prośba - czy ktoś się z czymś takim spotkał? Ma jakieś sugestie? Mi nie pasuje ta diagnoza zwarcia, bo pojawiło się to praktycznie od razu po wysuszeniu, uszczelnieniu - więc nie było wody. Elektronika nie miała też widocznych śladów uszkodzenia, zalania. Nie jestem elektronikiem, ale jeśli to zwarcie to nie objawia się buczeniem o 7:30, potem 11:00, następnie o 15:00 i potem kilka razy w nocy. Zaznaczam, iż takie pojedyncze buczenie to też niecała minuta i dalej cisza. Nie dzieje się to podczas uruchamiania lodówki, tylko losowo podczas pracy.

Jeśli ktoś miałby instrukcję serwisową do takiej lodówki to też będę wdzięczny.
    Nie chciałbym pozbywać się działającej lodówki, ale spać trzeba....

0 2
  • #2 03 Sie 2017 11:19
    barteksmrek
    Poziom 26  

Miałem kiedyś taki przypadek z palnikiem gazowym. Buczącym elementem okazała się obluzowana cewka elektrozaworu gazu. Odsuń lodówkę od ściany i jak zacznie buczeć po naciskaj z tyłu elementy również przy agregacie. Zobaczysz.

1