Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook PF-500 - błędy w trakcie odwirowywania

08 Sie 2017 14:06 543 11
  • Poziom 5  
    Witam.
    Mam pralkę Wrozamet Mastercook PF-500 i... programy przechodzą normalnie. Wszystko niby ok. Tylko zdarza się, że wyjmę odwirowane pranie (rzadko), a często program przeleci i nie "wrzuca" obrotów wirowania. Gdy ponownie przełączę na 6-kę to pralka odwirowuje, (dopiero za 2 czy 3 razem "zatrybi"). W czym rzecz?

P.S. Podobno jakiś triak za to jest odpowiedzialny. Ale gdzie on, jeśli to on? :)
  • Poziom 31  
    Witaj, to może niekoniecznie być triac, szczotki silnika są dobre?
  • Poziom 5  
    Szczotki powiadasz? To dlaczego kręci normalnie przez całość programu? Ale ew. sprawdzę... Tyle, że nie wydaje mi się. Ale jak napisałem sprawdzę, bo być może :) .... ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeżeli prawidłowo napisałeś model to ta pralka nie ma szczotek ani silnika komutatorowego.
    Ma silnik klatkowy uruchamiany kondensatorem rozruchowym oraz programator elektryczno-mechaniczny czyli triaków nie ma.
    Twoje problemy mogą być spowodowane zabrudzeniem kubka hydrostatu, który mocowany jest do węża łączącego zbiornik z pompą spustową.
    Ta pralka nie posiada również typowego filta pompy odpływowej a jedynie gumowy odstojnik który ma wyłapywać ciała obce i warto by również do niego zajrzeć i go oczyścić.
    Podsumowując doradzam czyszczenie układu hydrostatu jak i odpływu pralki począwszy od węża zbiornik-pompa po wąż odpływowy.
    Z racji wieku pralki przyczyną może być również wyeksploatowany silnik pompy spustowej i warto to sprawdzić przy okazji czyszczenia pompy.
  • Poziom 5  
    OK. Dzięki. Posprawdzam to. Dam odpowiedź.
  • Poziom 5  
    Jutro będę rozbierał pralkę. Powiedz mi tylko... Bo zauważyłem, że ona tak jakby nie miała siły wskoczyć na obroty wirowania. Czy to może być cewka? W momencie, gdy wyłączam przyciskiem wirowanie następuje brak reakcji bębna ( stoi ) - w momencie gdy włączam w trakcie programu wirowania przycisk wirowania - ona jakby chciała znacząc kręcić , ale obraca się do 1/5 - 1/6 obrotu i opada i tak ponownie i ponownie. Pasek jest dobrze napięty - więc nie ma mowy o ślizganiu , gdy próbuję ręką pomóc w kręceniu - nic to nie daje. Bez prania działa normalnie. Tzn wiruje.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    A w trakcie prania z wsadem silnik wykonuje ruchy rewersyjne normalnie czy z trudem? Możliwe,że kondensator rozruchowy silnika stacił pojemność i to on jest przyczyną,ale w pierwszym poście pisałeś,że pralka wiruje na programie wirowanie tylko ma problem ze skończeniem cyklu z odwirowaniem.
    Kondensator rozruchowy nie jest drogi i można go w "ciemno" wymienić.
    Powinien być u góry pralki pod górną pokrywą.
  • Poziom 5  
    janeg napisał:
    ... a często program przeleci i nie "wrzuca" obrotów wirowania. Gdy ponownie przełączę na 6-kę to pralka odwirowuje, (dopiero za 2 czy 3 razem "zatrybi")...
    Przeleci program, ale nie wrzuca obrotów wirowania - o to mi tu chodziło :) A teraz (na tą chwilę) już w ogóle nie odwirowuje (nawet za 2 czy 3 razem) - tylko bez wsadu (na pusto) daje radę. Jeśli chodzi o ten kondensator - przeczytałem, że w oryginale ma 16µF. Ten będzie chyba dobry?
    :arrow: Link Zamówię go i przeczyszczę mimo wszystko te elementy które opisałeś :) Gdy uda się naprawić - potwierdzę w poście :) I jeszcze raz bardzo Ci już dziękuję za pomoc.
    PS.
    Myślisz, że to tylko to jest przyczyną usterki? Czy to nie może być wina programatora? Ew. może też brudnych styków prądowych od silnika?
    Kenworth 18 napisał:
    A w trakcie prania z wsadem silnik wykonuje ruchy rewersyjne normalnie czy z trudem?
    Normalnie, ale też może niekoniecznie... Kręci w jedną i drugą stronę, ale jakby słabo? Nie pamiętam jak było dobrze :( Kręci, ale nie wiem do końca czy normalnie. Bez wsadu całkiem normalnie.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Weź wymień wreszcie ten kondensator. Twoja pralka to nie prom kosmiczny, więc przestań się egzaltować.
  • Poziom 5  
    nares napisał:
    Weź wymień wreszcie ten kondensator. Twoja pralka to nie prom kosmiczny, więc przestań się egzaltować.

Xaxaxaxa OK frend :)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeśli masz gdzieś blisko u siebie sklep z częściami AGD to popytaj u nich bo ja kupiłem w zeszłym roku kondensator do Polara za całe 7 zł. a na aukcji widzę, że chcą 9 i dojdzie jeszcze wysyłka oraz minie conajmniej doba zanim przesyłkę otrzymasz.
  • Poziom 5  
    Dziękuję Spytam :)

Dodano po 10 [godziny] 48 [minuty]:

Ruchy rewersyjne normalnie !!! Teraz dopiero wiem i widzę różnicę. Kondensator kupiłem za 11 zł w sklepie :) I wszystko działa bdb. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich serdecznie :) Temat zamykam.