Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dipolowe kolumny na bazie Eminence

04 Aug 2017 10:35 24828 120
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • #2
  marian133
  Level 38  
  Plus za chęci, ale...


  dominator8 wrote:
  1) Założenia konstrukcyjne
  - uzyskanie jak najmniej zniekształconego dźwięku w możliwie szerokim zakresie częstotliwości


  dominator8 wrote:
  Głośnik niskotonowy filtrowany jest z nachyleniem 12dB/okt powyżej częstotliwości 100Hz. Beta-12LTA gra pełnym pasmem - w wielu projektach występuje w.w duet Eminence właśnie w takim zestawieniu. Głośnik wstęgowy odpowiada u mnie za pasmo powyżej 8kHz, czyli dokładnie tam gdzie powinien - charakterystyka Beta-12LTA powyżej 6,5kHz gwałtowanie opada. Głośnik filtrowany jest pierwszym rzędem kondensatorem olejowym o pojemności 2uF.


  ...to nie ma prawa zagrać dobrze a już na pewno nie może być tu mowy o zmniejszeniu zniekształceń.
  Jak chcesz zmniejszyć zniekształcenia skoro głośnik jest niefiltrowany?
  Ta szerokopasmówka musi być filtrowana.
  Dochodzi do tego brak zgrania fazowego.
  Ogólnie kolejna konstrukcja od czapy.
  Gdyby zastosować lepsze głośniki, z lepszą charakterystyką nadającą się do podziału I rzędem, to jeszcze można by się bawić w łączenie ich na słuch, ale w tym przypadku bez pomiarów i odpowiedniej filtracji nie ma prawa zagrać to dobrze.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  marian133 wrote:
  Ogólnie kolejna konstrukcja od czapy.

  No niestety...
  dominator8 wrote:
  uzyskanie jak najmniej zniekształconego dźwięku w możliwie szerokim zakresie częstotliwości

  Żaden głośnik szerokopasmowy nie zagra bez zniekształceń w pełnym pasmie. Zniekształcenia fazowe powstają i w samym głośniku (dzielenie się membrany - zniekształcenia fazowe w związku z efektem Dopplera) i w zestawie dwóch głośników (dwa centra promieniowania dźwięku od siebie oddalone).

  dominator8 wrote:
  Podważasz kompetencje ludzi, którzy przez lata konstruowali zestawy OB kończąc właśnie na takiej formie z taką, a nie inną zwrotnicą? Dziwne..
  Hmmm... może nie tyle podważa co wskazuje na niedoskonałość takiego rozwiązania
  dominator8 wrote:
  marian133 napisał:
  Jak chcesz zmniejszyć zniekształcenia skoro głośnik jest niefiltrowany?
  Właśnie to jest ogromny atut tego typu rozwiązań - minimalizm ilości elementów w torze audio.
  . Niestety, ale nie zawsze minimalizm jest najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze jeśłi zwrotnica, to musi być ściśle dopasowana do konkretnego zestawu głośników. Po drugie - jeśłi już mamy mieć minimalne zniekształcenia to bez pomiarów (i to na znacznie bardziej specjalizowanym sprzęcie niż dostępne domowe wersje programów) się nie obejdzie... no i wyciąganie wniosków z pomiarów, wprowadzanie poprawek, doskonalenie, a czasem kilkukrotna zmiana i przetworników i samego schematu zwrotnicy.
  Tak w ogóle - słuchałem kilku zestawów OB (koledzy - ich się nie wybiera) i jakoś żaden mnie nie zachwycił. Uważam, ze ktoś kto po raz pierwszy wprowadził te obudowy jako "Hiendowe" na salony audiofilskie, zrobił niezłe zamieszanie w głowach miłośników audio podstawiając jako wytłumaczenie ich konstrukcji niezłe bajki*... Ale - jak ktoś lubi klechdy - Jego sprawa. Ja lubię jak widząc głośnik wiem czego można się po nim spodziewać i potrafię go okiełznać. Moja więc opinia na temat tego typu konstrukcji zawsze będzie podobna.
  dominator8 wrote:
  możliwość napędzenia kolumn wzmacniaczem lampowym małej mocy
  Czyli stosujesz głośniki o dużej efektywności by z nich korzystać w co najwyżej 1/10 możliwości? Zwarcie akustyczne skutecznie likwiduje najniższy bas, reszta jest również silnie tłumiona... A można znaleźć konstrukcje o znacznie lepszych parametrach - co prawda droższe w wykonaniu (obudowa, strojenie itp..) ale za to o większym (co nie znaczy wcale że nienaturalnym) basie i sprawności.
  dominator8 wrote:
  praca kolumn bez dodatkowego subwoofera

  Ale jakim kosztem? Dwa głośniki o dużej skuteczności i dużej średnicy a masz z nich... ale co ja się będę powtarzać - czytaj wyżej.
  dominator8 wrote:
  uzyskanie niskiej wagi oraz ustawności pozwalającej na schowanie zestawu po zakończeniu odsłuchu
  ...I konieczność za każdym razem ustawiania ich dokładnie w tym samym miejscu, zwrócenie uwagi by czegoś nie uszkodzić, nie urwać, wgnieść membrany, ustawianie korekcji przesunięć fazowych na procku itd. itp... a przy tym wszystkim i tak niewiele miejsca zyskujesz - przecież nie położysz na szafie jednej na drugą. Ogólnie - zabawy co niemiara - a to w konstrukcjach audiofilskich najważniejsze.
  No i koszta - nie podałeś ich rzetelnie... Sam przecież piszesz:
  dominator8 wrote:
  opracowałem charakterystykę korekcyjną dla moich kolumn w programie Fabfilter ProQ 2, który współpracuje u mnie z Foobarem2000........... Basu absolutnie nie brakuje (oczywiście po korekcji).

  ...a z tego wynika, że bez specjalistycznej opracowanej specjalnie dla tych konkretnych zestawów korekcji to nie zagra - bo nie może....
  No cóż... takie moje zdanie - nie podoba mi się ani tłumaczenie, ani sama konstrukcja, ani (zapewne - sądząc po moich dotychczasowych odsłuchach i porównaniach z różnymi konstrukcjami) brzmienie - w połączeniu z zastosowaniem do lampy to nic innego jak tylko audiovoodoo... ;)

  * czytaj - wywody "naukowe".

