Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukowanie drukarką laserową na laminacie

lukasku 08 Sie 2017 23:49 14106 60
  • #31 08 Sie 2017 23:49
    krisRaba
    Poziom 23  

lukasku napisał:
    jak "wyciągnąć" pady smd z Top bez ścieżek ?

Chyba nie trzeba wyciągać z warstwy ścieżek. Same pady SMD są na warstwach dla pasty lutowniczej, w gerberach bodajże *.gtp dla warstwy TOP i *.gbp dla BOTTOM.

• #33 09 Sie 2017 10:20
    krisRaba
    Poziom 23  

*.gts jest od soldermaski, więc będą tam nie tylko pady SMD, ale również niezamaskowane przelotki i pady przewlekane...

Chociaż wracając do tego, że chcesz robić soldermaskę ;), to przecież jest komplet informacji, których potrzebujesz, więc nie trzeba ich wyciągać z innych źródeł ;) Poleciłem *.gtp/*.gbp gdybyś faktycznie potrzebował tylko SMD, jak pisałeś - na nich nie ma przelotek i padów przewlekanych.

• #34 09 Sie 2017 10:59
    lukasku
    Poziom 8  

krisRaba napisał:
    *.gts jest od soldermaski, więc będą tam nie tylko pady SMD, ale również niezamaskowane przelotki i pady przewlekane...

Chociaż wracając do tego, że chcesz robić soldermaskę ;), to przecież jest komplet informacji, których potrzebujesz, więc nie trzeba ich wyciągać z innych źródeł ;) Poleciłem *.gtp/*.gbp gdybyś faktycznie potrzebował tylko SMD, jak pisałeś - na nich nie ma przelotek i padów przewlekanych.

Rozumiem troszkę namieszałem, bo myślałem, że da się to zrobić w jakiś sposób za pomocą warstw bez generacji plików Gerbera(np. zmienić jakimś cudem warstwę m.in T/B Cream by pady były nie "kratkowane" a pełne). Ale wszystko jasne i jeszcze raz dzięki.

• #35 12 Sie 2017 23:07
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

Płytka wygląda pięknie , wręcz niewiarygodnie pięknie. Zastanawia mnie także sposób wiercenia, chyba nie ręcznie?

• #36 13 Sie 2017 11:12
    lukasku
    Poziom 8  

RomanFilipecki napisał:
    Płytka wygląda pięknie , wręcz niewiarygodnie pięknie. Zastanawia mnie także sposób wiercenia, chyba nie ręcznie?

Niestety póki co ręcznie. Nie "dorobiłem" się jeszcze jakiejś prostej wiertareczki do robienia otworów, chociaż mam w głowie już pomysł.

• #37 13 Sie 2017 15:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

kortyleski napisał:
    Cały czas chodzi mi po głowie pokrycie laminatu cienką warstwą czarnej farby i wypalenie ścieżek laserem CNC. A później w wytrawiacz.

A może pójść dalej i odparowywać laserem miedź?

• #38 13 Sie 2017 16:14
    Freddy
    Poziom 43  

Kraniec_Internetów napisał:
    A może pójść dalej i odparowywać laserem miedź?
    Pewnie, tylko moc 2W to duuużo za mało, trzeba tak ze 100W co najmniej. :)

• #39 13 Sie 2017 16:17
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Freddy napisał:
    Pewnie, tylko moc 2W to duuużo za mało, trzeba tak ze 100W co najmniej.

I jakiegoś programu który zniknie tylko miedź, a nie dokopie się tym laserem do jądra ziemii :)
    https://www.youtube.com/watch?v=TMCjWslnM1A

• #40 13 Sie 2017 17:23
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

O ile w wykonanie pcb tej jakości w warunkach amatorskich jestem skłonny uwierzyć to nie wierzę w wiercenie ręczne z taką dokładnością. Spójrzcie nawet viasy ( o mniejszej srednicy placka) są powiercone doskonale, centralnie i brak kraterów po wiertle . W całości dla mnie wręcz niewiarygodne...

