Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Przeżycie" na bardzo wiekowym sprzęcie

kaseciak22 07 Sie 2017 17:01 1659 32
  • #1 07 Sie 2017 17:01
    kaseciak22
    Poziom 16  

Witam!
    Użytkownicy o dobrej pamięci, zapewne nadal mogą pamiętać moje nużące tematy o obecnie już mocno przestarzałych sprzętach komputerowych. Otóż po kilkuletniej przerwie postanowiłem do tego nie(stety) powrócić :D
    W bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzam stworzyć maszynę opartą o Pentiuma MMX (najprawdopodobniej 166 MHz lub w ostateczności tego "najszybszego" o częstotliwości zegara równej 233 MHz), 64 MB RAM SIMM, kartę graficzną ATI MACH 64 o pamięci 2 MB lub PCI S3 Virge DX Sprint o pamięci 4 MB,ATA X8 CD SAMSUNG SCR-830, stację dyskietek, HDD MAXTOR 5T020H2 20 GB IDE(albo nie ide :D) lub jakiś inny tego typu dysk o podobnej pojemności. Całość ma wzbogacać karta sieciowa 100Mbps PCI 3COM 905B i muzyczna ISA Genius na chipsecie Crystal oraz najważniejsze - płyta główna AT Socket 7 MSI 5128 na chipsecie HX z wbudowanym kontrolerem I/O i zasilacz LC-POWER 200W LC200SFX
    Prosiłbym o poradę, czy wspomniana powyżej całość będzie dobrze się komponować, tzn. czy poszczególne elementy będą mogły razem współpracować.
    Komputer ma służyć całkowicie jako wspomnienie dawnych czasów - zamierzam używać go do gry w tak kultowe produkcje jak między innymi Wrota Baldura, Heroes 3, International Rally Championship z 1997, Larry 7( tym razem już bez używania opcji "Szef idzie" :D), ewentualnie pierwsza część Simsów. Ale samymi grami człowiek nie żyje, komputer ma również służyć do słuchania muzyki i uwaga :!: oglądania filmów(nawet gdybym miał znosić jakąś tragiczną jakość) i co jakiś czas korzystania z Internetu w celu pisania maili, korzystania z możliwie najlżejszych komunikatorów(np. Miranda, lub stare Gadu Gadu), jeśli by się dało to pobieranie filmików i muzyki(z takich klasyków jak Emule lub BearShare ;)) i korzystanie z jakichś mało zaawansowanych stron internetowych(wiem, że stary Explorer nie obsługiwał połączenia szyfrowanego a co za tym idzie o Facebooku i Gmailu mogę zapomnieć). Systemem operacyjnym, który ma wszystkim nadzorować ma być Windows 98/98SE/95. Czy taki projekt byłby możliwy? Wiem, że jest dosyć szalony i niedorzeczny, ale taki właśnie jestem również i ja :D i mam nadzieję, że znajdę jakichś innych sympatyków, którzy wesprzą mnie w realizacji. Jest w ogóle ktoś na forum kto posiada i używa taki sprzęt? Lub chociaż tacy co mieli taki przez parę lat i pamiętają z jakimi trudnościami jak i przyjemnościami mogło się to wiązać?
    Ja się już rozpisałem teraz Wasza kolej :)

0 29
  • #2 07 Sie 2017 17:28
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

kaseciak22 napisał:
    W bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzam stworzyć maszynę opartą o Pentiuma MMX (najprawdopodobniej 166 MHz lub w ostateczności tego "najszybszego" o częstotliwości zegara równej 233 MHz), 64 MB RAM SIMM, kartę graficzną ATI MACH 64 o pamięci 2 MB lub PCI S3 Virge DX Sprint o pamięci 4 MB,ATA X8 CD SAMSUNG SCR-830, stację dyskietek, HDD MAXTOR 5T020H2 20 GB IDE(albo nie ide ) lub jakiś inny tego typu dysk o podobnej pojemności. Całość ma wzbogacać karta sieciowa 100Mbps PCI 3COM 905B i muzyczna ISA Genius na chipsecie Crystal oraz najważniejsze - płyta główna AT Socket 7 MSI 5128 na chipsecie HX z wbudowanym kontrolerem I/O i zasilacz LC-POWER 200W LC200SFX

To Ci zalega czy będziesz kupować?
    kaseciak22 napisał:
    zamierzam używać go do gry w tak kultowe produkcje jak między innymi Wrota Baldura, Heroes 3, International Rally Championship z 1997, Larry 7( tym razem już bez używania opcji "Szef idzie" ), ewentualnie pierwsza część Simsów.
    Tu OK. Pograj sobie ale po chwili i tak "szlag Cię trafi" za prędkość działania.
    kaseciak22 napisał:
    komputer ma również służyć do słuchania muzyki

No programowe dekodowanie MP3 już powinno działać bez zarzutu.
    kaseciak22 napisał:
    i uwaga oglądania filmów(nawet gdybym miał znosić jakąś tragiczną jakość)

"klipy" *.mp(e)g jeszcze "polecą" ale zapomnij o DivX czy Xvid.
    kaseciak22 napisał:
    co jakiś czas korzystania z Internetu w celu pisania maili, korzystania z możliwie najlżejszych komunikatorów(np. Miranda, lub stare Gadu Gadu), jeśli by się dało to pobieranie filmików i muzyki(z takich klasyków jak Emule lub BearShare )

To powinno działać, jednak ilość pamięci RAM będzie powodować duże użycie i tak już wolnego dysku HDD.
    kaseciak22 napisał:
    że stary Explorer nie obsługiwał połączenia szyfrowanego a co za tym idzie o Facebooku i Gmailu mogę zapomnieć).
    i 90% innych stron które nie będą dopasowane do tej przeglądarki. Brak będzie obsługi HTML5 czy nawet niektórych "javascript"ów.
    kaseciak22 napisał:
    Systemem operacyjnym, który ma wszystkim nadzorować ma być Windows 98/98SE/95
    Możesz sobie zainstalować na wirtualnej maszynie i sprawdzić jakie będą problemy a jeszcze czeka Cię budowa sprzętu.
    kaseciak22 napisał:
    Jest w ogóle ktoś na forum kto posiada i używa taki sprzęt? Lub chociaż tacy co mieli taki przez parę lat i pamiętają z jakimi trudnościami jak i przyjemnościami mogło się to wiązać?

Pewnie nie jeden zaczynał od takiego sprzętu jak i znacznie wolniejszego. 286, 386, 486 a gdzie tam pentium 166MHz. Ilość czasu zmarnowanego na jakiekolwiek działanie. Chciałeś zrobić coś więcej/zakombinować ze sterownikami to na 90% rozsypał się system. Reinstalacja to było coś normalnego minimum raz w miesiącu, chyba że tylko rysowałeś w Paincie albo grałeś w jedną grę (nie mówię o komputerach biurowych, bo dziś pewnie jeszcze są takie które miały system zainstalowany ponad 20 lat temu).

Dziś to już taka zabawa zbudować i popatrzeć jak to było, posłuchać szumu starego HDD, włożyć dyskietkę FDD i odczytać/zapisać jakieś dane na niej. Reszty się nie opłaca. Nawet routery mają mocniejsze "procesory" od tego sprzętu.

0
  • #3 07 Sie 2017 17:30
    D214d3k
    Poziom 39  

P100 pamiętam jak dziś. Odtworzenie kawałka filmu było wydarzeniem :D.

0
  • #4 07 Sie 2017 17:47
    Stefan_2000
    Poziom 18  

kaseciak22 napisał:
    Komputer ma służyć całkowicie jako wspomnienie dawnych czasów - zamierzam używać go do gry w tak kultowe produkcje jak między innymi Wrota Baldura, Heroes 3, International Rally Championship z 1997, Larry 7( tym razem już bez używania opcji "Szef idzie" :D), ewentualnie pierwsza część Simsów

Gorąco polecam DOSBox, trochę czasu trzeba poświęcić na konfigurację, ale nie trafiłem starej gierki, która by nie działała. A jeśli chodzi o gry pisane pod Windows to zadziwiająco skuteczny w ich odpalaniu jest Wine, stare gry nie działają pod Windows 10, a pod Wine mają się całkiem dobrze.