  P.S.
  Co by nie było - szanuję (jak już pisałem), że ktoś może mieć odmienne hobby, że może podchodzić do każdego problemu po swojemu, że woli oglądać obrazki zamiast czytać, że lubi słuchać bajek, a nie czytać popartych teorią podręczników, że słyszy w co wierzy, a nie słyszy co gra... szanuję, ale nie popieram. Ot, taki ze mnie konserwatysta - zatwardzialec.
 • #5
  marian133
  Level 38  
  Trochę szkoda tej konstrukcji.
  Może warto dać to na pomiary?
  Już czort z tymi zniekształceniami (podział wyszedł by w praniu), ale równa charakterystyka i zgranie fazowe głośników spowodowało by że te kolumny zagrały by dobrze. Miały by bas bez używania korekcji i porażającą energię (głośniki zgrane w fazie), jak również równe pasmo.
 • #6
  398216 Usunięty
  Level 43  
  marian133 wrote:
  Miały by bas bez używania korekcji i porażającą energię (głośniki zgrane w fazie), jak również równe pasmo.
  Bas? Porażający? W obudowie OB? Nie ma takiej fizycznej możliwości im niższa częstotliwość tym silniejsze zwarcie akustyczne fali promieniowanej przez tylną stronę membrany z falą promieniowaną przez przednią. OB to odgroda płaska - w tym wypadku o niewielkich wymiarach.
 • #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
 • #9
  marian133
  Level 38  
  dominator8 wrote:
  Podważasz kompetencje ludzi, którzy przez lata konstruowali zestawy OB kończąc właśnie na takiej formie z taką, a nie inną zwrotnicą? Dziwne..
  No widzisz, Twoje braki wiedzy na temat projektowania zestawów głośnikowych teraz wychodzą. Wystarczy przyswoić podstawy aby już wiedzieć że taka konstrukcja nie ma prawa dobrze zagrać.
  dominator8 wrote:
  Właśnie to jest ogromny atut tego typu rozwiązań - minimalizm ilości elementów w torze audio.
  A Ty nadal swoje :) Jak widać nie idzie Tobie wytłumaczyć tego, że aby połączyć głośniki minimalistycznymi filtrami same głośniki muszą być do tego zaprojektowane.
  dominator8 wrote:
  W tym konkretnym przypadku dla tego głośnika szerokopasmowego po prostu jej nie trzeba
  Trzeba, ale Ty jeszcze o tym nie wiesz.
  dominator8 wrote:
  Zanim przystąpiłem do odsłuchów pomierzyłem swój zestaw głośnikowy (w miejscu odsłuchu).
  Pochwal się tymi pomiarami skoro te kolumny są takie dobre. Może ja się mylę, pomiar powinien pokazać że jest dobrze i Ci wielcy konstruktorzy się nie mylą :)
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Zadziwiające (a raczej charakterystyczne) jest to, że to już Twoja kolejna (piąta? szósta? - nie liczyłem) kolumna głośnikowa i za każdym razem piszesz jaka to jest wspaniała. A skoro jest wspaniała - czemu robisz następne? Bo się okazuje (tylko się tego nie wypieraj) że po osłuchaniu się z każdą z tych wspaniałych konstrukcji dostrzegasz jej braki. I to jak najbardziej tłumaczy tak wiele wykonanych zestawów, i jednocześnie potwierdza nasze opinie o nich - opinie napisane wyłącznie na podstawie oględzin i opisu każdego z projektów.
  Mogę natomiast Cię pochwalić za dążenie do doskonałości; szkoda tylko że działasz cały czas "na hurra" - budujesz kolumnę bo spodobał Ci się opis znaleziony w sieci, bo wygląda potężnie, bo takie dobre głośniki... A prawda jest taka, że ideału nie ma. Gdyby był, cały rynek zarzucony by został jednym modelem na tych samych głośnikach z tak samo wykonaną obudową, zwrotnicą, podziałem... A ponieważ ideału nie ma; tak samo jak nie ma jedynego i takiego samego postrzegania dźwięku przez różnych słuchaczy - nawet najlepsze wytwórnie zestawów głośnikowych wciąż i wciąż zasypują rynek coraz to nowymi (nie koniecznie lepszymi) kolumnami....
  Różnica pomiędzy nimi a Tobą polega na tym, że w fabrykach pracują ludzie, którzy na głośnikach zęby zjedli i mają do tego park maszynowy, zestawy pomiarowe, komory bezechowe i (co najważniejsze) umieją z nich korzystać i wyciągać wnioski.
  Bardzo więc dobrze, że wciąż poszukujesz idealnej dla siebie konstrukcji, ale szkoda, że nie potrafisz wyciągać wniosków i słuchać opinii innych - nieraz znacznie bardziej obeznanych w temacie Kolegów.
  A tak na marginesie - wiesz czemu odgroda pomiarowa ma taki a nie inny (odmienny całkowicie od Twojej OB konstrukcji) kształt? Czemu głośnik nie jest w niej osadzony idealnie po środku?
  ............
  No właśnie...
 • #11
  piciu.h
  Level 11  
  Brawo za pracę. Szczerze powiem że nie widzę sensu robienia takiego zestawu choć to Twoja indywidualna sprawa. Rozstawiać zestaw do odsłuchu i chować po nim? Wyznaje zasadę, power na sprzęcie kiedy chcę i gra. Nie będę się zagłębiać w sprawy podziału czy charakterystyk bo tu wiele już napisano. Jeszcze raz podkreślam, brawo za chęci i pracę i jeśli dla Ciebie to petarda to brawo Ty.
 • #12
  betomet
  Level 10  
  Podobne rozwiązanie, koncepcja często przewija się na forach w Szwecji i w Stanach. LTA pojawia się tam raczej nieprzypadkowo. Alfa na dole cięta przy 100 hz to też rozwiązanie sprawdzone. Wstęga Founteka może mieć trochę zbyt małą efektywność. Można spróbować centrycznie głośnik choćby samochodowy. Są takie rozwiązania opisane.
 • #13
  jamtex
  Level 23  
  Fajnie, że kolega coś zrobił i za to plus.
  Obudowy a raczej kolumny Open Baffle jak dla mnie wyglądają koszmarnie. Te jednak mają całkiem ciekawy przód, niestety tył przypominający ucięte oparcie od krzesła z IKEI, psuje całość.
  Jestem ciekaw jak to brzmi - czy efekty podobne ja w sklepi RTV gdzie głośniki mocowane są właśnie w ten sposób?
  Tak przy okazji, czy są w Krakowie jakieś sklepy muzyczne które oferują takie kolumny (tak by posłuchać na żywo)?
 • #14
  kiepol
  Level 16  
  Brawo, gratuluję konstrukcji ;) OB, kto nie miał okazji, musi chociaż raz w życiu posłuchać. Naprawdę warto :)

  Przy okazji pochwałę się też moimi... Fostex FF85WK + Alpha 15a.

  P.S Przepraszam za bajzel w pokoju . Wiadomo dzieci ;)
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  kiepol
  Level 16  
  Filtry 2 rzędu 12dB/okt. Bardzo proste bez rezystorów, tylko cewki i kondensatory. Zero korekty. Wszystko pasywnie. Rozmieszczenie głośników to zasługa EDGE. To nie jest mój projekt. Byłem bardzo ciekaw jak zagrają ogólnie chwalone odgrody Martina Kinga, a Eminence Alpha 15a leżały i się kurzyły, więc kupiłem resztę i wystrugałem takie brzydactwa ;) Projekt generalnie godny kopiowania, grają bardzo dobrze.

  Na zdjęciu widać, że OB jeszcze nie są skończone. Grają jednakże tak dobrze, że będą dokończone...

  Dla tych, co marudzą, że basu mało i takie tam... Basu nie jest mało... Jest on inny niż z konstrukcji BR, ale schodzi bardzo nisko jak na OB (wg MJK jest to ok. f3 45Hz).

  Jak już niejednokrotnie powtarzałem: zamiast bić pianę i upierać się, że to nie może zagrać, proponuję zrobić, posłuchać i wyrazić wtedy opinię... Takie upieranie się, że nie gra jest bez sensu. Ja też się mogę uprzeć, że niebieski jest różowy i jak mi udowodnisz, że jest inaczej ?

  Marian, z tego co wiem bardzo lubisz Troelsa, bo chłopak ogarnięty, pomiary robi itd. Rzuć okiem na jego OB15. Przeczytaj, co on tam wypisuje i jeśli mu nie wierzysz, to skopiuj te jego wypociny (o ile nie przerośnie Cię to finansowo), posłuchaj i wyraź własną opinię.

  Kolego Usunięty. Dziwię się, że piszesz tak nieładnie o swoich kolegach, którzy jarają się OB. Może czas zmienić kolegów ? Jeżeli to czego słuchałeś było zrobione jak należy i Ci nie podpasowało, to ok, ale nie pisz proszę, że OB jest bez sensu i takie tam pierdoły... Ja osobiście naprawdę wolę słuchać OB niż BuRczybasów... Pozdrawiam

  I jeszcze fotka zwrotnic. (Bajzel w kablach, bo to wszystko jeszcze w fazie testów i wygrzewania)
  Dipolowe kolumny na bazie Eminence
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kiepol wrote:
  Kolego Usunięty. Dziwię się, że piszesz tak nieładnie o swoich kolegach, którzy jarają się OB. Może czas zmienić kolegów ? Jeżeli to czego słuchałeś było zrobione jak należy i Ci nie podpasowało, to ok, ale nie pisz proszę, że OB jest bez sensu i takie tam pierdoły...
  Podobne zajadłe teksty można poczytać na stronach audiofilskich, gdy ktoś podważy sens usuwania z rezystorów farby, z kondensatorów izolacji zewnętrznej itp. Czy dźwięk stanie się lepszy jeśli z rezystorów usunie się IZOLUJĄCĄ i ZABEZPIECZAJĄCĄ farbę?
  Czy głośnik powieszony na drucie, albo przykręcony do deski zamiast być zaaplikowany do obliczonej, odpowiedniej dla niego obudowy zagra lepiej? Jak się okazuje - tak. Wystarczy tylko w to uwierzyć na tyle mocno, a przy tym być głuchym na racjonalne argumenty innych, żeby tak się stało.
  Wyraziłem swoją opinię - mam prawo?
  Moim zdaniem mam. Moim też zdaniem całkowicie uzasadnioną; ale jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości praw fizyki, akustyki i elektroakustyki to już nie jest moja wina. A co do kolegów - wybacz proszę, ale nie Twój zasmarkany interes czy będę ich zmieniał czy nie.
  Bo też mam prawo do ich wyboru, a Ty nie masz prawa mi zabraniać z kim mam się kolegować a z kim nie - dokładnie tak jak ja nie zabraniam Ci słuchania muzyki z głośników przykręconych do deski.
 • #19
  kiepol
  Level 16  
  Nie, nie to nie bi-amping ;) Te piękne, plexiglasowe kawałki to zwrotnice z innego projektu (też OB). Wcześniej zwrotnica była podzielona na dwie części, żeby to się mieściło na odgrodzone i tak teraz zostało :P Bas z OB rzeczywiście może być referencyjny (Troels się zachwycał :P), warunek jest tylko taki, że zrobienie OB rządzi się trochę innymi prawami. Dla przykładu powiem, że moje OB mają skuteczność na poziomie ok. 85dB, czyli raczej przeciętnie. Teraz jeżeli ktoś sobie zerknie w specyfikację eminece'a, to się delikatnie może zdziwić dlaczego tak mało ? Przecież Alpha 15a ma 97 dB (wg producenta), a fostex ? Fostex ma sporo mniej.... O co tu chodzi ? Bas o skuteczności sporo wyższej niż fostex ? To przecież bez sensu... No właśnie to jest ta istota w projektowaniu OB. MJK wyjaśnia to bardzo szczegółowo. Proponuję lekturę tego, czym MJK się chce z nami podzielić ;)

  Dodano po 6 [minuty]:

  398216 Usunięty wrote:
  kiepol wrote:
  Kolego Usunięty. Dziwię się, że piszesz tak nieładnie o swoich kolegach, którzy jarają się OB. Może czas zmienić kolegów ? Jeżeli to czego słuchałeś było zrobione jak należy i Ci nie podpasowało, to ok, ale nie pisz proszę, że OB jest bez sensu i takie tam pierdoły...
  Podobne zajadłe teksty można poczytać na stronach audiofilskich, gdy ktoś podważy sens usuwania z rezystorów farby, z kondensatorów izolacji zewnętrznej itp. Czy dźwięk stanie się lepszy jeśli z rezystorów usunie się IZOLUJĄCĄ i ZABEZPIECZAJĄCĄ farbę?
  Czy głośnik powieszony na drucie, albo przykręcony do deski zamiast być zaaplikowany do obliczonej, odpowiedniej dla niego obudowy zagra lepiej? Jak się okazuje - tak. Wystarczy tylko w to uwierzyć na tyle mocno, a przy tym być głuchym na racjonalne argumenty innych, żeby tak się stało.
  Wyraziłem swoją opinię - mam prawo?
  Moim zdaniem mam. Moim też zdaniem całkowicie uzasadnioną; ale jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości praw fizyki, akustyki i elektroakustyki to już nie jest moja wina. A co do kolegów - wybacz proszę, ale nie Twój zasmarkany interes czy będę ich zmieniał czy nie.
  Bo też mam prawo do ich wyboru, a Ty nie masz prawa mi zabraniać z kim mam się kolegować a z kim nie - dokładnie tak jak ja nie zabraniam Ci słuchania muzyki z głośników przykręconych do deski.


  Przyjacielu, OB też się projektuje... Jeżeli już tak porównujemy, to powinieneś raczej napisać "co zagra lepiej, głośnik przykręcony do byle jakiej deski, czy głośnik wrzucony w doniczkę lub pudełko po butach? ". Co do Twoich kolegów... Niczego nie mam zamiaru Ci zabraniać, napisałem tylko, że wyrażasz się niezbyt ładnie o swoich kolegach... Współczuję im mając takiego "kolegę" w Twojej osobie. Pozdrawiam.
 • #20
  betomet
  Level 10  
  Zapytam kolegę "Kiepol" bo zaaplikował fostexa do OB, czy zna przykłady aplikacji Fostex fe167 w tego typu obudowach + bas na dole. Leżą mi te głośniki i się marnują. W obudowie br zalecanej przez producenta dźwięk nie zachwycał.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  kiepol
  Level 16  
  Szukaj w internecie. Projektów jest pełno. Jak Ci nie leży projekt ze strony producenta to szukaj dalej, czegoś innego. Ja wpisałem tylko fe167 w wyszukiwarce i widzę, że ludzie aplikują to na wszystkie możliwe sposoby (br, mini onkeny etc.). OB też znalazłem http://www.audiocircle.com/index.php?topic=118970.0

  To do kolegi betomet
 • #23
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Rozumiem, że brak kontrargumentów popartych zasadami akustyki zastąpiły wycieczki osobiste?
  kiepol wrote:
  wyrażasz się niezbyt ładnie o swoich kolegach...
  Wszyscy oni dokładnie wiedzą jakie jest moje zdanie na temat ich manii i jakoś nikt z nich się nie obraził. Mało tego spotkał mnie zaszczyt, bo jeden z nich (dawno mnie nie odwiedzał) pochwalił moje kolumny (BR :) ) mówiąc, że takiego dźwięku poszukiwał... Czyli można się jeszcze przestawić na normalne myślenie.
 • #24
  marian133
  Level 38  
  kiepol wrote:
  Jak już niejednokrotnie powtarzałem: zamiast bić pianę i upierać się, że to nie może zagrać, proponuję zrobić, posłuchać i wyrazić wtedy opinię... Takie upieranie się, że nie gra jest bez sensu. Ja też się mogę uprzeć, że niebieski jest różowy i jak mi udowodnisz, że jest inaczej ?

  Marian, z tego co wiem bardzo lubisz Troelsa, bo chłopak ogarnięty, pomiary robi itd. Rzuć okiem na jego OB15. Przeczytaj, co on tam wypisuje i jeśli mu nie wierzysz, to skopiuj te jego wypociny (o ile nie przerośnie Cię to finansowo), posłuchaj i wyraź własną opinię.


  OBL15?
  A zauważyłeś że Troels zrobił pomiary oraz zaprojektował zwrotnicę tak aby to miało ręce i nogi, a nie aplikował elementy zwrotnic "na ucho"?

  Czy taki argument Tobie wystarczy czy też będziesz się upierał że wstawienie byle jakich elementów (bo takie akurat miałem w domu albo mi kalkulator wyliczył) da poprawną efekt końcowy?

  No i nie jestem żadnym fanem Troelsa.

  dominator8 wrote:
  Dla większości osób jest to tak wielka bariera psychiczna, tak wielka niedorzeczność, że z założenia to dla nich nie ma prawa zagrać


  dominator8 wrote:
  Te moje paczki bez equalizacji są lekko krzykliwe w okolicy 4kHz - ale taki już urok tego Eminence 12Beta


  Nie taki urok, tylko brak poprawnej filtracji której Ty nie potrafisz wykonać.

  398216 Usunięty wrote:
  Czy głośnik powieszony na drucie, albo przykręcony do deski zamiast być zaaplikowany do obliczonej, odpowiedniej dla niego obudowy zagra lepiej? Jak się okazuje - tak. Wystarczy tylko w to uwierzyć na tyle mocno, a przy tym być głuchym na racjonalne argumenty innych, żeby tak się stało.
  Wyraziłem swoją opinię - mam prawo?
  Moim zdaniem mam. Moim też zdaniem całkowicie uzasadnioną; ale jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości praw fizyki, akustyki i elektroakustyki to już nie jest moja wina.


  Amen :)
 • #25
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kiepol wrote:
  Proponował bym zamiast pisać: "To nie może zagrać... Bla bla" napisać "Słuchaj, a może by tak spróbować to zrobić tak i tak...".
  Ale po co? Skoro i tak każda sugestia dotyczyłaby innej obudowy, a Wy (Ty Kolego i Autor) uważacie że tak jest dobrze? Argumenty że grać nie może i nie ma prawa zostały przedstawione - i nie są to żadne "blablabla" ale udowodnione i wielokrotnie sprawdzone w praktyce zjawiska. Nie będę cytować, bo i tak wytniesz z tego tylko to co Tobie pasuje , więc nie ma sensu.
  Napisałem swoją opinię - potem wskazałem na niedociągnięcia TAKIEJ (ogólnie) obudowy jaką jest OB.
  Nie jesteś w stanie tego zaakceptować? To masz problem... A co do moich Kolegów - nie wiem czemu się uczepiłeś tego wątku jak rzep psiego ogona skoro napisałem zgodnie z prawdą:
  398216 Usunięty wrote:
  Wszyscy oni dokładnie wiedzą jakie jest moje zdanie na temat ich manii i jakoś nikt z nich się nie obraził. Mało tego spotkał mnie zaszczyt, bo jeden z nich (dawno mnie nie odwiedzał) pochwalił moje kolumny (BR :) ) mówiąc, że takiego dźwięku poszukiwał...

  Ponieważ widzę, że merytorycznej dyskusji nie ma szansy tu normalnej prowadzić (bo jedna ze stron jest głucha na konkrety, a w zamian potrafi tylko przedstawić jeden argument typu "Kto inny też tak robił i jest zadowolony" - żegnam ozięble. Tkwijcie sobie z Autorem w swoim światku .

  Przystąpiłem do pisania w tym temacie tylko dlatego, że zaprosił mnie sam Autor. Myślałem, że może coś wreszcie uda się Mu udowodnić, że z punktu widzenia akustyki tego typu konstrukcje są bo są - tak jak osty - mało pożytku i nawet powąchać się nie da; tak i (Pamiętać proszę, że nadal to moje zdanie... chociaż nie tylko moje) Te kolumny - ani wyglądają, ani (w porównaniu do innych konstrukcji) grają.
  Pozdrawiam.
 • #26
  kiepol
  Level 16  
  Kolego Usunięty. Boli mnie strasznie, że oskarżasz mnie o to, że jestem ograniczony, że żyję w swoim światku... Jak wspomniałem, ja jestem otwarty na WSZYSTKIE rodzaje aplikacji. Z tego co napisałeś wnioskuję, że to Ty zamykasz się na "coś innego". To, że dipole mogą zagrać i grają, to nie jest jakieś tam moje widzimisię, a dowody na to przedstawia chociażby Linkwitz lub Martin King. Mailowałem również z Panem Axelem Ridtahlerem (bardzo sympatyczny człowiek), który wymyślił nieco innego dipola, którego nazwał RiPol. Zrobiłem też taką konstrukcję i chociaż mi nie uwierzysz, to napiszę króciutki, że kopara mi opadła... Przykro mi, że poza br i closed świat dla Ciebie nie istnieje. Może kiedyś zmienisz zdanie i się przekonasz, może nie. Mam jednak maluteńką prośbę... Nie przekonuje na siłę ludzi, którzy spróbowali "innego" i się zakochali, że to błąd, a tylko droga, którą Ty idziesz jest właściwa. Pozdrawiam
 • #27
  marian133
  Level 38  
  kiepol wrote:
  Kolego Usunięty. Boli mnie strasznie, że oskarżasz mnie o to, że jestem ograniczony, że żyję w swoim światku... Jak wspomniałem, ja jestem otwarty na WSZYSTKIE rodzaje aplikacji. Z tego co napisałeś wnioskuję, że to Ty zamykasz się na "coś innego". To, że dipole mogą zagrać i grają, to nie jest jakieś tam moje widzimisię, a dowody na to przedstawia chociażby Linkwitz lub Martin King. Mailowałem również z Panem Axelem Ridtahlerem (bardzo sympatyczny człowiek), który wymyślił nieco innego dipola, którego nazwał RiPol. Zrobiłem też taką konstrukcję i chociaż mi nie uwierzysz, to napiszę króciutki, że kopara mi opadła... Przykro mi, że poza br i closed świat dla Ciebie nie istnieje. Może kiedyś zmienisz zdanie i się przekonasz, może nie. Mam jednak maluteńką prośbę... Nie przekonuje na siłę ludzi, którzy spróbowali "innego" i się zakochali, że to błąd, a tylko droga, którą Ty idziesz jest właściwa. Pozdrawiam


  Czy Ty nie rozumiesz że tu nie chodzi o rodzaj obudowy a o wykonanie całego projektu pod względem technicznym?
 • #28
  398216 Usunięty
  Level 43  
  kiepol wrote:
  oskarżasz mnie o to, że jestem ograniczony,
  Tak jak mówiłem - cytujesz wybiórczo fragmenty jakie Ci pasują. Albo celowo, albo ?
  W każdym razie potwierdza się to, ze nie ma sensu...
 • #29
  kiepol
  Level 16  
  Marian wydaje mi się, że rozumiem, dlatego napisałem

  "Marian, tak całkiem na chłodno... Co dominator8 zrobił źle i dlaczego, Twoim zdaniem ?
  Jego projekt, z tego co zrozumiałem, jest wzorowany na innych konstrukcjach z takimi przetwornikami, gdzie ludzie to testowali, kombinowali, mierzyli itd. i tak wyszło optymalnie.",

  , czego jednak nie zdążyłeś przeczytać, ponieważ moderator usunął post ze względu na wulgaryzmy... Usunięty to przeczytał i może Ci przytoczyć co napisałem, jak chcesz wiedzieć dokładnie, to wyślę Ci na PW. Oczywiście bez wulgaryzmów ;).

  Poza tym Marian, Usunięty pisze wyraźnie, że każda sugestia dotyczyłaby innej obudowy... Jak wspomniałem ja rozumiem... ;)
 • #30
  marian133
  Level 38  
  kiepol wrote:
  Marian wydaje mi się, że rozumiem, dlatego napisałem

  "Marian, tak całkiem na chłodno... Co dominator8 zrobił źle i dlaczego, Twoim zdaniem ?
  Jego projekt, z tego co zrozumiałem, jest wzorowany na innych konstrukcjach z takimi przetwornikami, gdzie ludzie to testowali, kombinowali, mierzyli itd. i tak wyszło optymalnie.",


  Jeśli to kopia konstrukcji zaprojektowanej i pomierzonej przez osobę która się na tym zna, to poproszę linka do tej konstrukcji.

  Jeśli nie, to to że ktoś sobie zrobił taką konstrukcję, zaaplikował elementy zwrotnic na słuch i napisał że to gra, oznacza że można taką konstrukcję uważać za dobry projekt? No chyba nie.

  Pomyśl, w jakim celu ludzie siedzą nad projektami miesiącami, robią pomiary nie tylko impedancji, charakterystyki czy zniekształceń (tak ważnych do poprawnie zaprojektowania zwrotnicy), a nawet sprawdzają naprężenia obudowy przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień?
  Dla zabicia czasu?
  Nie, oni robią to po to aby konstrukcja była jak najbardziej dopracowana pod względem technicznym.
  Wtedy mamy pewność że głośniki grają w optymalnych dla siebie warunkach jak również oddają dźwięk na tyle na ile je stać.

  Co w tej konstrukcji jest zrobione źle?
  Już pisałem, brak odpowiedniej filtracji, brak zgrania fazowego.
  To podstawa aby głośniki zagrały poprawnie.

  To że teraz wydobywają z siebie jakiś tam dźwięk który jest uważany przez autora za dobry, nie oznacza w cale że tak jest.
  Każdy ma inny słuch, niektórzy po prostu nie słyszą tego co powinni, a w tej dziedzinie nauki czy hobby słuch jest ważny.

  Brak zgrania fazowego słychać, uwierz mi, akurat ja nie potrzebuję do tego aparatury aby to stwierdzić, wystarczy wiedzieć czego słuchać :)