Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Phab 750m - Nawigacja w samochodzie, usunięcie baterii

piotrorts 07 Sie 2017 11:46 1332 23
  • #1 07 Sie 2017 11:46
    piotrorts
    Poziom 10  

Witam. Panowie używam lenovo Phab 750m (android zaktualizowany do wersji 6) jako nawigacji w samochodzie. Tablet jest zabudowany w oryginalnym panelu gdzie normalnie jest ekran oryginalnej nawigacji. Problem jest w tym że podczas upałów nawet na wyłączonym tablecie bateria strasznie się nagrzewa. Stwierdziłem że nie będę ryzykował i wyjmę baterię. Tablet nie ma wyjmowanej baterii oryginalnie ale udało mi się rozebrać obudowę. Po wypięciu baterii i podłączeniu ładowarki sieciowej tablet reaguje na dosłownie 5s wyświetla się logo "Lenovo" tak jakby miał nastapić rozruch ale po tym jest koniec. Dioda gaśnie i czarny ekran. Próbowałem trzymać przycisk power przez dłużej i inne kombinacje ale nic to nie daje.
    Widok po zdjęciu obudowy jest taki:

Widok po odkręceniu górnej blaszki i wyjęciu baterii:

I sam widok taśmy od baterii.

Panowie czy jest w ogóle możliwość że to zadziała bez tej baterii ?? Jeżeli nie to będę musiał wymienić chyba ten sprzęt bo nie chcę na tyle ryzykować. A wybór na początku padł akurat na ten tablet ze względu na idealne dopasowanie ekranu do oryginalnej obudowy (nie musiałem przerabiać ramki).

0 23
  • Computer Controls
  • #2 07 Sie 2017 12:33
    leonov
    Poziom 41  

Podłącz miniaturowy wyłącznik z boku obudowy, odłączający baterię, trzeba jedynie pamiętać o jego użyciu.

Moderowany przez nutergsm:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Kolejny tego typu post zostanie nagrodzony ostrzeżeniem!

0
  • Computer Controls
  • #3 07 Sie 2017 12:57
    piotrorts
    Poziom 10  

Mógłbyś coś więcej napisać? Czy to się kupuję specjalny wyłącznik i gdzie miałbym sie wpiąć nim ? W piny + i - te idące do baterii ?

0
  • #4 07 Sie 2017 13:14
    nutergsm
    Moderator - GSM

Skoro na wyłączonym tablecie się nagrzewa.

piotrorts napisał:
    Problem jest w tym że podczas upałów nawet na wyłączonym tablecie bateria strasznie się nagrzewa.

leonov napisał:
    Podłącz miniaturowy wyłącznik z boku obudowy, odłączający baterię, trzeba jedynie pamiętać o jego użyciu.

I co mu to da?

Zamiast baterii możesz próbować podłączyć tam napięcie 4V stosując jakąś przetwornicę.

leonov napisał:
    byle mieścił się w obudowie, "odcinasz" nim plus baterii, o ile nie jest na taśmie bo będzie problem

Przecież na zdjęciach jest wyraźnie widoczne, że bateria jest na taśmie.

0
  • #5 07 Sie 2017 13:38
    piotrorts
    Poziom 10  

Cytat:

Zamiast baterii możesz próbować podłączyć tam napięcie 4V stosując jakąś przetwornicę

Myślałem że wystarczy wpiąć się mini usb w gnazdo tableta gdyż taśma jest wyprowadzona do góry ale najwidoczniej jest tam jakieś zabezpieczenie które wykrywa baterię.
    Czyli przyłożyć napięcie do tej kości co wpinana jest bateria? Rozumiem że przez ładowarkę sieciową bezpośrednio nie mogę sprawdzić?

0
  • #6 07 Sie 2017 13:47
    nutergsm
    Moderator - GSM

Ładowarka sieciowa ma większe napięcie niż wymagane. Najlepiej było by wpiąć się w taśmę od baterii zamiast baterii ale szkoda rozwalać baterię.

0
  • #7 07 Sie 2017 14:03
    piotrorts
    Poziom 10  

No właśnie najwygodniej byłoby do taśmy ale bym musiał przeciąć taśmę i mi trochę szkoda. Jeszcze jakbym miał pewność że zadziała. Ewentualnie do tej kostki co się taśmę wpina ale tam te piny są bardzo małe i by trzeba było precyzyjnie lutować

0
  • #8 07 Sie 2017 15:40
    nutergsm
    Moderator - GSM

Szkoda psuć baterii. Naprawdę aż tak nagrzewa się ta bateria? Lepiej by było osłonić tylną obudowę aby nie przepuszczała tak ciepła.

0
  • #9 07 Sie 2017 15:47
    Freddy
    Poziom 43  

piotrorts napisał:
    Panowie czy jest w ogóle możliwość że to zadziała bez tej baterii ??
    Ten model akurat musi mieć akumulator.
    Zobacz na Allegro - jest dużo baterii do Lenovo.
    Zrób wyraźne zdjęcie złącza akumulatora, może będzie pasować od innego tabletu Lenovo.

0
  • #10 07 Sie 2017 16:22
    piotrorts
    Poziom 10  

Nagrzewa się zwłaszcza w upalne dni. Apogeum było jak pojechałem do chorwacji. Już rózne rzeczy robiłem żeby się nie nagrzewało. Tablet jest pod klapką deski rozdzielczej. Zrobiłem izolację pod klapką, potem wyciąłem otwór wstawiłem kratkę i dodatkowo chcę założyć wiatrak (ale to jest rozwiązanie które będzie chłodzić w czasie jazdy). Gdy zostawiam auto na postoju to nawet nie pomaga płachta aluminiowa. Po przyjściu temperatura dochodzi nawet do 60 st na tablecie a tyłu obudowy nie da się dotknąć. Poprostu mam już dosyć główkowania i zastanawiania się czy wszystko będzie ok po przyjściu do auta.
    Tak myślę jeszcze czy są może specjalne złączki do taśm w razie jakbym rozciął i potem chciał na nowo zespolić tą taśmę? Chociaż podejrzewam że tego typu taśma jest specjalnie pod tą baterię robiona więc pewnie ciężko o takie rzeczy. Ewentualnie polutować można chociaż tam jak widać na zdjęciu nr 3 są 4 drogi Jest P-, P+, i jakieś TH1 i TH2.

0
  • #12 07 Sie 2017 16:57
    piotrorts
    Poziom 10  

Freddy napisał:
    piotrorts napisał:
    Panowie czy jest w ogóle możliwość że to zadziała bez tej baterii ??
    Ten model akurat musi mieć akumulator.
    Zobacz na Allegro - jest dużo baterii do Lenovo.
    Zrób wyraźne zdjęcie złącza akumulatora, może będzie pasować od innego tabletu Lenovo.

Zdjęcie zrobie wieczorkiem jak wrócę. Tzn mógłbym kupić drugą baterię żeby mieć to złącze z taśmą a nie rozbrajać oryginalnej batetii. Tylko nie rozumiem do końca Twojej wypowiedzi. Piszesz że musi mieć baterię czyli zasymulowanie bateri napięciem nie pomoże?

0
  • #14 07 Sie 2017 17:54
    piotrorts
    Poziom 10  

Ok ale w takim razie pisząc żebym popatrzył na allegro na baterie miałeś na myśli żebym spróbował podłączyć to napięcie do pinów baterii wykorzystując drugą taśmę ??

0
  • #16 07 Sie 2017 18:29
    piotrorts
    Poziom 10  

Tzn w domu nigdy sie tak nie nagrzeje, nawet w aucie podczas jazdy. Najgorszy moment jest jak zostaje w zamkniętym i nasłonecznipnym aucie. To ze bateria jest uszkodzona i sie grzeje to raczej wykluczm bo pidejrzewam ze kazda w takich warunkach by sie nagrzała. Jezeli faktycznie istnieje duze prawdopodobienstwo ze sie uszkodzi caly tablet to wole nie ryzykowac tylko sprzedac go i kupic jakis tablet z wyjmowana bateria gdzie bedzie sie dalo podpiac stale zasilanie

0
  • #17 07 Sie 2017 18:58
    Freddy
    Poziom 43  

piotrorts napisał:
    Najgorszy moment jest jak zostaje w zamkniętym i nasłonecznipnym aucie.
    No to akurat nic dziwnego i nic na to nie poradzisz. Musiałbyś wyjąć ze schowka i włożyć np. do bagażnika.
    Co chcesz - w takich warunkach? Włóż sobie koło tego Lenovo termometr, to się zdziwisz jaka jest temperatura. Temperatura spokojnie może osiągnąć 60°C.

Wszystko jest sprawne, a sprzęt w schowku ... tak jest i tak będzie z każdym w upalne dni i nic nie poradzisz. Czegoś takiego na dłuższą metę to może LCD nie wytrzymać.
    Szkoda, że wszystkiego tego nie napisałeś w pierwszym poście, bo dostałbyś od razu odpowiedź.

0
  • #18 07 Sie 2017 19:06
    piotrorts
    Poziom 10  

Napisałem w pierwszym poście że chodzi o przegrzewanie się i że zdaję sobię z tego sprawę dlatego szukam rozwiązania w postaci wyjęcia baterii i pracy na samym zasilaniu.. no ale i tak suma sumarum wiadomo o co chodzi. Mogę zaryzykować i podpiąć może zadziała może nie ale sprzęt może się uwalić dlatego muszę się zastanowić czy nie włożyć tableta z wymienną baterią którego będzie można podpiąć pod stałe zasialalnie. macie jakieś propozycje? nexus 7 może ?

0
  • #19 07 Sie 2017 19:21
    Freddy
    Poziom 43  

piotrorts napisał:
    Napisałem w pierwszym poście że chodzi o przegrzewanie się
    ... ale nie pisałeś, że w schowku :)
    piotrorts napisał:
    Mogę zaryzykować i podpiąć może zadziała może nie ale sprzęt może się uwalić dlatego
    Może się udać, ale gwarancji nie ma.
    Przy takich upałach każdy się będzie przegrzewał w schowku.
    Czemu go nie wyjmiesz i nie schowasz np. w bagażniku, jak wychodzisz z auta?

0
  • #20 07 Sie 2017 20:08
    piotrorts
    Poziom 10  

To nie o to chodzi że ja go w schowku trzymam. To jest zabudowane można powiedzieć na stałe w miejscu oryginalnej nawigacji. Wpisz w google avensis t25 navi to zobaczysz o co chodzi. W najwyższej wersji avensisa była oryginalna nawigacja. Ja wyjąłem ekran i zaimplementowałem tam ten tablet. I mam podpięty aux poprzez zmieniarkę i zasilanie i to wszystko jest wyprowadzone w desce rozdzielczej także docelowo ten tablet tam jest na stałe. Także nie trzymam go w uchwycie na szybie itp bo tak to bym go sobie zabierał z auta i nie byłoby problemu.

0
  • #22 09 Sie 2017 11:20
    conrad9210
    Poziom 20  

Cześć. Problem jest tej natury, że poza przekazywaniem napięcia bateria informuje tablet o swoich parametrach pracy (np. temperatura baterii). Proponował bym takie rozwiązanie (przetestowane): odlutować ogniwo od elektroniki baterii i w jej miejsce podać napięcie. Czasami w zależności od modelu urządzenia trzeba zastosować dobry przetwornik by oszukać tę elektronikę.
    Pozdrawiam

0
  • #23 09 Sie 2017 11:24
    Freddy
    Poziom 43  

conrad9210 napisał:
    Cześć. Problem jest tej natury, że poza przekazywaniem napięcia bateria informuje tablet o swoich parametrach pracy (np. temperatura baterii). Proponował bym takie rozwiązanie (przetestowane): odlutować ogniwo od elektroniki baterii i w jej miejsce podać napięcie. Czasami w zależności od modelu urządzenia trzeba zastosować dobry przetwornik by oszukać tę elektronikę.
    Pozdrawiam
    Poczytaj #13 - zapłacisz za sprzęt w wypadku awarii radząc w ten sposób? :)

0
  • #24 09 Sie 2017 11:55
    conrad9210
    Poziom 20  

hm... Oszukałem w ten sposób kilka urządzeń (telefony, tablety) i działają nadal. Każda taka przeróbka to jest indywidualna kwestia pomiarów i doboru komponentów.

0