Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt słabe światło w rowerze

05 Sie 2017 01:10 1251 11
  • Poziom 9  
    Witam mam problem. Mianowicie chodzi o oświetlenie w moim rowerze, lampka przednia świeci jakby chciała a nie mogła. Jest też pstryczek z samą prądnicą ponieważ posiada dwa styki lub piny jak kto woli z tym że jeden po połączeniu z ramą czyli masą pokazuje napięcie rzędu 6.9v bez obciążenia wiadomo, ale drugi pin nie jest podłączony wszystko działa ale jak dla mnie naprawdę niewystarczająco. Czy jest tu ktoś kto mógłby mi wytłumaczyć:
    a. Do czego służy drugi pin?
    b. Dlaczego tak słabo świeci (żarówka halogenowa hs3 5.2 v 0.5a)?
    c. Co mogę zrobić żeby świeciła mocniej?

Dodatkowo dodam iż mam zrobione na przełączniku ładowanie USB lub oświetlenie do wyboru jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za zainteresowanie oraz pomoc.

Przepraszam też oraz proszę o przeniesienie jeśli nie zgadza się dział który wybrałem.
  • Poziom 36  
    Jasność świecenia żarówki (każdej) zależy od prądu przez nią płynącego. Po prostu wydajność żródła/prądnicy o napięciu biegu jałowego 6,9V jest zbyt mała aby przez żarówkę o nominalnym napięciu 5,2V popłynął wymagany, wystarczająco duży prąd.
    Najprościej będzie zastosować żarówkę na mniejsze napięcie, np. 3V. Niema obaw że się spali, bo na pewno napięcie z dynama obniży sie pod obciążeniem.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Są dynamo mające dwa wyjścia. Wtedy do lampy prowadzisz dwa przewody. Lampa przednia może być odizolowana od masy przez teleskop. Jeżeli tak nie jest to drugie wyprowadzenie dynama podłącz do masy.
  • Poziom 9  
    Temat chyba zamknę bo nie mogę nigdzie znaleźć żarówki 3v zrobiłem sobie wejście USB na stabilizatorze napięcia i używam lampki też zresztą zrobionej własnymi rękoma i jestem zadowolony :) pozdrawiam i dziękuję za chęci :)
  • Poziom 24  
    Sprawdzileś to co pisałem w #3?
  • Poziom 39  
    Grand151 napisał:
    Temat chyba zamknę bo nie mogę nigdzie znaleźć żarówki 3v

Lepiej będzie przerobić lampę i zastosować LED-y
    Żarówka pobiera około 0,5A prądu, a dioda może 150-200mA.
    Dioda ma większą sprawność od żarówki i nie traci tyle energii w postaci ciepła, w zamian wytwarza więcej światła.
    Potrzebny Ci będzie prostownik, kondensator i oczywiście dioda LED.
  • Poziom 39  
    Rezystor240 napisał:
    Potrzebny Ci będzie prostownik, kondensator i oczywiście dioda LED.

Ja mam dynamo w piaście i wyjścia z niego są dwa. Nie sprawdzałem czy któreś wyjście jest połączone z masą roweru. Instalację mam dwuprzewodową i też żarówkę halogenową 3W/6V zastąpiłem diodą 3W na małym radiatorze i zasiliłem ją ze źródła prądowego na LM 317 (wtedy jest potrzebny prostownik). Reflektor świeci jednakowo niezależnie od prędkości już od ok. 5 km/h. Z tyłu też dałem diody 1W połączone w szereg, bo jedna ulegała uszkodzeniu.
  • Poziom 39  
    gimak napisał:
    Nie sprawdzałem czy któreś wyjście jest połączone z masą roweru.

Nie jest podłączone pod 'masę' roweru.

gimak napisał:
    żarówkę halogenową 3W/6V zastąpiłem diodą 3W na małym radiatorze i zasiliłem ją ze źródła prądowego na LM 317 (wtedy jest potrzebny prostownik).

Myślę, że to niepotrzebna przeróbka.

gimak napisał:
    Reflektor świeci jednakowo niezależnie od prędkości już od ok. 5 km/h. Z tyłu też dałem diody 1W połączone w szereg, bo jedna ulegała uszkodzeniu.

Też mam taką prądnice w piaście, i nawet kiedy idę z rowerem żarówka się pali (mryga).
  • Poziom 39  
    Rezystor240 napisał:
    Też mam taką prądnice w piaście, i nawet kiedy idę z rowerem żarówka się pali (mryga).

U mnie też mrugała przy wolnej jeździe (4.5 - 5 km/h, normalny chód) i to mnie denerwowało, dlatego przeszedłem na diodę i teraz przy tej prędkości lampa świeci tak samo jak przy szybkiej jeździe, przy wolniejszej jeździe nadal mruga. Może poprawiłby to jakiś większy kondensator, ale w oryginalnej lampie nie ma już miejsca - wszystko mam w niej schowane.
    Lampa świeci mocno, bo o zmroku, już mi kilka razy zwracano uwagę, że oślepiam, chociaż lampę (nad kołem) mam tak ustawioną, że skupiona wiązka światła pada jakieś 4-5 metrów przed rowerem.
    Z tyłu dałem tylko dwie gołe diody 1W w szeregu.
  • Poziom 37  
    Rezystor240 napisał:

Lepiej będzie przerobić lampę i zastosować LED-y

Mamy do dyspozycji z dynama tylko 3 waty, a więc tylko LED'y.