Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukowanie drukarką laserową na laminacie

lukasku 06 Paź 2017 10:22 27885 109
  • #61 06 Paź 2017 10:22
    lukasku
    Poziom 9  

Piottr242 napisał:

Faktem jest, że jak dotąd prasowałem płytki wielkości nie przekraczającej powierzchnię biletu tramwajowego, nie wiem czy przy większej powierzchni uda mi się tak ładnie.

Dokładnie tak jest, nie mam wielkiego doświadczenia w termo, ale żartobliwie pisząc trudność wzrasta do kwadratu wraz z wielkością płytki ( i zagęszczeniem ścieżek ) :) Przynajmniej ja tak miałem.

• Arrow Multisolution Day
  • #62 23 Paź 2017 14:33
    ksik
    Poziom 12  

Do autora tematu:
    Czy zamiast drukarki Pantum 2502 moze byc model 2500 żeby go przerobić?
    U nas w Polsce ciężko jest dotac 2502.
    Pozdr

• #63 23 Paź 2017 16:15
    silelis
    Poziom 10  

ksik napisał:
    Do autora tematu:
    Pozdr

Korespondowałem z autorem oryginalnego tekstu na Instructable i potwierdził, iż on rzeczywiście posiada P2500W.

Z reszta jak się dobrze przyjrzeć temu zdjęciu:

to widnieje na nich napis P2500W, co z resztą autor oryginału potwierdził. :D

natomiast @lukasku powiedział mi, iż istnieją problemy z bębnem światłoczułym i możliwością jego uszkodzenia podczas "pierwszych testów". Nowy to koszt 180 PLN.

Z chęcią bym pobawł się ta konstrukcją, ale własnie potrzebuje rozwinięcia tego tematu bębna. Na co zwrócić uwagę??

• #64 23 Paź 2017 16:26
    Freddy
    Poziom 43  

P2500W to nazwa serii, więc sądzę, że ostatnie cyferki dotyczą drobnych modyfikacji tylko, a mechanizm ten sam.

• #65 23 Paź 2017 20:53
    lukasku
    Poziom 9  

Dodano po 12 [minuty]:

silelis napisał:
    ksik napisał:
    Do autora tematu:
    Pozdr

Korespondowałem z autorem oryginalnego tekstu na Instructable i potwierdził, iż on rzeczywiście posiada P2500W.

Z reszta jak się dobrze przyjrzeć temu zdjęciu:

to widnieje na nich napis P2500W, co z resztą autor oryginału potwierdził. :D

natomiast @lukasku powiedział mi, iż istnieją problemy z bębnem światłoczułym i możliwością jego uszkodzenia podczas "pierwszych testów". Nowy to koszt 180 PLN.

Tak, ja modyfikowałem Panthum 2500 bez "W". "W" jest to oznaczenie karty wi-fi, która nam do szczęścia nie jest potrzebna a jest droższa.

Cytat:
    Z chęcią bym pobawł się ta konstrukcją, ale własnie potrzebuje rozwinięcia tego tematu bębna. Na co zwrócić uwagę??

Może w najprostszy sposób, bęben jest bardzo delikatny, (wydaje mi się, że Lexmark E260/460 mają dużo mocniejsze) w związku z tym, wszystko z czym ma styk musi być wygładzone a w razie jakiegokolwiek zatrzymania, (gdy w środku znajduje się płyta pcb) nie wolno jej przeciągać(to był mój błąd), tylko niestety trzeba za każdym razem demontować toner. Oczywiście to będzie się zdarzać na początku/testy zabawy w drukowanie.

Z racji tego, iż nie dostałem Lexmark E260(czyli tą drugą drukarkę z linku z pierwszego postu) kupiłem Lexmark E460, którą już sam kończę przerabiać. Postaram się rezultaty pokazać w tym wątku. Pozdrawiam.

• #66 24 Paź 2017 07:32
    ksik
    Poziom 12  

Do marianm68:
    Czy robiłeś próby z silikonem w sprayu przy termotransferze?
    Jak tak to podaj szczegóły jakieś.

Do lukasku:
    robiłem próby aby wydruk psiknąć nitrem bezpośrednio na papier i po odparowaniu przenieść na miedz termotransferem, efekt był ten sam jak bez tego a nawet gorszy bo jak gazetka kolorowa to przenosiło minimalnie też czasami farbę z gazetki szczególnie kolor czerwony, dodam że to nitro nie rozpuszczało tonera ja muszę mieć inny rozpuszczalnik który bierze mój toner bo standardowe nitro nie chce go jeść.

Pozdr

• Arrow Multisolution Day
  • #67 25 Paź 2017 09:34
    lukasku
    Poziom 9  

Witam, czy spotkali się Państwo z tonerem, którego(podgrzanego) nie rozpuszcza: aceton, benzyna, rozpuszczalniki: ftalowy, nitro, do farb olejnych, jedynie bardzo minimalnie rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych. Wie ktoś, co można jeszcze spróbować, bo ścieranie jedynie papierem 500-800 wyższe to jest męka. Miał ktoś z Państwa coś podobnego ? Pozdrawiam

• #68 25 Paź 2017 09:52
    uhyt
    Poziom 13  

Możesz jeszcze spróbować spirytusem.

• #70 25 Paź 2017 11:29
    lukasku
    Poziom 9  

uhyt napisał:
    Możesz jeszcze spróbować spirytusem.

Alkohol izopropylowy , ropa też nie działają, zobaczę czysty, ale raczej marne szanse.
    Piottr242 napisał:
    Do usuwania tonera świetnie sprawdza się preparat do usuwania etykiet. Ja mam taki w pomarańczowym sprayu, toner zmywa idealnie.

Nie wiem, gdzie takie coś można kupić, ale dzięki poszukam.

• #71 25 Paź 2017 12:21
    silelis
    Poziom 10  

lukasku napisał:
    Nie wiem, gdzie takie coś można kupić, ale dzięki poszukam.

lebel off zdziera każdą etykietę.

• #72 26 Paź 2017 10:10
    uhyt
    Poziom 13  

No to jeszcze zostają takie świństwa jak toluen i xylen, ale marne szanse.
    Swoją drogą co to za toner?

• #73 26 Paź 2017 10:37
    lukasku
    Poziom 9  

uhyt napisał:

Witam, nie mam pojęcia, kupiłem razem z drukarką wiem, że był uzupełniany. Próbowałem się dowiedzieć, ale nie mogę się dodzwonić do sprzedawcy ;)

• #74 26 Paź 2017 11:05
    yogi009
    Poziom 42  

Ksylen doskonale rozpuszcza toner. Przynajmniej ten od HP. Bo teraz zdarzają się tonery-wynalazki.

• #75 27 Paź 2017 10:23
    marianm68
    Poziom 16  

ksik napisał:
    Do marianm68:
    Czy robiłeś próby z silikonem w sprayu przy termotransferze?
    Jak tak to podaj szczegóły jakieś. Pozdr

Tak, ale niezbyt udane. Trzy razy próbowałem ale zawsze miałem jakieś ubytki w przeniesionym wydruku na płytkę. Za każdym kolejnym razem próbowałem dokładniej (i równomiernie) rozprowadzać/wycierać silikon. Przyklejony toner trzymał się mocno ale niestety nie wszędzie.

Być może jeszcze się pobawię z silikonem (nie miałem zbyt wiele czasu na próby i zrobiłem tę płytkę "klasycznym" termotransferem).

• #76 29 Paź 2017 19:20
    ksik
    Poziom 12  

lukasku napisał:
    uhyt napisał:

Witam, nie mam pojęcia, kupiłem razem z drukarką wiem, że był uzupełniany. Próbowałem się dowiedzieć, ale nie mogę się dodzwonić do sprzedawcy ;)

I dowiedziałeś się co to za toner? Niestety mój co posiadam w Samsungu ML2165 (D101S) jest jakiś kijowy i często mam prześwity na większych placach miedzi i podtrawienia przez to aż zaczyna mnie już termotransfer denerwować.

• #77 30 Paź 2017 21:39
    lukasku
    Poziom 9  

ksik napisał:

Niestety nie, rozpuszczalnika (ksylen) póki co również nie testowałem.

Pierwsze testy druku z Lexmarka(wielkość płytki 195x255, więc prawie format A4)
    Drukowanie drukarką laserową na laminacie:

• #78 30 Paź 2017 22:25
    ksik
    Poziom 12  

Pokaż jeszcze po wytrawieniu jak sie toner zachowuje przy kontakcie z B327.

• #80 01 Lis 2017 13:45
    bodzio667
    Poziom 18  

Do autora tematu. Widzę że w środku ten Pantum to Samsung. Bardzo podobny do ML1610 albo ML2010.

Ogarnąć trzeba czujniki i elektromagnes:

Code:
    3.2.4  Sensor Controller 

3.2.4.1  Paper Feeding/Width

When a paper passes an actuator of a feed sensor unit after feeding a paper into a set,it detects a signal of
    the photo interrupter and informs the paper feeding status to CPU. After sensing the signal and certain time
    later, it strews an image data.(Related in Paper Front Edge Adjustment)
    If it could not detect the feed sensor within 1 second after feeding a paper, a paper jam0 (CPU#_) occurs.
    ML-1610  differs  from  other  general  printers  because  it  doesn’t  have  a  paper  empty  sensor.  It  recognizes
    the paper existing status by using a firmware. If a paper is not fed, it recognizes the state as no paper (Red
    and Yellow lights turn on among other LEDs). With the same principle, it senses the OPC unit. After OPC
    unit is mounted,the actuator operates. When it passes the actuator of sensor unit, it detects the signal of
    the photo interrupter, informs the existing OPC unit to CPU, and then stays at the status.

3.2.4.2  Paper Empty Sensing

The paper empty is detected by the empty sensor mounted to an engine board and the actuator mounted
    to  a  frame.  Paper  senses  the  on/off  time  of  the  empty  sensor  by  using  CPU  and  informs  the  normal
    operation status and the jam occurrence status to CPU.
    3.2.4.3  Jam Cover/Cover Open Sensing
    ML-1610 uses two M/S:one senses the cover open and the other senses the jam cover open.
    The cover open sensor is located on the left bottom of HVPS.When the front cover is open, +24V supplied
    to  each  unit  (DC  fan,Solenoid,Main  Motor,Polygon  Motor  Unit  of  LSU  in  Fusing  Unit,and  HVPS)is
    interrupted.
    The  jam  cover  open  sensor  is  located  on  the  left  bottom  of  SMPS.  When  the  jam  cover  is  open,  +24V
    supplied to each unit (DC fan, Solenoid, Main Motor, Polygon Motor Unit of LSU in Fusing Unit, and HVPS)
    is interrupted.
    D0 bit of CPU detects the jam cover open/cover open, and D7 bit of CPU detects the existence of OPC.
    In this case, it informs the status to user by turning on the red LED among OP panel LEDs.

3.2.4.4  Solenoid Driving Circuit

The solenoid consists of two used for paper pick-up and MP signal. D4 bit of CPU turns it on/off, and its
    driving time is 300ms. The diode protects the drive TR from the pulse (noise)generated by de-energizing
    operation of solenoid.

Takich drukarek można szukać na projekt. Choć widać że ścieżka papieru nie jest idealnie prosta do Fusera, trzeba by nad tym popracować. Przerobić dociski, wywalić wszystko od ścieżki papieru, zrobić tacę. Ale bardzo podobnie wyjdzie do tego Pantum.

• #81 01 Lis 2017 16:07
    lukasku
    Poziom 9  

bodzio667 napisał:
    Do autora tematu. Widzę że w środku ten Pantum to Samsung. Bardzo podobny do ML1610 albo ML2010.

Ogarnąć trzeba czujniki i elektromagnes:

Być może była by ok, czujniki i elektromagnes to nie problem, fuser i tak trzeba demontować a zwróciłbym uwagę na to, czy istnieje możliwość przejścia bezproblemowego przez toner/opc płytki jak i sama żywotność bębna opc.

• #82 02 Lis 2017 11:24
    ksik
    Poziom 12  

I dowiedziałeś się co to za toner? Niestety mój co posiadam w Samsungu ML2165 (D101S) jest jakiś kijowy i często mam prześwity na większych placach miedzi i podtrawienia przez to aż zaczyna mnie już termotransfer denerwować.[/quote]

Czy poprawiałeś coś pisakiem przed wrzuceniem do wytrawiacza, bo na zdjęciach widać że ścieżki są równe i nie poszarpane a w dodatku duze place miedzi są też nie naruszone aż niemożliwe że tak dobry toner to jest i go nie podgryza.
    Pozdr.

• #83 02 Lis 2017 13:52
    lukasku
    Poziom 9  

ksik napisał:

Czy poprawiałeś coś pisakiem przed wrzuceniem do wytrawiacza, bo na zdjęciach widać że ścieżki są równe i nie poszarpane a w dodatku duze place miedzi są też nie naruszone aż niemożliwe że tak dobry toner to jest i go nie podgryza.
    Pozdr.

Nie wiem co to za toner, gdyż kupiłem tą drukarkę już około 5-6m temu a firma, w której kupiłem się nie odzywa(być może już nie istnieje). Nie jestem chemikiem, ale kto wie, czy przyczyną nie jest w jakimś stopniu również podkład, czyli silikon(może reagują ze sobą). Nie miałem za dużo czasu a i problem z kupnem ksylenu w moich okolicach, więc póki co nie znam rozpuszczalnika.
    Co do poprawiania, poprawiane były(nie licząc boków, gdyż chciałem poszerzyć po obwodzie płytki masę, czyli poszerzyć wydruk)w trzech obszarach(mniej więcej 2x3 cm), lecz dlatego, że nieco mniej toneru pozostawił w nich bęben (nie chciało mi się puszczać jeszcze raz wydruku) i wolałem dla pewności poprawić pisakiem. Ja wydruk podgrzewam i czasem jest tak, iż związany przez toner kurz (to są mikrony, ale pod światłem)wygląda jak nie pokryta tonerem płaszczyzna miedzi. Tu było wiele takich oczek(kurzu), więc zaryzykowałem wytrawianie by przekonać się na sto procent, czy to jest związany kurz jak pisałem wcześniej, czy nie dolany toner(na szczęście moje przypuszczenia się sprawdziły). Ogólnie jeśli tylko wydruk jest równomierny nie ma problemów z podtrawieniami.

• #84 18 Lis 2017 00:12
    ksik
    Poziom 12  

Do lukasku:

Znalazłeś jakiś preparat do zmywania tonera?
    Ja kupiłem ten sam rozpuszczalnik co prędzej używałem, niby jest ta sama firma itp ale nowa butelka do końca nie zmywa, stosując nawet mocno nawilżoną szmatkę to bardziej go rozmazuje po laminacie niż zmywa i mam podobny problem powoli jak Ty.

Próbowałeś może jakiegoś co forumowicze podpowiadali np label off?

Pozdro.

• #85 18 Lis 2017 09:56
    lukasku
    Poziom 9  

ksik napisał:
    Do lukasku:

Znalazłeś jakiś preparat do zmywania tonera?
    Ja kupiłem ten sam rozpuszczalnik co prędzej używałem, niby jest ta sama firma itp ale nowa butelka do końca nie zmywa, stosując nawet mocno nawilżoną szmatkę to bardziej go rozmazuje po laminacie niż zmywa i mam podobny problem powoli jak Ty.

Próbowałeś może jakiegoś co forumowicze podpowiadali np label off?

Pozdro.

Niestety nie znalazłem, ksylen też nie działa. Toner wchodzi w reakcje z silikonem i tam, gdzie mniej nałożone silikonu troszkę daje się zmyć Nitro, ale przy równomiernym położeniu nie znam rozpuszczalnika, który by to zmywał. Przy okazji efekt ten prawdopodobnie można wykorzystać do utwardzenia toneru, zamiast podgrzewać lub umieszczać płytkę w oparach acetonu prawdopodobnie wystarczy położyć warstwę silikonu za pomocą sprayu na nim. Nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z wytrawianiem po nałożeniu silikonu.

• #87 06 Gru 2017 21:26
    silelis
    Poziom 10  

Cześć,

Mam pytanie, a właściwie prośbe o pomoc.

Zrobiłem przerówbkę Lexmarka e260D zgodnie z tym tutorialem, a przynajmniej tak mi się wydaje.

Drukarka pobiera płytkę, ale niestety na miedzi nie ma najmniejszego śladu tonera. Nic, a nic.

Czy ktoś kto zrobił tę przeróbkę ma jakiś pomysł co to za błąd?

Pod tym linkiem film z wydruki

I kilka fotek:
    Drukowanie drukarką laserową na laminacieDrukowanie drukarką laserową na laminacieDrukowanie drukarką laserową na laminacie

• #88 06 Gru 2017 21:36
    lukasku
    Poziom 9  

silelis napisał:
    Cześć,

Mam pytanie, a właściwie prośbe o pomoc.

Zrobiłem przerówbkę Lexmarka e260D zgodnie z tym tutorialem, a przynajmniej tak mi się wydaje.

Drukarka pobiera płytkę, ale niestety na miedzi nie ma najmniejszego śladu tonera. Nic, a nic.

Czy ktoś kto zrobił tę przeróbkę ma jakiś pomysł co to za błąd?

Pod tym linkiem film z wydruki

Czy taśma (klej taśmy) przewodzi prąd ? Są dwie możliwości, albo płyta (oprogramowanie ) nie mieści się w okienku czasów(zwłaszcza chodzi o emulowanie drugiego czujnika), albo nie odprowadzasz energii statycznej z płyty(choć w tym przypadku powinny jakieś śladowe ilości tonera być). Możliwe również, że nie mieścisz się w czasach, ponieważ wybierasz zły papier. Nie wiem jaki powinien być w tutorialu bo sam pisałem swój, ale spróbuj np. folia zamiast papier zwykły. A tak najprawdopodobniej na moje oko, to nie włączasz czujnika drugiego oznaczonego w tutorialu "pis". Sprawdź kable jeszcze raz i czy działa uC.

A tu bardziej zaawansowana przeróbka, wykorzystująca oryginalne mechanizmy przesyłu.

A tu dokładność obu stron płyty dwustronnej
    Druga strona

• #89 06 Gru 2017 22:11
    silelis
    Poziom 10  

A to, że zamiast AtTiny13 dałem przez pomyłkę ATTiny13A może być powodem???
    Rozmawiałem z opisującym tutorial i on mówi, że nie.
    Ale róznica jest tylko taka, że ten mój nie ma wejść/ wyjść analogowych
    Dodano po 6 [minuty]:
    No i pytanie o fusy czy są dobrze ustawione?? Nie znam się na Atmelach - to nie moja bajka, bo do tej pory robiłem wszystko na PIC'ach.