Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ukośnica do metalu i drewna - wielofunkcyjna dla hobbysty

mallior 05 Sie 2017 18:36 822 3
  • #1 05 Sie 2017 18:36
    mallior
    Poziom 2  

Szukałem odpowiedniego tematu ale nie znalazłem, jeśli jest to proszę o odesłanie.

Założeniem jest precyzyjne cięcie drewna oraz profili stalowych (głównie kątowniki i zamknięte gr ścianki do 2 mm). Budżet nie określony ale im mniej tym lepiej. Sprzęt będzie wykorzystywany max kilka dni w roku, więc proszę o nie polecanie sprzętu za X tys.

Dla drewna sprawa jest prosta, najlepsze rozwiązanie to ukośnica do drewna. Do moich celów ta powinna starczyć: EINHELL TH-SM 2131 DUAL 1800 W śr. tarczy 210 mm (cena ok 500 zł). Popularny chińczyk więc nie powinno być w razie czego problemu z częściami etc.

Cięcie metalu jest bardziej problematyczne, teoretycznie najtańszym rozwiązaniem jest ukośnica na tarcze kordurowe za 300 zł sa już na allegro. Ale z tego co wyczytałem to mają one wady tzn są mniej precyzyjne niż ukośnice do drewna, nagrzewają materiał cięty (większa podatność na rdzę i widać to na metalu). Druga droższa opcja to ukośnica na tarcze widliowe.

Kupowanie dwóch urządzeń to większe koszty i zagracanie mieszkania. Więc pomyślałem o tym, czy przypadkiem nie jest idealnym rozwiązaniem (przy moich założeniach) kupno ukośnicy einhella, tarcz widliowych do metalu oraz regulatora obrotów (np. AVT1007). Bo jak wiadomo przy drewnie to obroty są 4000-5000 obr/min, a przy metalu zależy od tarczy ale w granicach 1000-2500. Tarcze takie są dość drogie bo 150-200 zł + regulator + tachometr, który też by się przydał do prawidłowej regulacji daje nam cenę dwóch oddzielnych ukośnic (do drewna i do metalu) ALE taki sprzęt powinien lepiej ciąć metal niż ukośnica kordurowa.

Przemyślenia:
    - z tego co czytałem taki regulator obrotów może prowadzić do wzrostu temperatury na uzwojeniu i jego spaleniu, natomiast przy ukośnicy nie ma długiej pracy ciągłej wiec chyba zagrożenia takiego nie będzie?
    - gdzieś czytałem że wolniejsza prędkość cięcia jest niebezpieczniejsza i szybciej zużywa tarcze ale to się chyba tyczy tylko korduru czy widliowych również?
    - czy ma i jeśli tak to istotny wpływ regulator obrotów na moment obrotowy ukośnicy? Czy będzie miało to wpływ na cięcie metalu

Jeśli chodzi o tarcze do metalu 210 mm to widziałem boscha i wielozadaniową evolution. Bosch ma tarcze o różniej prędkość maksymalnej od 1000 do 2300. Evolution ma do 3800. Pytanie moje brzmi czy to jest V-max dla cięcia czy dla wolnych obrotów? Jak powiniennem interpretować to dane.

Proszę bardzo opinie na temat tego tematu, jestem w sumie zdziwiony, że nigdzie nie znalazłem aby ktoś o tym pomyślał. Tym bardziej, że dzięki temu uzyskujemy de facto ukośnice evolution która kosztuje 12000, a tak naprawdę jedyne co jest w niej innowacyjnego to sama tarcza (multizadaniowa) i mniejsza prędkość.

Pozdrawiam,
    mallior

• #2 05 Sie 2017 21:43
    kierbedz4
    Poziom 33  

Ostatnio w sklepie Merlin w Toruniu były wspaniałe ukośnice bardzo dobrej firmy będącej od lat na rynku ale nazwa tej firmy uleciała mi z pamięci.Jest to ukośnica która była a może jest jeszcze w promocji.Cena jej nie przekraczała 1800zł Jak sprawdzę czy jeszcze jest na stanie to dam znać.
    .

Dodano po 17 [minuty]:

Telefon do sklepu Merlin Toruń 56 62 18 850 Dział obsługi klienta nr 56 62 188 19 Jutro się z nimi skontaktuję w sprawie interesującej Pana ukośnicy.

