Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama wjazdowa, jaki napęd do szerokich słupków - FAAC, HORMANN?

Salah Ad-Din 04 Sie 2017 21:35 2628 25
  • #1 04 Sie 2017 21:35
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Mam pytanie, jaki napęd będzie odpowiedni do takiej bramy i słupków?
    brama coś w podobnym stylu :
    Słupki 45x60 cm, odstęp między słupkami 400cm, brama dwuskrzydłowa, wysoka na około 200cm. Słupki jeszcze nie wymurowane więc zawiasy mogę umieścić w odpowiednim miejscu.

0 25
  • #2 05 Sie 2017 23:45
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Jeżeli możesz cofnąć/przesunąć skrzydła bramy w kierunku posesji tak aby zawiasy nie były na 22,5 cm tylko na około 10 cm, to już nie musisz mieć siłowników do szerokich słupków...
    Co do wyboru - pisałem już w Twoim poprzednim temacie...

0
  • #3 06 Sie 2017 01:14
    luk9753
    Poziom 24  

Ja bym stawiał tutaj na jakieś siłowniki z ramieniem łamanym, lepsza kultura pracy niż przy liniowych, szybszy montaż, estetyka.

0
  • #4 06 Sie 2017 10:22
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Faktycznie te z ramieniem łamanym to lepszy wybór !
    luk9753 a jaki napęd polecasz [ nie drogi ] bramy nie mam szerokiej [ skrzydło będzie miało około 190 cm długości ]

Marek J. słupki mają być z kostek granitowych więc słupek w środku ma betonu znacznie mniej niż jego szerokość z każdej strony około - 10 cm. Teraz koncepcja się zmieniła ,ale te z ramieniem łamanym naprawdę dobra opcja !

a co do tych napędów jakie warto brac pod uwagę ?

- MOOVO XA432KM - tanie ,ale czy gorsze ?
    - FAAC 391 - sprawdzona firma
    - CAME model FAST PLUS - otwiera w 18 sec i jest do skrzydła 2.3m
    - BFT VIRGO
    - Beninca KBN 24
    - NICE HOPP

jest tego troszkę ,ale kompletnie się nie orientuję jakie są z tych dobre. Kolejna spraw to musi się dac podłączyć [ https://www.napedy.net/radiood...-bs-868mhz-bisecur-p-1723.html ] aby używać pilotów Hormanna HS5 868 BS

0
  • #5 06 Sie 2017 14:49
    Marek J.

Widzę, że podążamy w dobrym kierunku...
    Ładna brama, śliczne granitowe słupki więc po co psuć wygląd jakimiś "badylami" i "dźwigniami" oraz "pudłami" na słupkach?
    Takie "coś" zdecydowanie ładniej wygląda. A odbiornik uniwersalny Hormann-a zainstalujesz do każdej centrali...
    Brama wjazdowa, jaki napęd do szerokich słupków - FAAC, HORMANN?Brama wjazdowa, jaki napęd do szerokich słupków - FAAC, HORMANN?Brama wjazdowa, jaki napęd do szerokich słupków - FAAC, HORMANN?Brama wjazdowa, jaki napęd do szerokich słupków - FAAC, HORMANN?

Jesteś w tej "szczęśliwej sytuacji, że możesz przygotować wszystko pod montaż takich siłowników. Instalację, odwodnienia itp...

0
  • #6 06 Sie 2017 16:30
    luk9753
    Poziom 24  

Marek J. napisał:
    Widzę, że podążamy w dobrym kierunku...
    Ładna brama, śliczne granitowe słupki więc po co psuć wygląd jakimiś "badylami" i "dźwigniami" oraz "pudłami" na słupkach?
    Takie "coś" zdecydowanie ładniej wygląda. A odbiornik uniwersalny Hormann-a zainstalujesz do każdej centrali...

Pewnie ze lepiej wygląda, lecz niestety po propozycjach zestawów jakie chce zamontować autor nie sądzę żeby miał około 6tyś PLN-ów na montaż podziemnych.
    Z ramieniowych mogę polecić Ci HOOP od Nice, przyjemny napęd, dobra centrala, łatwe ustawianie mechanicznych ograniczników, i spokojnie wrzucisz do środka radio kompatybilne z systemem hormanna.