Parę lat temu naszła mnie ochota, żeby zagrać w jakąś bardzo konkretną starą grę (nie pamiętam już teraz co to było) i chyba faktycznie skończyło się na jakimś Windowsie 9x na maszynie wirtualnej. Budowanie fizycznego komputera, tylko żeby móc grać - to chyba nie warto.

kaseciak22 napisał:
    Systemem operacyjnym, który ma wszystkim nadzorować ma być Windows 98/98SE/95

Jestem nieomal pewny, że możesz znaleźć jakąś dystrybucję linuksa ze współczesnym kernelem, która będzie działać na Pentium 100, może jakiś antiX? Wtedy możesz zainstalować praktycznie dowolne współczesne oprogramowanie, przeglądarkę z szyfrowaniem itd.

0
  • #5 07 Sie 2017 19:23
    kaseciak22
    Poziom 16  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Heinzek napisał:

To Ci zalega czy będziesz kupować?

Nie zalega mi, chce kupić.
    Wirtualna maszyna odpada, wiele osób mi to proponowało, lecz jednak ja wolę stworzyć prawdziwy komputer a nie jakąś podróbe.
    Stefan_2000 napisał:
    Budowanie fizycznego komputera, tylko żeby móc grać - to chyba nie warto.

Nie buduję tego komputera po to by móc grać w stare gry, które nie działają na nowych systemach, ponieważ sam nie mam obecnie nowego systemu - jak zapewne niektórzy pamiętają nadal korzystam z Windowsa XP na którym nawet takie wiekowe produkcje jak właśnie wspomniane działają bez większych problemów.
    Stefan_2000 napisał:
    estem nieomal pewny, że możesz znaleźć jakąś dystrybucję linuksa ze współczesnym kernelem, która będzie działać na Pentium 100, może jakiś antiX? Wtedy możesz zainstalować praktycznie dowolne współczesne oprogramowanie, przeglądarkę z szyfrowaniem itd.

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo nigdy jeszcze nie korzystałem z Linuksa. Wolę pozostać przy Windowsie.
    Heinzek napisał:
    Tu OK. Pograj sobie ale po chwili i tak "szlag Cię trafi" za prędkość działania.

Oto właśnie chodzi, że poczuć ten klimat dawnych lat i zobaczyć jak te gry działały na tak starej konfiguracji. Poza tym wspomniane przeze mnie w pierwszym poście parametry spełniają spokojnie wymagania wszystkich gier w które zamierzam "pocinać", no może poza Simsami, które sobie jednak odpuszczę.
    Jakie programy i ich wersje polecalibyście mi do tak jak już wspomniałem słuchania muzyki i oglądaniu filmów(może Winamp? tylko która wersja, obecnie używam 2.5e), pisania maili(Outlook Express z Windowsa 95 zadziałałby w dzisiejszych standardach?) i szybkiej komunikacji(GG w wersji 6.xx sprawdzałem i działa, ale nie obsługuje "zbyt nowych" numerów) no i czegoś do uzyskiwaniu tych multimediów do odtwarzania(sprawdzałem BearShare i najstarsza dostępna wersja czyli BearShare Lite 5.2.2 niby działa, ale po szukaniu jakichś klipów lub piosenek nic nie znajdywał, nawet popularnego w tamtych czasach Crazy Froga, który mi się bardzo kojarzy z tamtymi czasami i starymi komputerami :D)
    Oglądałem wszystkie materiały Włodka Markowicza o jego komputerze z Pentiumem 133 MMX i jeśli nie było to udawane, to komputer nie funkcjonował aż tak niedobrze jak mnie ostrzegacie.

0
  • #6 07 Sie 2017 19:38
    badboy84
    Poziom 36  

A zdajesz sobie sprawę z tego jakie to będą koszty? Na pewno nie współmierne do wydajności ;) niestety ale z wiekiem drożeje nie tylko wino ale dotyczy to też np elektroniki.

