Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika 1,5kW przez falownik trójfazowy - gwiazda czy trójkąt?

04 Sie 2017 09:50 1800 13
  • Poziom 9  
    Witam,

Obecnie mam taki problem:

Chodzi o sposób połączenia silnika z falownikiem. Czy lepsze połączenie w gwiazdę czy w trójkąt?

W instalacji do przepompowywanie cieczy o konsystencji oleju używana jest pompa zębata. Pompa jest połączona z silnikiem 1,5kW. Sterowanie silnika 1,5kW przez falownik trójfazowy - gwiazda czy trójkąt?

Silnik przystosowany do zasilania 240V przy połączeniu w trójkąt i 400V przy połączeniu w gwiazdę.

Zasilanie silnika realizowane jest przez falownik trójfazowy. Na wyjściu mogę podać napięcie do 400V i max 6,9A.
    Aby pompa pracowała cicho silnik pracuje stale przy częstotliwości 35Hz.

Teraz moje pytanie.

Które z połączeń jest lepsze dla układu: trójkąt czy gwiazda?

Dodam, że silnik podłączony bezpośrednio do sieci, połączenie w gwiazdę ma wystarczający moment aby poruszać pompę. Falownik został zastosowany aby zniwelować kawitację (objawiała się ona głośnym stukaniem wewnątrz pompy).

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Połączenie w gwiazdę. Czy falownik zasilany z sieci 400V? Na wyjściu ma 400V? Więc i silnik 400V. Daj zdjęcie tabliczki falownika.
    W trójkąt jeśli falownik byłby zasilany z jednej fazy a na wyjściu miał 3 fazy 230V.
  • Poziom 9  
    Falownik to Yaskawa seria J1000.
    Symbol falownika to: CIMR-JC4A 0007BAA.
    Falownik zasilany trzema fazami z sieci.
    Poniżej tabela parametrów z instrukcji.

Sterowanie silnika 1,5kW przez falownik trójfazowy - gwiazda czy trójkąt?

Dlaczego w tym układzie lepsze jest połączenie w gwiazdę? Czy chodzi o zmniejszenie prądu pobieranego przez silnik?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    W falowniku można ograniczyć napięcie wyjściowe. Max jakie można ustawić to 400V. Można je zmniejszyć do 240V (200V).
    Korzystam obecnie z zestawu falownik + silnik, gdzie silnik jest połączony w trójkąt. Ograniczone jest wtedy napięcie wyjściowe do 240V. Dla 35Hz silnik pobiera prąd nominalny przy ok 190V.
  • Poziom 28  
    Po co kombinacje. Nie spotkałem rozwiązania gdzie falownik zasilany z 400V zasila silnik 230V. Zasilanie 400 falownik 400 silnik w gwiazdę. Ja tyle w temacie.
  • Poziom 9  
    Czy ktoś może powiedzieć coś więcej. Choćby na temat strat w takich układach. Co z momentem przy takich połączeniach?

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Falownik zasilany z trzech faz zastosowany został aby obniżyć prąd płynący w przewodzie zasilającym falownik. Jeśli energia z sieci pobierana jest tylko jednym przewodem, jedną fazą, prąd musi być wyższy niż dla zasilania trójfazowego.
  • Poziom 28  
    banda.amatorów napisał:
    Jak najbardziej spotykane.

Tylko mało kto o tym wie. Siemens w swoich przemiennikach ma gotowe funkcje ( w Starterze wystarczy zaznaczyć "ptaszka"). Nie wiem jak w innych przemiennikach, rzadko to się stosuje.
  • Poziom 9  
    Silnik będzie stale pracować poniżej 50Hz. Dokładnie to 35Hz(30Hz). Podnoszenie częstotliwości ponad 35Hz w ogóle nie wchodzi w grę.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    banda.amatorów napisał:
    Upewnić się, że silnik będzie miał wystarczająco wydajne chłodzenie w upały.
    Jeśli na częstotliwości blisko 50 nie ma problemu na 355 tez nie powinno ale dla małych prędkości zaleca się wentylator zamiast standardowego napędzany osobnym silnikiem i zasilany z osobnego obwodu o stałej prędkości niezależnie od prędkości silnika głównego zasilanego z falownika.