Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Algorytm dla najbardziej podobnych paczek - komisjonowanie

wolfau 05 Sie 2017 16:43 648 4
  • #1 05 Sie 2017 16:43
    wolfau
    Poziom 10  

W toku prac pojawił mi się pewien interesujący temat.
    Możliwe, że starzy ABAP wyjadacze (lub młode wilki ;) ), pomogą mi w kwestii opracowania jakiegoś rozsądnego algorytmu komisjonowania.

Wyobraźcie sobie spory magazyn, wewnątrz sporo dostaw, paczek, magazynierów, materiałów.

Procesy wyglądają w miarę standardowo. Ogólnie jednak patrząc - tworzą się dostawy, wewnątrz dostaw są paczki, w paczkach materiały. W monitorze fal pobrania VL37 pojawia się paczka dostaw, dostaje ona dane na podstawie transakcji Z-towej, która grupuje te dostawy wg określonych kryteriów.
    Tu wszystko działa OK.

Na wyjściu VL37 drukuje się dokument, który zawiera wszystkie pojedyncze paczki. I tak - każdy z magazynierów dostaje kilka dostaw, które zawierają po kilka paczek, w paczkach są do złożenia odpowiednie materiały, a one SĄ PODOBNE.

I o to podobieństwo mi teraz chodzi - chciałbym, aby magazynierzy jak najmniej dreptali niepotrzebnie po magazynie. Dzięki temu kupa dobrej nikomu niepotrzebnej roboty byłaby do wyeliminowania.

Wyobrażam to sobie jako utworzenie indeksu z wszystkich paczek V:
    V1
    V2
    V3
    ...
    program przelatywałby po wszystkich paczkach zaczynając od
    Vn+1 (czyli V2)
    V3
    ...
    W każdej z paczek sprawdzam materiały i jeżeli w parze V1 - V2 znalazłby takie same 1 materiał - uzupełniłby kolumnę z "licznikiem" podobieństwa jako 1, dla V1 - V3 - np 2 jako licznik, V1 - .... np 0.
    Potem przy wydruku należałoby po prostu przesortować taką tablicę malejąco wg indeksu paczki i nawet niekoniecznie wykazywać ten licznik.

Nie wiem, czy wyrażam się wyżej dostatecznie jasno, ale tak to sobie wyobraziłem, macie tu jakieś dobre rady / może zdarzył się już jakiś gotowy algorytm / moduł funkcyjny ;) ?

byłbym wdzięczny

0 4
  • #2 05 Sie 2017 17:52
    JacekCz
    Poziom 36  

anegdota przypisywana Piłsudskiemu "... a we Lwowie komuniści strajkują" - "obaj?"

Szukaj na Stack Overflow albo nie wiem gdzie ... tu ludzie piszą systemy w Excellu
    (czuję się starym bezzębnym wilkiem, tzn kiedyś je miałem pojęcie o ABAP)

0
  • #3 06 Sie 2017 18:47
    wolfau
    Poziom 10  

Mimo, że anegdota podoba mi się, to jednak nie rozumiem związku z postem.

Na "stack" już też wcześniej zapytałem (+ na forumsap), na razie jednak trafiło do mnie mało lub wcale.

Dyskusja jest może nieco akademicka ale nie wymagam gotowego modułu funkcyjnego, jeśli ktoś ma jakiś ślad - chętnie posłucham przynajmniej czegoś co naprowadzi mnie na rozwiązanie. I tyle. Na elektrodzie spotkać można wielu świetnych fachowców, dzięki Wam udało mi się wiele razy zrobić dokładnie to, czego chciałem. Może i tym razem się uda, ale jak nie - zamknę post ;)

0
  • #4 07 Sie 2017 09:01
    kinggustav
    Poziom 20  

Czyli chcesz optymalizować na poziomie paczki? To dostawą możemy się chyba nie zajmować.
    Musisz poanalizować czy zawartości paczek są rzeczywiście podobne. Czy takie pogrupowanie paczek jest wogóle możliwe. Przecież w paczce jest wiele materiałów. Może jest to aż tak bardzo splątanie, że żaden algorytm nic nie da. A może już wiesz, że można uzyskać pozytywny efekt?
    Gdyby algorytm grupowania paczek nie pomógł to trzeba by zmienić w magazynie znacznie więcej, żeby uzyskać pozytywny efekt.

0
  • #5 07 Sie 2017 09:28
    wolfau
    Poziom 10  

Tak - SKU się powtarzają, nie ma ich strasznie dużo - podstawowych nie więcej niż 200, dodatkowych - może z 200, zatem wiem, że nie ma strasznego rozdrobnienia. Chciałbym zejść na poziom paczek, bo wiem, że w trakcie komisjonowania ludzie chodzą po magazynie nieco bez sensu...

JK

0