Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysokie obroty i głośność wentylatora obudowy.

matikowy123 05 Sie 2017 08:57 822 16
  • #1 05 Sie 2017 08:57
    matikowy123
    Poziom 10  

Cześć!
    Mam płytę główną ASUS m5a78l-m lx3 z procesorem FX-6300 BOX.
    Mój problem polega na tym, że komputer bardzo głośno pracuje i przenosi wibracje na podłogę nawet w spoczynku.

Pobrałem program HWiNFO i zauważyłem, że w spoczynku temperatury są ok, maks 40 stopni na procesorze i 47 na GTX 970 z tym, że wentylator grafiki rozpędza się do więcej niż minimum przy temperaturze 60 stopni więc na pewno nie on jest sprawcą hałasu.
    RPM CPU i GPU nie przekraczają w spoczynku 1500RPM, ale mój wzrok przykuła wartość RPM wentylatora obudowy (Chassis). W spoczynku minimum 3700RPM, pod obciążeniem prawie dobija do 7000RPM.
    Komputer wibruje na prawdę mocno, można usłyszeć go w pokoju pod nim na parterze.

Czy takie obroty są w ogóle możliwe na wentylatorze SPC Zephyr 120mm? Według producenta maksymalnie wyciąga 1100 RPM. To błąd odczytu czy jak? Mam jeszcze jeden wentylator na przodzie, podłączony przez MOLEX, to jakiś NoName, ale z niego odczytów nie mam.

Moja obudowa to SPC Regnum RG1, przepływ powietrza jest w niej słaby, to dlatego wentylator tak się męczy?

0 16
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Sie 2017 09:23
    barteksmrek
    Poziom 25  

Odepnij wentylatory obudowy od zasilania i sprawdź. Dlaczego wentylator obudowy jest sterowany z płyty głównej? Oba powinny być z molex. Ja mam pięć w obudowie 3nadmuchowe i 2 wyciągowe i żaden nie jest podpięty pod płytę.

0
  • #3 05 Sie 2017 11:45
    matikowy123
    Poziom 10  

Wentylator był na 3pin więc musiałem go podłączyć pod płytę, nie miałem przejściówki na molex. Zaraz sprawdzę jak komputer działa bez wentylatora na tyle

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

EDIT: odpiąłem wentylator od obudowy, różnicy w głośności nie zauważyłem, dalej tak samo, za to temperatury to porażka, 65 stopni na procesorze w spoczynku. Odpaliłem HWiNFO, zniknął wentylator CPU a Chassis został i dalej ma 6000 RPM. Jestem na 100% pewien że na płycie podłączyłem wszystko dobrze, nie da się pomylić złącza 4pin z 3pin i białej końcówki CPU z czarną wentyla. Wychodzi na to że Chassis jest w HWiNFO mylony z CPU i to ten BOX jest tak głośny.
    No nic, dzięki za pomoc.

0
  • #4 05 Sie 2017 11:53
    badboy84
    Poziom 37  

barteksmrek napisał:
    Odepnij wentylatory obudowy od zasilania i sprawdź. Dlaczego wentylator obudowy jest sterowany z płyty głównej? Oba powinny być z molex. Ja mam pięć w obudowie 3nadmuchowe i 2 wyciągowe i żaden nie jest podpięty pod płytę.

A dlaczego niby nie może być podłączony do płyty? Wentylator podłączony do MOLEX pracuje na 100% i nie ma żadnej opcji regulacji.

0
  • #5 05 Sie 2017 11:58
    barteksmrek
    Poziom 25  

Złożyłem kilkadziesiąt komputerów. Żaden nie miał wentylatorów obudowy wpiętych w płytę. W płytę wpina się wentylator procesora i mostka północnego jeśli takowy można zainstalować bo z regóły płyty są tak skonstruowane, że chłodzenie mostka jest połączone ciepłowodem z chłodzeniem zasilania procesora i chłodzi to wszystko wentylator procesora.
    Jak możesz poproszę o przykład gdzie wentylator obudowy wpięty jest w płytę.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #6 05 Sie 2017 12:03
    badboy84
    Poziom 37  

Więc może mi powiesz w jakim celu płyty główne mają czasami po 4-5 złącz dla wentylatorów obudowy 3 i 4 pionwe, w zależność co komu potrzeba. Obecnie już molexów się prawie nie używa a wentylatora na SATA jeszcze nie widziałem :lol: Tutaj nie należy się chwalić tym co się zrobiło źle ;)

0
  • #7 05 Sie 2017 12:07
    barteksmrek
    Poziom 25  

badboy84 napisał:
    wentylatora na SATA jeszcze nie widziałem :lol: Tutaj nie należy się chwalić tym co się zrobiło źle ;)

Przepraszam kolegę najmocniej.
    Nie wspomniałem o wentylatorze na SATA.
    Jaka kolega dysponuje w tej chwili obudową do stacjonarnego komputera?

0
  • #8 05 Sie 2017 12:15
    badboy84
    Poziom 37  

Gladius X60, ma ona 5 wentylatorów 3pin podłączonych do kontrolera. Nie korzystam ze złącz na płycie głównej bo wolę mieć pod ręką regulację wentylatorów. Ale to nie mnie dotyczy temat.

0
  • #9 05 Sie 2017 12:21
    barteksmrek
    Poziom 25  

Mnie również nie. Mam pod molexy podpięte trzy wentylatory nadmuchowe i dwa wyciągowe. Cały czs w obudowie jest utrzymywane małe nadciśnienie dzięki czemu nie ma wnikaniu kurzu. Na nadmuchowych są filtry elektrostatyczne zatrzymujące kurz.
    Czy twoje wentylatory obudowy są zasilane z płyty głównej?

0
  • #10 05 Sie 2017 12:24
    badboy84
    Poziom 37  

Nie, napisałem przecież że są podłączone do kontrolera który jest w obudowie.

0
  • #11 05 Sie 2017 12:27
    barteksmrek
    Poziom 25  

badboy84 napisał:
    Więc może mi powiesz w jakim celu płyty główne mają czasami po 4-5 złącz dla wentylatorów obudowy

Czyli nie są podłączone do płyty głównej? To by sie zgadzało bo nigdy nie podłączałem wentylatorów obudowy do płyty głównej tylko do zasilacza. A jaka to płyta ma wyjścia zasilania na wentylatory obudowy? I one nie są zasilane z zasilacza tylko z płyty.

0
  • #12 05 Sie 2017 12:31
    badboy84
    Poziom 37  

Nie są z powodu tego co napisałem. Wszystko co jest w komputerze jest zasilane z zasilacza, podłączenie wentylatorów pod płytę albo kontroler ma tą zaletę że jest możliwość ich regulacji. Podłączone bezpośrednio pod zasilacz pracują non stop na 100%. Koniec OT.

0
  • #13 05 Sie 2017 12:36
    barteksmrek
    Poziom 25  

życzę powodzenia kolego w chłodzeniu.
    Pozdrawiam.
    Bartek

Dodano po 2 [minuty]:

badboy84 napisał:
    Wentylator podłączony do MOLEX pracuje na 100% i nie ma żadnej opcji regulacji.
    badboy84 napisał:
    Wentylator podłączony do MOLEX pracuje na 100% i nie ma żadnej opcji regulacji.

Te wentylatory są tak dobrane i z prędkością i wydajnością, że maja pracować na 100%. Nie z regulacja. Regulacja ich prędkości zakłóci przepływ powietrza w obudowie.

0
  • #14 05 Sie 2017 12:41
    matikowy123
    Poziom 10  

Skoro mamy wszystkie wentylatory obudowy podłączać na molex to co w sytuacji gdy kupujemy obudowę zaopatrzoną fabrycznie w jeden czy dwa wentylatory ze złączami 3pin? Mamy nie odpalać komputera dopóki nie zdobędziemy przejściówki z 3pin na molex? Gdy temperatury wzrosną 3pin nie podniesie obrotów bo nie ma PWN, a molex już będzie na 100%, temperatury takie same hałas też. 3pin można kontrolować tylko przez zmianę napięcia czyli kontrolerem. Sam podbije obroty zależnie od temperatury tylko 4pin PWN tak jak CPU FAN.

Więc różnicy nie ma czy mam 3pin na płyte czy wentyl na Molex.

HWiNFO myli odczyty z sensorów. 6000 RPM miał wentyl CPU a obudowy 1500RPM czyli tyle ile może maksymalnie. Chyba czeka mnie wymiana chłodzenia procesora na jakieś lepsze :)

0
  • #15 05 Sie 2017 13:03
    badboy84
    Poziom 37  

A gdzie jest napisane że na złączu 3 pinowym nie ma regulacji obrotów? Nie wszystkie płyty to umożliwiają, ale to nie oznacza że się nie da.

0
  • #16 05 Sie 2017 15:40
    Kasek21
    Poziom 43  

matikowy123 napisał:
    Gdy temperatury wzrosną 3pin nie podniesie obrotów bo nie ma PWN

Oczywiście, że się da tylko nie sygnałem PWM tylko przez regulację V. (ale nie każda płyta obsługuje takie rozwiązanie).

Co do PWN to: http://www.pwn.pl/ ;) (wiem literówka).

0
  • #17 05 Sie 2017 15:52
    matikowy123
    Poziom 10  

Kasek21 napisał:
    (ale nie każda płyta obsługuje takie rozwiązanie).
    Na pewno nie moja :)

0