Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peugeot 307 1.6 - Nie odpala. Kręci. Zgasł nagle.

Tomasz Downacki 06 Aug 2017 22:06 28866 37
NDN
  • #1
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    Moje uszanowanko.
    Po dwóch miesiącach od zakupu nagle zgasł i nie chciał odpalić. Po godzinnej przerwie zapalił na 10 sekund i zgasł.
    Błędy to p0201 p0202 p0203 p0204
    Instalacja ok, wtryski każdy ma 15.8? prócz jednego, który ma 15,7?,
    sprawdzone testerem diodowym i sterowanie na wtryski jest.
    Problem w tym, że nie tryskają a pompa bije 3.4bar, na antyperspirancie (rexona, damski) odpala.
    Rozbierając krok po kroku dotarłem do samego smoka w baku a po drodze nie znalazłem filtra paliwa. Bo ten w nadkolu to zapewne węglowy, w sumie na 100% węglowy.
    Możliwe, że wszystkie cztery wtryski zapchały się syfem? Tak po prostu nagle?
    Jeżeli tak to jest szansa aby je odepchać? Żona podpowiada, żeby zamienić plus z minusem i wtrysk zamiast chcieć plunąć paliwem to je zassie a ja szybko zatkam przewody paliwowe. Hehe taki żart.
    Dane silnika: 1.6 i 16v 110 (TU5JP4) BVM 5
  • NDN
  • #3
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    robokop wrote:
    Ty sobie żarty teraz robisz? Cewki wtryskiwaczy mają po ponad 15 kiloomów?

    Sory, nie k a samo Ω
    To co, pomożesz?
  • #4
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No dobrze, to teraz poszukaj +12V zasilania na nie. Podpowiedź - jeździłeś z zapalonym "checkiem" wcześniej. Zobacz bezpiecznik F10 - 30A w komorze silnika.
  • #5
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    Check wyskoczył 50 metrów przez zgaśnięciem. Szarpnęło silnikiem, wyskoczył antipolution i 50 metrów dalej nie reagował na gaz, po wciśnięciu sprzęgła zgasł.
    Paliwo też dobre bo tankowane do pełna było a dzisiaj jest z 1/4 baku, może ciut mniej. Paliwo pewne bo ojca laguna jeździ na tym samym.
    Jak szukać 12V jak wszystkie przewody od wtryskiwaczy idą do trzeciej kostki (licząc od lewej strony) do sterownika. Bo rozumiem, że są sterowane masą i sugerujesz aby zapodać 12V "z zewnątrz"?
    Bo czy odepnę wtyczkę czy nie to błędy są te same jakby właśnie czegoś im brakowało.
    Ten 30A sprawny, jedyny przepalony był w BSI od linii diagnostycznej 15A. Ale nie wiem czy to dzisiaj czy już może wcześniej bo pierwszy raz dzisiaj go podpinałem do planeta.
  • #6
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Od tyłka strony bierzesz się za robotę. Z tego samego bezpiecznika zasilane są wtryskiwacze, cewka zapłonowa i grzałki obydwu sond. Wtryski i cewkę jako sprawców zamieszania możesz raczej wyeliminować - pozostają obydwie sondy - któraś zrobiła bezczelnie zwarcie zasilania. Tak że bądź uprzejmy sprawdzić, czy bezpieczniki na pewno masz sprawne. Pompę paliwa słychać chwilę po włączeniu zapłonu?
  • #7
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    robokop wrote:
    Od tyłka strony bierzesz się za robotę. Z tego samego bezpiecznika zasilane są wtryskiwacze, cewka zapłonowa i grzałki obydwu sond. Wtryski i cewkę jako sprawców zamieszania możesz raczej wyeliminować - pozostają obydwie sondy - któraś zrobiła bezczelnie zwarcie zasilania. Tak że bądź uprzejmy sprawdzić, czy bezpieczniki na pewno masz sprawne.

    W sumie nie wiedziałem, że to ważne ale jest błąd przedniej i tylnej sondy lambda, usterka grzania sondy, nie pamiętam błędu. Nawet jak je odłączyłem bo chciałem zobaczyć, czy wyskoczy błąd "przerwa w obwodzie" a tu tylko błędy grzałki.
    Może ta 30stka poszła ale wygląda na sprawną, bo bezpieczniki w bsm sprawdziłem okiem, nie miernikiem.
    Jak to zwykły bezpiecznik był problemem a ja rozebrałem peszle z wiązek i 6 godzin go męczyłem to zwyczajnie robię Ci przelew na dobrą łychę.
    Ogólnie to jutro z rana chciałem wyciągać wtryski aby je oczyścić z syfu z powodu braku filtra.
    Pompe paliwa słychać. Aczkolwiek z drugiej strony sondy odłączyłem no i iskrę mam bo zdjąłem listwę i podłączyłem stare świece aby sprawdzić, czy wszędzie jest skok iskry, więc wychodzi, że bezpiecznik sprawny jednak.
  • #8
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Więc musiałby upalić się kable, ew. zgnić pin we wtyczce przy przedziale sterownika. Nie wiem gdzie tam się to rozgałęzia. Ew. jak masz LPG to popatrz gdzie i w co gaziarz się powcinał.
  • #9
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    robokop wrote:
    Więc musiałby upalić się kable, ew. zgnić pin we wtyczce przy przedziale sterownika. Nie wiem gdzie tam się to rozgałęzia. Ew. jak masz LPG to popatrz gdzie i w co gaziarz się powcinał.

    LPG nie ma, był alarm i myślałem, że on był problemem i np odcinał zasilanie dla wtrysków dlatego wywaliłem całą centralkę a czarnymi przewodami doszedłem do progu i przewodu pompy paliwa. Przewody mam pojedyńczo na wierzchu bo myślałem, że gdzieś mogły się przetrzeć o peszel czy o coś innego, nawet do wtrysków zrobiłem nową instalację na szybko aby mieć pewność, że ta ori jest sparciała tylko z wierzchu. No i testerem diodowym też sprawdzone i diody mrygają kiedy kręcę rozrusznikiem. Nie wiem czy mrygać będą jak się podepnie wtryskiwacze bo nie podłączyłem tak, nawet nie wiem czemu.
    Jutro wsadzę inną 30stkę dla pewności. One się tam rozgałęziają przy termostacie, w sumie to spinają razem, od pierwszej i trzeciej wtyczki od ecu, pierwsza idzie na cewkę a trzecia na wtryski.
  • NDN
  • #11
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    robokop wrote:
    Jak diody zaświecają normalnie we wtyczkach wtryskiwaczy, to zasilanie na nie chyba jest?

    Tak, ale miałem kiedyś sytuację, że bezpiecznik był ok a światła nie chciały się zaświecić, po prostu był nadpalony i zbyt duży prąd był dla niego problemem. Wiesz chyba o co mi chodzi.
    Co prawda było to w polonezie ale bezpieczniki też nie są wieczne.
  • #13
    grala1
    VAG group specialist
    Tylko nie podpinaj tej żarówki zamiast wtryskiwacza tylko do masy i do wtyczki wtryskiwacza, do drugiego pinu (nie tego gdzie pojawia sie masa z ECU). Ten pin ma wspólny przewod dla wszystkich 4 wtryskiwaczy. Plus się powinien pojawić po włączeniu zapłonu i po chwili zginąć by się znów pojawić w czasie kręcenia rozrusznikiem.
    Pomiędzy skrzykną bezpiecznikową a wtryskiwaczami masz,6 pinowa szarą wtyczkę pod przepustnicą gdzie masz wszystkie przewody od wtryskiwaczy, 4 przewody od sterowania wtryskiwaczy i jeden plusowy do zasilania. Ten plusowy rozchodzi się na wtryskiwacze pomiędzy tą wtyczką a wtyczkami do wtryskiwaczy.
    Ciebie interesuje przewód w tej 6pinowej wtyczce o nr 1320 (nie patrz na kolory przewodów bo francuskie auta mają nr przewodów a nie kolorystykę).
    Ten przewód ma zasilanie z bezpiecznika F10 ze skrzynki bezpiecznikowej w komorze silnika,wtyczka 28 pinowa koloru czarnego, pin 4. Tam masz tylko dwie 28 pinowe wtyczki, szara i czarna.
    Zobacz czy na czarnej na pinie 4 zaświeci żarówka podłączona do masy podczas kręcenia rozrusznikiem.
    Pin 2, 3, 4 i 24 tej wtyczki zasilane są z bezpiecznika F10.
    Sondy maja zasilanie z pinu 3.
    Pompa ma zasilanie z bezpiecznika F5, jest to z szarej 28pinowej wtyczki, pin 5, przewód nr 1235L.
    Cewka jest zasilana z pinu 2 czarnej 28 pinowej wtyczki. Skoro są błędy sond, nie podaje paliwa z wtryskiwaczy a jest iskra to raczej coś w skrzynce bezpiecznikowej bo masz zasilanie na pinie 2 a brakuje na 3 i 4 a rozgałęzienie na piny jest po bezpieczniku i przekaźniku.
  • #14
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    @grala1 @robokop żeby nie było jak u innych, że niby wszystko sprawdzam i nie działa itp.
    Peugeot 307 1.6 - Nie odpala. Kręci. Zgasł nagle.
    Dzisiaj rano zaskoczył na jakieś 5 sekund, wkręciłem go do 2.500rpm i zgasł.
    Nawet mimo iż wiem, że to nic nie da to wymieniłem wszystkie bezpieczniki w bsm na nowe.
    Sterownik nawet rozkleiłem aby zobaczyć, czy nie ma nic nadpalonego albo skorodowanego ale byłem pierwszy, który go rozebrał i wszystko wygląda idealnie.
    Te przekaźniki to rozumiem, że są one w bsm?

    Dodano po 50 [minuty]:

    Pomierzyłem trochę przy pomocy żarówki 5W, plus od wtrysków przy wtyczce względem masy 12V tylko wtedy kiedy buczy pompa czyli ok.
    Masa od wtrysku w momencie buczenia pompy zmierzone żarówką 1W bo nie wiem czy 5W nie zepsuje nic, 8,2V. A nie powinno być tam też te 12V? BSM ma coś z tym wspólnego czy tu rządzi sterownik tylko i wyłącznie?
  • #16
    grala1
    VAG group specialist
    Tomasz Downacki wrote:
    Masa od wtrysku w momencie buczenia pompy zmierzone żarówką 1W bo nie wiem czy 5W nie zepsuje nic, 8,2V. A nie powinno być tam też te 12V? BSM ma coś z tym wspólnego czy tu rządzi sterownik tylko i wyłącznie?

    Sterowania masą nie będziesz miał póki sterownik silnika nie będzie widział że się silnik kręci - inaczej zalał byś silnik przed odpaleniem.
    Masa jest z kalkulatora silnika (sterownik silnika), plus z BSM (skrzynka bezpiecznikowa pod maska zwana też PSF1)
  • #17
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    @robokop @grala1
    Błędy wykasowane, pojawiają się już po pierwszym obrocie wału.
    Prócz tych dotyczących wtrysków pojawiają się kolejne od sond: p0130, p0135, p0141 dwa razy.
    8V na aku podczas kręcenia bo już ledwo zipie, dziś trochę go zajeździłem.

    Peugeot 307 1.6 - Nie odpala. Kręci. Zgasł nagle.Peugeot 307 1.6 - Nie odpala. Kręci. Zgasł nagle.
    Iskra jest i jak widać obroty widzi. Przy teście wtryskiwaczy buczy pompa a po 5 sekundach wyskakuje błąd "układ rozwarty"
  • #18
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tomasz Downacki wrote:
    Iskra jest i jak widać obroty widzi

    Jakby nie widział obrotów to by iskry nie było.
    Tomasz Downacki wrote:
    Przy teście wtryskiwaczy buczy pompa a po 5 sekundach wyskakuje błąd "układ rozwarty

    Z zapiętymi sondami, czy bez nich? Jak dla mnie to albo ubite BSM, albo zasilanie do niego.
  • #19
    grala1
    VAG group specialist
    Na przewód 1320 6 pinowej wtyczki pod przepustnicą podaj +12V - oczywiście wtyczka ma być cały czas wpięta.
    Zobacz czy wtedy odpali po wykasowaniu błędów.
  • #20
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    robokop wrote:
    Z zapiętymi sondami, czy bez nich? Jak dla mnie to albo ubite BSM, albo zasilanie do niego.

    Bez różnicy czy z sondami czy bez. Błędy te same.
    grala1 wrote:
    Na przewód 1320 6 pinowej wtyczki pod przepustnicą podaj +12V - oczywiście wtyczka ma być cały czas wpięta.
    Zobacz czy wtedy odpali po wykasowaniu błędów.

    Pompa załącza się od razu po podaniu +12 na 1320 ale nie odpala. Widzi ponownie te same błędy.

    BSM podmienione ze sprawnego auta, niestety jest to samo. Serwis zaprasza mnie po urlopie za dwa tygodnie. Dali mi na szybko tylko BSM na podmianę, z tymi samymi numerami.
  • #21
    g107r
    Level 41  
    Niedawno umarł podobny temat o zgaśnięciu, tyle że silnik już nie odpalił, nawet na kilka sekund.
    Mod się chyba zdenerwował bo "program" pokazywał że silnik kręcił, a nie było widocznych zmian na map sensorze.
    Nie wiem, iskra jest, na innych zapasowych świecach. Wtryski niby dostają zasilanie - nie wiadomo tylko czy puszczają paliwo, czy nie, zalewają świece, czy nie.
    A kompresja też jest ? Rozrząd ustawiony, pasek nie przeskoczył, kółka nie luźne, i co tam jeszcze może być przy rozrządzie...
    Szarpło, zgasło i nie chce palić...
  • #22
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    @robokop @grala1
    Na nowym bsm (używane ale 100% sprawne) jest tak.
    Włączam zapłon, na 1320 mam 12V (tyle samo co na akumulatorze), pompa dobija ciśnienie i na 1320 jest 0V, kiedy pompa nabija ciśnienie to na zasilaniu wtrysków mam 8,2V, podczas kręcenia rozrusznikiem zasilanie do wtrysków dochodzi, jednak nie więcej jak 8,2V mierząc przy wtryskach. Obie sondy cały czas mam odłączone.
    Nie znalazłem filtra paliwa, czy możliwe aby cztery wtryskiwacze szlag trafił czy te 8,2V to za mało?
    Po mojemu to jakby nie dostawały "pełnej masy" bo na 1320 cały czas jest 12V nawet podczas kręcenia, 1320 jak podłączam pod akumulator bezpośrednio tak nic się nie zmienia.
    Przepustnica i wszystkie inne bajery podłączone. 8,2 mam nawet kiedy próbuję odpalić od matki i na 1320 mam 14,1V.
    Jak sikam paliwem ze strzykawki do przepustnicy to silnik pracuje bez problemu a diodowy tester wykonany w 20 minut z czterech odcinków po 3 led dla każdego wtrysku pokazuje, że zasilanie jako takie tam dociera ale nie wiem czy te 8.2V jest prawidłowe czy za niskie i się one po prostu nie otwierają.
    Zasilania mierzyłem bezpośrednio na wtyczkach dokupując sobie na szrocie wiązkę od wtrysków za 10zł aby mierzyć przy samych końcówkach jak i przy szarej kostce.
    Po mojemu to albo 8,2V jest za mało aby one zaczęły tryskać albo zbieg okoliczności i wszystkie cztery się popsuły.
  • #23
    g107r
    Level 41  
    Pompa się nie zaciera ? U kumpla prawie już spalona pompa obniżała napięcie do ok 5V.
    Pompę, wtryski i sondy masz praktycznie na jednym zasilaniu. Jedno ze zbyt dużym obciążeniem, może obniżyć napięcie innym.
    Tomasz Downacki wrote:
    Włączam zapłon, na 1320 mam 12V (tyle samo co na akumulatorze), pompa dobija ciśnienie i na 1320 jest 0V, kiedy pompa nabija ciśnienie to na zasilaniu wtrysków mam 8,2V, podczas kręcenia rozrusznikiem zasilanie do wtrysków dochodzi, jednak nie więcej jak 8,2V mierząc przy wtryskach. Obie sondy cały czas mam odłączone.
    Bez tej pompy też masz 8,2V ?
    U mnie w jasny sposób masy opisane są m.in. jako masa wtryskiwaczy. Nie tyle co masy wtryskiwaczy, co masy tranzystorów nimi sterujących - i tu u MNIE jest z tym często kłopot, brak dobrego kontaktu już na silniku tych mas. U Ciebie też jest kilka mas do ecm.
  • #24
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    @g107r z całym szacunkiem kolego ale albo nie czytasz ze zrozumieniem moich postów albo nie wiesz o co chodzi.
    Strzelam w jedno i drugie po pytaniach. Rozumiem, że chcesz pomóc ale poczytaj od początku kiedy zacząłem wpinać się w przewód 1320 prosto z akumulatora kiedy auto było podłączone pod matke.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Tylko jeszcze mnie zastanawia dlaczego diody się świecą ciągłym podczas zapłonu oraz po kręceniu rozrusznikiem, tak jakby dawało te 8.2 ciągle póki bsm nie odłączy przekaźnika. Chodzi o to, że sterownik jakby niepotrzebnie podawał masę dla wtrysków.
    Zasilanie grzałek sondy sprawdzone żarówkami 21W ale zasilanie podałem osobno.
    Nie mam sprawnego benzyniaka aby się samemu upewnić czy wtryski zasilane ma tyle co akumulator daje czy faktycznie te 8v jest wystarczające a padły cztery wtryskiwacze na raz.
  • #25
    grala1
    VAG group specialist
    Jak chcesz zmierzyć napięcie na wtyczkach wtryskiwaczy to oscyloskop do tego. Czym będziesz miał mniejszy czas wtrysku tym mniejsze napięcie tam będzie. Tam Ci sie robi PWM czyli amplituda jest 12V a współczynnik wypełnienia poniżej 100% wiec 12V tam nie będzie. Mierniki będą to różnie pokazywały.
    Jaki masz czas wtrysku przy kręceniu rozrusznikiem?
    Jeżeli masz sucho, nie podaje paliwa to wyjmij listwę wtryskową lub wykręć świece, podaj na krótko zasilanie na pompę by dawała cały czas ciśnienie i sam podaj 12V na wtryskiwacz, powinno lecieć paliwo lub być mokro na tłoku.
    Ciśnienie paliwa jest dobre?
    Jak będzie zbyt niskie to nie poda paliwa przez wtryski.
  • #26
    g107r
    Level 41  
    Tomasz Downacki wrote:
    Nie mam sprawnego benzyniaka aby się samemu upewnić czy wtryski zasilane ma tyle co akumulator daje czy faktycznie te 8v jest wystarczające a padły cztery wtryskiwacze na raz.
    Po pierwsze, to przy pomiarze wtyczek wtryskiwaczy, miernikiem mierzysz 12V względem milisekundowych impulsów masy ze sterownika. Trzeba super szybki miernik, by te impulsy masy z ecm zobaczyć. Tak to mierzysz średnią, co któryś impuls na możliwości swojego miernika i może pokazać 8V.
    Także może te 12V nie względem kabelka we wtyczce, a słupka minus akumulatora sprawdź, bo czytam i czytam, i nie wiem
    raz masz tyle co na aku, a raz 8V na tym samym przewodzie 1320. Dlatego ten poprzedni cytat, i pytanie co z pompą. Tam pompa już się topiła, i działała jak chciała.
    Drugie, to ja upaliłem jeden tranzystor przez brak kontaktu przewodu masowego do ecm. Całkiem zdechł i nie podawał masy na wtryskiwacze. Można dopuścić że mój dostał przerwy, a Twój zwarcia ? Widocznych oznak nie było, tylko miernik pokazał że oba tranzystory dostają impulsy sterowania, ale tylko jeden je oddaje wtryskiwaczom.
    Schemat dziwnym trafem opisuje przewody masowe, jeden z nich to MC132, bez zera na końcu.
  • #27
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    E, fachury - diody to tam będą się ciągle świecić chyba- sterownik nie ucina całkowicie masy - dla potrzeb monitorowania ciągłości obwodu.
  • #28
    Tomasz Downacki
    Level 13  
    @grala1 czyli miernik z rms też jest za słaby do tego?
    Pompa na manometrze dobija do 3.4 bar przy sprawnym aku.
    @g107r na 1320 mam takie samo napięcie co na akumulatorze.
    Do pomiarów używam miernika bm867s, wiem, że to nie oscyloskop ale wydaje mi się, że mogę mu trochę zaufać. I tak nie naprawiam aut zawodowo więc jak dla mnie to taki miernik mi wystarczy.
    Przewody nie mają zwarć ani przerw w obwodzie, każdy przewód wyciągnięty z peszla i sprawdzony.
    @robokop no właśnie kiedy skończę kręcić rozrusznikiem to diody świecą się ciągłym przez jakieś 10 sekund a pompa nie podaje już paliwa. Potem w bsm pstryka przekaźnik i wyłącza zasilanie na wtryski i na 1320 jest 0V.
    Przy kręceniu rozrusznikiem czas wtrysku średni mam około 12ms, im bateria słabsza to czas się wydłuża.
  • #29
    grala1
    VAG group specialist
    Moim zdaniem RMS nic tu nie da.
    Zrób to co napisałem, zasil pompę by było ciśnienie paliwa i sam podaj zasilanie na wtryskiwacz i zobacz czy poda paliwo. W ten sposób wykluczysz winę wtryskiwaczy lub będziesz miał pewność że to one.
  • #30
    jurekk55
    Level 36  
    Tomasz Downacki wrote:
    Błędy to p0201 p0202 p0203 p0204


    Czy jest podany konteskt błędu? Bez informacji czy jest rzeczywiste kluczowanie wtrysków niewiele da się zwalczyć. Te błędy występują też przy wcale nie tak rzadkim uszkodzeniu płyty sterownika silnika. Pomijając problem przyczyn usterki ,sprawdź czy masz wszystkie wysterowania masą ze sterownika silnika.