Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-LINK MR-3420 v.2 + Huawei E3272 rozłącza internet

06 Sie 2017 22:40 1251 6
 • Poziom 10  
  Jak w temacie. Router TP-LINK MR-3420v.2. Do tego podłączony jest modem USB z Play (bez SIMlocka) Huawei E3272. W środku karta Njumobile. Potrafi działać pół dnia, ale jest też tak, że muszę restartować router co pół godziny-godzinę. Sprawdzałem podpinając inny modem (Huawei E3372) i sytuacja wygląda tak samo.
  Kiedy wepnę modem (ten E3272) bezpośrednio do laptopa, to mogę go używać całodobowo.
  Oczywiście obydwa modemy znajdują się na liście kompatybilnych z tym routerem.
  Oprogramowanie routera jest najnowsze po polsku, jakie na stronie TP-LINKa występuje.
  Proszę o pomoc, bo nie sądzę, żeby wysyłka routera w ramach gwarancji coś nowego wniosła do tematu ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Może potrzebujesz dodatkowego zasilania bo router nie wyrabia. Użyj aktywnego HUBa USB. Przy okazji możesz oddalić modem od routera.
 • Poziom 10  
  Heinzek napisał:
  Może potrzebujesz dodatkowego zasilania bo router nie wyrabia. Użyj aktywnego HUBa USB. Przy okazji możesz oddalić modem od routera.


  Kwestię zasilania rozumiem (popytam może ktoś ze znajomych posiada, bo nie chcę kupować na zapas.). A o co chodzi z tym oddaleniem modemu od routera ?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Kiepski router do obsługi modemu LTE. Od poczatku miał problemy z nimi i tak zostało do końca, zmiana FW niewiele wniosła. Od początku problem z zasilaniem po USB modemów LTE, wymaga dodatkowego ich zasilania przez aktywny HUB, szczególnie przy E3272 i słabym sygnale. Do tego dochodzą problemy z jednoczesna pracą po WiFi i z obsługą modemu LTE co objawia się zrywaniem połączenia po WiFi lub resetem modemu LTE. Support TP-Linka próbował to poprawić ale kiepsko mu wyszło. Po prostu router ma za mało pamięci i słaby procesor. Sytuacje ratuje trochę zmiana OFW na alternatywny soft MiFi z LUCi od Cezarego i połączenie z modemem E3372 HiLink. do tego zapewnienie prawidłowych parametrów sygnału LTE i z reguły aktywny HUB do zasilania HiLinka. Ale to rozwiązanie bez przyszłości, takie drugie życie dla routera, którego czas już minął. Teraz stosuje się inne rozwiązania, oparte o routery LTE-A i LTE z wbudowanymi modemami. I w tym kierunku trzeba było pójść. Jakie masz parametry sygnału LTE w Orange, korzystasz z LTE800 Orange czy LTE1800NetWorks, jakie prędkości ? Modem E3372 w jakiej wersji?
 • Poziom 10  
  Modem to Huawei E3272s-153. Korzystam z Nju w centrum Wrocławia, nie wiem jakie pasmo.
  To może zrezygnować z tego i kupić przenośny modem z routerem typu E5573 ?Chociaż czasem łączność na zwykłym kablu RJ45 też by się przydała...
 • Specjalista Sieci, Internet
  Modem E3272s-153 występuje w wersjach HiLink i zwykłej. E3372 podobnie. W zależności od ich wersji i FW można wymuszać konkretne pasma LTE i sprawdzać parametry sygnału i dane BTS-a. We Wrocławiu Orange korzysta zasadniczo z LTE1800NetWorks ale ma już wiele własnych BTS-ów LTE2600 i LTE800. działa LTE-A z nich. W takiej lokalizacji sprzęt z mozliwością wymuszania pasm LTE a nawet z LTE-A to standard. Inwestycja w MR-3420v2 i E3272 to słaby pomysł. Dobór sprzetu do nju trzeba było poprzedzić testami na telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info. Pokazuje parametry sygnału i dane BTS-a. W zależności od nich dobiera się sprzęt i antenę zewnętrzną. Lokalizacja pozwoli sprawdzić jaki BTS masz w poblizu, na jakich pasmach LTE działa i dobrać sprzęt.
 • Poziom 10  
  Kupiłem nowy router mobilny (Huawei E5573) i internet działa poprawnie.