Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciepło z lampy LED do ogrzewania wody w akwarium

radiesteta 03 Aug 2017 08:35 2484 8
lampy.pl
 • #1
  radiesteta
  Level 10  
  Niedawno zamieniłem oświetlenie akwarium z klasycznego na LED. Widzę że lampa wydziela trochę ciepła. Radiatory zimne nie są
  Zastanawiam się czy zamiast tracić to ciepło nie dałoby się użyć go do ogrzania całkowicie lub wspomagajaco wody w akwarium? To małe akwarium a ciepła jest trochę, więc pewnie większe lampy muszą wydzielac dość dużo ciepła a koszty ogrzewania wody są istotną pozycja w utrzymaniu akwarium
 • lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  adasikp
  Level 17  
  Jeśli ktoś sam robi takie oświetlenie a powierzchnia chłodząca stanowi góra tej lampki to jaki problem zrobić na górze kurtynę wodną i pompować wodę.
 • #4
  barteksmrek
  Level 28  
  Będziesz potrzebował wymiennika ciepła na lampie LED bądź lampę wodoszczelną do zanurzenia w zbiorniku lub pod powierzchnią wody w akwarium. W przypadku wymiennika potrzebna jeszcze pompka. Zbiornik jeśli będzie z boku akwarium możesz użyć powietrza do przepompowywania wody lub użyć filtra zewnętrznego. Jakim napięciem są zasilane te LEDy, że wydzielają aż tyle ciepła? Najkorzystniejsze wydaje się zanurzenie lampy zasilanej max 24V a mieszanie wody uzyskasz z natleniacza. Wtedy termostat rzadziej będzie załączał grzałkę.
  Jeszcze jedno. Z tego co pamiętam oświetlenie świetlówką ma zaletę, że nie sprzyja a wręcz hamuje rozwój bakterii i glonów w akwarium. Ryby mniej chorują i ścianki nie zarastają tak szybko. Za moich czasów jak miałem akwaria nie było LED to nie wiem. Ale na ten przykład udaj się do sklepu akwarystycznego i zobaczysz, że akwaria są oświetlane świetlówkami.
  Lektura:
  http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/oswietlenie
  https://www.pupilo.pl/wiadomosc/jakie-oswietlenie-do-akwarium-kupic-ktore-najlepsze/3591/
  Nie tylko o ciepło tu chodzi.
  https://www.youtube.com/watch?v=506KSYub0GA
  Polecają LEDy ale nie lampę tylko taśmę LED wodoszczelną.
  Proponuję filmik z linku powyżej.
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Niedawno zamieniłem oświetlenie akwarium z klasycznego na LED. Widzę że lampa wydziela trochę ciepła. Radiatory zimne nie są
  Trochę? to znaczy ile? Jak to się ma do mocy potrzebnej do ogrzewania?
  Sprawdzanie ręką że są ciepłe to nie jest żadna informacja, producent mógł by zastosować radiatory o większej powierzchni wtedy były by chłodniejsze a ty uznał byś że "mniej" grzeją mimo takiej samej mocy, oczywiście to nie leży w interesie producenta bo podnosi koszt produkcji i zwiększa trwałość.

  Chłodzenie wodą teoretycznie ma same zalety, w praktyce przeróbka może być trudna do wykonania tak aby zapewnić odpowiednią niezawodność, szczelność i bezpieczeństwo użytkowania.
 • #6
  radiesteta
  Level 10  
  Właśnie może coś z rozwiązaniami do wodnego chłodzenia CPU komputerów da się tu zastosować. To oczywiście tylko koncepcja. Nie wiem do jakiego stopnia realna. Widzę jednak że jest ciepło i myślę czy da się i jeśli tak to jak je wykorzystać.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Proponuję zacząć od policzenia: ile ciepła potrzeba na ogrzewania akwarium, ile może go wytwarzać lampa LED? Podejrzewam, że będzie wytwarzać dużo za mało - akwaria kiedyś oświetlano żarówkami, które przy tej samej jasności dawały 5-10 razy więcej ciepła, połowa trafiała do wody (promieniowanie cieplne) - czy było go za dużo? Ale to pewnie jeszcze zależy od tego, jaka wielkość i kształt akwarium, jakie ryby (czy lubią ciepło, czy chłodek)... I jeszcze jedna kwestia: jak będzie kilka ciepłych dni, jak ostatnio, to czy w akwarium nie zrobi się za ciepło, jak będzie jeszcze dogrzewane lampą LED? A jak ją wyłączysz, to nie będzie oświetlenia - chyba, że zrobisz konstrukcję, która pozwoli "wyłączyć" samo grzanie.

  Być może dałoby się zrobić tak, że LED-y montujesz na aluminiowej "szynie" i jak chcesz dodatkowo ogrzewać akwarium, to ją zanurzasz w wodzie - tylko kwestia, czy nie metal będzie rozpuszczać się w wodzie. A może LED-y przykładać do szklanej ścianki akwarium ze stykiem przez przeźroczystą pastę termoprzewodzącą, a jak nie trzeba grzać, to odsuwać tak, żeby nie było styku i LED-y grzały głównie radiator?
 • #8
  Rezystor240
  Level 41  
  _jta_ wrote:
  I jeszcze jedna kwestia: jak będzie kilka ciepłych dni, jak ostatnio, to czy w akwarium nie zrobi się za ciepło, jak będzie jeszcze dogrzewane lampą LED? A jak ją wyłączysz, to nie będzie oświetlenia - chyba, że zrobisz konstrukcję, która pozwoli "wyłączyć" samo grzanie.


  To powinno być powiedziane w 2 poście.
  Myślę, że nie jest to najlepszy pomysł aby grzać wodę mocą wydzieloną przez led-y.
  Mam akwarium 700 litrów i w lato grzałka jest odłączona od sieci.
  Rybą jest za gorąco w wodzie, która i tak nagrzewa się od otoczenia.
  A dogrzewać i tak gorącą wodę to jest niewskazane.
  Zależy też, co tam pływa?
 • #9
  radiesteta
  Level 10  
  Generalnie w zbiorniku jest grzałka z termostatem wiec wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury. A sprawa dotyczy akwarium morskiego a wiec temperatura zbiornika o nieco wyższej temperaturze niż klasyczne akwarium. Lampa pracuje 8h na dobę, wiec 16h grzeje tylko grzałka.