• #41 13 Sie 2017 19:08
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Freddy napisał:

I jakiegoś programu który zniknie tylko miedź, a nie dokopie się tym laserem do jądra ziemii :)
    https://www.youtube.com/watch?v=TMCjWslnM1A

Bardziej to

Link

• #42 13 Sie 2017 19:38
    lukasku
    Poziom 8  

RomanFilipecki napisał:
    O ile w wykonanie pcb tej jakości w warunkach amatorskich jestem skłonny uwierzyć to nie wierzę w wiercenie ręczne z taką dokładnością. Spójrzcie nawet viasy ( o mniejszej srednicy placka) są powiercone doskonale, centralnie i brak kraterów po wiertle . W całości dla mnie wręcz niewiarygodne...

Ale na zdjęciach nie ma płytki z otworami :) są tylko 4 pozycjonujące wydruk dwustronny :D Szczerze nie wiem o co chodzi ;)

Przy okazji zapytam Państwa, czy tusz eko-solwentowy nadaje się jako "soldermaska" ? Tak sobie myślę, gdyż mam przerobionego Epsona na druk PCB i gdyby tak się nadawała...

• #43 13 Sie 2017 20:49
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

lukasku napisał:
    Ale na zdjęciach nie ma płytki z otworami są tylko 4 pozycjonujące wydruk dwustronny Szczerze nie wiem o co chodzi

Ja też kminię co się tu stało :P
    wada napisał:
    Freddy napisał:

Bardziej to

Ale to jest fabryczne rozwiązanie, do tego zapewne kosmicznie drogie. Tamto powstało w czyimś garażu. Niemniej to co wysłałeś wierci otworki :O

• #44 13 Sie 2017 22:22
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Ale to jest fabryczne rozwiązanie, do tego zapewne kosmicznie drogie. Tamto powstało w czyimś garażu. Niemniej to co wysłałeś wierci otworki :O

A miedz jest bardzo wrednym materiałem dla lasera, nie dość że działa jak lustro i ponad 50% światła odbija i trzeba ją traktować pod lekkim kątem, aby odbicie nie trafiało ponownie do obiektywu, to jeszcze jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, i potrzebuje prawie trzykrotnie więcej energii niż stal nierdzewna.
    Jakże mocny musi być nadmuch i odciąganie powietrza, aby odciągnąć odparowaną miedz i aby nie spalić laminatu.
    Będę musiał w pracy zobaczyć jak nasze lasery potraktują laminowane płytki.

lukasku napisał:

Przy okazji zapytam Państwa, czy tusz eko-solwentowy nadaje się jako "soldermaska" ? Tak sobie myślę, gdyż mam przerobionego Epsona na druk PCB i gdyby tak się nadawała...

Zapomnij - byś musiał bardzo dużo warstw nałożyć
    Co innego Solwentowy ale utwardzany UV

• #45 13 Sie 2017 22:26
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

wada napisał:
    Będę musiał w pracy zobaczyć jak nasze lasery potraktują laminowane płytki.

A jakie tam macie lasery?
    Zawsze pozostaje frezowanie w laminacie :) Też ładnie wychodzi.

• #46 13 Sie 2017 22:59
    lukasku
    Poziom 8  

wada napisał:

lukasku napisał:

Zapomnij - byś musiał bardzo dużo warstw nałożyć
    Co innego Solwentowy ale utwardzany UV

Znalazłem coś takiego(pod micro piezo). Z racji tego, iż słabo się znam w tych sprawach, chciałem zapytać, czy samo UV i solwentowy wystarczy by być pewnym o jego przydatności, czy może jakiś test etc. ? Jeśli tak to kiedyś bym spróbował i tu opisał.

• #47 13 Sie 2017 23:16
    RomanFilipecki
    Poziom 16  

Sorry byłem święcie przekonany że ona jest powiercona doskonale idealnym wiertłem z niesłychaną precyzją. No to teraz wyzwanie przed Tobą.

• #49 22 Sie 2017 08:38
    pier
    Poziom 23  

lukasku napisał:

Schemat wyglądał tak, wyczyszczenie płytki papierem wodnym, odtłuszczenie acetonem, położenie cienkiej warstwy silikonu i rozprowadzenie szmatką/papierem śniadaniowym aż płytka wygląda jak sucha, po przeniesieniu nadruku na płytkę wygrzewanie 180-190 stopni 2-3min

Spróbowałem użyć silikonu. Efekt jest taki że kreda łatwiej odchodzi od laminatu no i może lekko poprawiła się jakość.

