Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosnące ciśnienie w hydroforze - Rosnące ciśnienie w niedziałającym hydroforze

kryspin12 04 Aug 2017 21:20 1947 12
  • #1
    kryspin12
    Level 9  
    Witam, od jakiegoś czasu zauważyłem, że ciągle wzrasta mi ciśnienie w niedziałającym zbiorniku hydroforowym od jakiś 25 lat. Chciałbym go rozkręcić jednak nie wiem czy w środku może znajdować się jeszcze woda. Wszystko zostało tak jak z przed 25 lat, ponieważ uszkodziła się pompa, a że pompa jest w studni 10 m poniżej ziemi nikomu nie chciało się tego wymieniać. Proszę o radę, ponieważ ciśnienie podbiło już do 4,5 bar i boję się, żeby nic nie wybuchło.
  • #2
    stanislaw1954
    Level 43  
    A skąd to ciśnienie się bierze? co tam masz podłączone, oprócz niedziałającej pompy? Trzeba odłączyć ten stary zbiornik, oczywiście spuszczając wodę i wykonać połączenie instalacji.
  • #3
    kryspin12
    Level 9  
    No własnie nie mam pojęcia skąd może brać się to ciśnienie. Zbiornik podłączony jest do sieci wodociągowej w domu przez zawór, który prawdopodobnie jest zakręcony ( brak koła do zakręcania ). A w jaki sposób spuścić wodę nie zalewając przy tym piwnicy, czy kiedy odkręcę manometr ewentualna woda nie powinna się wylać . Jest możliwość , aby ta stara woda zaczęła gazować?
  • #4
    User removed account
    User removed account  
  • #5
    Ture11
    Level 38  
    kryspin12 wrote:
    Zbiornik podłączony jest do sieci wodociągowej

    A jakie jest ciśnienie w sieci wodociągowej? Jeśli większe lub równe 4,5 bar, to pewnie zakręcony zawór puszcza i hydrofor powoli uzupełnił się wodą z wodociągów.

    Bałbym się odkręcić manometr, jeśli nie jest na samej górze zbiornika; o ile puszczający zawór może uzupełnić zbiornik w długim czasie, o tyle zbiornik mógł stracić poduszkę powietrzną i woda może być w całym baniaku (a nie tylko w części, jak normalnie ma to miejsce) - odkręcenie manometru umieszczonego na np. środku butli może spowodować zalanie.
  • #6
    kryspin12
    Level 9  
    Manometr jest na samej górze, lecz mimo wysokiego ciśnienia nic nie przecieka. W jaki sposób najbezpieczniej spuścić ciśnienie? Istnieje możliwość, że przez lata manometr się zepsuł i pokazuje złe ciśnienie? Moją uwagę zwróciło też to, że przez ostatni rok ciśnienie raz wzrastało a raz malało nie zależnie od niczego, ale zawsze było to w granicach 1 lub 2 bar, a teraz zaczęło mnie to niepokoić, ponieważ od dłuższego czasu stale rośnie i nie spada.
  • #7
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli nie masz zamiaru korzystać ze zbiornika hydroforowego w przyszłości, to najlepiej się go pozbyć , bo stary z czasem zacznie przeciekać i to najczęściej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  • #8
    Leszek Augustyniak
    Level 19  
    Witam.
    Zakręć zawór główny zasilający cały dom, następnie spuść wodę układu domowego, otwierając np. zawór przy zlewie aż woda przestanie płynąć, następnie otwórz zawór starego układu, do hydrofofu aż zejdzie z niego ciśnienie, odłącz go i zabezpiecz rurę korkiem lub zaworem.
  • #9
    beam_beer
    Level 21  
    Dokładnie tak, jak napisał kolega powyżej. Dodam jeszcze, że najlepiej byłoby spuścić wodę z miejsca najbliższego, przy którym jest hydrofor, a może masz zawór spustowy w samym hydroforze - wtedy tam podepnij się i stamtąd spuść wodę. Nie unikniesz wypływu wody przy demontażu hydroforu, ale możesz w ten sposób ograniczyć ilość wylanej wody.

    PS. Stare hydrofory były baaardzo porządnie ocynkowane od wewnątrz. Nie wyrzucaj, tylko sprzedaj. Jeśli jest w dobrym stanie, to przeżyje kilka dzisiejszych konstrukcji.
  • #10
    JacekCz
    Level 39  
    Woda jest nieściśliwa, więc nawet zawór puszczający kroplę na godzine (a wiele "zamkniętych" zaworów tak ma) da po długim czasie wzrost ciśnienia.

    Miłych poszukiwań.
  • #12
    kj1
    Electrician specialist
    Zmiany ciśnienia (jego wzrost) jest najprawdopodobniej spowodowany zmianami temperatury wody.
    Dopóki w zbiorniku była poduszka powietrzna amortyzowala ona w pewnym stopniu zmiany objętości wody związane ze zmianą temperatury. W tej chwili zbiornik jest pewnie wypełniony do pełna, a ponieważ objętość nie może się zmienić, zmienia się ciśnienie.
  • #13
    stanislaw1954
    Level 43  
    jaki jest ciśnienie wody w domu, ze sieci?