Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacje

cywa 03 Sie 2017 14:34 2058 10
  • #1 03 Sie 2017 14:34
    cywa
    Poziom 16  

Witam,

Panowie dostałem od znajomego starą wiertarkę, będzie mi potrzebna do rozwiercania sporej ilości nitów, problem w tym że nie działa oraz nie ma na niej żadnych widocznych symboli.

Cala konstrukcja wygląda na starą solidną robotę. Przekładnia jest OK, komutator również bez większej tragedii dlatego postanowiłem ją reanimować.
    Sprawdziłem szczotki oraz sam kabel, prąd zanika na przycisku dlatego ten jest podejrzany w pierwszej kolejności.

Szukając po numerach wyłącznika, doszedłem do modelu wiertarki. Jest to stara wersja Metabo SBE600, przynajmniej tak wynika ze strony:
    http://www.e-szczotki.pl/1409,wylacznik-marquardt-1298.7551.html
    Model wiertarki pasuje, wyłącznik ma inny numer, ale wygląda tak samo.

Dla pewności chciał bym sprawdzić silnik "na krótko" aby oszczędzić sobie kosztów związanych z zakupem przycisku. Bardzo bym prosił o wskazówki jak sprawdzić sam silnik w bezpieczny sposób.

Zrobiłem kilka fotek jak to wygląda, będę wdzięczny za wszelkie wskazówki ponieważ większość symboli jest wytartych, a być może ktoś zauważy (lub wie) coś więcej niż ja. W razie potrzeby mogę wykonać dodatkowe zdjęcia, proszę pisać.

Moje spostrzeżenia:
    -do przycisku w miejsce 3a oraz 3 podłączony jest jakiś przełącznik znajdujący się na górnej części obudowy (jest uszkodzony, widać że brakuje pokrętła, był zaklejony taśmą izolacyjną), ktoś wie do czego to służy?

Pozdrawiam

Metabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacjeMetabo SBE600 - Uszkodzona wiertarka oraz prośba o identyfikacje

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Sie 2017 12:48
    cywa
    Poziom 16  

Witam ponownie,

Oczywiście to ten model. Jednak moja wersja jest z przełącznikiem, domyślam się właśnie że jest to przełącznik do pracy w "impulsie". Może mi ktoś wytłumaczyć na czym to dokładnie polega? Rozumiem że ten przełącznik może być zarówno zwarty jak i rozwarty i wiertarka powinna działać?

Na stronie którą wysłałeś z opisem wiertarki jest informacja iż urządzenie ma zabezpieczenie odcinające w momencie zużycia szczotek. Tutaj również proszę o wytłumaczenie w jaki sposób działa to zabezpieczenie? Szczotek jest już mało, kilka milimetrów, ale na zdrowy rozum wiertarka powinna jeszcze ruszyć.

Czy w odpowiedni sposób sprawdzam przycisk? Ustawiam najmniejszy zakres Ohm`ów na mierniku po czym sprawdzam obwód pomiędzy L oraz N w przełączniku, bez efektu.

Dołączam zdjęcie wyciągniętej szczotki, druga podobna.

0
  • #5 09 Sie 2017 14:44
    cywa
    Poziom 16  

Dosyć dobre zdjęcie przełącznika jest w pierwszym poście:

Tak jak wspominałem, górny przełącznik jest uszkodzony, wyrwane jest pokrętło z blaszkami, została tylko dolna część. Podłączone do niego są 2 przewody wychodzące z przycisku uruchamiającego wiertarkę z gniazda 3a oraz 3. Dolna część przycisku na poniższym zdjęciu:

Oczywiście szczotki wymienię jednak chciał bym dojść do tego co dolega wiertarce zanim zacznę zamawiać części.

0
  • Pomocny post
    #6 09 Sie 2017 15:01
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Proszę napisać gdzie prowadzą przewody z pinów 2 , 3 , 3a .

Dodano po 47 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

Oraz proszę zamieścić fotkę przełącznika do pracy impulsowej ( drugiej strony )

0
  • #7 29 Wrz 2017 19:12
    cywa
    Poziom 16  

Ciąg dalszy problemów z wiertarką.

Zacznę od odpowiedzi na powyższe pytanie:

Cytat:
    Proszę napisać gdzie prowadzą przewody z pinów 2 , 3 , 3a .

Odpowiedź padła już wcześniej:
    Cytat:
    ..górny przełącznik jest uszkodzony, wyrwane jest pokrętło z blaszkami, została tylko dolna część. Podłączone do niego są 2 przewody wychodzące z przycisku uruchamiającego wiertarkę z gniazda 3a oraz 3..

Pin 2 jest wyjściem triaka do silnika, zgodnie ze schematem który również już był pokazany na zdjęciu z przyciskiem:

Sprawdziłem wiertarkę na krótko bez przycisku, pomimo wyczerpanych szczotek odpaliła bez problemu.
    Przycisk sprawdziłem podłączając żarówkę, bez rezultatu (podłączenie: zasilanie N oraz L do 1 ze strzałką oraz 2 ze strzałką w dół, żarówka do 2 oraz 1). Nie pomogła regulacja obrotami na przycisku.
    Wniosek - padnięty przycisk, przy okazji wymieniłem szczotki na nowe.

Niestety nie mogłem znaleźć przycisku z obsługą impulsatora, jednak z racji że mój potencjometr był uszkodzony darowałem sobie tę opcję i kupiłem łatwo dostępny przycisk bez wyjścia na impulsator, oczywiście oryginalny.

Problem w tym że wiertarka po włączeniu wysadza bezpieczniki w domu.
    Sprawdziłem nowy przycisk pod żarówką (tym samym sposobem), działa bez problemu, żarówka reaguje na regulację obrotami na przycisku.
    Sprawdziłem również (ponownie) wiertarkę na krótko bez przycisku, wszystko chodzi.
    Jednak po podłączeniu przycisku i ustawieniu wiertarki na najniższe obroty, nic się nie dzieje. Wiertarka nie rusza. Przełączając obroty na wyższą skalę tj. 4 z 6 i w górę momentalnie wyskakuje bezpiecznik w domu zaraz po naciśnięciu przycisku.
    Podłączając silnik pod 2a zamiast 2 wiertarka rusza na niskich ustawieniach obrotów (1 do 3), na wyższych ustawieniach (4 do 6) wywala bezpieczniki. Pomimo zmiany ustawień 1-3 wiertarka zdaje się nie reagować na regulację obrotów.

W czym może tkwić problem? Głupieję przy tej maszynie :)

Poniżej wrzucam zdjęcie z nowym (oraz starym - po lewej) przyciskiem na którym widać narysowany schemat, widać wyraźnie iż ma dodatkowy mostek z wyjściem za triakiem jednak nie sądzę że ma to jakieś znaczenie?

Będą wdzięczny za podpowiedź.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 29 Wrz 2017 21:10
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - proszę połączyć według tego schematu ( chwilowo bez kondensatora ).

Dodano po 33 [sekundy]:

0
  • #9 26 Paź 2017 20:15
    cywa
    Poziom 16  

Nie mam już siły na ten sprzęt. Wydaje mi się że wszystko jest podłączone prawidłowo, według powyższego schematu, ale wiertarka nie rusza ;)

W momencie kiedy przełączę kabel z pola 2 do 2a, urządzenie odpala, ale po przełączeniu regulatora obrotów na wartość większą niż 4 po chwili wywala bezpieczniki w domu.

Przesyłam film jak mam podłączone kable.
    Proszę o weryfikacje oraz radę ponieważ skończyły mi się pomysły. W razie potrzeby mogę zrobić więcej zdjęć.

0
  • Pomocny post
    #10 26 Paź 2017 22:18
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - prawdopodobnie wyłącznik zastosowany obecnie ma wewnętrzne połączenie
    pomiędzy pinem 2 lub 2a a przełącznikiem prawo/lewo ( z tym zaznaczonym x ).
    Proszę to sprawdzić omomierzem .

Dodano po 45 [sekundy]:

0
  • #11 18 Lis 2017 10:36
    cywa
    Poziom 16  

Okazało się że przycisk był uszkodzony, nowy również uległ uszkodzeniu za sprawą przytartego łożyska.

Dla potomnych, przycisk który można kupić w sklepach do tej wiertarki o oznaczeniu Marquardt 1298.7551, pomimo podobnego wyglądu różni się od oryginalnego ponieważ nie obsługuje impulsu wiertarki.

Tym samym wyjścia mają wewnętrzne połączenie przez co schemat podłączenia jest inny, taki jak na tym wykresie:
    http://www.czesci.narzedziabaxo.pl/upload/tmp/06006381_page_01_1800_1800_1_0.png

Za pomoc w naprawie wiertarki podziękowania do wojtek 9007 :)

Pozdrawiam

1