Ja myślałem że mam zabytkowy komputer z Pentium III 933MHz, 512MB RAM i grafiką Radeon 9000 64MB żeby sobie od czasu do czasu pograć np w Diablo I albo Recoil (ta z czołgiem ;-) ) ale widzę że kolega podnosi poprzeczkę i to wysoko... A zaczynałem w 1995 roku od 386 33MHz to były czasy.

0
  • #7 07 Sie 2017 20:26
    kaseciak22
    Poziom 16  

Zdaję sobie sprawę z kosztów, już mam wszystko orientacyjnie podliczone.

Dodano po 29 [minuty]:

Polecalibyście mi bardziej pod te parametry Windowsa 98 czy 95? Bo dzisiaj cały dzień rozgryzam co mi pójdzie a co nie na poszczególnym z nich i po długich zastanowieniach uważam, że lepszym rozwiązaniem byłby jednak Windows 98, tylko nie wiem jak poradziłby sobie z nim mój miejmy nadzieję przyszły komputer :/

0
  • #8 07 Sie 2017 20:35
    badboy84
    Poziom 36  

Łapie się na zalecane wymagania więc nie powinno być źle, Millenium na minimalne więc bym sobie darował.

0
  • #9 07 Sie 2017 20:52
    Heinzek

Na taki sprzęt najlepiej Windowsa 98SE Reszta dostępnych systemów to padliny.

kupować taki sprzęt wcale nie będzie łatwo. Lepiej już brać gotowy "zestaw" który się uruchamia bo przy częściach które mają już 20 nikt CI gwarancji nie da.

0
  • #11 07 Sie 2017 21:33
    r103
    Poziom 23  

Mazył tow.

Ale po co zakładasz ten wątek w dziale "komputery początkujący" - to raczej zabawa wyrafinowanego konesera ?

0
  • #12 07 Sie 2017 21:33
    kaseciak22
    Poziom 16  

Przypominam o mojej prośbie o rekomendacji programów wspomnianych tutaj :

kaseciak22 napisał:
    Jakie programy i ich wersje polecalibyście mi do tak jak już wspomniałem słuchania muzyki i oglądaniu filmów(może Winamp? tylko która wersja, obecnie używam 2.5e), pisania maili(Outlook Express z Windowsa 95 zadziałałby w dzisiejszych standardach?) i szybkiej komunikacji(GG w wersji 6.xx sprawdzałem i działa, ale nie obsługuje "zbyt nowych" numerów) no i czegoś do uzyskiwaniu tych multimediów do odtwarzania(sprawdzałem BearShare i najstarsza dostępna wersja czyli BearShare Lite 5.2.2 niby działa, ale po szukaniu jakichś klipów lub piosenek nic nie znajdywał, nawet popularnego w tamtych czasach Crazy Froga, który mi się bardzo kojarzy z tamtymi czasami i starymi komputerami :D)

Obecnie testuję ALLPlayera w wersji 3.2 i Winampa, tym razem w tej najpopularniejszej wersji 2.95. Który z nich waszym zdaniem byłby lepszy do filmów?

0
  • #13 07 Sie 2017 21:36
    badboy84
    Poziom 36  

Prostsza i tańsza droga to Pentium II/III, sprzęt bardziej współczesny i wydajniejszy na którym też bez problemu zainstalujesz Windows 98 bądź Millenium, chociaż nie polecany ale ja go używam :) Bez problemu znajdziesz obudowę czy sprawny zasilacz ATX a nie AT, ale jeżeli taki sobie obrałeś cel to tylko życzyć powodzenia i sukcesów. Mam nadzieję że się pochwalisz w postępach :)

0
  • #14 08 Sie 2017 00:56
    kaseciak22
    Poziom 16  

Jak już wspominałem to są plany na bliższą bądz dalszą przyszłość. Więc po drodze się jeszcze może coś zmienić.

