Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mińsk 125 pali i jeździ lecz nie działa oświetlenie.

04 Sie 2017 20:23 705 7
  • Poziom 1  
    Witam, jestem posiadaczem motocykla Mińsk 125. Nie mam do niego żadnych papierów . Motor pali i jeździ, lecz nie działa oświetlenie. Wiązka jest kompletna i sprawna. Motor prawdopodobnie ruski, ponieważ wiele elementów ma ruskie litery. Wersja bez akumulatora.
    Zwracam się do was z prośbą o pomoc.
  • Poziom 43  
    kris4742 napisał:
    ...wiązka jest kompletna i sprawna. Motor prawdopodobnie ruski ...

Jeżeli wiązka kompletna i sprawna (skąd wiesz, że sprawna) pozostaje tylko prądnica i żarówki do sprawdzenia. Proste!
    Motocykl jak sama nazwa mówi (Mińsk obecnie stolica Białorusi) jest zza wschodniej granicy nawet z ZSRR jeszcze.
  • Poziom 12  
    w sumie to ciekawy sprzęt, raz takim jechałem i było ciekawie. Ale wracając do tematu, trochę słabo jak nie umiesz sobie poradzić z tak prostą sprawą. Wystarczy multimetr i napięcia pomierzyć.
  • Poziom 43  
    reneeww napisał:
    ... Wystarczy multimetr i napięcia pomierzyć.

Ależ po co? Przecież:
    Cytat:
    ...Wiązka jest kompletna i sprawna...

Patrz mój poprzedni post.
  • Poziom 12  
    To chyba ironia, tak? Wiadomo, że jeśli ktoś pisze z góry taką pierdole: że instalacja jest sprawna, a nie potrafi sprawdzić dlaczego żarówki mu nie święcą... To za bardzo nie jest doświadczony w tych sprawach.
    Natomiast pomierzenie prądnicy raczej może mu nic nie dać, bo skoro motocykl zapala, to po prostu gdzieś masy może nie być albo któryś kabel plusowy zaśniedziały jest.
  • Poziom 39  
    I co z tego że odpala? Zasilanie oświetlenia jest niezależne od układu zapłonowego. Są dwie opcje. W pierwszej masz spalone uzwojenie alternatora, dość częste w tym modelu. W drugiej spalony regulator napięcia (zwarcie tyrystora) w module zapłonowym.
  • Poziom 12  
    Bardzo dużo, można pomierzyć jakie napięcia wychodzą. Mińsk ma akumulator z tego co pamiętam, więc jeśli świtałaby nie świeciły, to znaczy że padnięty byłby do zera. A w tedy nie powinien zapalić.
  • Poziom 43  
    kris4742 napisał:
    ... Wersja bez akumulatora.
    ...

A może to przerobiona wersja przez jego wymontowanie. Czy fabrycznie taka była to wątpię ale może...