Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Film Super 16 mm - Czy do Super 16 mm potrzebny jest specjalny projektor ?

05 Sie 2017 17:33 1452 4
 • Poziom 6  
  Witam

  Mam pytanie czy do filmu Super 16 mm potrzebny jest specjalny projektor ? Dla filmu Super 8 mm konieczny jest specjalny projektor lub projektor z przełącznikiem. Nie znalazłem informacji o formacie 16 mm. W przyszłym tygodniu bedę miał projektor ELMO FILMATIC 16A. Kupiłem przykładowy film, jest chyba w formacie Super 16, ponieważ perforacja jest tylko po jednej stronie i ma dźwięk optyczny. Czy będzie działał ?
 • Poziom 6  
  Na tych stronach oczywiście byłem. Pytam o to czy do odtwarzania filmów Super 16 mm potrzebny jest specjalny projektor ? Jakiś przykład takiego projektora. Wszędzie jeżeli ktoś sprzedaje taki projektor jest napisane, że że obsługuję format 16 mm o super 16 mm ani słowa. Znalazłem tez instrukcję bardziej popularnego modelu Elmo 16 Cl, też nie ma słowa o super 16 mm. Jeżeli jak o coś pytam na forum to po dłuższym przeszukaniu internetu.
  Ten film, który mam to jest chyba jednak 16 mm, chociaż nie jestem na 100 % pewny. Pytanie czym odtworzyć film Super 16 jest nadal aktualne.
 • Poziom 30  
  kufi1 napisał:
  Pytanie czym odtworzyć film Super 16 jest nadal aktualne.  Warto zajrzeć na anglojęzyczne źródła https://en.wikipedia.org/wiki/16_mm_film (w artykule m. in. wymiary klatki i odstęp perforacji)
  https://indiefilmhustle.com/super-16mm-film-tutorial/

  Po przejrzeniu informacji pod powyższymi linkami wnioskuję, że ten format służył jako "materiał pierwotny" (jest to dość oczywiste - dobry stosunek jakość/cena i znacznie lżejsze i poręczniejsze kamery od 35 mm) , do dystrybucji montażu i obróbki kopiowano go na 35 mm.
  Z opisu kamer Super16 można wywnioskować że projektor 16 mm poradzi sobie ale oczywiście nie wyświetli całej klatki, rozwiązanie to - prace ręczne pilnikiem ;-)

  Prawdopodobnie projektory Super16 nie istniały wcale.
 • Poziom 6  
  Dziękuje za odpowiedź.