Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router LTE z mocnym wifi?

snecz 07 Sie 2017 19:09 4959 16
  • #1 07 Sie 2017 19:09
    snecz
    Poziom 7  

Witam, ponieważ mam słabe łącze neostrady to postanowiłem spróbować z LTE. Mam około 1km do masztu T-Mobile na ul. Kutrzeby w Starych Babicach więc postanowiłem spróbować z T-Mobile LTE.
    No i mam problem z routerem. W pakiecie oferują D Link DWR 921 ale jak sprawdziłem nie ma on najlepszych opinii.
    Oferta modemów z LTE nie jest zbyt duża a zakres cenowy bardzo duży. Przeczytałem recenzje chyba wszystkich dostępnych w popularnych sklepach w internecie i nadal nic nie wiem bo każdy czegoś nie ma.
    Mi najbardziej zależy, żeby poza stabilnością pracy i jak najlepszym zbieraniem sygnału LTE miał jak najlepszy zasięg jeżeli chodzi o wifi. Mogę dołożyć jakiś repeater (dość duży dom + ogród) ale może udałoby się tego uniknąć?
    Co polecacie? Ten D Link DWR 921 jest faktycznie słaby jak piszą?

0 16
  • #2 07 Sie 2017 21:09
    akso
    Poziom 9  

Nie bierz tego routera, z tego forum dowiedziałem się że jest to stary sprzęt. Wcisneli mi go w Plusie. Bardzo słabe możliwości diagnostyki sieci. Słaby sygnał WiFi na dom (musiałem dokupić extender), mój poprzedni router był o niebo lepszy jeżeli chodzi o zasięg i nie musiałem dokupywać żadnych wzmacniaczy wifi/extenderow, ale był na kabel nie na kartę sim. Generalnie ludzie tutaj się znają to się lepiej wypowiedzą na temat tego sprzętu, ale ja osobiście rozejrzałbym się za czymś innym.

0
  • #3 07 Sie 2017 21:32
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A kto ci zaproponował ten zabytek sprzed 5 lat do LTE w T-mobile? Trzeba być niespełna rozumu aby ci go proponować a ty popełniłbyś niewybaczalny błąd. Robiłeś jakieś testy T-Mobile u siebie, jaka to oferta?

0
  • #4 07 Sie 2017 22:50
    snecz
    Poziom 7  

@akso Wielkie dzięki za opinię.
    @matek451 Tak, w T-mobile. Tak właśnie coś podejrzewałem, że mogą wciskać coś kiepskiego. Oferta to jakieś 50 zł netto (nie pamiętam dokładnie). Bez sprzętu umowa na 2 lata. Z tym D Linkiem na 3 lata. Jak sprawdzam speedtest na swoim telefonie to są wyniki są bardzo różne. W części domu, która jest dalej od masztu nawet czasami nie ma LTE tylko jest 3G i wtedy pokazuje jakieś 3MB. Jak jestem przy oknie od strony masztu to wyniki na LTE są od 10 do 40 MB w zależności gdzie sprawdzam i o jakiej porze.

0
  • #5 07 Sie 2017 23:09
    matek451

Konsultant w salonie to cwaniak ale inteligentny inaczej. Nie ma zielonego pojęcia o sprzęcie a co gorsza o własnej sieci. Chciał cię wykiwać aż miło. T-Mobile ma przy Kutrzeby BTS z własnym LTE2600 i LTE800, do tego na nim LTE1800NetWorks z którego korzysta wspólnie z Orange. Na BTS-ie agregacja tych pasm LTE-A więc oczywiste jest ze potrzebujesz router z agregacja pasm LTE-A aby uzyskać najlepsze prędkości. W T-mobile taki router to B525. Są skrypty,programy które pozwolą wymusić na nim agregację LTE2600+1800 , LTE2600+800 lub LTE1800+800. Router wart około 500 zł. W abonamencie dla firm bierze się tylko ten router, reszta to muzealne śmieci. Możliwe że konieczna będzie antena na wybrane pasmo/pasma ale to dopiero po testach.

0
  • #6 07 Sie 2017 23:22
    snecz
    Poziom 7  

@matek451 Wielkie dzięki. Uratowałeś mnie bo już miałem go zamawiać. Chodzi o B525s (taki jest na ich stronie)? Może lepiej go kupić samemu niż brać od nich? Nie wiem czy to możliwe ale ten w sklepie T-Mobile chyba nie ma USB.
    Czyli może się okazać, że na tym routerze mogę wycisnąć więcej niż pokazuje mi telefon? Wiesz może jak wygląda w tym B525 zasięg wifi ?