Dodano po 3 [godziny] 16 [minuty]:

To jeśli ustaliliśmy, że biorę Win 98SE, to bardzo prosiłbym o zarekomendowanie odpowiednich programów. Poszedłby mi na nim ALLPlayer 6.5? Jeśli tak to mniej więcej jakiej wielkości, długości filmy mogłyby być na nim eksplotowane? Próbuję też z Winampem 2.95, ale on odtwarza tylko niektóre formaty plików video.

0
  • #15 08 Sie 2017 21:34
    pawlik118
    Poziom 23  

Pochwalę się - mam działający zestaw: P233MMX i do tego.. 128MB simm-ów w 4 kościach :D kosmiczna pojemność jak na tamte czasy

0
  • #16 09 Sie 2017 02:04
    kaseciak22
    Poziom 16  

A jaki systemik do tego? :D I grafika oczywiście.
    I opowiedz jak z niego korzystasz koniecznie ;)
    Naprawdę aż mnie zabolało te ukłucie zazdrości.

0
  • #17 09 Sie 2017 06:28
    pawlik118
    Poziom 23  

Grafika Riva TNT na PCI, chyba 32MB model II o ile dobrze pamiętam zamiennie z jakimś Matroxem 4MB. Win 95 + IE 4.0. Brakuje jeszcze tylko działającego USB.
    Używam w garażu, głównie do odtwarzania mp3. Czasami też dla "rozrywki" - aby przenieść się w czasie. Mam jeszcze archiwalne CD Action z lat ~ 98 - 2000 które idealnie pasują do tego zestawu.

0
  • #18 09 Sie 2017 14:41
    kaseciak22
    Poziom 16  

MP3 słuchasz z Winampa? :D Jeśli tak to w jakiej wersji? A jakieś gry używałeś? Np. moje ulubione i co chwila wspominane Heroes 3 i BG :D
    Mam jeszcze takie pytanie do wszystkich - jak to jest z plikami tekstowymi itp. w starych komputerach? Czy jeśli stworzyłbym jakiś dokument na komputerze dajmy na to z Windowsem 98SE i wersji Office XP(sprawdziłem, to najnowsza wersja pod ten system) to czy mógłbym ten plik otworzyć na jakiejś nowszej wersji? Tak samo rzecz jasna z Excelem i Powerpointem.

0
  • #19 09 Sie 2017 16:04
    sanfran
    Poziom 34  

Stare pliki Word'a i Excel'a bez problemowo otworzysz w najnowszych pakietach.
    Przetestowane na mojej pracy dyplomowej zapisanej na płycie w 1996 roku.
    Niestety nie działa to w drugą stronę.

0
  • #20 09 Sie 2017 16:17
    safbot1st
    Poziom 43  

kaseciak22 napisał:
    Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo nigdy jeszcze nie korzystałem z Linuksa. Wolę pozostać przy Windowsie.

Żaden windows go nie doścignie. Polecam Ci przy okazji grę Wesnoth na linuxa - z 7 miesięcy zabawy miałem na "kaszlu" ASUS A6000.

0
  • #21 09 Sie 2017 17:41
    Erbit
    Poziom 30  

kaseciak22 napisał:
    ...
    Polecalibyście mi bardziej pod te parametry Windowsa 98 czy 95? ...:/

95 miało obsługę sieci ?

0
  • #22 09 Sie 2017 18:04
    Heinzek

Erbit napisał:
    95 miało obsługę sieci ?

Jest, ale bez dhcp.

0
  • #24 09 Sie 2017 19:59
    Inkwizycja
    Poziom 26  

ThinkPad 760XL: P166MMX;64MB RAM; WIN98SE; Trident 9385 1MB; WIN98SE; IE5.5; Winamp 2.8. Śmiga jako serwisowo-warsztatowy i do starych gier. Dokumenty napiszę, pdf odczytam, pocztę sprawdzę. Generalnie działa jak każdy komputer który nie jest wykorzystywany do "fejsbuków", "jutubów" czy do innych pierdół w jakości 4K :D
    Ps. MP3 to na 486 spokojnie pójdzie - niedowiarkom na TP755C puszczam :D Widok twarzy bezcenny :D

0
  • #25 09 Sie 2017 20:25
    kaseciak22
    Poziom 16  

To najważniejsze bo właśnie MP3 ma być na tym komputerze priorytetem. Tak samo maile, czasami ewentualnie jakieś dokumenty i oczywiście wspominane przeze mnie gry. A propos, kolego Inkwizycja - na czym sprawdzasz pocztę i w jakie gry grasz na swoim sprzęcie?
    A poza tym to wiecie może jaka najnowsza wersja Gadu Gadu poszłaby na takiej konfiguracji(przypominam, że system Windows 98SE)? Bo próbowałem nawet takich całkiem nowych, ale żadna nie obsługuje "świeżych" kontaktów - powyżej 17000000, nielicząc oczywiście tej najnowszej... Lub jakie znacie stare lekkie komunikatory, nielicząc Mirandy bo kompletnie jej nieogarniam - nie mogę nawet wyjść z trybu offline bo zaraz mi wyskakuje komunikat co mi to uniemożliwia...
    Odchodząc od tego zagadnienia to Win 98SE obsługuje bez problemu USB?

0
  • #26 09 Sie 2017 20:51
    Heinzek

kaseciak22 napisał:
    Odchodząc od tego zagadnienia to Win 98SE obsługuje bez problemu USB?
    Na 98SE nie było problemów z USB. Do 95 potrzebny był specjalny dodatek/pakiet ze strony microsoftu.

0
  • #27 09 Sie 2017 21:11
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Outlook i karta sieciowa PCMCIA. USB pod 98 chodzi (miałem w starym stacjonarnym) ale w moim TP nie ma (ktoś pisał że udało mu się uruchomić kontroler USB na PCMCIA). Gry to klasyki: Diablo 1, Blood i takie tam rożne wynalazki :D . Cały myk polega na dobraniu maksymalnej wersji oprogramowania na dany system
    operacyjny. Mam taki dziwny program co niestety nie działa już pod 98 ale pod 2000 śmiga - rozwiązanie: podmiana dysku w TP bo jest on w kieszeni na taki w którym mam zainstalowany 2000 (konfiguracja ta sama). Z komunikatorów to IRC tylko używałem :D

0
  • #28 09 Sie 2017 21:22
    pawlik118
    Poziom 23  

kaseciak22 napisał:
    MP3 słuchasz z Winampa? :D Jeśli tak to w jakiej wersji? A jakieś gry używałeś? Np. moje ulubione i co chwila wspominane Heroes 3 i BG :D
    Mam jeszcze takie pytanie do wszystkich - jak to jest z plikami tekstowymi itp. w starych komputerach? Czy jeśli stworzyłbym jakiś dokument na komputerze dajmy na to z Windowsem 98SE i wersji Office XP(sprawdziłem, to najnowsza wersja pod ten system) to czy mógłbym ten plik otworzyć na jakiejś nowszej wersji? Tak samo rzecz jasna z Excelem i Powerpointem.

Winamp chyba 2.80 oczywiście classic skin :D gram w CMR1 i Ignition (auta)
    Fajne są tez materiały z CD Action z tamtych lat. To był taki internet na dyskietkach (płytach) - okno na świat, newsy, dema itp.

0
  • #29 09 Sie 2017 22:51
    Erbit
    Poziom 30  

pawlik118 napisał:
    ...
    Fajne są tez materiały z CD Action z tamtych lat. To był taki internet na dyskietkach (płytach) - okno na świat, newsy, dema itp.

Bajtek to był internet na świat a nie tam jakiś CD Action ;) Kod się wklepywało ręcznie (z klawiatury) a nie jakieś tam CD ;)

0
  • #30 10 Sie 2017 00:14
    kaseciak22
    Poziom 16  

W czasach Bajtka to najlepsze były audycje radiowe w których puszczano prorgram, który można było nagrać i potem się nim bawić na komputerze. :)
    A cybermyche ktoś pamięta? :D Chociaż to bardziej dla młodszych.
    Powiedzcie coś w końcu mi o tych komunikatorach i poczcie elektronicznej na tego Windowsa 98SE, bo chyba się nigdy nie doczekam. :P

0