Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięki zasilaczy impulsowych

03 Sie 2017 11:44 1503 19
  • Poziom 13  
    Witam
    Nie jednokrotnie spotkałem się z zasilaczem impulsowym , który wydawał słyszalne dźwięki tj. piszczenie, bzyczenie, skwierczenie...
    Zarówno było to w żarówkach LED/świetlówkach, zasilaczach komputerowych ATX jak i laptopowych(asus , podróbka apple), ładowarce do wiertarki, do tableta (dell).
    Czy wydawane dźwięki są powodem ,że te zasilacze są tanie i byle jak zrobione czy może psują się?
    Przez piszczący zasilacz ATX uszkodził mi się dawno temu komputer a przy piszczącej ładowarce tablet nagle przestał działać (ale przyczyny zdechnięcia nieznana) i się tak właśnie zastanawiam czy jest czym się przejmować.

Pozdrawiam
  • Tektronix
  • Poziom 28  
    Nie powinny wydawać żadnego dźwięku przynajmniej te firmowe.
  • Tektronix
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zasadniczo piszczenie w zasilaczach impulsowych jest związane z niskim poziomem pojemności o wysokim ESR (w porównaniu do kondensatorów ceramicznych).
    Aby wyciszyć piszczący zasilacz z reguły pomaga dołożenie kondensatorów elektrolitycznych.
    Elementami piszczącymi zazwyczaj są cewki oraz kondensatory ceramiczne. Słyszałem nawet o przypadkach samoodlutowania kondensatora ceramicznego ze względu na silne wibracje spowodowane naprężeniami wywoływanymi przez przepływający prąd.

Podsumowując:
    Piszczenie zasilaczy to objaw złego projektu lub degradacji kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu. Dobrze jest zaglądać co jakiś czas do zasilaczy i oglądać, czy któryś z kondensatorów się nie wybrzusza.
  • Poziom 13  
    a czy razem z piszczeniem pogarszają sie też parametry zasilacza tzn. czy może spalić zasilane urządzenie?
    zasilacz od lapopa asusa i tableta dell na początku nie piszczał więc pewnie elementy sie zużyły skoro zaczęły wydawać dźwięki
  • Poziom 29  
    Tak, pogarszają się parametry zasilania kiedy zasilacz piszczy. Nie w każdym przypadku ale w branży taniej elektroniki przemysłowej można to przyjąć jako regułę.
  • Poziom 13  
    No bo takie zasilacze do laptopów są sklejane, więc pewnie tylko jedynie wymiana na całkiem nowy... W sumie się nie dziwię jak laptop kosztował 1300zł. Mam Lenovo za 2400zł, ma już 4 lata i nic nigdy nie piszczało.
  • Poziom 29  
    Więc albo w ciągu 4 lat kupisz 2 tanie albo jeden dobry :D

-Dzień dobry. Chciałbym kupić dobry i tani komputer dla dziecka.
    -A po co Panu dwa komputery dla dziecka?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przetwornice zawsze pracują na częstotliwościach ponadakustycznych i jeśli coś słychać to znaczy że układ pracuje niestabilnie, tzn "nie daje rady" ustawić odpowiednich parametrów pracy, zamiast tego "szarpie" po kilka - kilkadziesiąt cykli z dużym wysterowaniem a później się wyłącza na dłuższą chwilę bo w międzyczasie napięcie za bardzo wzrosło. Dzieje sie to od kilku do kilkutysięcy razy na sekundę i stąd dźwięki które słychać.

Podobnie jak początkujący kierowca który naciska na przemian gaz i hamulec, też szarpie i hałas spory, a kontrola nad samochodem słaba, albo żadna. Tak i w zasilaczu napięcie "lata" raz w górę raz w dół i jeszcze zakłóceń radiowych więcej generuje. Niestety na ucho nie ocenisz który hałaśliwy zasilacz lepszy i czy jest ryzyko go używać czy tylko trochę wzrosły tętnienia.

Są dwa przypadki kiedy taka praca jest to dopuszczalna, zasilacz pracuje bez obciążenia, albo kiedy jest przeciążony, w tych przypadkach projektant mógł zaakceptować lub celowo wprowadzić taki tryb pracy.
  • Poziom 38  
    czareqpl napisał:
    Słyszałem nawet o przypadkach samoodlutowania kondensatora ceramicznego ze względu na silne wibracje spowodowane naprężeniami wywoływanymi przez przepływający prąd.

Powiem tak, nie jest to odlutowanie się elementu.
    Zimne luty pękają pod wpływem drżącego dławika czy innej cewki.
    Takie uszkodzenie zasilacza może spowodować zniszczenie, przykładowo wymienionego wcześniej laptopa.
  • Poziom 13  
    Z punktu widzenia parametrów zasilania jest jakaś różnica pomiędzy irytującym piszczeniem, a lekkim skwierczeniem (słyszalnym dopiero kilka cm od zasilacza)?
  • Poziom 43  
    tomasz249 napisał:
    z punktu widzenia parametrów zasilania jest jakaś różnica pomiędzy irytującym piszczeniem a lekkim skwierczeniem (słyszalnym dopiero kilka cm od zasilacza) ?
    Musiał byś podłączyć oscyloskop, wiadomo że oba źle stabilizują ale na ucho nie ocenisz który daje gorsze napięcie.

Niektóre kiepskie rozwiązania układowe - jak przetwornice na MC34063 zawsze słychać.
  • Spec od sprzętu Unitra
    jarek_lnx napisał:
    Niektóre kiepskie rozwiązania układowe - jak przetwornice na MC34063 zawsze słychać.
    Prawidłowo zaprojektowany układ i dobrze wykonane transformatory, dławiki zawsze gwarantują, że przetwornica pracuje cichutko.
    Bardzo ważny jest też dobór innych elementów np. stosownie rezystorów bezindukcyjnych. W tanich zasilaczach różnie bywa bo liczy się oszczędność.
  • Poziom 13  
    Skoro po pewnym czasie używania zasilacz zaczyna piszczeć/skwierczeć to jest to wina kondensatorów? Czy cewki/dławiki też się mogą zużyć? (zakładając że na początku zasilacz pracował cicho).
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ja pracował cicho może to być wina kondensatorów, ale też może być luźny rdzeń/karkas jakiegoś dławika/transformatora.
  • Poziom 38  
    tomasz249 napisał:
    Czy cewki/dławiki też sie mogą zuużyć?

Oczywiście.
    To tak jak z transformatorem 50Hz.
    Na początku jest dobrze (nie byczy)
    Jednak po pewnym czasie zaczyna buczeć.
  • Poziom 13  
    Witam ponownie
    Ostatnio spotkałem się z kolejnymi zasilaczami, które ciągle przypominają mi o swojej pracy. Moje pytanie dotyczy szkodliwości zasilacza, który wydaje dźwięki. Same odgłosy zazwyczaj nie są na tyle intensywne aby nie dało się wytrzymać, ale chodzi mi o same parametry zasilania. Jeśli wina kondensatorów to zapewne większe tętnienia, a więc zakłóca. Jeśli piszczy cewka/trafo to nie ma to wpływu na jakość zasilania? No i czy mogą pojawić się też inne anomalie prócz tętnień. :)
  • Spec od sprzętu Unitra
    Wszystko zależy, ale jest powód do niepokoju jak przedtem była cisza. Prawidłowo skonstruowany zasilacz powinien pracować cichutko.
  • Poziom 13  
    Znawcą nie jestem. Dawno temu był w komputerze zasilacz ATX ,który piszczał. I po włączeniu bez obciążenia i pod obciążeniem. Po jakimś czasie karta graficzna się uszkodziła - co jakiś czas ekran gasł na 1s, napęd optyczny przestał działać a i płyta główna dostała pewnie rykoszetem bo grzał się scalak obok procka i przez to wentylator dostawał dzikich obrotów (chociaż i tak nic to nie dawało). Zastanawiam się czy taki piszczący zasilacz może siać szpilkami napięcia. Bo innym sposobem uszkodzić sprzętu się nie da.
  • Poziom 13  
    A więc reasumując: w zasilaczach owych zazwyczaj kondensator wyjściowy się "psuje" lub rdzenie mają luzy (coś jeszcze?). Kondensator będzie sie grzał i pogorszy filtrację, szpilek napięcia to nie wytworzy. A drgający rdzeń/karkas trafa lub dławika?
  • Poziom 26  
    Zwróciłbym uwagę na jeszcze jeden aspekt. Wiele osób z dobrym słuchem słyszy zasilacze dołączane do sprzętu i to zupełnie nowe.
    Np zasilacze akcesoriów sieciowych TP-Link. Ale nie tylko te.
    Mam w domu część na stałe pracujących zasilaczy zmienione na takie które pracują na minimum 40-50kHz gdyż córka słyszy te o niższym kluczowaniu.
    Przy okazji zmieniłem niektóre zasilacze niedużej mocy na zasilanie transformatorowe (oczywiście dalej impulsowe).
    Radykalnie zmniejszając awaryjność i zwiększając żywotność.