Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe visaton CLOU

misterbociek 06 Sie 2017 17:40 2148 7
  • #1 06 Sie 2017 17:40
    misterbociek
    Poziom 21  

Witam!
    Chciał bym wam zaprezentować moje pierwsze kolumny.
    Przed budową nie miałem wygórowanych oczekiwać, kolumny miały być wąskie(mały pokój), ładne i głownie zależało mi na niskich tonach.
    Ogólnie jest to projekt CLOU lecz zmieniłem wymiary obudowy żeby zajmowała mniej miejsca.

Głośniki.
    Za małe pieniądze kupiłem cztery WS 17 E - 8 Ohm, miały ciekawe parametry, dobre wykonanie i są bardzo ładne :D Mają 17cm. ale na prawdę potrafią mocno walnąć :)
    Zgodnie z producentem kupiłem SC 10 N - 8 Ohm ale powiem wam że następnym razem kupił był mały głośnik szerokopasmowy bo trochę mnie denerwują te wysokie tony, dodatkowo grają nieproporcjonalnie za głośno według mnie.

Zwrotnice wykonałem zgodnie z projektem visatona.

Obudowa.
    Wykonanie obudowy zleciłem osobie która pracuje w firmie produkującej meble. Za dwie kolumny wziął 150zł i mnie zawiódł. Mówiłem mu że w usztywnieniach mają być duże dziury aby powietrze mogło swobodnie się poruszać, a on wiertłem około 1,5cm zrobił parę dziurek. Na kolumnę przypadają dwa usztywnienia, w jednym wyciąłem spory otwór lecz do drugiego nie mam dostępu... Kolumny wygłuszyłem specjalną watą, pod głośniki dałem uszczelki.

Ogólnie jestem zadowolony, niedługo będzie DIY wzmacniacza 3x 60W i subwoofer .
    Kolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOUKolumny podłogowe visaton CLOU

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Sie 2017 22:34
    marcin55246
    Poziom 25  

misterbociek napisał:
    Zwrotnice wykonałem zgodnie z projektem visatona.

Cewki masz za blisko siebie, chyba, że jest to poparte pomiarami. Zresztą mogłeś się bardziej postarać z rozmieszczeniem elementów. Czemu zastosowałeś elektrolity zamiast MKP, MKT?

• #3 07 Sie 2017 18:36
    misterbociek
    Poziom 21  

marcin55246 napisał:
    Zresztą mogłeś się bardziej postarać z rozmieszczeniem elementów

Zgadzam się , na początku zrobiłem zwrotnicę do głośników niskotonowych i za ciekawie nie wygląda, do piszczałek już lepiej wyszło al cudów nie ma,
    marcin55246 napisał:
    Czemu zastosowałeś elektrolity zamiast MKP, MKT?

Przede wszystkim cena kolumn przewyższyła moje założenia, około 700zł a kondensatory o których piszesz są dziewięć razy droższe . Po drugie powinieneś się spytać visaton'a po co sprzedają te kondensator.

• #4 08 Sie 2017 17:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

misterbociek napisał:
    Wykonanie obudowy zleciłem osobie która pracuje w firmie produkującej meble.
    To widać. Płyta meblowa do budowy szczelnych kolumn za bardzo się nie nadaje - laminat, czy okleina na powierzchniach płyt wymusza stosowanie odpowiednich klejów. Inaczej po stwardnieniu klej może puścić.
    misterbociek napisał:
    zmieniłem wymiary obudowy żeby zajmowała mniej miejsca.
    A co z pojemnością? Zmieniając wymiary zmieniłeś i pojemność, a zmieniając pojemność zmieniłeś i dolną częstotliwość graniczną.
    Czemu bipolarne elektrolity, a nie najzwyklejsze nawet foliowe? Robisz dla siebie i w założeniu (?) ma to służyć i grać długo i dobrze. Bipolarne kondensatory tego nie zapewnią. Być może pośrednio ma to wpływ na "denerwują te wysokie tony" - pojemności są sprawdzone, czy zawierzyłeś opisom? Rezystory mają dokładnie te wartości jakie rekomendował Visaton? Na zamieszczonej charakterystyce widać całkiem wyrównany przebieg - skąd więc denerwujące wysokie?

• #5 08 Sie 2017 19:40
    misterbociek
    Poziom 21  

398216 Usunięty napisał:
    To widać. Płyta meblowa do budowy szczelnych kolumn za bardzo się nie nadaje - laminat, czy okleina na powierzchniach płyt wymusza stosowanie odpowiednich klejów. Inaczej po stwardnieniu klej może puścić.

Jest to płyta wiórowa 18mm laminowana obustronnie, ogólnie żaden klej się do tego nie nadaje ale na szczęście wykonawca dał sporo sylikonu i jest wszystko szczelne.

398216 Usunięty napisał:
    A co z pojemnością? Zmieniając wymiary zmieniłeś i pojemność, a zmieniając pojemność zmieniłeś i dolną częstotliwość graniczną.

Pojemność jest taka sama. Kolumny zrobiłem "Płytsze" o 10 cm. ponieważ chciałem oddalić głośniki od siebie z powodu bardzo ograniczonej wielkości pokoju. Dodatkowo chciałem żeby głośniki były wyżej.
    398216 Usunięty napisał:
    Robisz dla siebie i w założeniu

Tak.

Jeśli chodzi o denerwujące wysokie tony to najprawdopodobniej nie jestem przyzwyczajony :D

• #6 08 Sie 2017 20:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

misterbociek napisał:
    żaden klej się do tego nie nadaje ale na szczęście wykonawca dał sporo sylikonu
    To jak te płyty są łączone ze sobą? Konfirmatami?
    misterbociek napisał:
    Jeśli chodzi o denerwujące wysokie tony
    Co rozumiesz pod pojęciem "denerwujące"? To może być wina elektrolitów... (sprawdź chociaż ich pojemność)

• #7 08 Sie 2017 20:27
    misterbociek
    Poziom 21  

Zwykłe wkręty + zaślepki.

Jutro przeniosę kolumny do dużego i zobaczę jak zagrają, może po prostu za blisko są.

• #8 15 Lip 2018 11:43
    misterbociek
    Poziom 21  

misterbociek napisał:
    398216 Usunięty napisał:

Jest to płyta wiórowa 18mm laminowana obustronnie, ogólnie żaden klej się do tego nie nadaje ale na szczęście wykonawca dał sporo sylikonu i jest wszystko szczelne.

No niestety, kolumny się rozszczelniły. Silikon nie spenetrował płyty wiórowej i powstały nieszczelności, małe ale kolumny zaczęły pierrrdzieć. Tak jak widzicie, obudowa zamknięta musi być szczelna w 100%'ach :wink: