Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz DIORA WS 502 i 4 kolumny ???

02 Sie 2005 20:48 2087 13
  • Poziom 12  
    Moje pytanie jest mozę śmieszne dla niektórych, ale wolę zapytć. Mianowicie w moim wcmacniaczu mam wyjscia na 2 kolumny 2x50wyjscia na 8Ω z tego co mi wiadomo. Chciałbym podłączyć do tego 4 mniejsze (4x30 też 8Ω) bo takie w domu posiadam i chciałbym wiedzieć czy mozńa to jakos wykonać czy mozna po prostu do jednego + w wzmacniaczu podłączyć dwa + od kolumn i to samo z minusami ? Dziękuję z góry za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    Witam.Jezeli glosniki laczysz rownolegle to ich impedancja spada o połowe,czyli bez problemu powinno isc 4 na 2 wyjscia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    1. Diora WS502 ma 2x35W przy 8Ω
    2. Równolegle połączone dwie kolumny po 8Ω , dadzą impedancję 4Ω - Eksploatacja wzmacniacza pod tym obciążeniem (minimum dla WS502 to 8Ω ), doprowadzi w niedługim czasie do jego zniszczenia.
  • Poziom 13  
    teoretycznie nic sie nie powinno stać jak będziesz z rozwagą operował pokrętłem wzmocnienia- moim zdaniem do domu takie rozwiązanie tymczasowe wystarczy.
  • Poziom 31  
    ŻADEN człowiek nie jest w stanie na ucho stwierdzić maksymalnej mocy, przy której wzmacniacz może pracować na zbyt niskiej impedancji. Takie rozwiązanie jest wysoce ryzykowne, a jego konwekwencją może być spalenie układu którego zdobycie jest już dzisiaj niemożliwe.
  • Poziom 14  
    Nie radzę podłączać na 4Ω, bo:
    1. Gwałtownie wzrasta zużycie wzmacniacza.
    2. Występuje wielki spadek mocy (Diora ma bardzo słabą wydajność prądową) - może się wyłączać (zatykać).<ja miałem taki problem z UNITRĄ>
    3. Przy takim podłączeniu może wystąpić przester, co znacznie pogarsza jakość dźwięku.

pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Ja tak kiedys podpinałem w 502 tyle że dwie kolumny po 4 ohmy i w zasadzie działa, jednak mocno grzeje sie hybryd i trafo, poza tym jakos dziwnie wtedy zachowywał (stuki), można zainstalować wiatraczek, ale to "ryzyk fizyk".
  • Poziom 31  
    prez8s napisał:
    Ja tak kiedys podpinałem w 502 tyle że dwie kolumny po 4 ohmy i w zasadzie działa, jednak mocno grzeje się hybryd i trafo, poza tym jakos dziwnie wtedy zachowywał (stuki), można zainstalować wiatraczek, ale to "ryzyk fizyk".

Kolego Ty już w ogóle przesadziłeś. Jeśli spiołeś to równielegle to wypadkowa impedancja wyszła 2Ω. Miałeś szczęście, że Hybryda Ci się nie uszkodziła Żadne zastosowanie wiatraczka nie pomoże bo chodzi tu równiez o pobór prądu który wzrasta 2 krotnie . Nie wolno podpinać mniejszej impedancji obciążenia niż takiej jaką przewidział producent bo doprowadzi to do uszkodzenia wzmacniacza.
  • Poziom 33  
    Wojtek.zse napisał:
    prez8s napisał:
    Ja tak kiedys podpinałem w 502 tyle że dwie kolumny po 4 ohmy i w zasadzie działa, jednak mocno grzeje się hybryd i trafo, poza tym jakos dziwnie wtedy zachowywał (stuki), można zainstalować wiatraczek, ale to "ryzyk fizyk".

Kolego Ty już w ogóle przesadziłeś. Jeśli spiołeś to równielegle to wypadkowa impedancja wyszła 2Ω. Miałeś szczęście, że Hybryda Ci się nie uszkodziła Żadne zastosowanie wiatraczka nie pomoże bo chodzi tu równiez o pobór prądu który wzrasta 2 krotnie . Nie wolno podpinać mniejszej impedancji obciążenia niż takiej jaką przewidział producent bo doprowadzi to do uszkodzenia wzmacniacza.

Nie, nie, zle mnie zrozumiales, podpiąłem do jedengo kanału 4 ohmy. No przy 2 ohmach/kanał to już by nie żył. :)
  • Poziom 31  
    I tak ryzykowałeś. Ja bym tak nie podpinał bo jak w dzisiejszych czasach Hybryda STK poleci to wzmacniacz nadaje się do pieca.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Wojtek.zse napisał:
    I tak ryzykowałeś. Ja bym tak nie podpinał bo jak w dzisiejszych czasach Hybryda STK poleci to wzmacniacz nadaje się do pieca.
    Pozdrawiam

Nie koniecznie. To bylo jakies 5 lat temu i wtedy akurat były te stk-i po ok 50zł. A teraz to nie wiem, poza tym mozna tez kupic dwa porządnej mocy rezystory 4 ohmowe i sie bawić w łączenie w szereg z kolumnami. Miałem tez kiedyś aws 504 i własnie go uwaliłem, z tym że tam padło co innego... :)
  • Poziom 31  
    prez8s napisał:
    To bylo jakies 5 lat temu i wtedy akurat były te stk-i po ok 50zł. A teraz to nie wiem

Teraz nie są nawet po 0zł - bo nie ma ich już w ogóle...
  • Poziom 31  
    Witam.
    Tylko tam końcówka zbudowana jest na tranzystorach więc raczej z jej naprawą nie będzie większych kłopotów no i 80zł to też przesada w warunkach domowych naprawa będzie kosztować 20-30zł. A jak spali się hybryde to ... sami wiecie. Pozostaje tylko podstawić jakiś inny układ scalony (TDA, LM najszybciej i najlepiej ) ale to już nie to samo.
    Dlatego powtórze to jeszcze raz: nie radze nikomu podpinać mniejszej impedancji obciążenia niż takiej jaką zaleca producent.
    Pozdrawiam