Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz pp EL84 brak wyraźnej dynamiki dżwięku

wejog 06 Sie 2017 23:48 1167 4
  • #1 06 Sie 2017 23:48
    wejog
    Poziom 12  

Złożyłem na płytce z AVT 2754 klon wielokrotnie opisywanego wzmacniacza Leben CS-300.
    Na próbach ze sztucznym obciążeniem i sygnałem z generatora jest OK .
    W 3dB mieści się w zakresie badanych częstotliwości 15Hz-22kHz . próba sinusem, piłą i trójkątem.
    Sygnał jest czysty , bez zniekształceń, poziom ok 1,5W
    Generator "kaleczy" prostokąt, więc ten sygnał odpuściłem.
    Natomiast podczas odsłuchu muzyki symfonicznej na słuchawkach mam wrażenie , że dźwięk jest bez dynamiki i tu moje pytanie : co może być nie tak?
    We wzmacniaczu lampy rosyjskie 6P14P w końcówce i w inwerterze 6N2P.
    Kondensatory sprzęgające 220nF, pętla sprzężenia 4k+390pF.
    Próbowałem zabawy z pętlą sprzężenia to zmienia się wzmocnienie ale nie dynamika szybkich , ostrych dźwięków.
    Poziom szumu bez sygnału, mierzony oscyloskopem jest na poziomie 150-200mVpp
    Może ktoś coś poradzi jak zwiększyć tą dynamikę wzmacniacza.

• #2 07 Sie 2017 01:05
    hajy
    Poziom 18  

Witam
    Za skąpy opis by coś wywnioskować, nic nie piszesz o transformatorach wyjściowych, a to od nich w największym stopniu zależą parametry i brzmienie. Napisz co masz za transformatory na wyjściu, zamieść też zdjęcia, pomierz też napięcia czy się zgadzają z dokumentacją.
    Pozdrawiam Romek

• #3 07 Sie 2017 10:50
    wejog
    Poziom 12  

Montaż jest na fabrycznym PCB z AVT, transformatory od 4pietro4 - czyli OK
    Rezystancje uzwojeń anodowych transformatora głośnikowego to ok 154ohm na lampę
    Połączenia między zaciskami PCB a transf głośnikowym ok 10cm - czyli krótkie
    Napięcia:
    na zasilaniu inwertera 255V
    na na anodzie triody wejściowej 142V
    na katodach triod - trochę ponad 1V
    na zasilaniu stopnia mocy - 290V
    na katodach pentod - po 8,9V, dodatkowo symetria regulowana potencjometrem
    z tego pomiaru wynika, że spoczynkowe prądy lamp mocy są na poziomie 32mA
    rezystory katodowe - 270 ohm
    różnica napięć pomiędzy anodami pentod podczas pracy 0,3-0,8V
    spadek napięcia na uzwojeniu transformatora głośnikowego przy biegu jałowym ok 4,8V
    Na siatkach S2 po 284V - to może trochę za dużo, ale prąd dla każdej siatki nie przekracza 2-3mA
    Jeden stopień w stanie spoczynku pobiera ok 68mA prądu - pomiar na rezystorze 10 ohm na wyjściu zasilacza.
    Zasilacz o mocy ok 250VA, ze stabilizacją na mosfetach i kondensatorami o pojemności ok 200uF na wyjściu

• #4 07 Sie 2017 20:21
    cirrostrato
    Poziom 36  

Trafa wyjściowe do głośników (8ohm?) a niezadowalający cię(?) odsłuch na słuchawki (jaka impedancja?), jak to podłączyłeś, dodałeś jakieś dodatkowe obciążenie oprócz słuchawek?. Podaj więcej szczegółów.

• #5 07 Sie 2017 21:40
    wejog
    Poziom 12  

Transformatory wyjściowe 8k/8 ohm
    Obciążenie - rezystor pomiarowy 40W/ 8,5 ohm.
    Wyjście słuchawkowe przez rezystor 10 ohm równolegle do obciążenia + słuchawki
    Słuchawki nie są najwyższych lotów, ale na innych wzmacniaczach tą samą muzykę odtwarzały prawidłowo.
    Impedancji słuchawek nie znam, mierzyłem ich rezystancję - to 24 i 32 ohmy - sprawdzałem 2 pary.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME