Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki automatyka c.o.

06 Sie 2017 14:30 714 4
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie wszystkich, na początku chce przeprosić jeśli coś napisze nie tak?
  A więc do tematu:
  6 miesięcy temu kupiłem piec c.o. MG SPAW TAURON DUO 15 kW ze sterownikiem Joker ds3p. Wszystko śmiga ładnie, jednak nie mam kontroli nad temperaturą w domu (brak czujnika temp w mieszkaniu). Chciałbym dokupić siłownik i sterownik do zaworu 4 drogowego który by ewentualnie współpracował z obecnym Joker.
  Mieszkam na 1-szym piętrze, a piec jest w podpiwniczeniu, co utrudnia sterowanie np. o godzinie 3:00 jest zbyt ciepło w domu.
  Za wszelkie sugestie dziękuję.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Najlepiej jakiś sterownik pogodowy + siłownik + sterownik pokojowy.
  Dla przykładu Tech ST431 + 3-stanowy siłownik do zaworu (tu polecam firmy Honeywell, ESBE, Afriso, ale jeżeli już masz zawór 4D zamontowany to siłownik tej samej firmy) + dowolny sterownik pokojowy.
 • Poziom 8  
  Zawór firmy afriso wiec siłownik na pewno tej samej firmy 😊mógł byś podać kombinacje konkretnych modeli które współpracują ze sobą?
  Dzięki wielkie z góry 😊
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  A co tu podawać. Kupujesz siłownik 3-stanowy czyli z 2 wejściami. Podając zasilanie na jedno z wejść siłownik obraca się w prawo, a jak się poda napięcie na drugie wejście to obraca się w lewo. Jak nie podaje się napięcia na żadne z wejść to siłownik się zatrzymuje. Czyli 3 stany: OTWIERANIE, STOP, ZAMYKANIE
  Siłownik podłącza się bezpośrednio do sterownika pogodowego ST431
  Ze sterownika wyprowadza się czujniki temperatury:
  1. czujnik pogodowy
  2. czujnik kotła (umieszcza się w górnej części kotła lub na rurze wychodzącej z kotła)
  3. czujnik zaworu (który umieszcza się na rurze za zaworem mieszającym)
  4. czujnik powrotu (temperatura wody na powrocie do kotła)

  Dowolny sterownik pokojowy (np. Auraton 2025 lub 2030 przewodowy lub bezprzewodowy z dodatkowym oznaczeniem RTH) ze stykami ON/OFF podłącza się do odpowiedniego wejścia sterownika ST431
  Sterownik ST431 konfigurujesz i ustawiasz krzywą grzewczą, który będzie zmieniał temperaturę w obiegu CO w zależności od temperatury zewnętrznej.
  W sterowniku pokojowym ustawiasz sobie harmonogram tygodniowy temperatur.
  Sterownik ST431 reaguje w taki sposób, że jak sterownik pokojowy poda sygnał grzania to ST431 ustawia temperaturę w obiegu CO zgodnie z krzywą grzewczą. Jak sterownik pokojowy rozewrze styki (kiedy już dom osiągnie zadana temperaturę) to ST431 obniża temperaturę grzewczą o np. 5 czy 8 stopni Celsjusza. Wartość tego obniżenia trzeba samemu dobrać i ustawić w ST431
 • Poziom 8  
  Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedz, w najbliższym czasie postaram się zgromadzić wymienione sterowniki/siłowniki i podeślę fotki.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję.