Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skupienie wiązki optycznej laser fiber 915nm

Benex 07 Sie 2017 20:02 2757 3
  • #1 07 Sie 2017 20:02
    Benex
    Poziom 9  

Witam serdecznie, walczę kilka tygodni z problemem skupienia wiązki lasera typu fiber 915nm mocy szczytowej 60W CW 100cm fiber fotografia przedstawia parametry mojego lasera .
    Skupienie wiązki optycznej laser fiber 915nm
    Konstruuję znakowarkę laserową, na razie na zasadzie plotera używając konstrukcji prusa i3 + elektronika grbl, w przyszłości panuję dodać galvo skanujące lustra. Nim to jednak nastąpi potrzebuję skupić wiązkę do użytecznej gęstości mocy, kupiłem soczewkę F-THETA FT-150 firmy GEOMATEC dokumentacja techniczna pod adresem: http://geomatec-sputtering.com/tech/laser/pdf/f_lens002.pdf
    Jestem świadom różnic długości fali 1064nm w stosunku do 915nm więc spodziewam się przesunięcia ogniska, specyfikacja wskazuje input beam diameter 12mm jednak po probach z użyciem kamer stwierdziłem, że potrzebuję jeszcze dodatkowej optyki skupiającej, gdyż ewidentnie wiązkę z światłowodu potrzebuję skupić. Użyłem więc części okularowej mikroskopu PZO by uzyskać skupienie wiązki (okular składa się z soczewki płasko-wypukłej 19mm średnicy w części bliższej oraz dwuwypukłej 30mmśrednicy w części dalszej). Uzyskałem wypalanie dziur na białej kartce za soczewką f-theta przy mocy 20% lasera jednak chcę być pewien założeń które przyjąłem używając okularu od mikroskopu. Dziwi mnie to skoro input beam w dokumentacji soczewki f-theta jest 12mm??! Wypalam dziury w kartkach dopiero po wstepnym skupieniu przez zespół okularu mikroskopu. W końcu chciałbym znakować również nierdzewne elementy, mocy nie zabraknie, jednak od skupienia wiązki bardzo dużo zależy.
    Proszę o doradztwo jak najlepiej podejść do tematu skupienia wiązki (wiązka nie jest widoczna gołym okiem, wszystkie próby wykonywane są w innym pomieszczeniu za pomocą kamer dla zachowania BHP w końcu to jest duża moc).
    Nie interesują mnie odpowiedzi po co to robię, interesują mnie tylko konstruktywne odpowiedzi, liczę na doświadczenie kolegów w tej bardzo nowej dziedzinie laserów fibrowych, tym bardziej, że mam na warsztacie naprawdę znacznej mocy laser 60W/915nm, więc mogę nawet myśleć o spiekaniu SLS! Narazie próba w znakowaniu materiałów metalowych - anoda/aluminium oraz nierdzewna stal. Na tym najbardziej mi zależy a dziedzina wydaje się prosta póki się do niej nie usiądzie (mam doświadczenie z laserami CO2 oraz półprzewodnikowymi i to nie wystarczyło)
    Dziękuję za wszelkie wsparcie w tym temacie.
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 17 Sie 2017 10:51
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przede wszystkim opisz porządnie, czym dysponujesz, bo podajesz tylko niektóre parametry tak, że nic z tego nie wynika. Jaką masz wiedzę z elementarnej optyki? Czy te soczewki nadają się do wiązki lasera, czy nie pochłaniają bliskiej podczerwieni i nie grozi im nagrzanie, które mogłoby je uszkodzić?

0
  • #3 30 Sie 2017 14:45
    Benex
    Poziom 9  

Witam serdecznie, wszystkie podstawowe parametry na których został oparty temat zostały podane w pierwszym poście, na następny raz proszę o podanie brakujących szczegółowo wartości, ogólne stwierdzenie czym dysponuję jest zbyt ogólnikowe.
    Temat zamykam, zrezygnowałem na ten moment z soczewki f-theta, udało się skupić wiązkę za pomocą odpowiedniej kombinacji soczewek ze starych mikroskopów, dzięki czemu mogę kroić arkusze blachy. Użyte soczewki zastosowałem ze względu na niską adsorpcję podczerwieni, soczewki pochłaniające pasmo podczerwieni najzwyczajniej palą się przy takich mocach.
    Pozdrawiam

0
  • #4 01 Paź 2017 06:08
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Używam na co dzień spawarki laserowej 450Wat
    - Kryształ Nd:YAG.
    - Lampy ksenonowe 2 szt.
    - Długość Fali 1064nm

Oryginalna ogniskowa jest 7cm, a bardzo często potrzebuję ogniskową 15 - 20cm, spawanie różnych brył z inoxa, lub aluminium od środka, używam najzwyklejszych szklanych soczewek okularowych od -1,5 do -2,5 dioptra
    Podstawowa zaleta że są tanie i co chwila można je wymieniać jak zostaną zaklejone mikro-kulkami ze stopionego metalu.
    Podejrzewam że u ciebie też to zda egzamin, a wyszlifowanie soczewki na wymiar u optyka okularowego (byle nie w jakimś salonie z opłatą za kafelki na podłodze) to niecałe 20zł, ja kupuję zawsze po 5szt i wychodzi po 10zł
    Ty chcesz skrócić ogniskową, czyli trzeba policzyć, lub dobrać dodatnie dioptrie.

Wszyscy twierdzili że soczewki od okularów się nie nadają, będą się topić pękać itp... i kupowali drogie specjalistyczne soczewki, ja używam okularowe od dwóch lat i wielu moich znajomych z podobnymi spawarkami i wycinarkami namówiłem na je i wszyscy są zadowoleni. Trzeba się liczyć z szybką wymianą końcowej soczewki, bo odpryski szczególnie ze stali nierdzewnej INOX potrafią się wtapiać do połowy grubości szkła.

0