0
  • #7 06 Sie 2017 18:03
    Marek J.

luk9753 napisał:
    po propozycjach zestawów jakie chce zamontować autor nie sądzę żeby miał około 6tyś PLN-ów na montaż podziemnych.

... a ja myślę że Salah Ad-Din nie szuka najtańszych rozwiązań, ale gdzie najtaniej kupić.
    Obydwu rozwiązań nie popieram, ale pod tym kątem patrząc firmowy zestaw siłowników podziemnych można dostać poniżej 4k, a nieco "główkując" można skompletować zestaw za około 3k (osobno siłowniki, centrala akcesoria)...

0
  • #8 07 Sie 2017 22:46
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Marku jednak blisko 4 tys zł. [ NICE X-FAB XMETRO2024 ] to troszkę zbyt drogi napęd. Zostanę przy tym co polecacie NICE HOPP skoro z tej listy się wyróżnia. muszę jedynie poszukać schematu jak peszle poprowadzić w słupkach i jakie zawiasy do bramy na jakiej wysokości.

0
  • #9 07 Sie 2017 23:04
    Marek J.

Spoko... My tylko podpowiadamy, a wybór należy do Ciebie. Zawiasy nie mają w tych siłownikach aż takiego znaczenia. Pomyśl raczej nad miejscem solidnego zamocowania ramion do skrzydeł.
    W instrukcji jest schemat rozprowadzenia instalacji. Instrukcja jest w sieci.

0
  • #10 08 Sie 2017 21:14
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Marku u nas będą skrzydła takie jak tu [ https://www.youtube.com/watch?v=1jq1kHgsqcw] tylko niższe bo te mają chyba z 3m :) więc na dole będzie w co się wwiercić. Żona mówi że trzeba będzie pomalować te ramiona od Nica na czarno bo będą się gryzły z czarnym skrzydłem. Zresztą chyba w 70-80% bramy są czarne to czemu robią jasne ramiona ?

0
  • #11 08 Sie 2017 22:13
    Marek J.

Kurcze, wywaliłeś sporo kaski na taką bramę, granit itp... Aż się serce kraje zepsuć wygląd całości... Tym bardziej,że masz szansę wykonać prawidłowy montaż podziemny (z instalacją, gdzie schowasz centralę, fotokomórki , odwodnieniem itp...). Ramiona na czarno? OK, a na jaki kolor pomalujesz siłowniki? Pod kolor granitu? Sorki za uwagi, ale to taka łyżka dziegciu w beczce miodu.
    Poza tym nie wiem jak do Ciebie się zwracać... Salah Ad-Din ( jako wojownika al-Malik an-Nasir Salah ad-Dunja wa-ad-Din Abu al-Muzaffar Jusuf ibn Ajjub ibn Szazi al-Kurdi - sułtana Egiptu) , czy mieszkańca Syrii (miasto/twierdza o tej samej nazwie)? :D

0
  • #12 08 Sie 2017 22:35
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Wszystko teraz drogie , generalnie ogordzenia do tanich tematów nie należą :/ Liczę się z każdym groszem:) i szkoda mi wywalać jakieś 1500-2000zl. więcej za taki napęd. Mam obawy co do jego "długowieczności" [ bród, błoto, woda, sól ] Rozbrajac dodatkowo kostkę obrzeża [ granitowe. Sporo roboty przy tym. Może jestem w błędzie, ale wolę te 2 tys dać na fajny videomofon :)
    Kurdyjski Salah miał sporo ksyw :)

0
  • #13 13 Sie 2017 00:57
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Poza podziemnym najmniej inwazyjnie będą wyglądać zwykłe tubówki o skoku 400mm w kolorze czarnym lub grafitowym. Koszt kpl ponizej 2 tys z kilkoma pilotami.
    Wada to nieco wolniejsza praca od ramieniowych. Ale trwałość i niezawodnosć zwłaszcza w zimę- nieporównywalna.

0
  • #14 13 Sie 2017 09:03
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Jeśli rysunek pierwszego postu jest aktualny to tubówki i inne siłowniki liniowe odpadają w przedbiegach - odsadzka zawiasu 45 cm - i pozostają (skoro podziemne nie halo z innych względów) ramieniówki.
    Co do trwałości polemizuję - wiecznie wysychająca. podatna na wyrwanie suwaka bądź gwintu z suwaka i jakby nie było działająca mocno na tarciu przekładnia śrubowa niby dla czego ma być bardziej trwała od zamkniętej i mającej nieporównywalnie mniejsze tarcie wewnętrzne kilkustopniowej przekładni planetarnej (której jedynym elementem ślimakowym jest hermetyczna przekładnia redukcyjna przy silniku, występująca zresztą i w siłownikach liniowych)?
    Elektronika - jak to elektronika - w przypadku np. Nice w centralach obu typów mniej więcej w tym samym czasie wysiadają kondensatory filtrujące więc tu też ani mniej ani bardziej zawodna.
    Może i ramieniówka jest delikatniejsza - ale w końcu jeśli używa się bramy jako pługa śnieżnego to żaden napęd nie wydzierży, a w sytuacji strzału samochodem - nie wiem czy wolę ułamane ramię napędu czy zmasakrowane przy mocowaniu napędu skrzydło (chociaż przykład FAAC 414 - w którym przeważnie wtedy wyrywa się suwak z rury, a przykład starszych Nice Wingo - gdzie notorycznie urywały się gwinty suwaków - przeczy solidności liniówek)

0
  • #15 13 Sie 2017 15:03
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Te 45 cm to cały bok słupka. więc połowa lub mniej , to żaden problem dla siłownika 400,500,600 mm zależnie od potrzeby po oględzinach na miejscu. Ponadto autor napisał, ze zawiasy jeszcze nie obsadzone więc i 400 da radę.
    Co do trwałości Kolego , jesteś w błędzie, śruba trapezowa to najmocniejszy element tej konstrukcji, a za razem zapewnia najtrwalsze zablokowanie skrzydła ( samohamownoać) wraz z przekładnia kątową ślimakową. Śruby pociągowe trapezowe są stosowane w obrabiarkach, podnośnikach pojazdów itd jak myślisz dlaczego?
    Mocna ramienówka ( nadal nie porównywalna z tubowym) kosztuje 3500+.
    I te nie pasujące do niczego dwie buły wiszące na słupkach. W tubowym jest mozliwoąc zamontowania centrali w innym , niewidocznym miejscu, a na słupkach sa tylko siłowniki + ew. małe puszki w łatwym do dobrania kolorze, ( białe, czarne, brązowe).

Badziewia wingo nigdy nie polecam i nie proponuje. Ponadto psuje się dlatego , że siły ze skrzydła są w tym napędzie odsadzone w stosunku do osi śruby co powoduje np jej wygięcie , a po drugie wingo jest notorycznie montowane w miejsce gdzie nie osiąga się optymalnych wymiarów montażowych nawet z ( niepotrzebnym ) podkuwaniem słupków.
    Ponadto miejsce umocowania uchwytu skrzydła wypada zawsze w jego 1/4 długosci, a tubówki w okolicach 1/3 do 1/2 dł. skrzydła i tu radykalnie maleją siły wymagane do mocnego domknięcia skrzydła.
    Ostatnio wymieniałem ( uszkodzone) wingo na bramie kutej o masie rzędu 300kg i dł ponad 2,5m. Siłownik zmęczony, drugi wygięty, mocowania powyrywane z podkucia.
    Zamontowałem tubówkę 600mm i mocowanie wypadło prawie w połowie skrzydła, praca płynna liniowa i wszystko pod kolor...
    Moja propozycja jest prosta trwała i racjonalna z punktu widzenia autora , który nie chce wydać 3500, bo może wydac połowę i będzi bardzo dobrze.
    Przykład mojego montażu dla porównania wyglądu:
    Zestaw za jakieś 1600 zł max z 4 pilotami , lampa , antena, foto.

0
  • #16 25 Gru 2017 10:04
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

Ogrodzenie zrobione i brama również tylko silników brakuje. Zastanawiałem się nad NICE hope jednak firma która robiła mi bramę powiedziała ,że ten nice będzie za słaby, może "strzelić". Zalecają Nice HYKE bo mają blokady, tylko one są drogie i dosyć spore :/
    Znacie jakieś wyjście ? Zawiasy bramy są obsadzone jakieś 20cm od krawędzi.

Brama jest ciężka [ profile pełne ], skrzydło ma coś około 160kg wagi i szerokości 2.2m , w najwyższym miejscu ma 2.8m [ bez szpica ] mur z granitu ma 1.75cm wysokości

andrzej lukaszewicz - te tuby wcale ładnie nie wyglądają bo są dosyć grube i przy naszej bramie były by bardzo widoczne

może ten : SOMFY Axovia MULTIPRO 3S RTS 24V ?
    [Samoblokujące się ramiona wytrzymują silny napór wiatru i innych sił ]

0
  • #17 25 Gru 2017 11:43
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jak masz tak duze wymagania estetyczne to naszykuj pieniądze na podziemny. Wiem , że każdy ma inne poczucie estetyki ale jak się nie ma miedzi to się na d...e siedzi.

0
  • #18 25 Gru 2017 13:32
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

mam duże ,ale nie przesadne. W Hopie można pomalować ramienia na czarno i się komponuje z czarną brama , natomiast puszki są szare i komponują się z granitem. Podziemny kosztuje widzę w promocji tyle co te ramieniówki ,ale ponoć bardzo kłopotliwe są w serwisowaniu i utrzymaniu. Musiał bym obrzeża zrywać przy kostce i inaczej je poprowadzić co też by już mniej ciekawie wyglądało. Nie wiem czy dało by się przystosować bramę do :

3840 zł. zestaw-nice-x-metro-2024-x-fab-montaz-podziemny-i7103424746.html

0
  • #19 25 Gru 2017 14:40
    kotbury

Co do przystosowania bramy do podziemnych to niekoniecznie musisz przerabiać zawiasy, wystarczy jeśli oś dźwigni siłownika będzie się zgrywać z osią zawiasów (co, z drugiej strony, przy niewielkich zawiasach osadzonych blisko słupka skądinąd będzie sprawiało kłopoty przy osadzaniu siłownika, wchodzącego wręcz w fundament słupka). Jest jeszcze jedna rzecz - te siłowniki są w miarę hermetyczne ale nie mogą pół jesieni i zimę pływać w wodzie - czytaj - musisz z zewnętrznej skrzynki odprowadzić skuteczny drenaż ( która to zresztą jest do tego przystosowana).
    Podsumowując - ogólnie też jestem za ramieniówkam.
    Estetyka rzecz gustu ale co podoba się kolegom w siłowniku tubowym wyglądającym na przeniesionego żywcem z koparki - jakoś nie łapię (pomijając już tubowe potworki typu Hormann Rotamatic, Sommer Twist lub BFT Athos...), chyba tylko to na plus że ich prawie nie widać, ale ramienia ramieniówki "jeszcze bardziej" nie widać od ulicy.

0
  • #20 25 Gru 2017 19:29
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Nie chciałbym dyskutować na wyższością świąt Wielkanocnych nad Bożego Narodzenia, ale przykłady ohydnych napędów podałeś chyba tendencyjnie.
    Normalnie wygląda to np tak:
    Koszt zestawu ok. 1600zł brutto.
    Ja uważam, że montowanie dwóch szarych "odkurzaczy na słupkach nie jest dyskretnie i eleganckie do czarnej bramy.
    https://www.google.pl/search?q=si%C5%82owniki...UICigB&biw=1525&bih=709#imgrc=jF7fnjl21WG-1M:
    Twoja brama, Toje pieniądze, Twój wybór, od strony technicznej rozwiązania porównywalne.

0
  • #21 25 Gru 2017 20:09
    Salah Ad-Din
    Poziom 9  

kotbury kostkę brukową mam zancznie wyżej niż "rodzimy" grunt więc z drenem nie było by problemu, jest gdzie go odprowadzić i są spadki. Pod nim w sumie idzie główny dren sciągający wodę z działki wzdłuż obrzeży kostki. Ten podziemny napęd : nice-x-metro-2024-x-fab nie będzie za słaby ? nie "strzeli" jak silny wiatr zawieje ? bo ponoć ten hoop jest konstrukcyjnie za słaby na ciężką bramę
    pytam bo cena atrakcyjna :

http://e-sklep.gatesc.pl/zestaw-nice-x-fab-xmetro2024-era-one-do-bram-skrzydlowych-p-478.html

Siłownik elektromechaniczny do podziemnego montażu, do bram o długości skrzydła do 2,3 m i ciężarze do 250 kg. Niby ok bo 250kg ,ale ten hopp też ma 250kg i bądź tu człowieku mądry :/ Moje skrzydło niech ma z zapasem 200kg ,a ponoć nie nadaje się ten hopp :/

andrzej lukaszewicz to zaproponuj jakiś napęd do mojej bramy

0
  • #23 29 Gru 2017 08:16
    kotbury

Odległości oś dźwigni - słupek i zakładana w opisach masa skrzydła w popularniejszych napędach podziemnych - Nice X-metro - 72,5 mm (skrzydło od 250 kg) , Came Frog - 67 mm (skrzydło 400 kg), FAAC 770 - 65 mm (skrzydło max 500 kg), Beninca Du IT14 - 60 mm (skrzydło - sądząc po momencie obrotowym - parametry w okolicach FAAC770 - ok 500 kg), BFT ELI - 70 mm (skrzydło do 400 kg). Pozostaje pracowicie porównywać ceny i kompletacje oraz sprawdzać dostępność.

Ale źle mierzysz - ważna jest odległość od krawędzi słupka do OSI ZAWIASU a nie do krawędzi profilu bramy. Oś obrotu ramienia napędowego siłownika MUSI pokrywać się z osią zawiasów bramy.

PS - Niemal wszystkie siłowniki są w wersji 230V oraz 24V (przeważnie lepiej wyposażonej ale droższej).
    No i zawsze taniej kupić zestaw niż kompletować z kawałków.

0
  • #24 31 Gru 2017 00:41
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

kotbury napisał:
    Pozostaje pracowicie porównywać ceny i kompletacje oraz sprawdzać dostępność.

Proponuje jeszcze sprawdzenie własności terenowych, spadków czyli możliwości odprowadzania wody, bo w zimę może być przykra niespodzianka i pomimo wydanej dużej sumy na estetykę zawiedzie funkcjonalność.

0
  • #25 31 Gru 2017 09:04
    kotbury

No zdaje się sprawdził:

Cytat:
    kostkę brukową mam zancznie wyżej niż "rodzimy" grunt więc z drenem nie było by problemu, jest gdzie go odprowadzić i są spadki. Pod nim w sumie idzie główny dren sciągający wodę z działki wzdłuż obrzeży kostki

Ale u nas to Polska a nie Włochy i mam nadzieję że autor ma tego świadomość - zamarznięty dren raczej wody nie odprowadzi - czyli napędom trzeba będzie w i po zimie (zwłaszcza w czasie odwilży) poświęcić nieco uwagi...

0
  • #26 31 Gru 2017 13:22
    luk9753
    Poziom 24  

Niestety zamarzniety dren to poważny problem. Nie tyle woda zamarza w samej rurce odprowadzającej a już w skrzynce napedu. Mam tylko dwa takie napędy na serwisie ale w ubu na skraju skrzynki położony jest przewód grzejny 20 watów na metr który wchodzi w rurke odpływowa aż do studzienki. Skutecznie pomaga to odprowadzić wodę przy bardzo niskich temperaturach. Przewód sterowany jest z prostego ogrodowego czujnika deszczu oraz temperatury.

0