• #50 02 Wrz 2017 11:00
    lukasku
    Poziom 8  

Witam, postanowiłem przetestować pierwszą modernizację tego Pana, mianowicie Lexmark E260. Z racji tego, że większość pisała, iż cała linia jest podobna a mi nie udało się znaleźć E260 kupiłem E460 i tu mały zonk. Mechanicznie są można powiedzieć w 90% takie same lecz 460-a jest szybsza i inaczej pobiera papier. To informacja dla zainteresowanych przeróbką tych drukarek. Co się z tym wiąże, wsad do attiny również nie będzie "pasował". Ja napisałem swój wsad , ale na ATTINY 2313a by mieć diody (kontrolki ) bo nie znałem czasów przejścia przez czujniki(posiadam oscyloskop, ale do tej pory nie kupiłem drugiej sondy, co by ułatwiło sprawę czasów przejścia papieru przez czujniki). Mój program startuje w momencie załączania sprzęgła, które wsuwa papier do drukarki. Reszta jest podobna do tego: http://www.instructables.com/id/Modification-of-the-Lexmark-E260-Laser-Printer-for/ . Jako tako dalsze testy z braku czasu będę robił dopiero za około miesiąc, lecz mam kilka spostrzeżeń. Otóż ta drukarka w porównaniu do Pantum w modyfikowaniu na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej skomplikowana, ale jak to bywa później kiedy zrozumie się jej działanie jest na prawdę prosta. Dodatkowo jest wykonana dużo bardziej solidnie. Osobiście przypadła mi do gustu i ma zaletę, która deklasuje prawdopodobnie wszystkie inne drukarki (zwłaszcza do takich przeróbek i ewentualnych błędów), mianowicie bęben światłoczuły kosztuje 15zł a cały toner z bębnem około 50. W porównaniu z Pantum(gdzie co prawda jest łatwiejsza do przeróbek), gdzie bęben z tonerem kosztuje ok. 180zł jest dużą różnicą :)]

]Link[/url]

• #51 02 Wrz 2017 13:47
    jacynka84
    Poziom 26  

Nie da się bez tej attiny? Nie można zwyczajnie przykleić do kartki a4 tego laminatu? Po czym generowanie PDF i tam można spozycjonować gdzie to ma być na kartce, możliwe też ew manipulacje w darmowym inkscape. Milimetry się zgadzają kiedyś drukowałem nie raz i wszystko było prawidłowo z wymiarowane ale trzeba zaznaczyć w drukuj pdf jako skala 100%.

• #52 02 Wrz 2017 14:42
    lukasku
    Poziom 8  

jacynka84 napisał:
    Nie da się bez tej attiny? Nie można zwyczajnie przykleić do kartki a4 tego laminatu?

Mechanicznie nie jest to proste, gdyż kartka jest podciągana (zaginana) przez podajnik
    Drukowanie drukarką laserową na laminacie
    Jeśli chodzi o jakąś taką płytką przeróbkę, nie ma tam za dużo miejsca i nawet próbowałem w prosty sposób to przerobić dodając tylko rezystor na utrwalacz. Niestety ten podajniczek jest mały i nie za bardzo chce wciągać płytę. Docelowo w "mojej" przeróbce będzie elektromagnes (z odzysku tej drukarki) wprowadzał (wpychał) automatycznie płytę co powinno dać przynajmniej teoretycznie np. większą precyzje(ale i wygodę) przy płytach dwustronnych.
    Dodatkowo różnica w tym co robię a modyfikacji M. Lermana jest to, że oprócz tacy, dla małych płytek ja drukować mogę pełny format A4, na tym mi osobiście zależało.

• #53 02 Wrz 2017 14:58
    jacynka84
    Poziom 26  

Przecież jak zaginana jak laminat nie będzie mógł się zaginać. Tym bardziej jak laminat będzie mógł przejść przez drukarkę to tym bardziej zwykła kartka.

• #54 02 Wrz 2017 15:14
    lukasku
    Poziom 8  

jacynka84 napisał:
    Przecież jak zaginana jak laminat nie będzie mógł się zaginać. Tym bardziej jak laminat będzie mógł przejść przez drukarkę to tym bardziej zwykła kartka.

Chyba nie rozumiem, Attiny "emuluje i synchronizuje" jedynie czujniki drukarki i przejście przez nią płytki. Z wymiarowaniem nie mam problemu, gdyż zmienia się jedynie nośnik zamiast kartki, albo bezpośrednio laminat A4 lub tacka a na niej laminat na mniejsze wydruki. Na tacy można również wydrukować sobie podział etc.

• #56 04 Paź 2017 08:48
    Piotr160292
    Poziom 36  

Jak to robisz, że tak idealnie Ci płytki wychodzą? oO Mnie bez przerwy "ucina", albo nadtrawia jakieś ścieżki... Jakibyś zobaczył płykę od mojego zasilacza liniowego to byś sie za głowę złapał... Ja się wkurzałem jak głupi, że nie działa, a tu okazało się, że po prostu B327 mnie strollował i wypierdzielił mi ścieżkę, no co uwagi nie zwróciłem i musiałem kawałek przewodu dać, bo nie chciałem robić drugiej wiedząc, że najprawdopodobniej jest to strata papieru, tonera i czasu, bo efekt będzie niewiele lepszy... To samo miałem jak dorabiałem moduł przekaźnikowy do stanby mojego WS502. Wtedy jeszcze miałem zacięcie i wykonałem chyba z 10 prób i na każde 10 albo mi podtrawiało miedź, albo całkowicie zżerało. W końcu poddałem się i wychodząc z założenia że ma to działać przede wszystkim, nie wyglądać, wybrałem najlepszą z tych wszystkich i na takiej podżartej poskładałem...

• #57 05 Paź 2017 15:50
    lukasku
    Poziom 8  

Piotr160292 napisał:
    Jak to robisz, że tak idealnie Ci płytki wychodzą?

Ale również drukujesz ? Czy termo transfer ? Początkiem przyszłego tygodnia będę miał luźniej to pokaże wydruki z tej drugiej drukarki. Pozdrawiam

• #58 05 Paź 2017 17:09
    Piotr160292
    Poziom 36  

Nie, żelazkiem nakładam... Właśnie nie wspomniałem, że o termotransfer mi chodzi. Z resztą jednym i drugim sposobem płytki wyszły Ci jak z fabryki...

• #59 06 Paź 2017 10:13
    lukasku
    Poziom 8  

Piotr160292 napisał:
    Nie, żelazkiem nakładam... Właśnie nie wspomniałem, że o termotransfer mi chodzi. Z resztą jednym i drugim sposobem płytki wyszły Ci jak z fabryki...

Jeśli Pana technika termo transferu ma problem tylko z podtrawieniami(ja osobiście nie mam cierpliwości do termo transferu :) ) ja spróbowałbym podgrzać toner już przeniesiony na płytkę, albo zwykłym pistoletem na gorące powietrze, lub jak w moim przypadku, w piekarniku na ok 3min ~180-200 stopni. Co ciekawe temp. topnienia tonera przyjmuje się ~180 stopni, ja zauważyłem, iż niektóre tonery robią się lekko lepkie przy znacznie mniejszych temperaturach.

• #60 06 Paź 2017 10:17
    Piottr242
    Poziom 12  

To może kwestia papieru i temperatury oraz rodzaju tonera.
    Mnie termotransfer wyszedł za pierwszym razem, drukując leciwą drukarką HP1010 na papierze kredowanym specjalnie kupionym w tym celu.

Czasem zdarza się, że jakaś ścieżka się nie odbije i zostanie na papierze (ale wtedy to od razu widać), i dzieje się tak albo w przypadku kiedy jakiś paproch się dostanie pod papier, albo nierównomiernego prasowania, albo nierównej krawędzi płytki.
    Faktem jest, że jak dotąd prasowałem płytki wielkości nie przekraczającej powierzchnię biletu tramwajowego, nie wiem czy przy większej powierzchni uda mi się tak ładnie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME