Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Pierdzący" głośnik JBL A606 (niskotonowy) w kolumnie JBL LX700

tomo 04 Sie 2017 22:57 972 14
  • #1 04 Sie 2017 22:57
    tomo
    Poziom 16  

Witam!

Szukałem, ale nie znalazłem odpowiedniego tematu - jakiś czas temu nabyłem w dobrej cenie dwie kolumny JBL. Grały bardzo fajnie, niestety ostatnio okazało się, że jeden z niskotonowych zaczął "pierdzieć".
    Wykręciłem, odpiąłem od zwrotnicy i jedyne oznaczenie jakie znalazłem, to "A606", średnica ok. 16cm.

Szukałem po allegro i innych żeby takie coś kupić, naprawić sam nie potrafię, nie wiem co z resztą.
    Poradzono mi kontakt z serwisem JBL, ale mnie olali :-(

Pomocy szukam więc, na starej, dobrej elektrodzie.

Moje pytania:
    1. Co mogę założyć w miejsce uszkodzonego A606? Wdzięczny będę za model, link, cokolwiek.
    2. Czy powinienem wymienić od razu w drugiej kolumnie? Audiofilem nie jestem, ale pewnie nie będą grały tak samo.
    3. Czy mogę dołożyć jeszcze po jednym w każdej kolumnie - jest szansa, że będzie grało lepiej?

0 14
  • #2 05 Sie 2017 02:46
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

tomo napisał:

1. Co mogę założyć w miejsce uszkodzonego A606? Wdzięczny będę za model, link, cokolwiek.
    Niestety nic. Bez przeróbki zwrotnicy i obudowy, nie można zmienić głośnika.
    tomo napisał:
    2. Czy powinienem wymienić od razu w drugiej kolumnie? Audiofilem nie jestem, ale pewnie nie będą grały tak samo.
    Jak zmieć cokolwiek, to parami. Jak hamulce.
    tomo napisał:
    3. Czy mogę dołożyć jeszcze po jednym w każdej kolumnie - jest szansa, że będzie grało lepiej?
    Nie.

Pierdzący głośnik to jeszcze nie tragedia. Można go naprawić. Co mu dolega?

1
  • #3 05 Sie 2017 03:17
    arigato
    Poziom 22  

Proszę opisać owo „pierdzenie” :-)
    To jeszcze nie koniec świata. Bomby atomowe ludzie naprawiają, nie wspominając o głośnikach.
    Kolega jeszcze zdąży wydać swoje ciężko zarobione pieniądze…
    Może w obudowie jakieś rezonansy niezidentyfikowane powstają, a kolega głośnik do kosza chce wyrzucić? Może detalicznie i w całokształcie wystarczy się głośnikom, i w ogóle całej konstrukcji przyjrzeć?
    Tylko bez nerw proszę :-)
    Usilnie proszę o szczegóły.

0
  • #4 05 Sie 2017 12:46
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

arigato napisał:

Może w obudowie jakieś rezonansy niezidentyfikowane powstają, a kolega głośnik do kosza chce wyrzucić? Może detalicznie i w całokształcie wystarczy się głośnikom, i w ogóle całej konstrukcji przyjrzeć?
    To może być choćby odklejona kopułka.

0
  • #5 05 Sie 2017 12:53
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

telecaster1951 napisał:
    To może być choćby odklejona kopułka.
    Odklejona kopułka, resor, trący o membranę kabelek łączący cewkę głośnika z konektorami, ale też rozsypana cewka, czy uszkodzony mechanicznie karkas.
    Jeśli Autor nie wie nie umie za bardzo sprawdzić; może chociaż jakiś filmik zamieści? Z dźwięku "pierdzenia" czy w ogóle z zachowania się głośnika można czasem wiele więcej wywnioskować, a na pewno ukierunkować bardziej na możliwe uszkodzenie.

0
  • #6 05 Sie 2017 19:16
    arigato
    Poziom 22  

Kopułka to chyba zbyt mały element do powstania takiego dźwięku.
    Ja obstawiam odklejony kawałek membrany (głośnik pracujący w obudowie kolumny), lub uszkodzenie membrany głośnika niskotonowego. To jest efekt powstający po przyłożeniu np. dwóch złożonych kartek papieru w okolicach otworu „bass reflex”.

0
  • #7 05 Sie 2017 19:27
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

arigato napisał:
    Oj nie. Odklejona kopułka może bardzo głośno hałasować.

0
  • #8 05 Sie 2017 19:32
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

arigato napisał:
    A byś się zdziwił jak bardzo hałasuje - i to nawet nie tyle odklejona (tak że widać szparę) ale tylko nieszczelnie przyklejona..
    arigato napisał:
    Ja obstawiam.........
    Tu nie ma co obstawiać więcej. Do Autora tematu należy teraz kolejny ruch - wskazówki dostał na co ma zwrócić uwagę. Może się uda zaoszczędzić wydatków i poszukiwania sprawnego głośnika z tego zestawu.

1
  • #9 05 Sie 2017 20:24
    arigato
    Poziom 22  

Wiadomo Panowie, że przeróżne hałasy można wycisnąć z „producenta dźwięku”. Poza tym nigdy nie słyszeliśmy tego co kolega nam opisał, zatem możemy tylko „popierdzieć” :D

0
  • #10 08 Sie 2017 13:58
    tomo
    Poziom 16  

Witam ponownie.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi.
    Co zrobiłem: podpiąłem głośnik z drugiej kolumny - efekt "pierdzenia" nie występuje -> zakładam więc, że zwrotnica jest OK.
    Sam głośnik obejrzałem najdokładniej jak potrafię - nie widzę żadnych uszkodzeń mechanicznych, nic o nic nie trze, pianka nie jest pęknięta, żądnych dziur.
    Chciałbym nagrać rzeczony filmik żeby zobrazować problem:
    1. Czy telefonem może być?
    2. Jaki utwór/ co puścić żeby odbiór był dobry?

0
  • #11 08 Sie 2017 15:55
    tomo
    Poziom 16  

Dla sprawdzenia zamieniłem głośniki w obudowach-ppdejrzany jak charczał tak nadal charczy, ten drugi jest ok. Zauważyłem, że jak sie delikatnie przytrzyma piankę mocującą membranę charczy bardziej, ale to jest właśnie taki efekt.
    Pytanie: naprawia to ktoś z wypowiadających się?

0
  • #12 08 Sie 2017 16:06
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

tomo napisał:
    Dla sprawdzenia zamieniłem głośniki w obudowach-ppdejrzany jak charczał tak nadal charczy, ten drugi jest ok. Zauważyłem, że jak sie delikatnie przytrzyma piankę mocującą membranę charczy bardziej, ale to jest właśnie taki efekt.
    Przy grającym głośniku, delikatnie dociśnij membranę centrycznie wgłąb kosza. Jak nie ustanie, dociśnij delikatnie kopułkę.

0
  • #13 08 Sie 2017 16:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    Autor........ może chociaż jakiś filmik zamieści? Z dźwięku "pierdzenia" czy w ogóle z zachowania się głośnika można czasem wiele więcej wywnioskować, a na pewno ukierunkować bardziej na możliwe uszkodzenie.

tomo napisał:
    Czy telefonem może być?

Może, o ile dźwięk będzie dobrej jakości.
    tomo napisał:
    Jaki utwór/ co puścić żeby odbiór był dobry?

Taki dla którego objawy będą najbardziej słyszalne.

0
  • #14 10 Sie 2017 00:35
    arigato
    Poziom 22  

Proszę szanownych kolegów o zwrócenie uwagi na jeden drobny szczegół. Przedtem głośnik „pierdział” a teraz „charczy”! Wystarczyło zmienić obudowę? To daje nam wyobrażenie o tym jak dowolne może być podejście do interpretacji opisywanego zjawiska.
    Bardzo trudna misja :D

0
  • #15 10 Sie 2017 11:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

arigato napisał:
    jak dowolne może być podejście do interpretacji opisywanego zjawiska.

Dlatego też napisałem:
    398216 Usunięty napisał:
    może chociaż jakiś filmik zamieści? Z dźwięku "pierdzenia" czy w ogóle z zachowania się głośnika można czasem wiele więcej wywnioskować, a na pewno ukierunkować bardziej na możliwe uszkodzenie.

Oczywiście o ile:
    398216 Usunięty napisał:
    dźwięk będzie dobrej jakości.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo