Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Inwertera fotowoltaika

07 Sie 2017 13:43 3276 16
  • Poziom 4  
    witam panowie i panie

posiadam od niedawna instalację fotowoltaiczną. Mam do domu podpięte dwie fazy. Osobno faza na piętro i osobno faza na parter. Inwerter jedno fazowy. Inwerter mam zamontowany w kotłowni podpięty pod wazę która idzie na parter. Instalację 3 fazową mam tylko w budynku gospodarczym. Licznik mam zamontowany na budynku gospodarczym

Moje pytanie brzmi czy licznik dwu kierunkowy będzie liczył prawidłowo.
    Słyszałem że w takim przypadku może licznik przekłamywać na moją nie korzyść ( będzie więcej brał od PGE prądu niż im oddawał ) w wyniku końcowym będę musiał dopłacić do prądu. proszę tylko poważne odpowiedzi baz głupstw :)
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 16  
    Jeżeli Twój licznik posiada bilansowanie międzyfazowe to powinien wskazywać prawidłowo niezależnie od tego na której fazie jest podłączony a czy ( będzie więcej brał od PGE prądu niż im oddawał ) to zależy też od produkcji jak i obciążenia.
    Poczytaj o bilansowaniu i jaki masz model licznika?
  • Poziom 4  
    mam licznik jak ze zdjęcia. O bilansowaniu miedzy fazowym słyszałem i czytałem. ale im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości czy to wszystko u mnie dobrze działa. mam instalację 2,5 kv

Podłączenie Inwertera fotowoltaika
  • Poziom 33  
    Ja mam taki sam i nie bilansuje.
  • Poziom 22  
    Przepnij na jedną fazę budynek i po problemie ,lub spisz stan licznika i sam sprawdzisz czy bilansuję .
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 4  
    nie jestem elektrykiem załączam wam ubogi schemat jak mam całą tą instalację podpiętą do sieci. Jeszcze raz powiem że nie jestem elektrykiem dlatego tak wygląda prze zemnie narysowany schemat podłączenia domu i instalacji fotowoltaicznej Podłączenie Inwertera fotowoltaikaPodłączenie Inwertera fotowoltaika

jak zepnę to tak jak na rysunku 2 to będzie działało??

bo tak jak mam teraz podpięte to nie działa to najlepiej

Dodano po 4 [minuty]:

Tech132 napisał:
    Przepnij na jedną fazę budynek i po problemie ,lub spisz stan licznika i sam sprawdzisz czy bilansuję .

już sprawdzałem nie bilansuje. nawet przyszedł mi rachunek z PGE dzwoniłem do rejonu po kilku dniach odzwoniłi do mnie i stwierdził że faktycznie instalacja nie działa tak jak trzeba i mam rozmawiać z instalatorem a on odbija piłeczkę i twierdzi że rejon źle podpił licznik sam muszę wypośrodkować kto mnie robi w h......a .
  • Poziom 32  
    Wszystkie odbiorniki energii i inwertery przepnij na jedną fazę. Obserwuj używanie urządzeń dużej mocy jak np. AGD. Jeżeli okaże się że przekraczasz moc i wyskakuje zabezpieczenie, to znaczy że przesadziłeś i musisz rozłożyć używanie w czasie lub niektóre urządzenia używać na fazie bez energii solarnej. Najkorzystniej jest dać wszystko co chodzi non stop oraz jest małej mocy na fazę z PV, a jedynie sporadycznie używane na pozostałe. W ten sposób niwelujesz efekt braku bilansowania.
  • Poziom 4  
    jeżeli przepnę w skrzyni z bezpiecznikami co mam w warsztacie ( od niego mam pociągnięty kabel do domu) to będzie wszystko hulać? czy muszę przepiąć w skrzyni w domu? ( na dolę mam jedną fazę z bezpiecznikami a na górę idzie druga faza ) wszystkie sprzęty AGD mam na dolę u góry tylko oświetlenie, komputer i TV nic więcej nie obciążą fazy.
    jak zepnę w skrzyni w warsztacie to do licznika w tedy będzie szło z jednej fazy (dobrze mówię) i na dom też ?

nie wiem czy to wszystko rozgryzę :/ jak się nie jest elektrykiem
  • Poziom 32  
    Będzie jeśli nie przekroczysz obciążenia obwodów i zabezpieczeń, i masz tylko jednofazowe odbiorniki. Np u mnie wystarczy uruchomić jednocześnie trzy większe urządzenia na jednej fazie żeby zadziałał bezpiecznik.
  • Poziom 42  
    faktorXL napisał:
    jak się nie jest elektrykiem

To się samemu nie grzebie. Elektryk za takie przełączenie nie weźmie dużo. A Ty i rodzina będziecie bezpieczni.
  • Poziom 20  
    kortyleski napisał:
    faktorXL napisał:
    jak się nie jest elektrykiem

To się samemu nie grzebie. Elektryk za takie przełączenie nie weźmie dużo. A Ty i rodzina będziecie bezpieczni.

Popieram:)
    A dodatkowo powiem (ale to tylko moje zdanie) że bez sensu jest przepinanie wszystkiego na jedną fazę nawet jeśli nie mamy bilansowania fazowego w liczniku, strasznie obciążamy jeden obwód, to przecież nie mieszkanie w bloku, dom ma bardziej rozbudowaną instalację, po za tym jak ktoś ma urządzenia w garażu większe lub kuchenkę elektryczną to i tak nie zrobi wszystkiego na jednej fazie.
    Przy bilansowaniu półrocznym jakie jest teraz w ustawie to się dziwię nawet że temat jest nadal wałkowany...
    Zysk w sumie nie wielki a możliwość przeciążenia instalacji ogromna...
  • Poziom 32  
    Jedna faza to nie jeden obwód. Można przełączyć jeśli ktoś wie ile pralek na raz może działać. Trzeba znać podstawy. Zysk użytkownika to 25% bonusu od każdej kWh zużytej bezpośrednio.
    Zysk dla społeczeństwa to zmniejszenie obciążenia sieci przesyłowych.
    Jeśli nie umie to się nauczy albo popsuje i da zarobić elektrykowi.
  • Poziom 20  
    Jak dla mnie to jest nie zgodnie ze sztuką i wiscej jest do stracenia niż zyskania bo i tak jak widać po rachunkach użytkowników wszystkim chyba wychodzi na plus półroczne bilansowanie, a w nocy i tak ciągniesz prąd z sieci...
    A z resztą :) niech sobie każdy robi jak mu pasuje, wolny kraj :) ja mam licznik który mi bilansuje i urządzenia trójfazowe :) po za tym naoglądałem sie tych spalonych rozdzielni domowych i nie tylko na "elektryka prąd nie tyka" na FB... :)
  • Poziom 32  
    W kontekście rozmowy o bilansowaniu międzyfazowym coś takiego jak "roczne bilansowanie" nie istnieje. Pomyliło Ci się z ustawowym opustem.
    Masz bilansujący licznik i doradzasz jak syty głodnemu.
  • Poziom 20  
    Ale ja nigdzie nie napisałem o rocznym bilansowaniu.
    Napisałem półroczne...
  • Poziom 34  
    Leon444 napisał:
    Ale ja nigdzie nie napisałem o rocznym bilansowaniu.
    Napisałem półroczne...

Roczne czy półroczne i tak nie ma nic wspólnego z bilansowaniem międzyfazowym, które odbywa się w czasie rzeczywistym. Może wspólnego ma jedynie tyle, że jak nie zbilansuje międzyfazowo to więcej zostanie do zbilansowania rocznego / półrocznego. Problem w tym, że w bilansowaniu międzyfazowym bilansuje się 100% zaś w półrocznym tylko 80%.
  • Poziom 4  
    dzięki koledzy jak będzie wszystko za porady. podłączyłem dom na jedna fazę zobaczę jak wszystko będzie działać