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sie 2017 23:54
    matek451

Ogólnie B525 oferuje w Polsce Play oraz T-mobile. Te w z Play posiadaja port USB do obsługi pamięci masowych/drukarek oraz port RJ11 do telefonu9 działa bramka GSM ale VoIP jest wycięty z FW od Play). Te z T-Mobile są wykastrowane, mają zaslepiony port USB i RJ11 a FW T-Mobile jest bardzo ubogie. To norma u Niemca, od dawna psuje sprzęt od Huawei. Stąd te b525 z T-mobile sa tańsze i warte ze 350-400 zł. ale do obsługi LTE-A się nadają, ich funkcjonalność zapewnia odpowiedni skrypt http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=48555 tu masz wszystko na temat B525. Ogólnie z routerów LTE-A warto pomysleć o b715, B618, B525 lub E5186 gdybyś chciał kupowac samemu. ja mam E5186 z Plusa od 16 m-cy. Działa doskonale z programem Toolbox 0.9 dzięki któremu w Play wymuszam LTE2600+1800 i mam DL ponad 160Mb/s. Najnowszy z nich jest B715 z LTE 9 kategorii agregujący 3 pasma LTE ale on jest dostępny tylko w Play i póki co brak sensownych ofert na Allegro czy OLX. A co do zasięgu WiFi to standardowo jest na routerach pracujących z dopuszczalna prawem mocą 100mW podobny. Jeśli dom jest duży, kilkukondygnacyjny to stosuje się dodatkowe AP połaczone z routerem głównym kablem po LAN lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. Ogólna zasada w sieci domowej to urządzenia stacjonarne łączymy kablem a mobilne po WiFi. I to należy uwzględnić przy budowie czy remoncie domu/meszkania. Kładziemy kable do wszystkich pomieszczeń.

1
  • #8 08 Sie 2017 00:58
    snecz
    Poziom 7  

@matek451 Bardzo mi pomogłeś. Czy w przypadku tego B525 (w internecie również z końcówką s albo nawet s-23a) jak kupię na wolnym rynku to jest dostępna opcja wymuszania rodzaju LTE czy również będę musiał to obchodzić jakimiś programami? Czy warto dołożyć około 200-300 zł do tego E5186? Czy poczuję różnicę?
    P.S. Trochę się boję z tym B525 od T-Mobile bo nie wiem czy sobie poradzę z tym podmienianiem softu co zaproponowałeś.

1
  • #9 08 Sie 2017 08:11
    matek451

W B525 z T-Mobile nie zmieniasz softu, do wymuszania pasm LTE służą zewnętrzne programy, skrypty na komputerze lub telefonie. Łącząc się w nich z B525 zarządzasz nim. Nic nie ryzykujesz. Tak samo jest z E5186 czy B618,. E5186 to pierwszy starszy router LTE-A Huawei, poprzednik B525. Kupisz za około 500 zł. Zobacz B525 na OLX.

1
  • #10 08 Sie 2017 12:27
    akso
    Poziom 9  

matek451 napisał:
    Ogólnie B525 oferuje w Polsce Play oraz T-mobile. Te w z Play posiadaja port USB do obsługi pamięci masowych/drukarek oraz port RJ11 do telefonu9 działa bramka GSM ale VoIP jest wycięty z FW od Play). Te z T-Mobile są wykastrowane, mają zaslepiony port USB i RJ11 a FW T-Mobile jest bardzo ubogie. To norma u Niemca, od dawna psuje sprzęt od Huawei. Stąd te b525 z T-mobile sa tańsze i warte ze 350-400 zł. ale do obsługi LTE-A się nadają, ich funkcjonalność zapewnia odpowiedni skrypt http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=48555 tu masz wszystko na temat B525. Ogólnie z routerów LTE-A warto pomysleć o b715, B618, B525 lub E5186 gdybyś chciał kupowac samemu. ja mam E5186 z Plusa od 16 m-cy. Działa doskonale z programem Toolbox 0.9 dzięki któremu w Play wymuszam LTE2600+1800 i mam DL ponad 160Mb/s. Najnowszy z nich jest B715 z LTE 9 kategorii agregujący 3 pasma LTE ale on jest dostępny tylko w Play i póki co brak sensownych ofert na Allegro czy OLX. A co do zasięgu WiFi to standardowo jest na routerach pracujących z dopuszczalna prawem mocą 100mW podobny. Jeśli dom jest duży, kilkukondygnacyjny to stosuje się dodatkowe AP połaczone z routerem głównym kablem po LAN lub transmiterami PLC po sieci elektrycznej. Ogólna zasada w sieci domowej to urządzenia stacjonarne łączymy kablem a mobilne po WiFi. I to należy uwzględnić przy budowie czy remoncie domu/meszkania. Kładziemy kable do wszystkich pomieszczeń.

Teraz to i ja się zastanawiam nad zmianą routera.... E5186 to jeszcze cenowo ok, ale ten B715 to kosmos (ponad 1k zł). Muszę to przemyśleć przed kupnem anteny zew. do DWR-921.

0
  • #11 08 Sie 2017 18:05
    matek451

Póki co ten B715 jest dostępny w Play od trzech tygodni i na razie na wolnym rynku go brak, stąd takie ceny. z czasem powinny być niższe , tak było ze wszystkimi routerami z LTE-A a wcześniej LTE. W T-Mobile bierzesz B525, zawsze go zdążysz sprzedać i zamienić na inny. Oczywiście nie bierz DWR-921 bo tego nikt już nie chce. Antena tylko po testach poszczególnych pasm.

0
  • #12 09 Sie 2017 15:39
    snecz
    Poziom 7  

Mam jeszcze jedno pytanie bo trochę słabo z dostępnością tych routerów czy B525 od PLAY ma jakieś ograniczenia sprzętowe albo softowe i czymś się poza logo operatora różni od oryginalnego?

0
  • #13 09 Sie 2017 17:14
    matek451

B525 w abonamencie T-mobile dal indywidualnych i firm jest dostępny w sklepie internetowym więc t-Mobile nimi dysponuje. Jesli chcesz brać umowę w salonie to ich problem aby ci go ściągnęli, ciebie interesuje tylko ten router i jak chcą ci sprzedać ofertę to niech go sprowadzą z magazynu. To nie te czasy aby klient godził się na wszystko, konkurencja czeka. Jak chcesz kupować B525, B618 czy E5186 z na wolnym rynku to po co ci abonament w T-Mobile? Kupujesz router z LTE-A sam a korzystasz z usługi Darmowy internet LTE bez limitu w Play na karcie RBM na Kartę 5 z RWK. Miesięczny koszt za minimum 100GB z pełna prędkością to 5 zł/m-c. Po 100GB mogą przyciąć do 2Mb/s , w praktyce nawet i 150GB na maksa. a jak ci nie wystarcza to używasz kilka kart po kolei, sam korzystam na 4 kartach od 46m-cy. Bez umowy mam za 20 zł około 600-800GB. Abonament w T-Mobile ma sens tylko ze sprzętem B525 i w usłudze bez limitu za 79,99 dla indywidualnych na 2 lata lub za 59 netto dla Firm ale też z B525. Zasięg w Play masz z BTS-a przy Kościuszki. Działa z niego LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800 i agregacje wszystkich pasm LTE-A, nawet 3 pasm LTE2600+1800+800 na odpowiednim sprzęcie czyli B715. B525 z Play jest lepszy niż z T-mobile bo on posiada USB , obsługuje pamięci masowe i drukarki( print serwer) oraz złącze RJ11 do telefonu( działa na nim bramka GSM). W FW ma jedynie wycięte VoIP. Tego nie posiada kastrat B525 z t-mobile ale do obsługi internetu LTE-A z agregacją dwóch pasm LTE wystarcza. Reasumując jak abonament w T-Mobile to tylko wyłącznie z B525. I takie zdanie przedstawiasz konsultantowi w salonie, nie ma routera nie ma umowy.

0
  • #14 09 Sie 2017 17:26
    snecz
    Poziom 7  

@matek451 Dzięki. W takim razie źle Cię zrozumiałem. Myślałem, że ten B525 z T-Mobile się nie nadaje do niczego więc wziąłem bez sprzętu na 2 lata ( 1 kwartał za 1zł, później 50 zł netto/m-c na firmę) a router chciałem kupić samemu . Jeszcze nie kupiłem routera. Karta do mnie jedzie ale mam 14 dni na odstąpienie. Więc chyba spróbuję jeszcze raz tylko nie wiem czy to przejdzie. Załatwiałem to z konsultantem przez telefon.

0
  • Pomocny post
    #15 09 Sie 2017 17:46
    matek451

A co to za umowa na 3 lata ze sprzętem? Ta na 2 lata bez to jaka i za ile? Przy zawieraniu umowy telefonicznie zawsze przed wyrażeniem zgody zmuszamy konsultanta o wcześniejsze przesłanie jej regulaminu na maila lub sami szukamy jej regulaminu na stronie operatora.Po co ci umowa na 2 lata bez sprzętu ?, pewnie drogo i nieopłacalnie. Przecież w Play bez umowy jest 100GB za 5 zł/m-c a sprzet i tak musisz kupić sam. zasięg w Play wcale nie gorszy. Odeślij kuriera bez podpisywania tej na dwa lata, zamawiaj ewentualnie abonament z B525 na dwa lata. B525 z T-mobile jest okrojony ale i tak wart 400 zł i funkcje routera LTE-A spełnia.

1
  • #16 10 Sie 2017 09:02
    snecz
    Poziom 7  

@matek451 Jeszcze raz dzięki. Miałeś rację. Naprawiłem swój błąd. Faktycznie chciałem zrobić bez sensu. Anulowałem tamto zamówienie i zmieniłem na 2 lata ( 50 zł/m-c netto) z B525 za 99 zł jednorazowo. Co ciekawe oferta bez sprzętu na 2 lata była prawie taka sama (1 kwartał był za 1 zł, później 50 zł/m-c netto) ale biorąc pod uwagę ile musiałbym wydać na ten router to różnica jest spora.

0
  • #17 13 Cze 2018 16:21
    Estyle
    Poziom 9  

Najnowszy router WiFi Huawei B618 zapewnia dobry sygnał WiFi.

0