• #3 05 Sie 2017 22:09
    mallior
    Poziom 2  

@kierbedz4 z całym szacunkiem ale Pana post nic nie wnosi i wygląda jak zrobiony strico pod SEO.

Wracając do tematu na anglojęzycznym forum (źródło) są głosy, że rozwiązanie się nie sprawdza ze względu na to, że obniżenie obrotów powoduje spadek momentu oraz przegrzanie (spalenie) silnika (uzwojenia?). Temat był odnośnie piły do metalu na tarcze kordurowe i obniżenie prędkości do widliówek.

Czy ktoś bardziej obeznany może się wypowiedzieć, na ile jest to problem/zagrożenie przy użytkowaniu amatorskim przy profilach zamkniętych. Czyli relatywnie cienka stal + mogę bez problemu robić przerwy po kilka minut między cięciami + jakiś wiatrak postawić. Bo rozumiem, że to jest kwestia taka, że za długa praca prowadzi do przegrzania i uszkodzenia. Natomiast, krótka praca na niskich obrotach nie powoduje żadnego uszkodzenia silnika, tak?

Teraz sprawdziłem i tarcze marka evolution się wycwaniła:

Cytat:
    Model RAGE 210 MULTI
    Średnica zewnętrzna piły widiowej: 210 mm
    Ilość zębów: 24 z
    Średnica otworu mocującego: 25,4 mm
    Dopuszczalne obroty: 4000 obr./min.
    Rodzaj ciętego materiału: stal, aluminium, drewno, drewno z gwoździami, tworzywa sztuczne

Więc tarcza nie podejdzie do ukośnic bo one mają standard 30 mm otwor..

EDIT znalazłem w bardzo nieamatorskiej cenie tarczę do metalu co wytrzyma wysokie obroty ukośnicy do drewna na stronie makity"226.048.08M CMT (cmt to producent) tarcza piła do cięcia „na sucho”":
    Cytat:
    DANE TECHNICZNE:
    - Średnica tarczy: fi 210
    - Średnica otworu: 30 mm
    - Wysokość zęba mm: 5
    - Ilość zębów : 48
    - Grubość zęba: 2,2 mm
    - Grubość tarczy: 1,8 mm
    - Kształt zęba : trapez prosty
    - Twardość (HV10): 1.520
    - Poprzeczna wytrzymałość (N/mm2): 2.300
    - Maksymalna prędkość obrotowa od 3600 do 7300

idealna gdyby nie cena... 289 zł

• #4 08 Sie 2017 19:06
    mallior
    Poziom 2  

Skoro nikt mi nie odpowiedział to sam sobie odpowiem.

Nie da się w prosty sposób zaadoptować ukośnicy do drewna by dobrze cięła metal. Temat jest szeroko omawiany na anglojęzycznych forach.

ROZWIĄZANIE:

W internecie bardzo popularne są piły evolution rage 3, która ma obroty ok 3750-4000 . Czyli pomiędzy typowymi do drewna i do metalu. Widać, że firma wsadziła dużo kasy w marketing i jest jej pełno na youtube itd. Faktycznie tnie ona przyzwoicie cienki metal, drewno, aluminium itd.

WAŻNE:
    Najpopularniejszy model rage 3 kosztuje ok 1200 zł, podczas gdy jest dostępny modem FURY 3 w Castoramie za 650 zł!!! One praktycznie się niczym nie różną ta sama moc, pojemność cięcia etc. Teoretycznie seria RAGE jest dla PRO lub "serious DIY", a FURY jest dla typowych amatorów. Poza kolorem nie ma zbytnio różnic. Główna różnica to tarcza bo FURY kosztuje 100 zł a do RAGE 160 i są inne (RAGE teoretycznie powinna być bardziej wytrzymała i mieć więcej zębów).

Produkt podobno został zaprojektowany z myślą 30% stal 70% drewno. Także w moim wypadku 650 zł to niezła cena biorąc pod uwagę, że ma się mega precyzję w metalu i drewnie. Eksploatacja pewnie będzie droższa niż dedykowanych urządzeń, ale przy moim planowanym obłożeniu nie ma to takiego znaczenia by uzasadniać kupno dwóch narzędzi.

P.S. Temat można chyba zamknąć bo sam rozwiązałem moje dylematy.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson